Büyükşehir'in depremden kalan borçları siliniyor mu?

Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı Ekrem Yüce'nin başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce "Depremden gelen her ay ödememiz gereken aylık 6 milyon TL bir borcumuz var. Bu borcun çözümü için Maliye Bakanından onay aldık. Meclisten torba yasa ile birlikte geçmesini bekliyoruz" dedi.

Hakan Turhan
Hakan Turhan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Büyükşehir Belediye Meclisi 2 aylık bir sürenin ardından Sosyal Gelişim Merkezi'nde Ekrem Yüce'nin başkanlığında toplandı.

60 gündem maddesinin ele alındığı toplantıda tüm parti grupları yerlerini aldı.

İşte Büyükşehir Belediye Meclisinde Başkan Ekrem Yüce'nin konuşmasından öne çıkanlar;

* Millet bahçesinin açılacağı bilgisi saat 10:00 da geldi. Hazırlık yapmayın sadece isim söylenecek dendi... Biz bu büyük projeyi en az TOKİ kadar emek harcadık... Cuma günü 4-5 saatte üst bürokratlar ve Belediye Baskanlarına haber verdik... Dev ekran ile canlı yayına hazırladık. Kurdele kestik.Daha yarım kalan yerler var onlarda hazırlanacak. Türkiye'de en büyükleri arasında. 63 bin metrekareye yakın.

* Sakarya'nın yeni soluğu olacak bu çalışma nedeniyle Cumhurbaşkanı ve Bakanımıza teşekkür ediyorum.  Ergün Atalay’a da helikopterde Cumhurbaşkanına aktardığı için ayrı teşekkürler dilerim.

* Piyasaya şuan 113 milyon TL borcumuz oldu. Bu borçla insanları daha ne kadar çalıştırabilirsiniz. Kazanamayan, sadece hizmet için yapan iş ortaklarımız var. Bir kısmını yatırıma harcayacağız bir kısmını da borcumuz olan firmalara dağıtacağız. Bize iş yapan bazı firmalar iflas etme durumuna geldi. Onları rahatlatacağız.

*Kredi almamızın nedenlerinden biride bu sezonu boş geçirmemek. İmkana sınırlarını görmek ve imkansızı denemek gerekli. Bu bir işletme gibi Büyükşehir Belediyesi'ne paranın hesabını bilerek nasıl harcanacağını yıllardır gelen tecrübemle tartıp, biçiyorum. Yasaları aşmadan gerekeni yapmak için uğraşıyoruz.

*Depremden dolayı bizim üzerimize yıkılan bir borç var. Ne hikmetse İstanbul, Yalova, Kocaeli gibi bizimle beraber deprem yaşayan illere bu borç yıkılmadı. Sakarya'nın 3 önemli konusu var bunlardan bir tanesi bu. Erenler Belediye başkanıydım. Her ay 6 milyon TL hak etmediğimiz bir borcun parasını ödüyoruz. Ali İhsan beyle görüştük. Maliye Bakanı ve diğer bakanlardan onayı aldık. Meclisten geçmesini bekliyoruz. 

*Gayri Safi Milli Hasıladan da en az para alan Büyükşehir konumunda. Kocaeli 'den 3'te 1 az alıyoruz. Vergi iadede Sanayi Bakanı'na Cumhurbaşkanı talimat verdi. Bu olayı çözün diye. Bunu çözecekler. Önümüz açık duruyor. Çözersek çok ciddi gelir kapımız olacak.

*Elimizde olan bir şey değil virüs girdi işler aksadı. Düzelecek. 

*800 milyar borç var fakat bunun 635 milyarlık kısmı uzun vadeli  borcumuz. Kısa vadede ödenmesi gereken değil. Zaten bu borçta dediğim gibi büyük bölümüyle 97 ve 99 yıllarına ait borçlar. İnşallah çözülecek. 

08 Haz 2020 - 14:34 Sakarya- Güncel

Muhabir  Hakan Turhan

medyabar.com son bir ayda 3.327.126 kez ziyaret edildi.

Anket Sakarya'da en başarılı meslek odası birliği sizce hangisidir?