Tarım İl Müdürüne 'aklama' cezası!

Sakarya İl Tarım Müdürü Nuri Al'a, Kocaeli il müdürlüğünde görev yaparken ürünlerinde domuz eti kullandığı için bakanlık tarafından teşhir edilen 'Gurme Gıda' adlı firmayı akladığı iddiasıyla hakkında açılan soruşturma kapsamında aylık kesme cezasına çarptırıldı. Karara Nuri Al, karara itiraz etti.

Hakan Turhan
Hakan Turhan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde, Kocaeli’de faaliyet gösteren Gurme Gıda adlı firmanın ürünlerinde domuz eti kullanıldığı tespit edilmişti.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yayınlanan taklit ve tağşiş listesinde iki ürününde domuz eti tespit edilen Gurme firmasının ocak ayında yayınlanan listede de bir ürününde yine domuz eti bulundu.

MÜDÜRLÜK AKLAMAYA ÇALIŞTI İDDİASI

Ancak firmanın, Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından aklandığı ortaya çıktı. İl müdürlüğünün 19 Temmuz 2019 tarihli yazısında, “Yaptığınız detaylı iç kontrol ve çalışmalarınız doğrultusunda görüldüğü üzere bahsedilen soruna tağşiş değil kontaminasyon olduğu kanaatine varılmıştır. İşletmenizde bahse konu olaydan sonra alınan numunelerde domuz geni yönünden herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır” denildi.

Üstelik firma, Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden aldığı bu yazıyı gerekçe göstererek bakanlığı mahkemeye verdi.

BAKANLIK GÖREVLİLERE CEZA KESTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı da bakanlığa bilgi verilmeden söz konusu firmayı aklayan yazısından dolayı söz konusu Tarım İl Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın soruşturması tamamlandı. Yapılan soruşturma sonucunda, ürünlerinde domuz eti çıkan firmayı aklamaya çalıştığı kararına vardığı görevlilere ceza verdi. Kocaeli İl Müdürü K.M ve o dönemde Kocaeli İl Müdürü olan Sakarya Tarım İl Müdürü Nuri Al hakkında 1/8 oranında aylıktan kesme cezası verildiği ortaya çıktı. 

Medyabar.com'un edindiği bilgilere göre Tarım İl Müdürü Nuri Al'ın verilen "Maaş Kesme Cezası"'na itiraz etmesi bekleniyor.

Müdür Al daha öncede Bakanlık Müfettişleri'nede ifade vermişti.

Müdür Al'ın; Bu yazının kendisine gelene kadar konu uzmanı veteriner, konu uzmanı şube müdürü ve yine konu uzmanı sorumlu il müdür yardımcısının parafından geçtiğini belirttiği biliniyor. 

Aynı zamanda Tarım mühendisi olan Nuri Al'ın konu hakkında uzmanların görüşü ve parafı olan bir evrağı imzalamasının normal olduğuda yapılan yorumlarda sıkça karşılaşılıyor.

Tarım Müdür Al hakkında yapılan bir başka yorum ise "Art niyetli olsa firmaya neden yüklü şekilde ceza kessin" şeklinde.

09 Haz 2020 - 12:33 - Güncel --- Okunma

Muhabir  Hakan Turhan

medyabar.com son bir ayda 3.407.377 kez ziyaret edildi.