Şehirden 23 Nisan mesajları...

Şehir protokolü 23 nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.

Vali Ahmet Hamdi Nayir'in mesajı;

Kıymetli Çocuklar,

Yüce Meclisimizin açıldığı bu özel günün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından sizlere bayram olarak armağan edilmesi elbette ki, çok büyük anlamlar taşımaktadır. Bu size duyulan güvenin en somut ifadesi olduğu gibi, varlığınızın bizler için ne kadar önemli olduğunun da göstergesidir. Sizler Aziz Milletimizin en büyük zenginliği ve umudusunuz.

Çocuklarımızın; dünyayı dönüştürecek fikirler üreten, eleştirel düşünen, kendine güvenen, çağın ruhunu anlayan, teknolojiye hakim, araştırıcı, girişimci, ufku, vizyonu geniş ve değerlerine bağlı bireyler olmasına büyük önem veriyoruz. Bu nedenle; en iyi şartlarda yetişmeniz, teknolojik imkanlardan en iyi şekilde faydalanmanız, kaliteli bir eğitim almanız için büyük bir çaba gösterilmektedir.

Şunu özellikle bilmenizi isterim ki; bu ülkede yapılan her şey sizler içindir. Hayat boyu başarılı ve mutlu olmanız, yarınlara güvenle bakabilmeniz, yüzlerinizin her zaman gülmesi bizlerin tek dileğidir. Siz sevgili çocuklarımızı çok sevdiğimizi ve güvendiğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Sevgili Çocuklar,

Bu özel günümüzü her yıl coşkulu etkinliklerle kutlamaktaydık. Bütün dünya ile beraber ülkemizi de olumsuz olarak etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle, bu sene üzülerek birçok faaliyeti iptal etmek zorunda kaldık. Kurtuluş Savaşımızdaki mücadele ruhumuzu, TBMM’nin açılışındaki kararlılığımızı canlı tutarak bu sıkıntılı süreci de birlik, beraberlik içerisinde aşacağımızdan şüphemiz yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, Birinci Meclis’in muhterem üyelerini, kutsal değerlerimiz uğruna canlarını seve seve feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden fedakar Gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyor, dünyamızı anlamlandıran yarınlarımızı emanet edeceğimiz tüm çocuklarımızın, dünya çocuklarının ve Saygıdeğer Sakaryalı Hemşerilerimin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım

İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'un Mesajı

Güzide şehrimin güzel insanları,

“Milli egemenlik kayıtsız şartsız Türk milletinindir.” sözünün bu şanlı millete bayram edilişinin 100.yılına erdik. Gurur ve mutluluğumuz sonsuzdur.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberinde yer alan silah arkadaşlarına, adsız nice kahramanımıza saygımız ve şükranımız, ebedi borcumuzdur. Bu kahramanlarımız ki yazdıkları yüce destanı, bizlere övünç kaynağı etmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; bir milletin varlık ve ebedilik savaşından süzülerek, geleceğimiz olan çocuklarımıza armağan edilmiş, güzel başlarına taç edilmiş tek bayramdır ve bu manada değeri büyüktür.

Ulusal egemenliğin 100.yıl kutlamasında, ne mutlu bize ki; birlik ve beraberliğin sabırla perçinlendiği bir zafere daha ulaşmanın gayreti içindeyiz bu günlerde. Unutmayalım ki; "Milli Egemenlik" bir toplumun, kuvvetini bilinç ve irade ile geleceğe taşıması demektir. Yine unutmayalım ki; zorlukların, engellerin tarihin hiçbir döneminde yenik düşüremediği yüce Türk milleti şüphesiz bu sınavı da hakkıyla verecektir Rabbimizin izni ve inayeti ile…

Yavrularım!

En çok da sizleredir sözlerim,

“Yaşasın 23 NİSAN…”

“Yaşasın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” demenin yeri mi olur?

“100ügüzelbayramıözel“ diyerek “Yüz Yıllarca Yaşa 23 Nisan" sloganı ile hafta boyunca sürecek bir program hediye etmek istedik siz kıymetli çocuklarımıza. Şenliğimizin her aşaması, inanıyoruz ki sizlerin katılımı ile anlamlanacak.

Haydi gelin, evlerimizi ve balkonlarımızı bayraklarla süsleyelim. Coşkumuz evlerimizden taşsın, neşemiz astığımız bayraklar eşliğinde göklere selam dursun. 23 Nisan şiirleri ile sosyal medyadan meydan okuyalım bu zahmetli günlere.

Pankartlar açılıp meşaleler yakılırken; sizin güzel gözleriniz ışık ışık, alev alev bizlere kuvvet olsun.
Dünya çocukları ile gerçekleştireceğimiz online bağlantılı ev sahipliğimizde, ”Yurtta Barış Dünyada Barış" sözünü; Türk çocuğuna yaraşır bir onurla siz söyleyin kızlı erkekli…

Bakanlığımızın, 23 Nisan’ın 100. yıl dönümüne özel hazırladığı “100.Yıl Marşını” gönül birliği ile dillendirelim.

Bu defa evlerimizde kutlayacağımız bayramımız; okullarımızda ereceğimiz nicelerine işaret olsun, inanç ve güven olsun yüreklerde.
Yarınlarımızın teminatı güzel çocuklarım evvel gelmek üzere; bu süreci sabır ve gayretle yürütmeye emek eden anne babaların, büyük annelerin, büyük babaların, değerli öğretmenlerimizin, fedakar sağlık mensuplarımızın ve tüm eğitim camiamızın 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI'nı en kalbi duygularımla kutlarım.

MHP Adapazarı ilçe başkanı Halil Hakan Oturak'ın mesajı;

Bundan 100 yıl önce, “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek milli mücadele ateşini yakan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Meclis’in bütün kahramanlarını saygıyla selamlıyoruz. 

Ve diyoruz ki; 

Bin yılı aşkındır Türk toprağı olarak mühürlenmiş, Anadolu coğrafyası üzerinde işgal heveslerine devam edenlere karşı, her daim gözünü kırpmadan milli mücadeleye atılacak milyonlarca evlatları vardır. 

Rahat uyuyunuz! 

Türk milleti olarak, devletimizi zorda bırakıp, milletimizi ayrıştırarak Sevr planlarını tekrar önümüze koymak isteyen; dilimize, dinimize, milli kültürümüze, milli birlik ve beraberliğimize, ayrılmaz bir bütün olarak baktığımız tarihi geçmişimize karşı planlanan bütün oyunları biliyor,, zamanı geldiğinde hepsini tek tek bozuyoruz. Emin olunuz ki!

Memleket tehlikeye girdiğinde, şahsi menfaatlerini milli menfaatlerinin gerisinde tutan nesillerin devamı olan bizler, mazlum ve mağdurların çekinmeden sığınabileceği bir mekan olarak bıraktığınız Türk yurdunu, daha güçlü kılarak, gönül coğrafyamızın hadimliğine sizlerle karşılaşana kadar devam edeceğiz.

Allah ezanları susturmayan, bayrakları indirtmeyen, namusları çiğnetmeyen sizlerden razı olsun!

Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun!

Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak mesajında,

“23 Nisan 1920 tarihinde 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' diyen yürekli insanlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurmuş ve bu kuruluşun kıvancını da milletin egemenliğini sonsuza kadar koruyacak olan yarınlarımızın teminatı, geleceğimiz olan çocuklara armağan etmişlerdir. Bu yönüyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayramdır ve milletimizin çocuklara verdiği değerin de en güzel göstergesidir.
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi sadece savaşın ağır ve en aleyhe koşullarında kurulmuş bir parlamento değildir, o ağır şartlarda bile milletin kurtuluşuna inanan, millet egemenliğini her şeyin ve herkesin üstünde gören, fedakâr ve vefakâr bir kadronun sembolü ve de en büyük eseridir. Kurulduktan çok kısa bir süre sonra düşmanın top sesleri altında çalışmak zorunda kalan ve bu zor günlerde bile yasama faaliyetlerini sürdüren, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, büyük Türk Milleti'nin kaderinin de değiştiği en önemli günlerden biridir.
 
Böylesine anlamlı bir günde Cumhuriyetimizin kurucusu olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, şükran ve minnetle anıyor, bugünlerimizin anlamı, yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımızın bayramlarını da bu kutsal emanete sahip çıkacaklarına olan inancımızla kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan mesajında,

Büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrısı ile 23 Nisan 1920’de   Ankara’da toplanan 115 milletvekili tarafından, Egemenliğimizin saraydan alınıp kayıtsız ve şartsız millete tevdi edildiği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı, Kurtuluş Savaşımızı yöneten Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. Kuruluş Yıldönümü’nde büyük bir gurur ve heyecan yaşıyoruz. 

Ülkemizin geleceği çocuklarımıza armağan edilen bu anlamlı günde bütün Türk ve dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bekasının, adalete güvenin yeniden tesis edildiği, milletin kendini yönetenlere hesap sorabildiği, yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirini açık ve şeffaf bir şekilde denetleyebildiği yegâne sistem olan İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme bağlı olduğunu hatırlatıyoruz. 

100 yıl önce olağanüstü yetkilere sahip bu meclisin aldığı kararlar neticesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatansever evlatları olarak, kahraman ecdadımızı bir kez daha,saygı, minnet ve rahmetle anıyor, Türk yurdunu aynı Milli Mücadele ruhu ile korumaya devam edeceğimize söz veriyoruz. 

Sakarya Uğur Okulları Kurucu Yavuz Müftüoğlu mesajında,

Kökleri binlerce yıl derine uzanan, tüm dünyaya yayılmış filizleriyle boy veren, çok soylu bir milletin evlatları olarak bu güzel coğrafyayı yurt edinmenin gururunu yaşıyoruz.
Büyük Türk Milleti; şan ve şerefle dolu tarihinde büyük badirelerle de karşılaşmış, ancak her zorluğu, cesaret, feragat, azim ve kararlılıkla yenmesini bilmiştir.
Bundan tam bir asır önce; ülkemizin her yönden kuşatıldığı, işgal edildiği, ordularının dağıtıldığı, milletin fakr-ü zaruret içerisinde bırakıldığı büyük bir girdap içerisindeydik.
Toprakların kanla ateş aldığı, gökyüzünün kara bulutlarla kaplandığı bir ortamda Samsun’dan doğan güneş, Amasya, Erzurum ve Sivas’ta yüreklerden yayılan, dinmez rüzgarla birleşerek kabusu savmaya ve umutları yeniden yeşertmeye başlamıştır.
Milletçe varolabilmenin ve devleti ebet müddet kılabilmenin ilk koşulu kuşkusuz ki; ‘Egemenliğin kayıtsız ve şartsız milletin olması’ idi.
Vatanımızı düşmanların ve hain işbirlikçilerin pençesinden kurtarıp, küstah emellerini Anadolu’nun bağrına ve Ege’ye gömmeye karar vermiş bir milletin BÜYÜK MECLİSİNİN kuruluşunun yüzüncü yılını idrak ediyoruz.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; milletle birlikte ve millet için ömrünü adamış yüzyılların yetiştirdiği en büyük liderlerdendir.
Tehlikeler karşısında O’nun gibi milletini topyekün harekete geçirebilmiş ve her alanda çok kısa sürede büyük yeniliklere kapı açmış kurucu bir lidere rastlanmamıştır.
Milletin meclisinin kurulduğu günü, bugünün filizleri, geleceğin çınarları çocuklara bayram olarak armağan bir lider de yoktur.
Bütün dünyanın, görünmez bir zerre ile evlere hapsolduğu bugünlerin yerini, özgürce havasını soluyacağımız, işimize döneceğimiz, gezip eğlenebileceğimiz, üretebileceğimiz ve yarınları sonsuza taşıyabileceğimiz günlere bırakmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.
Başta sağlık şehitlerimiz olmak üzere; bize veda eden herkese rahmet diliyoruz. Yerleri Firdevs’tir inşallah.
Bize bu toprakları yurt yapan, devletimizin kurucusu Büyük ATATÜRK ile silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnetle selamlıyorum.
Uğur Okulları ailesi olarak bize emanet edilen evlatlarınızı, her koşulda aydınlık ufuklara ve hatta ötesine taşımak azim ve kararlılığındayız.
Bu inançla bütün vatandaşlarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyor; Yüce Yaradan’ın Devletimizi ve Milletimizi koruyup kollamasını niyaz ediyoruz.
TÜM ŞEHİTLERİMİZ VE KENDİNİ BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN BİRLİĞİ VE DİRLİĞİNE ADAMIŞ, HER YAŞTAKİ CİVANLARIMIZ İÇİN DİYORUZ Kİ;
Canımızla yurdu yük edinmişiz
Nesilden nesile, yaşlıdan gence
Sarsılmaz, yıkılmaz bu koca çınar
Dalları arştadır, kökler derinde
Yok böyle bir millet arz üzerinde

Yeşerir filizler, yayılır arza;
O ihtişam taşır bizi gönence
Kararsa asuman, dursa kainat
Ufaktan doğarız her seferinde;
Yok böyle bir millet arz üzerinde!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ mesajında,

23 Nisan tarihinin Türk Milleti ve tarihi açısından bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Başkan Altuğ, mesajında şunlara değindi: “ Bundan tam 100 yıl önce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu tüm dünyaya tescillendi. 23 Nisan, ayrıca, Türk Milletinin birlik ve beraberliği ile kazanılan bağımsızlık mücadelesi ve milletimizin egemen oluşu nice milletlere de örnek olmuştur. Bu tarih sadece TBMM’nin açılması olarak kalmayarak laikliğin, özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin de simgesi olmuştur. Yüce Türk Milleti, Cumhuriyetin kuruluşunda gösterdiği asalet ve cesareti günümüzde de en güçlü şekliyle ortaya koymaktadır. Milletimizin bağımsızlık duygusu, yeni nesillerde de kendini hissettirmektedir

Maalesef bu sene Koronavirüs pandemisi nedeniyle milli egemenliğimizin 100. yıl dönümünü meydanlarda büyük törenler ile kutlayamıyor olabiliriz ancak toplumumuzun gelecekteki sağlığı için evlerimizde gururlu ve coşkulu bir şekilde kutlamaktayız. Bugün de birlik olma ve dayanışma duygusunu da mücadelenin sürdüğü o yıllardaki gibi yaşamaktayız.

Yeni Bir Dünya Sizlerin Eseri Olacaktır

Ülkemizin geleceği ve gerçek sahipleri çocuklarımıza ve gençlerimize duyulan güvenin gösterilmesi açısından 23 Nisan ayrı bir öneme sahiptir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, egemenliği kayıtsız ve şartsız biçimde gerçek sahibi olan milletimize emanet ve teslim ettiği bu 23 Nisan ruhunu, çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiştir. Bu zor günlerde anlıyoruz ki çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi yetişerek ülkemize ve tüm dünyaya katkı sağlaması, eğitim temelleri ile mümkün olacaktır. Çocuklarımızın sağlıklı, huzurlu, başarılı bir hayat sürmesi ve iyi birer birey olarak dünyaya katkı sağlaması bizlerin en büyük temennisidir. Çalışmalarımız, yaptığımız her iş çocuklarımızın geleceği içindir. Bu ülkenin gerçek sahipleri çocuklarımıza olan güvenimiz tam.  İnanıyoruz ki barış ve kardeşlik içerisinde bir dünya kurmak çocuklarımızın eseri olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle ulusal egemenliğimizin kutsal çatısı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yıldönümünü, aziz milletimizin ve aydınlık yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

İyi Parti Adapazarı İlçe Başkanı E. Serdip Dokumacı mesajında,

Türk milletinin bağımsızlığının ve özgürlüğünün resmi adımlarının atılmasına başlanmasının üzerinden tam yüz yıl, yani bir asır geçti.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları,Türk milletini arkasına alarak, Ya İstiklal Ya Ölüm parolasıyla yürüttükleri mücadelenin  ve Türkiye Cumhuriyetinin temelini ,23 Nisan 1920'de T.B.M.M.'yi açarak atmışlardır.Bu gün Egemenliğin Türk Milletine geçtiği gündür.

Büyük bir çoşku ile kutlayacağımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100. yılını,ne yazık ki malum durum nedeni ile evlerimizde kutlayacağız.Bu süreçte,bu durumu bir fırsata çevirerek,çocuklarımıza milli mücadeleyi,bayrağımızı,üzerindeki ayın,yıldızın,renginin anlamını,Atatürk'ü,milli mücadelenin ne kadar zor şartlarda kazanıldığını ve kazanılmasa idi neler olabileceğini,egemenliğin millette olmasının ne demek olduğunu,anlayacakları şekli ile anlatalım.Anlatalım ki,yaşadıkları cennet vatanın,nasıl bir mücadele ile Ataları tarafından düşmanların elinden kurtarıldığını daha iyi anlasınlar.

Bu vesile ile başta çocuklarımız olmak üzere,Türk milletinin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutlar,nice bayramlara sağlıkla ulaşmayı temenni ederim.

HAK-İŞ Konfederasyonu Sakarya İl Başkanı ve Hizmet-iş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir mesajında,


“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. Yılını gururla kutluyoruz. 23 Nisan sadece bir çocuk bayramı olmanın ötesinde büyük bir çaba ve azmin sonucunda kurtuluşa ererek bağımsızlığını  kazanan aziz milletimizin yeniden dirilişinin temsilidir. Milletimizin huzura, refaha ve barış içinde yaşama kavuştuğu tarihi bir gündür. 23 Nisan 2020, Osmanlı’dan yani İmparatorluktan Cumhuriyete geçişin 100. Yıldönümü.

1914-1918 arası devam eden Birinci Dünya Savaşı’yla dünyayı istila edip paylaşan emperyalist devletler, nihai hedef olarak Osmanlı’yı yeryüzünden silme adına başlattıkları büyük operasyon sonunda savaştan mağlup çıkan Osmanlı İmparatorluğu tasfiye sürecine girmişti.
İstiklal Harbi, Kurtuluş Savaşı veya Milli Mücadele olarak adlandırılan Milletimizin varlığı ve BEKASI adına başlatılan büyük mücadelenin arka planına baktığımızda, 16 Mart 1920’de İngilizlerin İstanbul’u işgali üzerine Osmanlı Meclis-i Mebusan’ı feshedilmiş ve Milletvekilleri Heyet-i Temsiliye Reisi Mustafa Kemal tarafından “Ankara’da olağanüstü yetkili bir meclisin toplanacağı” gerekçesiyle  Ankara’ya davet edilmişlerdir.
Bugün 100 yıl önceki şartlara baktığımızda öncelikle göze çarpan ; Milli Mücadele’nin kadîm tarihi kültür ve değerlerimize bağlı bir muhtevada yürütüldüğüdür.

Bu bağlamda, 23 Nisan’ın sürekli gündemde tutulması gereken bir diğer manası; emperyalistlerin işgal ettiği İmparatorluğun çöküntüleri arasından,  milletimizin topyekûn irade, azim, kararlılık, birlik ve beraberlikle Meclisimizin basiretiyle milli mücadeleden zaferle çıkmasıdır.
Birinci Meclis’in açıldığı günden itibaren yoğun gündemleriyle en şiddetli tartışmalarda bile tüm milletvekilleri, vatanın bütünlüğü, milletin birliğini esas alan konuşmalar ve önergelerle tam bir vatanperverlik ruhu içerisinde görev icra etmişlerdir.
Bir taraftan milli mücadele, diğer taraftan yeni Cumhuriyetin kurumlarının ihdası,  sosyal ve ekonomik kalkınma gibi olağanüstü dönemin olağanüstü şartlarında çalışan birinci Büyük Millet Meclisi’ndeki birikim, ufuk ve gaye bugünün siyasetinin örnek alması gereken bir özelliğe sahiptir.
100 yıl önce açılan ve Ulemadan, mutasavvıflardan, askerlerden, bürokratlardan, iş adamlarından ve değişik sanat, tarih, edebiyat ve bilim adamlarından meydana gelen ilk Mecliste ortaya konan birlik ve beraberlik ruhu, o mecliste bulunan değişik etnik kesimlerin aynı gaye etrafında birleştikleri “vatanperver”lik ortak paydasına dayalı idi.

Yüz yıl sonra bile birinci meclisin yapısına ve fikriyatına baktığımızda; döneminin dünyanın en ileri demokrasilerinden birine sahip olduğunu, milli mücadelenin başarıya ulaşmasının temelinde bu sağlam meşruiyetin en büyük etken olduğu görülecektir.
“23 Nisan’ı Evlerimizden de Olsa Coşkulu Bir Şekilde Kutlayacağız”

23 Nisan Ulusal Egemenlik gününün ‘Çocuk Bayramı’ olarak kutlanmasını, çocuklarımıza küçük yaşta ulusal egemenlik bilinci kazandırma açısından son derece önemli olduğuna inanıyoruz. İstikbalimiz olan çocuklarımıza daha iyi bir gelecek, daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye ile mümkün olacaktır. Bunu sağlamak için bütün gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Milli mücadelenin 100. Yılına yaraşır şekilde görkemli bir şekilde planlanan kutlamalar, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan Koronavirüs ( KOVİD-19) salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda ertelenmiştir. Ancak TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’un 23 Nisan günü saat 21.00’de vatandaşların balkonlarını kutlama alanı olarak ilan etmesini ve o saatte tüm vatandaşların hep bir ağızdan milli birlik ve beraberliğimizin sembolü olan İstiklal Marşı’nı okuma çağrısını çok anlamlı buluyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak 23 Nisan akşamı bütün teşkilatımız ve üyelerimizle ellerimizde Türk Bayraklarımızla evlerimizin balkonundan en kapsamlı ve coşkulu biçimde 23 Nisan kutlamalarına katılacağız.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak sağlığın her şeyin üstünde ve en önemli değer olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla kutlamaların evlerimizin balkonundan gerçekleştirilmesini destekliyoruz. Bu kapsamda 23 Nisan günü saat 21.00’da bütün televizyon ve radyolarda eş zamanlı olarak çalacak olan milli birliğimizin sembolü İstiklal Marşını, genci, yaşlı, işçisi, işvereni toplumun bütün kesimleriyle hep bir ağızdan okumaya davet ediyoruz.

Koronavirüs salgının bir an evvel ülkemizde ve dünyada en az hasarla sona ermesini, yaşamın tekrardan normale dönmesini arzu ediyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. Yılını  kutluyoruz.”

REKTÖR MEHMET SARIBIYIK

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Sarıbıyık mesajında: “İşgal altındaki Anadolu coğrafyasında milli egemenlik ve halk iradesinin tecellisi olarak kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 100’üncü yılını kutluyorum. Bir asır önce büyük fedakârlıklarla kurulan Gazi Meclisimizin çocuklara bayram olarak hediye edilmesi de çok anlamlı.  Milli irade ile yetişen çocuklarımız, ay yıldızlı bayrağımız etrafında güçlenen bağımsızlığımızın da teminatı olmaya devam edeceklerdir. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelenin ve meclisin açılmasına katkı sağlayan tüm kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Milletimiz milli egemenlik ve halk iradesine olan bağlılığını hiçbir zaman kaybetmeyecektir. Nice 100 yıllara” ifadelerini kullandı. SUBÜ ayrıca, instagram sosyal medya hesabından TBMM’nin açılışına giden süreci anlatan 4 bölümlük bir video zinciri de yayınladı. SUBÜ Sosyal ve Kültürel Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAKUM) Müdürü Öğr. Gör. Mehmet Alper Cantimer’in anlatıcı olarak yer aldığı videolar sosyal medya takipçilerinden büyük ilgi görüyor.

İl Başkanı Tever’den 23 Nisan Mesajı  


AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

İl Başkanı Tever, 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığını ve ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu vurguladığı mesajında “TBMM, bağımsızlık ve egemenliğimizin, 23 Nisan Çocuk Bayramı ise geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın teminat altına alındığının bir nişanesidir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklara hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’ni açarak millet iradesini her şeyin üzerinde tutmuştur. 23 Nisan bağımsızlık ve egemenlik demek, 23 Nisan millet ve halk iradesi demektir” ifadelerine yer verdi.

İl Başkanı Tever, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının 100’üncü yıl dönümünü, dünyada büyük bir hızla yayılarak insanlığı tehdit eden koronavirüs salgını dolayısıyla buruk bir şekilde kutlayacaklarını belirterek, “Her yıl büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100’üncü yıl dönümünü hüzünlü bir şekilde kutlamaktayız. Bu süreç dolayısıyla 23 Nisan akşamı saat 21.00’da evlerimizin balkonlarından hep birlikte İstiklal Marşı’mızı okuyacağız. Ben buradan tüm hemşerilerimizi bu etkinliğe katılmaya davet ediyorum. İnşallah temennimiz odur ki bundan sonraki yıllarda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı ruhuna uygun bir şekilde coşku içerisinde milletçe kutlarız. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan uğruna canlarını seve seve veren tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla bir kez daha yâd ediyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu mesajında,

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu yayınladığı mesajda şu sözlere yer verdi: Cumhuriyetimizin banisi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla 19 Mayıs 1919 günü Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesinin en önemli adımlarından biri tam 100 yıl önce bugün atıldı.  Atatürk ve silah arkadaşları öncülüğünde, ‘Milletin Bağımsızlığını Yine Milletin Azim ve Kararlılığı belirleyecektir’ mesajı verilerek Büyük Millet Meclisi açıldı. Bu mesaj Türk Milletinin bağımsızlık olmadan yaşamayacağını tüm dünyaya göstermiştir.

Büyük Türk Milleti adına gurur dolu tarihi bir gündeyiz. Mili mücadelenin sevk ve idare merkezi olan Büyük Millet Meclisi, Türk Milletinin istikbalinin belirleyicisi olmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin müjdecisi olan bu kutlu günün Atatürk tarafından geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan edilmesi büyük önem taşımaktadır. Dünyada eşi ve benzeri olmayan bu bayramı dolu dolu kutlamak isterdik. Salgın tehdidi nedeniyle 100.yıl coşkumuzu bu yıl evlerimizde yaşayacağız.

 Tüm vatandaşlarımızı evlerini Türk Bayrakları ile süslemeye ve saatler 21.00’ı gösterdiğinde evlerinin camlarından ve balkonlarından İstiklal Marşımızı okumaya davet ediyorum. Günler öncesinden planlanan etkinlikler kapsamında belediyemiz hoparlöründen gün içinde yapılacak müzik yayınlarının yanı sıra, İstiklal Marşımızda hoparlörlerden yüksek sesle açılacaktır. Ayrıca gün içinde müzik yayını yapan araçlarımız sokaklarda gezerek miniklerimize bir nebzede olsa bayram coşkusunu unutturmamaya, o coşkuyu yaşatmaya çalışacak.

Evlerde yapılan kutlamalarda, coşku dolu o anları kaydedip 0555 888 54 03 numaralı whatsApp hattına ileten kardeşlerimize ise kitaplar hediye edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve tüm aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık mesajında,

“TBMM'nin temelinin atıldığı ve Türk milletinin egemenlik kaderinin tayin edildiği 23 Nisan 1920 tarihi milletimiz açısından çok önemli bir dönüm noktasıdır. 100. Yılını kutladığmız bu günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı büyük bir coşkuyla kutlamayı arzu ederdik. Gönül isterdi ki dünyanın tek çocuk bayramını okullarımızda, sokaklarımızda, meydanlarımızda büyük bir coşkuyla kutlayalım. Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının yaşandığı bu zor günlerde bedenen bir arada olamasak da yüreklerimiz her zamankinden daha büyük bir coşkuyla atıyor. Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını, 100'üncü yılına yakışır bir ruhla, 83 milyon tek yürek olarak evlerimizde yaşayacağız.

Öte yandan 24 Nisan Cuma günü de 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan Ayına giriyoruz. Ramazan’da gönüllerimizin huzur içinde sofralarımızın bereketli olmasını diliyoruz.

23 Nisan günü kutlayacağımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, hemen ertesi günü karşılayacağımız Ramazan Ayı’nın tüm milletimize ve Sakarya halkımıza kutlu ve mutlu olmasını temenni ediyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Ramazan Ayımız Mübarek olsun. Evde kalalım, sağlıkla kalalım.

MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar mesajında,

Günümüzden yüz yıl önce verilen destansı mücadele ecdadın iman ve ferasetinde vücut bulmuş, Türk milletinin tarihte vazgeçmediği yegane hasleti olan bağımsızlığının korunması ve temini, gazi meclisinin çatısı altında alınan kararlarla dünyaya ilan edilmişti.
Milletin Meclisi özünü teşkil eden milli iradeden aldığı güçle, varlığına kastetmiş hain ve düşman unsurlara karşı giriştiği mücadelede duraksamadan ve yeise kapılmadan iradesini sergilemiş, şanlı tarihimizde yerini mukaddes bir şekilde alacak kurtuluşumuzu temin etmiştir.
Günümüzden yüz yıl önce Türk’ün varlığına kastedenler, bizlere Anadolu topraklarını çok görenler, Türk Milletinin sarsılmaz iradesi karşısında aldıkları hezimetin acısını çıkarmak için hala fırsat kollamakta ve amaçlarına ulaştıracaklarına inandıkları maşalarını bizim için yaktıkları ateşi harlamakla meşgul kılmaktadır.

Türk milleti olarak bugün dünden daha güçlüyüz, ecdadın kanıyla kazandığı zaferleri taçlandırmak için daha şuurluyuz, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün feragatine ve varlığını Türk varlığına adayacak iradeye sahip, her biri bayrak misali lekelenmemiş evlatlarıyla Türk vatanı bugün daha emin.
Atalarından aldığı mirası bize aktaranlara bin şükran, Türk milletinin egemenliğini ilan ettiği günü çocuklarına armağan edenlere bin şükran, Atasının armağanını geleceğe taşıyacak gençlere bin şükran.
Yüz yıl önceki iradeyi sinemizde muhafaza ederken bizleri bugünlere taşıyan şehitlerimize bin şükran, rahmet ve minnet.
Türk milletinin egemenliği yüz yaşında. Hepimize kutlu olsun.                                                                     

23 Nis 2020 - 08:30 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.783.958 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!