Hepside bir iz bırakıp gitti.. İşte Sakarya'da görev yapan valiler

Sakarya Yenigün Gazetesi yazarı Cevdet Güngör, bugünkü yazısında ilimizde görev yapan valileri 'Benim mesleğe başladığım 1981 yılından bu yana Sakarya’da görev yapan   valilerimizi  şöyle  bir  kez daha yad  edelim.  Hayatını kaybedenlere rahmet, hayatta olanlara da sağlıklı bir yaşam diliyorum.'diyerek yazdı. İşte Güngör'ün yazısı..

  Sakarya Valiler açısından gerçekten zor bir ildir. Daha öncesini bilmem ama benim bu mesleğe başladığım 1981 yılından bu yana ilimizde görev 15 validen 7’si merkeze alındı. Yani ilimizde görev yapan valilerin yaklaşık yüzde 50’si merkeze alındılar.

Yukarıda da belirttiğim  gibi Sakarya’da görev yapan valiler, ilimizden ya terfien başka illere gittiler, ya da merkeze alındılar.

Yıllar önce Sakarya’da görev yapan  jandarma alay komutanı  bir dostumuz vardı. Kendisi kurmay olmamasına rağmen general olmayı bekliyordu.  Hatta bayağı da umutluydu. Dost sohbetlerimizde: “Ya tüm yada  güm derdi.”  Ne yazık ki “Güm” oldu.

Sakarya’da valilik yapanlar için de “Ya tüm ya güm” sözü geçerli gibi duruyor.  İlimizde görev yapan valilerden yüzde 50’si merkeze atandığına göre bu tespit  doğru bir tespit.

           Benim mesleğe başladığım 1981 yılından bu yana Sakarya’da görev yapan   valilerimizi  şöyle  bir  kez daha yad  edelim.  Hayatını kaybedenlere rahmet, hayatta olanlara da sağlıklı bir yaşam diliyorum.

                               Mehmet Aldan

            Ben gazeteciliğe başladığımda Sakarya Valisi’ydi. Özellikle Sapanca Gölü’nün kirlenmesine ilk dikkati çeken vali olmuştu. Sapanca Gölü kirliliğinin önlenmesi için 1982 yılında ilk kez geniş katılımlı bir sempozyum düzenlemişti.

            Halk tarafından sevilen bir valiydi. Ancak belki de yaşı nedeniyle merkeze alınmıştı.

                                 Hayri Kozakçıoğlu

            Sakarya’nın en karizmatik valilerinden biriydi. Emniyet kökenli olduğundan hizmet anlayışında disiplin ön planda gelirdi. Sakarya’da görev yaptığı süre içinde taktir toplamıştı. Hayri Kozakçıoğlu ilimizde terfi ederek ayrılan valilerdendi. Kendisi Sakarya’dan  o dönemde kurulan  Diyarbakır Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’ne atanmıştı.

            Ancak Hayri Kozakçıoğlu’nun ilimizden tayini o dönemde tek başına iktidar olan ANAP Sakarya milletvekillerinin arasını açmış. Daha doğrusu Kozakçıoğlu’nun ilimizden ayrılmasına şiddetle karşı çıkan Nihat Akpak’ın bu çıkışı kendisinin Özal tarafından bir daha aday gösterilmemesi ile sonuçlanmıştı.

            Kozakçıoğlu ne yazık ki, sevenlerini üzerek hayata veda etti.     

                                                        Nurettin Turan

            Sakarya’da 5 yıla yakın görev yaptı.  Halk arasında  2 metre 13 santimlik boyu nedeniyle “Uzun Vali”  olarak tanınırdı. Doğrusu bu tanımdan pek de rahatsız değildi.  İlimizde  problemsiz bir dönem geçirdi. Daha sonra Van ve  Zonguldak valiliklerine atandı. Son olarak Danıştay üyeliği yaptı. Sakarya’dan terfien ayrılan valiler arasındadır. Briç oynamayı seven bir valiydi. Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin.

                                     Erdoğan Atasoy- Enver Hızlan

            Her ikisi de ilimizde kısa süre görev yaptı. Erdoğan Atasoy sanırım sağlık sorunları nedeniyle 6 ay içinde merkeze alındı. Atasoy’un yerine Balıkesir’den ilimize atanan Enver Hızlan  prensip sahibi bir valiydi. Toyota’nın ve 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin tarım arazilerine kurulmasına karşı çıktığı için  Başbakan Süleyman Demirel ve DYP Sakarya Milletvekili Mehmet Gölhan ile ters düştü. Ama şapkayı düşürmedi. Kendi isteği ile Sakarya Valiliği’nden ayrıldı. Belki de Türkiye’de kendi isteği ile valilikten ayrılan ilk  valiydi.

                                                      Erdinç Büyükakalın

            Sakarya’nın renkli valilerinden biriydi. 1. Organize Sanayi  Bölgesi’nin kurulmasında büyük emeği vardır. Bir ara DYP’den milletvekili adayı olmayı düşündü. Ne yazık ki, DYP Sakarya milletvekillerinin kendi aralarındaki çekişmelerin arasında kaldı ve bu nedenle merkeze alındı. Güzel hizmetler yapan bir valiydi. Sakarya onu sevmişti, o da Sakarya’yı sevdi. Şu anda Sakarya’da  yaşamını sürdürüyor. Allah   sağlıklı  ve uzun ömürler versin.

                                           Gökhan Aydıner

            Kelimenin tam anlamıyla Devlet’in valisiydi. Halk ile iç içe olmuştu. İlimizde uzun süre görev yapmadı. Son derece   mütevazi bir  yapısı vardı.  Olumlu izlenimler ile ilimizden Hatay Valiliği gibi kritik bir valiliğe,  oradan da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne atandı. İlimizden terfien ayrılan valiler arasındadır.

                                          Yener Rakıcıoğlu

            Yüzyılın felaketi olarak yorumlanan 1999 depreminde Sakarya Valisi olarak görev yapıyordu. Sevilen  ve  saygı  duyulan bir valiydi.  Ancak yüzyılın felaketi olarak adlandırılan depremi yaşayan herkes gibi büyük şok  yaşadı. Depremden üç ay sonra Hatay Valiliği’ne atandı.

                                                          Cahit Kıraç

            Cahit Kıraç deprem yaralarının sarılmasında kendi kurduğu ekip ile büyük başarı sağladı. Halk tarafından Sakarya’nın en çok sevilen valiler arasındaydı.

Sakarya’da göreve  “Ben deprem yaralısı Sakarya halkını rahatsız edecek  hiçbir işi yapmam,  halkın ikna olmadığı hiçbir şeye  onay vermem. Benim tek amacım buradan ayrılırken halkın bana ‘Allah razı olsun’ demesidir” diyerek işe başladı.

Öylede oldu. Cahit Kıraç  çok duygusal bir dönemde Sakarya’da görev yaptı.  İlimizde görev yaptığı 5 yıl  içinde   15 yılda yapılabilecek işler yaptı. Hep halkın içindeydi.   Sakaryaspor’un deprem sonrası yeniden yapılanmasında büyük emeği vardı. Kendisi Sakaryaspor sevdalısı bir valiydi.

Sakarya’nın gerçek anlamda  bağrına bastığı ender valilerden biriydi. Duygusal anılar ile terfien  Adana Valiliğine uğurlandı. Sakarya’dan  ayrılırken binlerce  kişinin uğurladığı tek validir.  Türkiye genelinde böyle bir  vali uğurlaması olduğunu  düşünmüyorum.

                                           Nuri Okutan

            Cahit Kıraç gibi Sakarya’da çok olumlu izler bırakan bir valinin ardından göreve gelmesine rağmen altında ezilmedi. Eğitime ve turizme verdiği önem   ve  keskin idarecilik anlayışı ile öne çıktı. Sakarya’dan Trabzon’a atandı. Bu atama terfi   gibi görülmese de Başbakan tarafından o dönemde asayiş yönünden sıkıntıları olan Trabzon’a özellikle gönderildi. Trabzon’daki ortamı kısa sürede iyi bir seviyeye getirdi.  Bu nedenle terfien ilimizden ayrılan valiler arasındadır. Trabzon’dan sonra Urfa Valiliği’ne atandı. 

                                             Hüseyin Atak

            Hüseyin Atak son derece iyi niyetli bir valiydi. En büyük ideali olan Resmi Daireler kampüsü ve 400 yataklı hastane sorununu büyük uğraşlar ile çözdü. İnşaatların başarı ile sürmesini sağladı. Kendisi dışındaki  gelişen olaylar nedeniyle ve inanılmaz bir şanssızlık ile merkeze alındı. Bu karara tüm Sakarya gerçekten çok üzülmüştü.

                                             Mustafa Büyük

            Bürokrasiden gelen bir vali özelliklerini taşıyordu. Pek sesli düşünmeyi sevmezdi. Polemiklere girmekten kaçındı. Ancak Sakarya gibi zor bir ilde dengeleri çok iyi kurmasını bildi. Sakarya’dan  terfien Adana Valiliği’ne atandı.

                                              Hüseyin Avni Coş

            Mustafa Büyük Adana Valiliği’ne atanırken, yerine Adana Valisi Hüseyin Avni Coş geldi.  Coş, ilimizin gerçekten en renkli valilerinden biriydi. Adana’da görev yaparken MİT tırları konusunda  Türkiye’nin gündemine oturmuştu.   Bence beklenmedik bir şekilde merkeze alındı.

                                                     İrfan Balkanlıoğlu

            İrfan Balkanlıoğlu düşündüğünü “Pat” diye söyleyen bir valiydi. Göreve ilk başladığında kendisi dışında bazı şansızlıklar yaşadı. Kendisinin de beklemediği bir şekilde   merkeze yeni adı ile Mülkiye Başmüfettişliğine atandı. 

                                              Ahmet  Hamdi Nayir

            Ahmet Hamdi Nayir  Sakarya’da  görev yapan valiler arasında  devletin  valisi sorumluluğundaydı.  Sakarya’da  hasarlı okulların konusunda son derece hassastı. Korona ile mücadelede de ne gerekiyorsa yaptı. Doğrusu Mülkiye Başmüfettişliğine atanması sürpriz oldu.

                                               Çetin  Oktay Kaldırım

            Yeni valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın  Elazığ’dan sonra  Sakarya 2. görev yeridir. Kaldırım, Elazığ’dan  olumlu   izlenimler ile geldi.  Dilerim Sakarya’da da olumlu izlenimler bırakır. Kazanan Sakarya olur.

Cevdet Güngör /Sakarya Yenigün Gazetesi 

27 Haz 2020 - 18:09 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.680.446 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

06

Tokaç - Bir kısmıyla çalıştım. Sn Cahit Kıraç Sn Hüseyin Atak Sn Mustafa Büyük veSn irfan Balkanlıoğlu unutamam. Hizmetleri tartışılmaz .Bunun yanında mütevazi kişiliklerinide unutamam. Selam ve saygıyla.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Haziran 01:18
05

Ameleeeee - Sakarya ya gelen bütün valilelerimizi saygıyla selamlıyorum vefat

Edenlere Allah c.c rahmet etsin Hüseyin atak bey o kadar verimli değildi bir

Soruşturmada bilerek izin vermedi bu yüzden kendinden oldukça soğudum

Ama yinede kendisini saygıyla selamlıyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Haziran 01:08
04

Sınav - Hiç unutmuyorum, Erdinç Büyükakalının vali olduğu dönemde ilk okul 4. sınıftaydım. Bir gün öğretmen vali gelecek, adı Erdinç Büyükakalın unutmayın diye uyarmıştı bizi. Vali geldi, beni tanıyor musun diye sordu. Evet, Erdinç Büyükkakalı diye cevap vermiştim. Vali gülme krizine girmişti :))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Haziran 01:04
02

Hüseyin Öztürk - Hepsi de. Hepside olmamış, tepside verin. Öğrenemediniz gitti ''de'' bağlacını ayrı yazmayı.

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 27 Haziran 19:16
01

Uğur54 - Soyadona bak rakıcıoğlu.hey Allahım sen büyüksün.

Yanıtla . 3Beğen . 10Beğenme 27 Haziran 19:10
03

Turan - @Uğur54 01 nolu yoruma cevabı: Milli içkimizi soyadı olarak almışlar ne var bunda

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 22:58Anket Korona aşısı olacak mısınız?