Başkan Yüce'den canlı yayında önemli açıklamalar! Tramvay, raylı sistem, sosyal destek ödemeleri ve dahası...

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya'nın ilk ve tek uydu televizyonu Tv264'te canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hafif raylı sistemden, tramvaya, esnafa yapılacak ödemelerden, kurulması planlanan 2 fabrikaya kadar bir çok önemli konuda açıklamada bulundu. İşte Yüce'nin açıklamalarından satır başları...

MASKE ÜRETİM TESİSİNİ DAHA FAZLA GELİŞTİRMEK VE İHRACAT YAPMAK İSTİYORUZ

Büyükşehir Belediyesi tarafından koronavirüs ile mücadele kapsamında maske üretimi için kurulan imalathane hakkında konuşan Yüce, “Şehirde bu noktada ihtiyaç kalkınca, atölyemizin sürekliliği konusunda bir çalışma başlattık. Sadece maske değil, maskenin tüm versiyon ve artikellerini üretmeyi planlıyoruz. Ayrıca ürettiklerimizi yurt dışına göndermenin de planlarını yapıyoruz. Bu işi yapmış olmak için yapmıyoruz” dedi.

DEZENFEKTAN ÜRETMEK İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Yüce, ayrıca dezenfektan üretmek için de gerekli çalışmaları başlattıklarını duyurdu. Yüce, “Yunus Çiloğlu Lisesi maiyetinde bir departman oluşturulmuş. Katkı sağlayıp bunu büyütelim diye konuştuk. İş birliği halinde üniversite, ilçe milli eğitim müdürlüğü ve halk eğitim olarak üretim alanı kurmak için çalışmalar sürüyor” dedi.

ESNAFIN BEKLEDİĞİ ÖDEMELER 8 HAZİRAN'DAN SONRA BAŞLAYACAK

Yüce, “Mağdur olan esnafımıza can suyu katkı sağlamak için çalışmalarımızı tamamladık. İnşallah 8 Haziran’da meclis kararı ile uygulamaya başlıyoruz. 8 Haziran’da olağanüstü meclis toplamadan dağıtmaya başlamamızda hukuken bir sorun yoksa vermeye başlayalım diye bir talimat verdim. Bayram sonrası bunu çalışacaklar. Bir an önce bunu vatandaşlarımıza ulaştırmak istiyoruz.

 Pandemi sürecinde mağdur olan esnafımızın bir bölümü ulaşım ile iştigal eden esnafımız. Bu konuda hizmet eden 2 bin üyemize bin liralık mazot desteği verme kararı aldık.  

 Berber, kuaför, çay ocakları gibi 6 bin esnafımızın bin liralık su faturasını ödeme kararı aldık.

 İlan ve reklam vergileri var. Esnafımız faaliyette bulunmadıkları süreçte vergilerini almama kararı aldık. Belediyemizin kiracıları var bu süreçte onlardan da kira almıyoruz.” dedi.

CANLI YAYINDA 2 FABRİKA MÜJDESİ! 

Yüce, “4-5 ilçemizin ağırlıklı gelir kaynağı fındık. Çikolata fabrikasını kurmak için işlemlerimizi başlatıyoruz. Fiskobirlik başkanımız ile son konuları konuştuk. Ziraat Odaları Genel Başkanımız da bu konuda bizimle beraber olacak. Sakarya’daki ziraat odaları da bu işin içerisinde. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Belpaş iş birliği halinde inşallah çikolata fabrikamızı kuracağız.

Söğütlü’deki yerimizi hazırladık. 200 dekarlık alanda işlemlerimizi tamamladık. Söğütlü Organize Sanayi Bölgesindeki bütün imkanlardan istifade ettireceğiz. Resmen organize sanayi sınırları içerisine koymadık.

100 dekarlık kısmını çikolata fabrikasına, 100 dekarlık kısmını mısır özü yağ fabrikası ile ilgili çalışmalarımızı başlatıyoruz.

Bal paketleme tesisini de oraya kurmayı planlıyoruz. Bina yapımı zaman alış düşüncesiyle yeni bir yer bulduk hazır. Fabrika kurabileceğimiz hazır alanın geçtiğimiz gün etüdünü yaptık. Çok kısa zamanda bunun imalatına başlayacağız” dedi.

MECLİS 8 HAZİRAN'DA OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Tv264 canlı yayınında pandemi sürecinde ara verilen Büyükşehir meclis toplantısının 8 Haziran tarihinde olağanüstü olarak toplanmasına karar verildiğini duyurdu. Yüce, toplantının sosyal mesafeye uygun olarak yapılabilmesi için salon arayışında olduklarını da ifade etti.

NOSTALJİK TRAMVAY KONUSU! ESNAFIN İSTEMEDİĞİ BİR ŞEYİ YAPMAM...

Nostaljik tramvay ile ilgili konuşan Yüce, “Nostaljik kelimesini İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki tramvaydan aldık. Bir hava olsun diye kullanmadık. Ben artık Yeni Cami- Millet Bahçesi hattındaki tramvay diyorum. Nostaljik kelimesiyle sanki farklı bir algı oluştu. Şehrimize bir desen, bir güzellik getiriyoruz. Öğrencilerimizin hepsi mutlu oluyor. Şehrin en güzel yerinde sefer yapacaksın. Kimseye bir zararı yok. Faydası var zararı yok. İstiklal Caddesi’nde o tramvay kimse zarar vermiş. İstiklal Caddesi’nin genişliği ile bizim caddemizin genişliği çok mu farklı?

Etüdünü yaptık, fizibilite raporunu çıkardık. Takriben 10 milyon lira civarında bir rakama tekabül ediyor. 3 tane tramvayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden sembolik bir rakama alıyoruz.

 Yeni camiden Millet Bahçesindeki her esnafla konuşuldu. Yapılsın mı yapılmasın mı diye soruldu ve yüzde 90’ı yapılmasını istedi. Kendi kafamızdan bir şey yapmıyoruz. Esnafın istemediği hiçbir şeyi yapmam. Biz bunu kendimiz için yapmıyoruz. Vatandaşın istemediği bir şeyi neden yapalım ki?” dedi.

HAFİF RAYLI SİSTEM HANGİ AŞAMADA? 

Yüce, “Hafif raylı sistem ile ilgili şuanda onun fizibilitesini yapıyoruz. Sadece fizibilite raporu 200 milyon liranın üzerinde bir rakamdan oluşuyor. 1 milyar lira gibi bir rakam muhammen bedeli.

Onun da güzergahını belirledik. Otogar’dan SATSO, SATSO’dan Et Balık Kurumu, oradan Sakar Baba Türbesi, oradan Bosna Caddesi ve oradan Gar. Bir güzergahımız bu. Eğer rayın diğer tarafına geçmek için bir çalışma yapmadık. Eğer geçersek istasyon yapmayacağız. Gar’dan Kudüs Caddesi, İmam Hatip Okulu oradan Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi, Serdivan ve Kampüs. Kampüse de farklı bir model geliştirelim istiyorduk. Son modele göre tünelle girelim, asansörle çıkalım. Şimdi ise git gelli proje. Tren bir yere kadar gelip bir yerden sonra gidip gelmeyi ortaya koyarız. Bir örneği de Kabataş Taksim de var. O örneği buraya uygulayalım istiyoruz. Bunlar mega projeler. Zaman gelince hayata geçirmek için uğraşacağız. Bunun için ciddi manada destek gerekiyor. Güzel bir proje ve raporla Ulaştırma Bakanımıza onay aldıktan sonra da Cumhurbaşkanımıza sunup, takdir ve destekleri ile ancak yapabiliriz. Yap işlet devret konusunda bir firma üzerinde duruyor. Bir aydır çalışıyor ve biz yap işlet devret istiyoruz. Yapamazsan Cumhurbaşkanımızdan destek isteyeceğiz. “ dedi.

HAFİF RAYLI SİSTEM YENİKENT’E ÇIKACAK MI?

Hafif raylı sistemin Yenikent bölgesine gidecek mi sorusuna cevap veren Yüce, “Hafif raylı sistemin düz alanda gitmesi gerekiyor. Ortalama yüzde 10 eğimi geçemiyorsunuz. Karamana, camiliye ve Korucuğa çıkamıyor. Ne kıymeti kaldı? Valiliğin oraya kadar gidebiliyor. Son durağı valiliğin orada olan bir raylı sistemin vatandaşlara ne katkı sağlayacak. Orayı biz körüklülerle çözelim istiyoruz” diye konuştu.

24 Mayıs 2020 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.109.908 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

23

Adapazarli - ADARAY I geri getirin duyun artik sesimizi raylar hazir giseler hazir baska bir rayli sisteme gerek yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Mayıs 08:05
22

sakaryalı - Sayın Başkanım Bu anlattıkların bu gün olmazsa yarın olur.ama tam içimizden geçen türkiye nin 3 büyük nehri sakarya nehrimizi kaybetmek üzereyiz Bir dahaki seçimde bütün vadiniz sakarya nehri olsa bile geç olacak o zaman sizde kaybedeceksiniz sakaryalı olarak bizde Sayın Başkanım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 18:57
21

Süleyman Işek - Nostalji güzel bir şey fakat ulaşım da daha önemli bahsedilen eğim şimdiki teknoloji ile her türlü çözülür yeterki yapmak istesinler .Neler yapılıyor görüyoruz göstermelik olmasın her şey hizmet için olsun.

Ulaşım için korucuk ve karaman a raylı sistem gerekli bu işi yapabilecek argümanlar var ...

Saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 13:12
20

Dogrucudavut - Sayın başkan Yenikent bölgesini sende gözden çıkarmışsın. Yapın valiliğe kadar raylı sistemi valilik son durak olsun. Burdandan korucuk,camili ve karamana tek otobüsle ring seferi koyarsınız. Merkezle olan Mesafe uzun 40.000 nufus için bunu yapmıyoruz deseydiniz daha inandırıcı olurdu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 05:24
19

Erkan - Reis izin vermez zaten garanti oy bankasiyiz. Kaybetme korkusu yok. Maalesef Türkiye de belediyecilik böyle işliyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 02:49
18

Kenan - Başkan bu hayalindeki hafif raylı sistem bizim oralarada uğrar mı, Akyazı Hendek istikametine?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 00:21
17

Taner - Yüzbin nüfuslu yenikent'ten Seçim zamanı da istersiniz körüğü !!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 21:25
16

Bülent - Ekrem başkanım emin olun tramway yada başka bir şeye gerek yok

lazım olan tek şey öncelikle iş , aş, fabrika ve tarım yatırımlarına ihtiyaç var .Ayrıca bir önerim olacak teknoloji yatırımı üzerine yoğunlaşılması ve yatırımları bu yönde yapmasıdır saygılarımla iyi bayramlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 20:35
15

Sembol - yorumumu yayınlamamışsınız bir zahmet bekliyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 20:24
14

Adapazarlı - Adapazarlı olarak tramvayįm gitmesi gereken yerlerden birtanesi s.e.a.h. ve yeni yapilan dogum evi.baskanim hastane ulasimi tramvay olmazsa olmazlardan birtanesidir.terminal.hastane.sakarbaba terbesi.bosba cafdesi ve gar.bu fikir nasil olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 19:04
13

Tuhtuh - Konuşmak düşünmek proje

Başka bir şey okuyan var mı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 16:41
12

Tuhtuh - Konuşmak düşünmek ve proje Başkan. Bi şey okuyan var mı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 15:36
11

Cark Caddesi Esnafi - Başkan Esnafın %90 ı istiyor diyor Tramvayı yalan atıyor. %90 i istemiyor olacaktır o. Hangi arkadaşımla konuştuysam karşı tramvaya.. başkan hangi cadde esnafına sormuş?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 15:26
10

Yenicami Li Gerçek Ap - Başkan yaptığın doğru bu vizyon meselesi halk değişiklik ister geçmişte çok söyledik ama işi siyasi baktıklarında farklı maalesef bulvarın yenicami gidişini kapanınca ikinci bir çark cad. Olur ayni giden bilir paris şanzelize olur 60 yıl sonra bulvara ismini yazdıran kişi olursunuz slm syg. HAMİT kolunsağ.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 13:19
09

Babı-ali - Benim anlamadığım bir kısmının yerin altında gitmesi çok mu zor karaman camili korucu buralara gitmeyen metro hiç bir şey e yaramaz kampüs olmazsa olmaz zaten

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 13:02
08

Melih - Esnaftan oy beklersiniz artık, tabi hangi esnafa sorsam istemiyor ama sanırım sizin esnaflar başka

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 12:06
07

Ada - Nostalji tramvay için neden esnafın fikri soruluyor halka sormanız gerekmez mi? Ayrıca şu dönemde 10 milyon lira harcamanız israf değil midir? Nostalji tramvayın hiç bir faydası olmayacaktır.Aksine karmaşık olan trafik sorununu ikiye katlayacaktır.Yapılmadan önce halka referandum ile sorulması gerekmektedir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 10:45
06

Egece Gündüz - Başkanım lütfen.önce Arifiye ilçesinde bulunan toyata hastanesi bı faaliyete geçirmenizi.istiram ediyorum.saygılar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 10:16
05

Olur Olur Sıkıntı Olma - Ankara' da meteoroloji tarafında var sanırım metro hattı.Dutluk Mecidiye Kuyubaşı falan

Keçiören tarafları hep dik semtler nasıl yapılmış bi fikir alsanız.

Olmadı valiliğe kadar gelir raylı sistem.

Burdanda Ankara' da olduğu gibi zamanında Batıkent son duraktan ring otobüsler olurdu çalışan,

metrodan inenler için ada ada sefer yapan belediye otobüsleri.

Valilikten son durağı olur metronun burdanda ,

Yenikent _Camili _Korucuk _Baytur taraflarına ring yapın.

Yine zamandan kazanılır çarşıdan gelme zulmünden kurtulur insanlar hindistan otobüsleri götüntüsü bu hatlarda çünkü.

Yapan yapıyor düşünün biraz daha ...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 09:19
03

akcapakca - sayın başkan bu tekeler mahallesi, dağ dibi tarafı KOCAELİ ye mi bağlı erenler serdivan aşkınızı anlamak mümkün değil hiç geçmiyor musunuz gar a kadar gelen hafif raylı sisemi neden keresteciler sitesi emirdağ tarafına gitmez dümdüz ovada gidecek bu ray tünel yok bayır yok size bu planları sunan teknik ekip hiç mi değerlendirmez bunları ya da siz hiç mi geçmediniz bu tarafa kaç yıldır kuruşluk yatırım yok ilçenin kuzeyine serdivan erenler dışında ilçeleri de var bu memleketin ve hatırı sayılır da oy alıyorsunuz ADALET ve KALKINMA nın hakkını verin lütfen....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 05:47
02

Nm54 - esnaf mı önemli ?vatandaş mı?keşke vatandaşın da istemediği bir şeyi yapmasanız..

örneğin kırmızı dolmuşları vatandaş istemiyor.yapalım bir anket?nedir bu sermayeyi koruyup, halkı umursamamak?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 05:06
01

Zenci Zekai - Saçmalamış yenikent işimize gelmiyor demiyorda kod farkı diyor yazık valla yazık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 04:58Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?