Şehire giriş çıkış yasak mı? İşte 5 günlük o yasakların ayrıntıları

Valilik Cumartesi gecesi yazılı açıklama yaparak 15-20 Haziran tarihleri arasında il genelinde bazı kısıtlamalar yasaklar getirildiğini açıkladı. O açıklamalar farklı çevrelerde farklı yorumlara neden oldu.? Peki Sakarya'da bu tarihler arasında şehire giriş çıkış yasağı var mı? Yasak kimleri kapsıyor? Kimler Sakarya'ya giremeyecek? Valiliğin açıklaması ne diyor? İşte kafalarda oluşan soruların satır satır cevapları... HÜSEYİN CAN İĞDİR YAZDI.

Hüseyin Can İğdir
Hüseyin Can İğdir Tüm Haberleri

YENİ NORMALLEŞME SÜRECİ DEVAM EDERKEN
Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran COVİD-19 salgınının halk sağlığı üzerinde tehdit oluşturduğu bilinmektedir. Dünyada büyük paniğe yol açan salgın hastalık ülkemizde de görülmüş, söz konusu salgının yayılımının önlenmesi amacıyla ülkemizde gerekli tüm önlemler alınmıştır. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenen kurallar çerçevesinde birçok alanda kontrollü normalleşme adımları atılmaya başlanmıştır.

 KAMU DÜZENİNİN BOZULMAMASI İÇİN
 Fiziksel temas, solunum vb. yollarla hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısının tüm dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs (COVİD-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak, vatandaşların hayatını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

MİLLETVEKİLLİKLERİ DÜŞÜRÜLEN HDP LİLERDEN PROTESTOLARINA KARŞI

 TBMM’nin 4 Haziran 2020 tarihli oturumunda görüşülen ve Anayasa’nın 84. Maddesine göre CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis BERBEROĞLU, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa FARİSOĞLU ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla GÜVEN hakkında kesin hüküm giydiklerine dair kesinleşen mahkeme kararına istinaden milletvekilliklerinin düşürülmesi ve neticesinde tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

 HDP Genel Merkezince alınan kararla, milletvekilleri Leyla GÜVEN ve Musa FARİSOĞULLARI’ nın 04 Haziran 2020 tarihinde milletvekilliklerinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla “Demokratik Mücadele Programı” adı altında 07 Haziran 2020 tarihinde başlatılan, (5) aşamadan oluşan ve 1 Eylül Dünya Barış Günü sona ermesi planlanan eylem/etkinliklerin düzenleneceği öğrenilmiştir. 

EYLEMLER BULAŞMA RİSKİNİN ARTMASINA NEDEN OLACAK

HDP tarafından planlanan bu eylem/etkinliklerin provoke edilerek toplumsal olaylara dönüşme riskinin yüksek olduğu, ayrıca dünya genelinde milyonlarca kişiyi etkileyen, ülkemizde de yaklaşık 180.000 vatandaşımızın hastalanmasına ve 4.000’ den fazlasının vefat etmesine sebep olan KORONAVİRÜS salgınının, planlanan bu eylem/etkinlikler nedeni ile başka kişilere de bulaşma riski taşıdığı değerlendirildiğinden,

VATANDAŞLARIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN KORUNMASI

 Eylem ve etkinliklere katılımcı şahıslar ile vatandaşlarımız veya kolluk kuvvetleri arasında istenmeyen sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği, kamu düzeni ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği öngörülmektedir.

Bu ve benzeri nitelikte istenmeyen müessif olayların önüne geçilmesi, ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla;

KAMU SAĞLIĞININ TEHLİKEYE ATILMAMASI VE SALGININ ÖNLENMESİ AMACIYLA

 Anayasamızın 34. Maddesindeki “Herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir.” Hükmü gereğince, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi dikkate alınarak mevcut kamu düzeninin korunması, kamu sağlığının tehlikeye atılmaması ve salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla;

YASAK VE KISITLAMALAR VALİLİK TARAFINDAN ALINDI

 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu Madde 11/A “Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla Devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder, bu teşkilat amir ve memurları vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür ve 11/C maddesi “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır.”

KAMU DÜZENİ BOZACAK KİŞİLERİN ŞEHİRE GİRİŞLERİNE KISITLAMA

 Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hâllerde on beş günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilir; belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilir veya kısıtlayabilir ve ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilir.

VALİLERİN YETKİLİLERİ KAPSAMINDA

 Bu fıkra kapsamında alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66 ncı madde hükmü uygulanır.” hükümleri ve

 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesinde belirtilen “Bölge valisi, vali veya kaymakam, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı aşmamak üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması hâlinde yasaklayabilir.” 22 Maddesinde belirtilen “(…)(1) ile parklarda, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve bunların eklentilerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamaz ve şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez.(1) hükümleri doğrultusunda;

İLİMİZE BASKA İLLERDEN HER TÜRLÜ EYLEM, PROTESTO, MİTİNG, STAND AÇMA ÇADIR KURMA BROŞÜR DAĞITMA ÜZERE GELECEK KİŞİLERİN GİRİŞLERİNE İZİN VERİLMEYECEK

İlimizde Milli Güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, ülkemizde ve dünya genelinde salgın olarak yayılan virüsün toplum geneline yayılmasının önüne geçilebilmesi ve suç işlenmesinin önlenmesi olası yağma ve infial yaratabilecek olayların önüne geçilebilmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla yapılması muhtemel her türlü eylem/etkinlik ile belirtilen konuların devamı niteliğindeki Toplanma, Gösteri Yürüyüşü, Basın Açıklaması (Yalnızca parti binaları içerisinde veya önünde sınırlı katılımcıyla sosyal mesafe kuralına uygun olarak yapılacak basın açıklamaları hariç), Açlık Grevi, Oturma Eylemi, Protesto Eylemi, Miting, Stant Açma, Çadır Kurma, ticari faaliyetler hariç olmak üzere El İlanı/Bildiri/Broşür dağıtma, Afiş/Pankart asma vb.) eylem/etkinlikler ve yapılabilecek eylemlere destek vermek amacıyla diğer illerden ilimize gelebilecek araçlar ve şahısların ilimize girişlerinin,5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11’inci maddesinin (a) ve (c) bentleri ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 19’uncu maddelerine istinaden Sakarya il sınırları içerisinde (İl Merkezi, İlçeler ve Jandarma Sorumluluk bölgeleri dâhil) 15/06/2020 saat 08.00 dan 20/06/2020 saat 08.00 a kadar YASAKLANMIŞTIR.

 Valiliğin açıklaması böyle..
Özetle 15-20 Haziran tarihleri arasında eylemlerde bulunmak üzere başka illerden gelecek kişilerin ilimize girişlerine izin verilmeyecek ve eylemlerine müsade edilmeyerek yasal işlem yapılacaktır..

14 Haz 2020 - 21:44 Sakarya/ Adapazari- Güncel

Muhabir  Hüseyin Can İğdir

medyabar.com son bir ayda 3.343.263 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

12

Hasan Kodan - Ulan ne yazı Bee okurken başlangıcını unutmayana bravo

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 09:52
11

Ahmet - Sokaklardaki çocukların Ve insanların maske takmalarını sağlayın.

Takmayanlara ceza kesilsin. Bak nasıl düzelecek işler.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 15 Haziran 21:53
10

Mağdur - Madem virüsün yayılmamasını istiyorsunuz 3 milyon öğrencinin gireceği sınavı da erteleyin dün ÖSYM tarafından yapılan MSÜ sınavı vardı 600bin kişi katılımlı sınav girişinde ne ateş ölçümü yapıldı ne de sınıflardaki camlar açıldı

Yanıtla . 13Beğen . 4Beğenme 15 Haziran 13:11
09

Hasan Öz - Diyelimki bu salgın olmasaydı,bu hdpkklılar bizim şehrimize geldikleri vakit hani bu hükümet gitsinde nasıl giderse gitsin mantığında olanlar bunlara destek verirlermiydi acaba merak ediyorum.

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 15 Haziran 12:10
04

!!! - Avm çalışanı olarak yazıyorum; Halkımız maskeyi avm girişine kadar algılayıp içerde çıkarıp sosyal mesafeye uymuyor, uyarı yapınca cevap olarak nefes alamıyoruz diyorlar...Hastane ortamında entübe olarak makinaya bağlı kalmayı keyif zannedenler var...Sağlık çalışanları kaç kat maske,tulum ile tüm gününü geçiriyor haberleri yok.Keyfi yaptıkları alışverişleri yoğun bakıma giderken giyerler artık...

Yanıtla . 157Beğen . 7Beğenme 14 Haziran 23:17
05

#coronaevdekalllll - @!!! 04 nolu yoruma cevabı: Cokk doğru gercek??

Yanıtla . 37Beğen . 4Beğenme 14 Haziran 23:38
02

Sdri1312 - Yani benim şimdi ankaraya gitmem lazım pazartesi günü orda ilgilenmem gerek işlerim var Bi günlük ben çıkamaz mıyım???

Yanıtla . 8Beğen . 12Beğenme 14 Haziran 22:50
08

Hayel Di Gerçek Oldu - @Sdri1312 02 nolu yoruma cevabı: Sen evden çıkma bence, kaybolursun. Ne milazım

Yanıtla . 8Beğen . 8Beğenme 15 Haziran 09:09
06

Etunca - @Sdri1312 02 nolu yoruma cevabı: çıkabiliyorsunuz.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 14 Haziran 23:52
01

Dilexu - Eylem için gelip gelmediği nasıl ayrıştırılacak. Komple kapatalım şehri bence

Yanıtla . 13Beğen . 7Beğenme 14 Haziran 22:32
07

Etunca - @Dilexu 01 nolu yoruma cevabı: il dışında bir dünya işlerimiz var. bence kapatılmamalı.

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 14 Haziran 23:54
03

Sdri1312 - @Dilexu 01 nolu yoruma cevabı: Eee biz napalm kardeş zaten yeteri kadar her yer durgun il dışında işi olanlar napsın asıl onlar ayaklanırsa işiniz kötü

Yanıtla . 6Beğen . 9Beğenme 14 Haziran 22:53