Milli treni Sakarya'ya emanet edip gitti!

Milli ve Yerli projeleriyle tanınan ve bu nedenle yabancı firmaların her zaman hedefinde olan TÜVASAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Kocaarslan , “Milli ve yerli treni yaptık. 225’lik trenin projelerini de tamamladık. Benim burada görevim sona erdi. Sizden tek ricam, bu proje ve TÜRARAŞ’a sahip çıkmanızdır” dedi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Adapazarı’nda 1951 yılında TCDD Vagon Tamir Atölyesi olarak faaliyete başlayan TÜVASAŞ,  zaman içinde isimleri değişerek TÜRASAŞ olarak Milli Treni üretti. Yarın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu Milli Elektrikli Tren'in fabrika testleri için Adapazarı’na gelecek. İki bakanı ağırlayacak olan TÜRASAŞ’ta hazırlıklar bütün hızıyla sürerken, TÜVASAŞ'ın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Kocaarslan  basınla buluştu.

Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman’ında hazır bulunduğu basın toplantısında öncesinde Prdf. Dr. Kocaarslan TÜVASAŞ içinde yeni yapılan bölümleri basına tanıttı. Alüminyum gövde tesisleri ile Milli Elektrikli Tren tesislerini gezdiren Kocaarslan daha sonra basın toplantısı düzenledi.

Kurumun 800 milyon sermayesi olduğunu, yılda 75 yolcu taşıyan raylı araç, 500 araç bakım- onarım, 240 Alüminyum gövde imalatı yaptığını belirten Prof. Dr. Kocaarslan, “723 işçi, 215 Mühendis, 87 teknisyen, 170 idaresi personel ve 410 taşeron personel olmak üzere toplam bin 605 kişinin kurumda çalışıyor. Benim görevde olduğum süre içinde 100  mühendis iş başı yaptı” dedi.

TÜRASAŞ’ın misyon olarak, “Uluslararası standartlara ve gelişen teknolojiye uygun yolcu taşıyan demiryolu araçlarının tasarımı, imalatı, onarımı ve modernizasyonunu yapmak” olduğunu kaybeden Prof. Dr. Kocaarslan yine kurumun vizyonunun ise, “Yolcu taşıyan demiryolu araç sektöründe dünya standartlarında taşırım ve üretim yapan uluslararası bir marka olmak” olduğunu belirtti. 

TÜVASAŞ olarak yıllarca yapılan işleri basın toplantısında slayt eşliğinde anlatan Prof. Dr. Kocaarslan, kurumun ürettiği 337 klimasız vagon, 9 Raybüs, 88 jeneratör vagon, 583 Klimalı vagon, 255 Elektrikli Tren Seti aracı ve 208 Dizel Tren Set aracı’nın raylarda olduğunu belirtti. Kurumun bası ülkelere ihracat yaptığını anımsatan Prof. Dr. Kocaarslan, “TÜRASAŞ’ın şu anda bütün sertifikaları bulunuyor. Son olarak Uluslararası Demiryolu Endüstri Standartları (IRIS) belgesini aldık. Bakan Mustafa Varank kurumumuza “AR-GE Merkezi Belgesi” vermiştir” dedi.

Yılda yaklaşık 100 Milyon TL değerindeki disk balatası ve fren pabucunun yurt dışından alındığını anımsatan Prof. Dr. Kocaarslan, “Bununla ilgili yapılan KAMAK projesine girdik kazandık. Üretimini yaptık ve şu anda testleri sürüyor. Bundan böyle disk balatası ile fren pabuçlarını da üreteceğiz. Ülkemizin yılda yurt dışına ödediği 100 Milyon TL ülkede kalacak. Ayrıca bu işte yerli ve milli olacak” diye konuştu.

Kurumun 2015 yılında 193, 2016 yılında 290, kendisinin göreve başladığı 2017 yılında 372, 2018 yılında 488, 2019 yılında 406, 2020 programında 433 Milyon TL ciro yaptığını belirten Prof. Dr. Kocaarslan, 2023 yılında kurumun 2 milyar TL ciro yapmasını beklediklerini sözlerine ekledi. 2018 yılında Türkiye’de ilk 500 sanayi kurulmuşu arasında TÜRAVAŞ’ın olduğunu da anımsatan Prof. Dr. Kocaarslan,” Sanayi kuruluşları arasında 425., Kamu sıralamasında 9. ve demiryolu sektöründe ise 1. sırada yer aldık” dedi.

TÜRASAŞ’ın 2016 yılında 297 adet araca bakması gerekirken bu rakamdan 97 adet eksik, 2017 yılında 313 adet araca bakım yapması gerekirken 78 eksik bakım yaptığını belirten Prof. Dr. Kocaarslan, “ Biz bu konuda bir sistem yaptık. Bakıma giren araçlar belli bölümlerde ne kadar kalması gerektiğini ve bu bölümde 12 ile 24 saat geç kaldığı zaman sarı ve kırmızı lambayı yaktık” dedi.

 

Prof. Dr. Kocaarslan, “ Sistem oturdu ve 2018 yılında 354 araç bakımı yapmamız gerekirken,biz 71 adet daha fazla yaparak 2018 yılında 425 adet bakım yaptık. 2019 yılında ise 387 araç bakımı yapmamız gerekirken, 64 fazla ile 451 adet bakım yaptık. Bu sistemle, disiplinle, çalışma aşkıyla hep birlikte oldu. Öte yandan TCDD için 2017 yılında 16 set, 2018 yılında 14 set, 2019 yılında 20 programlanan set yerine 22 set Dizel Tren Seti (DMU) ürettik.  2019’da 30 adet, 2020’nin ilk 6 ayında ise 10 adet servis vagonu üretildi” dedi.

2012 yılında zamanın bakanı Binali Yıldırım tarafından milli tren projesinin gündemi gelmesiyle birlikte altyapı çalışmalarının başladığını belirten Prof. Dr. Kocaarslan,” Bu kapsamda Milli Hızlı Elektrikli Tren seti o zamanın adıyla TÜVASAŞ’a, Milli Yüksem Hızlı Tren Seki TÜLOMSAŞ’a ve Milli Yük Vagonu ise TÜDEMSAŞ’a verildi. Ancak 2012 ile 2016 yılı arasında Milli Elektrikli Tren Seti ile ilgili yüzde 20 yol alındı. Çünkü tren setiyle ilgili sürekli fikirler ve projeler değişiyordu. 2017 yılında göreve geldiğim zaman ilk buna müdahale ettim” diye konuştu.

Herkesin fikir, öneri ve düşüncelerini 1 ay içinde kesin ve net olarak kendilerine gönderilmesini istediklerini belirten Prof. Dr. Kocaarslan, “O saatten sonra Milli tren için yeni bir plan içinde çalıştık. Ekibimiz arı gibi çalıştı. Bu çalışmalar sırasında zaman, zaman mevzuatla ilgili, bazen de Türkiye’ye tren seti satmak isteyen bazı dış firmaların zorluklarıyla karşılaştık. Bu zorlukların üstesinden gelmek için uzun uğraşlar verdik. Bazın bizi sürekli Ankara ve İstanbul’da geziyor diye eleştirenler oldu. Oysa biz dış ülkelerden ülkemize tren satmak isteyen firmaların bizi saf dışı etmesiyle uğraşıyorduk” diye konuştu.

Türkiye’de 50 milyar dolarlık demiryolu araç pastası olduğunu anımsatan Prof. Dr. Kocaarslan, bu pastadan yıllardır yiyenlerin TÜRASAŞ’ın yarışa dahil olmasıyla rahatsız olduklarını belirtti. Prof. Dr. Kocaarslan, “Kim rahatsız olursa olsun. Bize bir görev verildi. Bu görevi yerine getirmenin gayreti içindeyiz. Bize Milli Elektrikli Tren için görev verildi. Biz de milli duygularla yola çıktık. Milli ve yerli tren için gerekirse savaştık. Tek derdimiz yerli ve milli olmasıydı. Şu anda seri üretimde yüzde 80’lik bir oranı yakaladık” dedi.

Trenin iç dizayn ve teknik özelliklerini basın mensuplarına aktaran Prof. Dr. Kocaarslan, “Milli Elektrikli Tren Seti 5’li 2 prototipten 2020 yılı içinde 3 set (15 araç) üretilecek. 2021 yılında ise bu setlerden 8 adet (40 araç) üretilecek. 2022 yılında ise aynı setten yine 8 set (40) araç üretilecek. 2023 yılında ise 3 set (15) araç üretilecektir. Birde bunun 4’lü 36’lı seti var. Bunlardan da 2021 yılında 12 adet (48 araç), 2022 yılında 12 set (48 araç) ve 2023 yılında ise 12 set (48 araç) üretilecektir” diye konuştu.

Türkiye’nin demiryolu altyapısının ortalama 180 kilometre hıza müsait olduğunu belirten Prof. Dr. Kocaarslan, “Alt yapımız 180 kilometre hıza müsait iken 300 kilometre hızla giden setlerden almak için yabancı firmalarla anlaşma yaptılar. Yazıktır günahtır. Bakın, Moskova ile St. Petersburg hattında çalışan Sapan Treni var. Bu tren 635 kilometrelik olan mesafeyi ortama 180 km. hızla 3.5 saate alıyor. Ruslar buraya 300 kilometrelik tren yerine 180 kilometre hızı sağlayacak tren seti aldık. Çünkü gidemeyeceğiz hızdan fazla hız yapan treni almak israftır” dedi.

Bu konuyla ilgili Başken nezrinde bir çok girişimde bulunduğunu, ülke gelirinin ciddi anlamda kayba uğradığını Ankara’da anlattığını belirten Prof. Dr. Kocaarslan, “Biz şunu dedik. Bizim raylarımızda  ortalama180 kilometre hızla gidiyoruz. Onun için kucaklar dolusu para verip neden 300 kilometre hızla giden tren alalım. Bizim yaptığımız 160 kilometre hızla giden trenin 225 kilometre hızla gidenini yapalım. Böylece milyarlar ülkemize kalsın. Bunu anlattık. Kabul gördü” diye konuştu.

225 kilometrelik tren setimizin proje çalışmalarının başladığını belirten Prof. Dr. Kocaarslan,” İlk prototip seti 2021 yılında raylara inecek. Bununla ilgili bütün çalışmalar tamamlandı ve proje ilerliyor. Bundan sonra yurt dışından 300 kilometre hızla giden tren almak için milyarlar vermenin anlamı kalmadı. Bizim 225 kilometrelik tren setimiz, ortalama 180 kilometre ile giden raylarımızda sorunsuz işleyecektir. Zaten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 12 Şubat 2020 tarihinde ve 31037 sayılı mükerrer Resmi Gazetede yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararını yayınlandı” dedi.

Dr. Kocaarslan, “ Kararnamede ‘56 adet Milli Elektrikli Tren Seti Üretimi TÜVASAŞ’a verilmiş olup, aynı zamanda 14.05.2019 tarihli Cumhurbaşkanı oluruna ‘Yurtdışından yüksek hızlı tren seti temin edilmeyecek, TÜVASAŞ tarafından üretilen Milli Elektrikli Tren Setleri hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarında kullanılması sağlanacaktır’ dendi. İşte bu karar sonrasında yer yerinden oynadı. Yabancı firmalar bu karara tepki gösterdi” diye konuştu.

TÜRASAŞ’a geldiği günden bu güne kadar Milli ve Yerli projeler için uğraştığını belirten Prof. Dr. Kocaarslan, “Ben buraya milli ve yerli tren için geldim. Çok şükür milli ve yerli treni yaptım. Biz aynı zamanda profesörüz, hocayız. Öğrencilerimizi yetiştirir ve bir kenara çekiliriz. Dolayısıyla benim buradaki görev bitti. Sona erdi. Yapacaklarımı yaptım. TÜRASAŞ şu anda üreten bir tesistir. Ben bu tesisi Sakaryalılara emanet ediyorum. Görevimi tamamlamanın huzuruyla ayrılacağım” diye konuştu.

28 Haz 2020 - 16:03 Sakarya/ Adapazari- Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.678.679 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

18

LiveDeveloper - Eskiden Karşı kahvede oyun oynayarak akşam edip emekli olurlardı , Şuan da sistem değişmiş telefondan oynuyorlar herhalde, Çalışanların atışması ortada, Haksız kazanç elde eden, tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyen kim var ise , Rabbim cezasını verir,

Vesselam...

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 29 Haziran 15:24
17

Yenigün - Aşağıdaki yorumları okuyunca tüvasaş kaynayan kazanmış.bütün personel birbirine beddua ediyor.....

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 13:18
15

Hadi Hayırlı - herkes kendi ikbal derdinde.. işi yapan alnı terleyen, yürekli, bilekli insanlar in hakkı yeniyor.birileri makam mevki peşinde.bu memleket in hayrına kim bir çivi çaktı ise Allah razı olsun.....unutulmasin .....Bu vatan Kara toprağın bağrında sıra dağlar gibi duranlarindir...

Yanıtla . 10Beğen . 2Beğenme 29 Haziran 08:56
10

Sakaryalı Cia - Tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkını yiyenlerle Dolu bir fabrikadır TÜVASAŞ inşALLAH en kısa zamanda Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ Talimatı ile bunlar gün yüzüne çıkacaktır.

Yanıtla . 10Beğen . 31Beğenme 29 Haziran 00:09
06

Vefa Sakarya - Bu ürünün planlaması ve üretim kararı Erol İnal zamanında alınmış ve yapılmışdır.O dönemin mamulüdür aslında bu adam yaş haddinden emekli olup gitti ismi bile kalmadı ortada.Proje çalışmalarını Blue Enginier firması yani Türk Ermenilerinden İtalyan vatandaşı Onnik Berkol yapmıştır.Allah nur içinde yatırsın pankreas kanserinden vefat etmiştir bu günleri göremeden.Gerçek budur Sakarya lılar..

Yanıtla . 10Beğen . 6Beğenme 28 Haziran 21:20
03

Alma Mazlumun Ahını... - Kaosla fitneyle yönettiğiniz bu kurumda TÜRASAŞ a yapacağınız en büyük iyilik Turk telekomdan getirdiğiniz Yakup Karabagi da beraberinizde götürmenizdir.Turkiyenin hatta dunyanin en iyi telefon mühendisi olan Yakup Karabağ size bonus olsun.

Yanıtla . 27Beğen . 8Beğenme 28 Haziran 17:31
12

Sakaryalı Cia - @Alma Mazlumun Ahını... 03 nolu yoruma cevabı: Yusuf kupray da + bonus olsun...Selamlar yusuf efendi indir bindir gerçi seni paketlediler galiba kalite kontrol den indir bindir işlerinden..

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 29 Haziran 00:25
11

Sakaryalı Cia - @Alma Mazlumun Ahını... 03 nolu yoruma cevabı: Yakup Ve Yusuf Kupray selamünaleyküm :):):)

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 29 Haziran 00:11
07

Amele - @Alma Mazlumun Ahını... 03 nolu yoruma cevabı: Yaran mı var hayırdır musluğunu mu kapadı bu yonetim :))))

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 28 Haziran 21:26
02

Duyarlı Vatandaş - Emeği geçen çalışanlardan Allah razı olsun. Ülkemize güzel bir proje kazandırıldı. Ramazanda pandemi de gece gündüz çalışıldı. TÜVASAŞ yatıyor algısı silindi...

Ayrıca iceride çalışan taşeron işçileri imkan ve yasa varken kadroya almayıp, aksine taşeron işçilerin maaşlarını düşürdünüz. Fabrika Kimseye kalmadığı gibi size ve adamlariniza da kalmadı. Ahını ve bedduasini aldığınız işçiler yakanizi bırakmazlar bu dünyada ve öteki dünyada...

Yanıtla . 19Beğen . 3Beğenme 28 Haziran 16:59
01

Hayati Kars - Müdürüm emanet edeceğiniz o maketse ben kabul ederim.Nasılsa maketin patenti bana ait???

Yanıtla . 21Beğen . 17Beğenme 28 Haziran 16:17
09

Despot - @Hayati Kars 01 nolu yoruma cevabı: O maketi 3 senede yaptın başka hiç bir işe el sürmedin verilen işleride geri çevirdin aldığın maaş helal mi onu düşün haramzade emekli olunca fabrikayı satar gidersiniz Allah sizi ıslah etsin

Yanıtla . 11Beğen . 6Beğenme 29 Haziran 00:01
04

Milli Işçi - @Hayati Kars 01 nolu yoruma cevabı: Fabrikada 40 sene ekmek yiyip iğne kadar faydası olmayan insanlar fabrikadan çıktıktan sonra ekmek yediği yere nasıl düşman olur anlamak mümkün değil. Yapılan maket değil gerçek tren... Sizin gibi zihniyetlerin çoğundan kurtuldu bu fabrika geri kalanı da gider inşallah da laf değil icraat yapacak isciler kalır...

Yanıtla . 24Beğen . 6Beğenme 28 Haziran 19:27Anket Korona aşısı olacak mısınız?