TÜVASAŞ'ın gurur günü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Trenimiz mayıs sonunda raylara indi, hamdolsun bugün itibarıyla da fabrika testlerine başlanıyor" - "Fabrika testlerinin ardından ağustos sonunda yol testlerine geçilecek" - "Bugün milli elektrikli trenin testleri başlıyor. Testlerin durumuna göre milli tren setleri yıl içinde milletimizin hizmetine girecek. Bundan sonraki hedef, 200 kilometrenin üstüne çıkan Yüksek Hızlı Tren setlerini üretmek"

+12
Haber albümü için resme tıklayın

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, milli elektrikli trenin mayıs sonunda raylara indiğini, bugün itibarıyla da fabrika testlerine başlandığını belirterek, fabrika testlerinin ardından ağustos sonunda yol testlerine geçileceğini bildirdi.

"Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi'nin (TÜVASAŞ) Adapazarı ilçesindeki fabrikasında düzenlenen Milli Elektrikli Tren Seti'nin Fabrika Testleri Töreni'nde konuşan Varank, tarihi bir gün yaşandığını söyledi. 

Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi yolunda katettiği mesafenin bir nişanesi olan milli elektrikli treninin fabrika testlerine başlandığını aktaran Varank, şubat ayındaki ziyaretinde trenin teste hazır hale gelmesi için mühendislerin, emekçilerin nasıl canla başla çalıştıklarına bizzat şahit olduğunu anlattı.

Varank, yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) sürecine rağmen TÜVASAŞ'ın emekçilerinin tüm önlemlerini alıp gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiğini dile getirerek, "O gayret sayesinde trenimiz mayıs sonunda raylara indi, hamdolsun bugün itibarıyla da fabrika testlerine başlanıyor. Fabrika testlerinin ardından ağustos sonunda yol testlerine geçilecek." dedi. 

- "Milli elektrikli tren her açıdan gurur tablosu"

Milli elektrikli trenin her açıdan bir gurur tablosu olduğuna işaret eden Varank, "Geçen sene devreye alınan alüminyum gövde üretim, boyama ve kumlama tesisleri sayesinde bugün bu seviyeye gelebilmiş durumdayız. Şehirlerarası seyahate uygun tasarlanan bu tren, ithal edilen emsallerine göre yüzde 20 daha uygun maliyetle üretilebiliyor. Fakat daha da önemlisi, bizi ziyadesiyle mutlu eden husus, ulaşılan yüksek yerlilik oranı. Tedarikçilerle birlikte muazzam bir sinerji yakalanmış durumda. Evet, nihai ürün elbette çok kıymetli. Ama bu ürünle birlikte gelişen üretim ekosistemi ve Türkiye'nin kazandığı yeni kabiliyetler belki nihai üründen çok daha kıymetli." ifadelerini kullandı. 

Trenin beyni olarak nitelendirebilecek cer sistemi ile tren kontrol ve izleme sisteminin Aselsan'la birlikte gerçekleştirildiğini aktaran Varank, şöyle devam etti:

"Böylelikle ilk defa kritik bir alt sistem, donanım, yazılım ve algoritma içeriğiyle birlikte yerli sanayi tarafından geliştirilmiş oldu. İklimlendirme sisteminden boji şaselerine, iç giydirme ve aydınlatma sistemlerinden vakum tuvalet sistemlerine kadar 30'un üzerindeki bileşen yerli firmalarımızdan tedarik edildi. İşte bu sayede prototip sette yerlilik oranı yüzde 60 oldu. İnşallah seri üretimle birlikte bu oranı yüzde 80'e çıkarmak mümkün olacak."  

Bakan Varank, dünyada raylı sistemler sektörünün yıllık pazar hacminin 160 milyar avro civarında olduğunu ve gelecek dönemde hızla büyümesinin beklendiğine dikkati çekerek, Türkiye'yi bu alanda küresel bir oyuncu yapmayı hedeflediklerini söyledi. 

- "Türkiye raylı sistemlerde büyük bir potansiyele sahip"

Türkiye'nin raylı sistemlerde büyük bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hem kendi ihtiyaçlarımızı karşılayıp hem de küresel pazardan çok rahat pay alabiliriz. Bunun yolu bu alanda ölçek oluşturmaktan geçiyor. Gelecek 10 yılda raylı sistemlerde 15 milyar avroluk harcama yapacağız. Bakın bu çok ciddi bir ekonomik ölçek. Dolayısıyla önümüzde raylı sistemler sektörünü geliştirmek için asla kaçırılmaması gereken bir fırsat, dolayısıyla bize yüklenen bir sorumluluk var. Bunu en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bu alanda atacağımız adımlar, sanayileşme hedeflerimize ve Milli Teknoloji Hamlemize doğrudan hizmet edecek. Belediyeler, kamu kurumları ve özel sektör, eş güdüm halinde, Türkiye’yi raylı sistemler konusunda global bir oyuncu yapmak için ellerini taşın altına koymak durumunda. Burada herkese bir görev düşüyor."

Bakan Varank, hiçbir başarının kendiliğinden gelmediğini vurgulayarak, ülkece gurur kaynağı olan savunma sanayinin geldiği noktanın asla tesadüf olmadığını vurguladı. 

"Sayın Cumhurbaşkanımız savunma sanayinde hazır alım modeline 'dur' demeseydi, bugün kendi İHA'larımızı, SİHA'larımızı kullanamaz, milli güvenliğimizi başka ülkelere emanet etmeye devam ederdik." diyen Varank, şunları kaydetti:

"Dünyaya bu alanda örnek gösteriliyorsak, bunun ardında planlama, sıkı takip, güçlü irade ve kararlılık yatıyor. Aynı başarıyı raylı sistemler konusunda da gösterebiliriz. Kamu alımları ve yatırımlarının oluşturacağı kaldıraçla bu alanda yerlileşmeyi hızla başarabiliriz. Yatırımların planlanması ve yerli ürünlerle hayata geçmesi için Sanayi İşbirliği Projelerini en iyi şeklide uygulayabiliriz. Biz Bakanlık olarak bu noktada hiçbir kamu kurumunun sahip olmadığı teknik birikime sahibiz. Raylı sistemler alanındaki kabiliyetlerin atıl kalmaması ve sürdürülebilirliğin sağlanması gerekiyor. Ancak bu şekilde yüksek hızlı tren sistem ve alt sistemlerini kendi imkanlarımızla üretebiliriz. Bu manada; sektöre dokunan kamu ihalelerinin SİP uygulamasına tabi olarak gerçekleştirilmesini oldukça önemsiyoruz.

Şunu çok açık ifade etmek istiyorum; topyekün kalkınma için yerliliği ve milliliği olmazsa olmaz bir ilke olarak kabul etmek, yerli firmalara sahip çıkmak gerekiyor. Raylı sistemlerde ülkemizde gelişmiş kabiliyetler var. Firmalarımız yabancı ülkelerde ihaleler kazanıyor, üretimlerini ihraç ediyorlar. Avrupa'da, Uzak Doğu'da, Durmazlar, Bozankaya gibi firmalarımızın araçları kullanılıyor. İşte bugün TÜVASAŞ, milli elektrikli tren projesinde benzersiz bir adımı geride bırakıyor. Yeni kurulan TURAYSAŞ'ın da sektörde büyük bir güç oluşturacağına inanıyorum. Ekosistemdeki firmalarımız ve tedarikçilerimizin güç birliğiyle sektörde hızla üst basamaklara tırmanabiliriz. Bakanlık olarak bu yöndeki tüm girişimleri önemsiyoruz ve destekliyoruz."

- "Bakanlık olarak ciddi destekler sunmaya devam edeceğiz"

Varank, Bakanlık olarak raylı sistemler sektörüne ciddi destekler sunduklarını ve sunmaya devam edeceklerini belirterek, "2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde bu sektörün önemini açıkça vurguladık. Yine teknoloji odaklı sanayi hamlesi programımızda da raylı sistemleri öncelikli ürün grubu olarak belirledik. TCDD ve bağlı kuruluşlarının TÜBİTAK enstitüleriyle ortak geliştirdiği ilk milli elektrikli manevra lokomotifini 2015 yılında raylara indirdik. Böylece ülkemizin manevra lokomotiflerinde yurtdışına bağımlılığını tamamen ortadan kaldırmış olduk." diye konuştu. 

Bakan Varank, Ekim 2017'de başlatılan diğer bir projeyle de 5000 kilowatt gücünde ilk milli anahat lokomotifini 2022 yılında raylarla buluşturmayı hedeflediklerini aktararak, TÜBİTAK ve TCDD ortaklığında Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü'nü kurduklarını, amaçlarının önce kendi ihtiyacını karşılayan teknolojileri geliştiren, ardından da geliştirdiği bu teknolojileri ihraç eden bir ülke haline gelmek olduğunu dile getirdi. 


Pandemiyle birlikte zor bir dönemin geride bırakıldığına işaret eden Varank, şunları söyledi: 


"Biliyorsunuz ekonomi cephesinden birbiri ardına sevindirici haberler geliyor. Üretim tarafında; sanayideki elektrik tüketimi, siparişler ve kapasite kullanımı artıyor. İçeride ekonomiye duyulan güven ve yatırım iştahı artmaya devam ediyor. Yurt dışı piyasalara baktığımızda, toparlanma eğilimini görebiliyoruz. Bizim için önemli olan, yukarı yönlü bu gidişatın giderek daha fazla güç kazanması ve kalıcı bir hale gelmesi.

Salgınla birlikte de şunu da gördük; istediğimiz zaman dünyada eşi benzeri olmayan bir seferberlik ruhuyla kimsenin yapamadığını yapabiliyor, başaramadığını başarabiliyoruz. Yoğun bakım solunum cihazı bunlardan biri. Tanı kitleri, aşı ve ilaç alanlarında da ilham verici ve bizleri heyecanlandıran projeler devam ediyor. Salgın döneminde bile açılan fabrikalar, cesaretle yeni işlerin peşinden koşan girişimciler var." 


Bugün de milli elektrikli trenin testlerinin başladığını, testlerin durumuna göre milli tren setlerinin yıl içinde milletin hizmetine gireceğini anlatan Varank, "Bundan sonraki hedef, 200 kilometrenin üstüne çıkan Yüksek Hızlı Tren setlerini üretmek. Milli elektrikli tren projesinde kazanılan yetkinlikler, inşallah, yüksek hızlı trenin geliştirilmesinde işleri çok kolaylaştıracak. Bu gururu bizlere yaşatan TÜVASAŞ'ın kıymetli yöneticilerine, mühendisinden işçisine tüm emekçi kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Kısa sürede bu önemli başarıyı sahiplenerek, bu işi liderliğiyle Türkiye'ye kazandıran Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ve ekibini yürekten tebrik ediyorum. Bu başarıda öncü olan Sakarya ve Sakaryalılara teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 

29 Haz 2020 - 11:53 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.652.474 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

36

Misafir - Emeği geçen herkese teşekkürler.

Allah hepsinden razı olsun.

Türkiyemizin en önemli konuları sağlık,savunma sanayi ve ulaşımdır.

Tabiki bunlar ekonomi iyi olmaz ise olmaz.

Milli olan, bu ülkemizin mühendisleri ve işçileri tarafından yapılan her ürün değerlidir.

Ister sağcı ister solcu kim yaparsa yapsın farketmez.

Hepimiz bu güzel ülkenin evlatlarıyız yeterki birlik olalım,el ele verelim bu sekilde olursak karşımızda kimse duramaz.

Bu eserden Türk evladı ve Sakaryalı olarak çok ama çok gurur duydum.

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 29 Haziran 22:19
35

Kadar - Senelerdir tüvasaş da çalışan tanıdıklar var.. Malzemelerin çoğu Çin den geliyor diyor. Bunun nesi yerli nesi milli sadece montajla olmaz bu işler. Yerli araç gibi bu da fiyasko milleti kandırma göz boyama işlerine devam durmak yok

Yanıtla . 6Beğen . 11Beğenme 29 Haziran 21:09
41

Amele - @Kadar 35 nolu yoruma cevabı: O şahsın ekmek yediği yere nankörlügucamur at izi kalsın begenmiyorsa fabrikasını yapılanları kapı orda istifa etsin gitsin !

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 11:16
39

Koronooo - @Kadar 35 nolu yoruma cevabı: Bilinçsiz kulaktan dolma sözlerle konuşan kendini bilmez. Yerli demek herşeyi burdan almak değil. Daha önce üretilen trenlerin herbirine patent ücreti veriyorduk. şimdi patent ücreti vermeden üreteceksin. Laf olsun torba dolsun zihniyetçisiniz. Rabbim sizin gibilerin sayısını azaltsın.

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 30 Haziran 07:23
38

Tüvasaş - @Kadar 35 nolu yoruma cevabı: o TÜVASAŞ ta çalışanları soylede kim olduklarını bilelim Çin'den falan geldiği yok kardeşim videolarda dikkatli izlersen alüminyum kaynak tezgahı var boş boşa sallama

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 30 Haziran 00:13
30

Vefa Sakarya - BU ŞEHİRDE HERŞEY OLUR MİLLİ TRENLER AÇILIŞLAR.OLMAYAN VE OLMAYAK GÖRÜNEN TEK ŞEY “VEFA” ..BU MİLLİ TRENİN ÜRETİM KARARI OROJELERİ YOL HARİTASI GEN MÜD EROL İNAL ZAMANINDA YAPILMIŞTIR.AMA ROL ÇALMA TELAŞINDAN EROL BEYE DAVETİYE BİLE VERİLMEMİŞTİR.PROJEYİ ÇİZEN FİRMANIN SAHİBİ TÜRK ERMENİSİ MERHUM ONNİK BERKOL BEYEFENDİDİDİR..İKİSİDE BU GÜNÜ GÖREMEMİŞTİR TREN AÇILIŞLARI HİZMETE ALMALAR RAYLARIN ÜZERİNDE SEYAHATLE YAPILIR BİZ ACELEDEN BAKAN KANDIRIP LOKOMATİFLE İTTİREREK TÖREN YERİNE GETİRİLEN TRENLE YAPIYORUZ NE DİYELİM O GÜNDE GELECEK YAKINDA İİNŞALLAH.SAKARYALI HERŞEYİ GÖRÜYOR NETİCEDE..

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 29 Haziran 19:36
28

Arnavut - çok acı değil mi ??? bu ülkenin insanlarının,kurumıarının yaptığı ,ürettiği ürünlerden,trenlerden,sihalardan,araçlardan ,yollardan,hastahanelerden ... rahatsız olan,kıskanan ,haset eden .. buna karşi bütün bu güzelliklerden yararlanan fakat takdir duygusundan mahrum,NANKÖR insanların mevcudiyeti ve bu tiplerle ayni vatanda yaşıyor olmak...!!!????

Yanıtla . 10Beğen . 6Beğenme 29 Haziran 16:54
31

Ismail - @Arnavut 28 nolu yoruma cevabı: Siye mir Arnavut, Bak sen kendine Arnavut lakabı takmışsın, çok milliysen önce git oraları düzelt, bırak sen biz Türkler sorunlarımızı kendi aramıda çözeriz. Kocacık kalesi akltında ağababalarını ziyaret et.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 29 Haziran 19:42
27

Defne - Şehir merkezine tren girmiyor ama tren üretiliyor diye bayram ediliyor ey gidi Sakarya biride çıkıp yetkililere merkeze gara tren girmiyor bu sorunu çözün diyemiyor hesap soramıyor anca şakşakçılık yapın

Yanıtla . 10Beğen . 7Beğenme 29 Haziran 16:41
42

Amele - @Defne 27 nolu yoruma cevabı: Hayırdır neyin kafası bu ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 11:17
32

Nefes - @Defne 27 nolu yoruma cevabı: Kafalara bak kafalara

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 29 Haziran 20:52
26

Molla - YERLİ VE MİLLİ YAPIMLARI HAZMEDEMEYEN, KULP ARAYANLAR; YUNANİSTAN VE ERMENİSTAN SİZİ KABUL EDER Mİ BİLEMEM.

Yanıtla . 11Beğen . 7Beğenme 29 Haziran 16:36
25

Send Işçi - tüvasaş yıllardır milli olmayan buharlı tren mi yapıyordu. anlayamadım kaçırdım bu olayı.

Yanıtla . 10Beğen . 8Beğenme 29 Haziran 16:36
33

Nefibu - @Send Işçi 25 nolu yoruma cevabı: Tren yapmıyordu mal

Yanıtla . 7Beğen . 4Beğenme 29 Haziran 20:53
24

Ismail - Dallama savar denen dallama, sen şekere kaka derken TÜVASAŞ 115 adet elektrikli dizi üretti, sen kısa pantolonla gezerken Rayotobüsü üretti, sen çelik çomak oynarken ihracat yaptı ama hepsi gerçek milli idi. Ne oldu çok başarılıydınızda niye yönetiminizi Ankaraya aldılar, niye Genel Müdürünüze görev vermediler, Haaaa ayrıca şimdimi aklına hızlı tren gelmedi, neden bu aracı hızlı olarak ele almadınız, size çok sorulacak soru var ama elbet birileri bir gün sorar, senin gibi dallamalarda ortaya çıkar, Şugar çocuk

Yanıtla . 5Beğen . 8Beğenme 29 Haziran 16:28
15

Ismail - Gövde Çinden, proje İtalyan onnik denen Ermeniden, Şanzumanla Motor bilmem hangi ülkeden, sonra yerli ve milli, ağam bizle dalga geçiiiiiiii.

Yanıtla . 7Beğen . 18Beğenme 29 Haziran 15:05
21

Dallama Savar - @Ismail 15 nolu yoruma cevabı: Hadi ordan züğürt. Senin gibi boş beleşler yüzünden ülke ne çekti be. İşe yaramaz

Yanıtla . 6Beğen . 6Beğenme 29 Haziran 16:05
19

Eskişehirli - @Ismail 15 nolu yoruma cevabı: 100%100 yerli ve mlili alın teri iscilik dahil 100%100 kendinizi aavutuntürkiye sahlanıyor ülkemiz ve sakarya kazaniyor ?

Yanıtla . 10Beğen . 3Beğenme 29 Haziran 16:00
13

Muallim54 - Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 14:47
07

Dilek Uzal Kılıç - Milli traktör...Milli uçak....Milli araba...Milli tren.... Meydanda yok....En önemlisi motor....Oda ülkemizde yok...Fotokar haberler...Teknik döküman ne !!!!!!!

Yanıtla . 5Beğen . 10Beğenme 29 Haziran 13:52
20

Eskişehirli - @Dilek Uzal Kılıç 07 nolu yoruma cevabı: Motoru tülomsaş yaptı tanklar da ve lokomotiflerde kullanılacak ki bu EMU elektrikli bojiden tahrikli elektrik motorları türkiyede yapıldı 100d%100 yerli bilmiyorsanız araştırın bimemek değill öğrenmemek ayıp

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 29 Haziran 16:03
12

Sakaryalıusta - @Dilek Uzal Kılıç 07 nolu yoruma cevabı: milli tren yok ise biz bugün ne yaşadık bakanlar neyin içine bindi ne yiyip ne içiyorsunuz geceli gündüzlü emek var

Yanıtla . 10Beğen . 5Beğenme 29 Haziran 14:27
05

Ferizlili - Yerli araba yerli uçak şimdide yerli tren seçim yaklaşıyor hethalde

Yanıtla . 7Beğen . 14Beğenme 29 Haziran 13:46
11

Sakaryalıusta - @Ferizlili 05 nolu yoruma cevabı: yok yok meteor yaklaşıyor onun için yapıyoruz biz bu trenleri seçime 4 sene var

Yanıtla . 7Beğen . 5Beğenme 29 Haziran 14:23
04

Plojoviç - HAYIRLI OLSUN ÜLKEMİZ ADINA COK SEVINDIM. AMA ONDEN BAKILDIGINDA DAHA ESTETIK BIR MODEL OLABILIRDI DIYE DÜSÜNDÜM BENİM KENDİ FİKRİM TABİKİ Kİ. İNSALLAH BURDAN İSTABULADA GİDERİZ.

Yanıtla . 10Beğen . 2Beğenme 29 Haziran 13:42
09

Sakaryalıusta - @Plojoviç 04 nolu yoruma cevabı: sizin geri dönüşleriniz bizim için önemli bu boş paketi idi önümüzdeki trende modifikasyon işlemi başlamıştır.

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 29 Haziran 14:19
03

Tebri̇kler - Her yönüyle Türkiye’yi ileriye taşıyan her üretene teşekkür ediyoruz.

Başarılarımız daim olsun.

Milli üretilen herşeyin arkasındayız.

??????????

Yanıtla . 11Beğen . 7Beğenme 29 Haziran 13:30
17

TEBRİKLER - @Tebri̇kler 03 nolu yoruma cevabı: Soru işareti yapmamıştım mesajda alkış vardı bu ne şimdi manidar cümle gibi

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 29 Haziran 15:28
01

Muallim54 - Hızlı tren yapmak marifet değil , marifet yeni tren yolları yapıp tüm yurdu demir ağlarla örmek.Avrupa'da tren yolculuğu ile tüm ülkeleri gezmen mümkün iken biz de ise maalesef cumhuriyet döneminde yapılan tren yollarını yenileme çalışması ile uğraşıyoruz.

Yanıtla . 11Beğen . 21Beğenme 29 Haziran 12:27
23

S355j2 =) - @Muallim54 01 nolu yoruma cevabı: Senin gibi adamlar birde evlatlarımıza eğitim veriyor. Kendine faydası olmayan adamdan eğitim vermesini beklemek ne üzücü

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 29 Haziran 16:08
18

Eskişehirli - @Muallim54 01 nolu yoruma cevabı: Hizlı treni yapan demir yolunuda yapar

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 29 Haziran 15:58
10

Goralı - @Muallim54 01 nolu yoruma cevabı: Cumhuriyet döneminde yapılan dediğin hangi tren yolu hattı bana söylermisin ?

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 29 Haziran 14:22
08

Sakaryalıusta - @Muallim54 01 nolu yoruma cevabı: iki kalası yanyana koyup taşı döşemek daha önemli size göre daha teknolojik beyin bedava flash diske mi attın yaprak,

Yanıtla . 6Beğen . 5Beğenme 29 Haziran 14:15
06

Aklı Olan En Azindan - @Muallim54 01 nolu yoruma cevabı: biraz dışarı çık dolaş gez bakalım yapılan yeni yollar varmı yokmu ondan sonra yorumunu paylaş...

menemen aliağa -26 km

kütahya-alayunt-10 km

ankara eskişehir-464 km

ankara konya -424 km

tekirdağ muratlı-30 km

ve bunların maliyetlerinide söylebilirim sana....

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 29 Haziran 13:51
02

Molla - @Muallim54 01 nolu yoruma cevabı: ...buyurun burdan yakın. bir defa olsun ülkesinin hizmetlerini göremeyen bir muallim.

Yanıtla . 10Beğen . 7Beğenme 29 Haziran 13:06Anket Korona aşısı olacak mısınız?