Sorunlar şehrine hoş geldiniz

Yenigün Gazetesi Yazarı Cevdet Güngör, yeni Vali Kaldırım'ı zorlu görevin beklediğini bu sözlerle anlattı. İşte Güngör'ün yazısı...

Büyütmek için resme tıklayın

  Sakarya’nın yeni valisi  Çetin Oktay  kaldırım şehre gelmeden   önce yapacakları geldi, Vali  Kaldırım , valiler kararnamesinin yayınlandığı andan itibaren  Sakarya   için yapacaklarını sanal alemden duyurmaya başladı.

.             Gerçi bir ile yeni atanan valinin, Henüz eski vali görevde iken ,o şehir il ilgili açıklamalarda bulunması pek alışık olduğumuz bir şey değil.  Bunu da gördük.

              ***   *   ***  ****  

              Vali Kaldırım ilimiz ile ilgili yapacaklarını sıralarken son olarak Sakarya’ya müjdeler ile geldiğini belirtirken birde ilimize 170 milyonluk  çevre dostu  yatırım yapacak firmanın 2 bin 500 kişiye iş imkanı ağlayacağını belirtmiş .

              Sakarya’da çevre dostu  projeler ile çok uğraştık.

              Örneğin çevre dostu çimento fabrikası ,

              Hele de kimyevi  atık  tesisleri gibi. Vali Hüseyin Atak döneminde  İstanbullu bir firma  Sakarya’da  çevre  dostu kimyevi atık tesisleri kurmak  istemişti.  Firma yetkilileri bana gelip çevre dostu olduklarını uzun uzun anlatmaya çalışmış ancak ne seni ne de Sakarya Kamuoyunu ikna edememişlerdi, Zamanın Valisi Hüseyin Atak  yine zamanın Sakarya..

Milletvekili Şaban Dişli’yi devreye sokarak ilimizi bu tehlikeden kurtarmıştı.

Vali kaldırımın çevre dostu yatırımına, Sakarya Üniversitesinden Doç. Dr. Bünyemin Bezci şöyle bir  uyarıda bulunmuş : 
 ''Çevre dostu notu düşüldüyse inşallah yoktur bir bit yeniği. Çevre dostu son sistem  kimya OSB, Çevre dostu çimento fabrikası.. Uyanık ol Sakarya . Yatırım hayatı yok edebilir

  Kaldırım, Elazığ’a   ilk atandığı  zaman da . Arap yatırımcıların Elaziğ’da yatırım yapmaları için Fırat Üniversitesi’nin yanındaki geniş bir araziyi  önermeyi düşünmüş. 
 Ancak Elazığ kamuoyu bu arazi ileride bize lazım olur.
Ya da başka  gerekçeler ile  söz konusu projeye karşı çıkmış. Bunun üzerine  kaldırım  halkın karşı çıktığı  bu projeden vazgeçmiş.

  Sakarya!da sorun çok

Sakarya’nın çevre dostu projelerden önce çok sorunu var..
Bence bu sorunlardan en önemlisi  hatta en hayatisi hasarlı okullar

 Sakarya Valiliğince 2016 yılında hasarlı olduğu için yıkılıp yerine yenisinin yapılması gerektiği belirtilen 21 okul konusu var. Söz konusu okulların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması için Milli Eğitim bakanlığından 135 milyon ödenek istendiğini de biliyoruz.

 Bu okullardan buğüne kadar sadece  Çark Caddesindeki İmam Hatip Lisesi yıkıldı.

              Büyükşehir Belediyesi buraya 2 okul yapılması için kazmayı vurdu. Ama öylece bekliyor.

              Diğer okullar ile ilgili olarak güçlendirme yapıldığı belirtildi. Burada kavram kargaşası var. Bu okullar madem güçlendirilerek güvenli hale gelecekti. Neden zamanında yıkılması gerektiği belirtildi.

              Okullar ile ilgili bir başka  önemli konu ise ayrıca depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkım kararı alınan 17 okul var. Bu okullardaki öğrenciler  korona öncesinde geçici süre başka okullarda öğrenim  görmeye başlamışlardı . Ancak  17 okulun yeniden yapılmaları için bir gelişme yok.

                   Yoğun bakım 

              Sakarya’nın bir diğer hayati sorunu ise yoğun bakımdaki yatak kapasitesi yetersizliğidir. Bu nedenle her gün Sakaryalılar yoğun bakımda tedavi görebilmek için civar illere taşınıyorlar.. 

              Sakarya'da sorun çok.
 Yine deprem sonrasının sorunları arasında okulların dışında zamanında onarılmadı için ağır hasar kapsamına geçip yıkılması gereken binalar var.
 Hatta böyle ağır hasar kapsamında binalarda hizmet veren resmi kurumlarımız var.

              Diyeceğim çevre dostu projeler olsun ama,onlardan önce çözüme kavuşması gereken hayati sorunlarımız var.

              Yıllardır yapılacağı söylenen yeni adliye binası da bekliyor.
Ancak bugün hayati sorunlarımızdan bahsettik. Zaman içinde sorunlara devam ederiz.

              Dilerim Vali Kaldırım ile bu sorunlar çözüme kavuşur

  İşte sorunlar yumağı

 Vali Kaldırım göreve başlamadan önce duyurduğu projeler ile Sakarya’nın  öncelikleri farklı

 ÇEVRE DOSTU

Örneğin Vali Kaldırım . Sakaya’da   170 milyon liraya mal olacak  çevre dostu br yatırım ile  ilgili olumlu görüşmeler yaptığını müjde olarak duyurdu.
 Buna karşılık Sakarya Üniversite”nden Doç Dr. Bünyamin Bezci :” Çevre dostu denince inşallah bir bit yeniğiy oktur. Uyanık ol Sakarya”  uyarısını yaptı

HAYATİ SORUNLAR

Sakarya’da çevre dostu projelerden önce çözüme kavuşması gereken hayati sorunlarımız var, Sakarya’da  çevre dostu projeler de olsun ama ,öncelik hayati sorunlarımız olmalı.

HASARLI OKULLAR

Sakarya’da Sakarya Valiliğinin tespitlerine göre  hasarlı olduğu için yıkılıp yerine yeni okul binası gereken  okullar var. Sakarya Valiliğinin 2016 yılı brifing raporunda bu okulların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması için Milli Eğitim Bakanlığından 135 milyon lira destek istenmiştil

17 OKUL

Sakarya’da 21 hasarlı okulun yanı sıra milli Eitim Bakanlığı’nca yıkım kararı alınan  17 okul var.Bu okullardaki öğrenciler geçici olarak başka okullarda öğrenim görüyorlar, Bu okulların ne zaman yapılacağı belli değil, Öğrenciler göçebe olarak başka okullarda sıkışık düzende eğitim görüyorlar,

RESMİ DAİRELER

Depremden bu yana 209 yıl geçti, ne yazık ki orta hasarlı binaların sorunu çözümlenemedi, Şu anda zamanında onarılmadığı içinağır hasar kapsamına geçen resmi daire binaları var.

YOĞUN BAKIM

Sakarya’nınbir diğer hayati sorunu  yoğun bakımdaki yatak kapasitesinin yetersizliği   Her gün sSakaryalılar yoğun bakımda tedavi görecek hastaları için başka illere taşınıyorlar.

YENİ ADLİYE  VE EMNİYET

Sakarya’da sorun çok. Örneğin yapılacağı söylenin yeni adliye binası. Örneğin şu anda orta hasarlı binada hizmet veren Emniyet müdürlüğü için yeni yapılacağı söylenen bina.  Bu binaların henüz İhaleleri bile yapılmadı

22 Haz 2020 - 12:25 Sakarya/ Adapazari- Medya

medyabar.com son bir ayda 3.327.126 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakarya'da en başarılı meslek odası birliği sizce hangisidir?