Fabrika patlamasında ölen işçinin ailesine dava açmış!

Hendek'teki Havai Fişek Fabrikası’nda 2014’te meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçi Yılmaz Şapoğlu’nun ailesi, fabrikanın şikayeti sonucunda “fabrikanın patlamada oluşan zarar nedeniyle kar elde edememesi” gerekçesiyle 1 milyon 800 bin liralık cezayı ödemekle baş başa bırakıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

İddiaya göre, 2014 yılında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçi Yılmaz Şapoğlu’nun ailesine, dava açmamaları için para teklifi edildi. Para teklifini reddeden aileye, bilirkişi raporunun ardından fabrika tarafından açılan dava sonucunda “fabrikanın zarara uğratıldığı” gerekçesiyle 1 milyon 800 bin liralık ceza verildi.
Konuya ilişkin dokuz8HABER’e konuşan Şapoğlu Ailesi’nin avukatı Mehmet Şenol, Sakarya’da hazırlanan bilirkişi raporunun hatalı olduğunu kaydetti.

FABRİKA SAHİPLERİ AİLEYE TAZİYEYE BİLE GİTMEMİŞ

14 Aralık 2014 tarihinde Yılmaz Şapoğlu’nun fabrikada yağmur oluklarını yapmak için Pazar günü görevlendirildiğini ve işini yaptığı sırada meydana gelen patlama sonucu hayatını kaybettiğini belirten Şenol,  “Normalde bu fabrika zaten sabıkalı bir fabrika. 2014 yılından önce de birçok patlama meydana gelmiş ve bu patlamalarda da çok sayıda insan ölmüş.

Bunların davalarının bir kısmı hala görülüyor, bir kısmı görülmüyor ve bir kısmı da kapatılmış. Yılmaz Şapoğlu öldükten sonra fabrika sahipleri aileye taziyeye bile gelmiyor, aileyi üzen noktalardan birisi de bu. Daha sonra ‘Aileye para verelim, sussunlar, olay böyle bitsin kapansın’ diyerek para teklifinde bulunuyorlar. Tabi burada 38 yaşında hayatını kaybeden bir aile babası ve eşini kaybede ve o sırada hamile olan acılı bir eş var. Üç çocuk babasız kalıyor. Anne ise eşini kaybettikten 5 gün sonra dördüncü çocuklarını dünyaya getiriyor. Aile bu teklifi kabul etmiyor ve şiddetle reddediyor” diye konuştu.

“BURASI FABRİKA DEĞİL, BİR BARAKA”

Fabrikanın gerekli önlemleri almadığını kaydeden Av. Şenol, “Burası fabrika olarak geçiyor, ancak burası aslında baraka, teknik anlamda bir fabrika değil. Kısacası üretimin yapılan basit bir yer. 2014 yılındaki patlama sonucunda Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybediyor. Ardından biz dava sürecine girdiğimizde ciddi bir şekilde dramatik hususlar ile karşılaşıyoruz” diyor ve fabrikanın almadığı önlemleri şöyle sıralıyor:

2014’TEKİ PATLAMA GÖZ GÖRE GÖRE GELMİŞ

“Pazar günü işe getirilen işçiye bir refakatte bulunulmamış, ikincisi ölen işçiye hiçbir eğitim verilmemiş. Oysa tehlikeli madde ile çalışan iş yerlerinde her işçiye ‘Patlayıcı madde nedir?”, “Patlayıcı madde ile nasıl çalışılır?” gibi eğitimlerin verilmesi lazım. Barakalar ise aslında patlayıcı madde imal etmeye uygun yerler değil. Düzgün olarak bir depo sistemi yok, var olan depo ise üretim tesisinden uzağa konulmamış.

Her üretimden sonra barut gibi uçabilecek partiküller var orada; bunlar her üretim sonrası uçuyor ve bazı yerlerde de toplanabiliyor. Bu yüzden orayla ilgili yıkanma yapılması lazım, ancak yıkanma da yapılmamış. Patlayıcı maddenin, üretim sahasında belli bir kısıtlama içinde, az sayıda bulunması lazım. Bu kurala da uyulmamış. Ara depoda çok fazla sayıda malzeme bekletiliyor. Bu tarz iş yerlerinde B sınıfı iş güvenliği uzmanı yerine patlayıcı madde eğitimi almış A sınıfı iş güvenliği uzmanının çalıştırılması gerekli.

Ancak fabrika B sınıfı iş güvenliği uzmanını çalıştırıyor. Ayrıca bu tarz iş yerlerinde yapılması gerek risk planı da yapılmamış. ‘Patlama durumlarında ne yapılması lazım?’, ‘Yangın durumunda ne yapılması lazım?’ gibi bilgileri içeren raporların hazırlanması ardından da işçilere eğitim verilmesi lazım.”

“BUGÜN BU FABRİKA YENİDEN AÇILSA YİNE PATLAYACAK”

Fabrikada yaşanan onca patlamalara rağmen üretimde herhangi bir iyileştirilmeye gidilmediğini vurgulayan Şenol, “Bugün bu fabrika yeniden açılsa, yine patlayacak. Çünkü burada herhangi bir önlem alınmıyor. Kısacası fabrika gerekli şartlardan yoksun. Bununla ilgili sıkıntılar var ve bu nedenle de 2014 yılında yaşanan patlama da tıpkı diğer patlamalar gibi öngörülebilir bir patlama.

Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa da bir başka gün bu patlama gerçekleşecek, bu kaçınılmaz bir şey. Burası bir fabrikadan çok merdiven altı bir imalathane. Havai fişek yurt dışında da üretilir, ama düzgün şartlarda ve işçi sağlığı ile güvenliği için bütün önlemler alınarak yapılır. Bu fabrikada ise bunların hiçbiri yapılmamış” ifadelerini kullandı.

ÖLEN İŞÇİYE  “FABRİKAYI ZARARA UĞRATTI” SUÇLAMASI

Dava ilerledikten sonra fabrika sahibinin etkin olduğu Sakarya’dan alınan bilirkişi raporunda, hayatını kaybeden işçinin yüzde yüz kusurlu, işverenin ise neredeyse kusursuz bulunduğunu kaydeden Şenol, “Bu bilirkişi raporunun ardından fabrika, işçinin ailesine dava açıyor. Bilirkişi raporunda fabrikada patlama meydana geldiğinde üretim kaybının oluştuğu ve bu üretim kaybı ile maddi hasar sonucunda da fabrikanın 1 milyon 800 bin lira değerinde zarara uğradığı belirtildi. İşçinin ailesine yaklaşık 400 bin liraya varan bir tazminat ödenmesine karar verildi, ancak buna karşılık ailenin 1 milyon 800 bin liralık fabrika zararının ödemesine karar kılındı” dedi.

“YENİ BİLİRKİŞİ RAPORLARINDA FABRİKA SUÇLU BULUNDU”

Ailenin bilirkişi raporuna karşı itirazının yıllardan beri sürdüğünü söyleyen Şenol, şöyle devam etti: “Biz bu bilirkişi raporuna itirazımızı sunduktan sonra bu dava Ankara’ya döndü. Ardından dava Ankara’da Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı ve mahkeme fabrikanın yaptığı usulsüzlükleri, iş güvenliğine uymayan davranışları ortaya çıkardı. Ankara’da yeni bilirkişi raporları da farklı gelmeye başladı. Yeni bilirkişi raporlarında fabrika suçlu bulundu. Sakarya’da alınan bilirkişi raporlarının tersi ortaya çıktı. Ama yine de fabrika 1 milyon 800 bin lirayı istemeye devam ediyor ve bu konu hakkındaki rapor da değişmedi.”

“BU TİP BİR FABRİKANIN ÜRETİME DEVAM ETMEMESİ GEREK”

Neredeyse her yıl patlamanın yaşandığı ve bunun sonucunda da işçilerin hayatını kaybettiği fabrikanın tekrar tekrar üretime devam etmesindeki tehlikeye dikkat çeken Av. Şenol, şöyle konuştu:

“Maalesef ülkemizde bu konu hakkında bir yaptırım söz konusu değil. Hatta yasalarda açık var. Denetimleri kimin yaptığı belli değil, denetleme yapılsa dahi bu denetlemenin düzgün yapılıp yapılmadığı ortada. Zaten düzgün bir denetleme olsa, bu tip fabrika üretime devam edemez, etmemesi gerek. İşveren bununla ilgili bir yaptırımla da karşılaşmıyor. Yani siz defalarca patlatıyorsunuz, defalarca insan ölüyor ve hiçbir yaptırımla karşılaşmıyorsunuz.”

“BURASI MERDİVEN ALTI ÇALIŞIYOR”

Burası dünya standartlarında bir patlayıcı üreten imalathane değil, tam tersi merdiven altı çalışıyor. Zaten siz güvenliğinizi alırsanız, bu kadar patlama meydana gelmez. Bu kişiler burayı işletme yönü yeterliliğinden yoksun insanlar, gerek bilgi gerek önlem açısından. Belkide aşırı kar alma hissinden bunu yapmaya devam ediyorlar. Burada düzgün üretim koşulları yok. Bu kişi defalarca açmış burayı ve bugün yeniden açsa üç beş gün sonra yeniden patlama meydana gelecek.”

“110 TON PATLAYICI MADDE PATLIYORSA, ORADA BİR SORUN VAR DEMEKTİR”

Son olarak 3 Temmuz’da meydana gelen ve çok sayıda işçinin öldüğü ve yaralandığı patlamayı da değerlendiren Şenol, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Orada 110 ton eğer patlıyorsa, burada bir sıkıntı var. Çünkü 110 ton patlamaz. 110 ton patlayıcı maddenin patlaması imkansızdır, eğer patlıyorsa da burada apaçık bir sorun var demektir. Neden? Çünkü 110 tonun hepsinin üretim sahasına getirilmemesi lazım. Eğer üretim sahasında olduysa bu patlamanın diğer taraflara sıçramaması lazım. Normal koşullarda en fazla 200 kilo 300 kilo olması lazım patlayıcı madde miktarının. Ama bu 110 tona tekabül ediyorsa, bu derece büyük miktarda patlayıcı varsa zaten bunun ara bir yerde, ara bir depoda muhafaza edilmesi gerekli. Bu miktarın hepsinin üretim sahasında olmaması gerekli.”

 

06 Tem 2020 - 20:51 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.821.606 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

21

Port - 1 milyon sekiz yüz bin TL si olmayanı bu fabrikaya işçi olarak alınmamalı.sonra patlama olunca hakimler gözünün yaşına bakmıyor işçinin.hic çalışmayın.devlet zaten yardım yapar.neye lazım çalışmak.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 19:05
20

Erkan - Allah büyük şüphesiz orda bir torpil bulamayacaksınız. Size hesap sorulduğunda veremeyeceksiniz.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 15:43
18

Emekli Bekçi Serdi̇vanl - Bu fabrika daha önce E 5 kenarında Hanlıköyde idi böyle sürekli iş kazaları olunca baskıya dayanamadı gözlerden uzak olmak için Hendek e taşındı. Olay bu okuyanlar anladı ne demek istediğimi

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 14:02
17

Kepçe54 - İNSANDA YOK İSE EDEP NEYLESİM MEDRESE MEKTEP OKUSA ZATEN ALİM OLSA YİNE MERKEP YİNE MERKEP ÇOŞKUNLAR

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 12:48
14

ah sakarya - Yaşar çoşkun seninde ailen çoluğun, cocuğun var. Unutma Allah!ın da hesabı var.

Yanıtla . 24Beğen . 2Beğenme 07 Temmuz 09:26
16

Asil - @ah sakarya 14 nolu yoruma cevabı: Bu is allaha kalmaz benim jendi gorusurum devlet adamalara dokunamiyor birak dokunmayi adamlari goz altina bile alamiyor

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 07 Temmuz 11:41
13

Mahoni - Bunun öbür dünyasıda var. Müslüman iş adamlarıymış. Müslümanlığınız batsın sizin. Bu kentte yıllardır ne canlar yaktınız ne yuvalar yıktınız yinede doymadınız. Buranın açılışına izin veren bir Belediye Başkanı bize oy veriyorlardı ve belediyeye yardım ettiler izin verdik diyor. Buraya izin veten herkes bu cinayetten sorumludur.

Yanıtla . 24Beğen . 2Beğenme 07 Temmuz 07:44
22

Mustafa - @Mahoni 13 nolu yoruma cevabı: müsiad "müslüman iş adamları" değil kardeşim, "müstakil iş adamları" demek. ne ilgisi var...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 19:47
12

Emekçi - Kardeşlerim hepinizin yorumları okudum .ama işçi köledir , patronun gözünde beş para etmeyen olarak görürler alabilirsek bi tazminatımız vardı onuda alaçaklar maelesef ve maelesef her şeye boyun eğicez bu işyeri de anladığım kadarıyla arkası sağlam müsüat başkanı sonuçta birilerine para sıkıştır üretime devam Adalet yok....

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 01:36
09

gerçek - demekki fabrika sahibinin yükseklerde dayıları saglam ki bugunlere gelmil yanı ......balta kesmemiş

Yanıtla . 40Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 00:36
10

A.ö - @gerçek 09 nolu yoruma cevabı: aynende öyle gibi gözüküyor

Yanıtla . 18Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 00:49
08

Elif Düzkaya Polat - 6 yıldır dava sürüyormuş ama halen daha patlama oluyor o kadına çocuklarına yazık değil mi ? Rahmetli köyün inşaat işçisiydi hani nerede adalet ne zaman hak yerini bulacak daha kaç can gidecek havai fişek gösterisine

Yanıtla . 38Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 00:11
19

Misafir - @Elif Düzkaya Polat 08 nolu yoruma cevabı: Hukuk koruma sigortası olsa belki fayda olur. https://tr.wikipedia.org/wiki/Hukuk%C3%AE_koruma_sigortas%C4%B1

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Temmuz 14:13
07

Emekli - Bu ülkede olan hep garibana oluyor zaten paran varsa paçayı kurtarıyorsun

Yanıtla . 41Beğen . 2Beğenme 06 Temmuz 23:30
06

Heron - Eğer böyleyse geçmişteki konu, eğer mazlumun ahı varsa, zalimin sonu gelmiş demektir..

Yanıtla . 35Beğen . 0Beğenme 06 Temmuz 23:15
05

Ameleeeee - Sakarya da bu fabrika sahibini tutuklayıp ifadesini alacak yürekli savcılar var yeterki istesinler

Yanıtla . 52Beğen . 1Beğenme 06 Temmuz 22:36
04

Asil - Ey gidi benim masum vatandasim ekmeginin derdindeki isci kardesim bu firmanin sahibi suanda elini kolunu sallaya sallaya geziyor ve maasli calisan mudur usta basi vs mahkemede hesap veriyor bu fabrikanin sahibini bu patlamadan sonra cumhur baskani ariyor anlayin artik sunu gucku ve zengin olan herkez adaleti siyasi olarak hallediyor bakin bu firmanin sahibini kayitsiz sartsiz cezaevine almalari lazim ama alacak gucte ne savci var nede hakim cunku cumhurbaskanindan torpilli adam korunuyor

Yanıtla . 53Beğen . 2Beğenme 06 Temmuz 21:53
03

Yusuf Sacid Mutlu - Gücü garibe yetmişse bu insanlık yozunun şimdi hesap verme zamanı.

Merhamet vicdan olmayan dindar görünümlü patronların hesabı, kafirden zor olur.

Mazlumun ahı iki dünyayı dar getirir... Allah korusun.

Yanıtla . 44Beğen . 2Beğenme 06 Temmuz 21:52
02

Şahin - Gün gelir ALLAH belalarını verir bunlara çanak tutanlarla beraber inşallah alma garibin ahını çıkar biyerinizden

Yanıtla . 38Beğen . 1Beğenme 06 Temmuz 21:35
01

Ce Ak - Ancak ölüler ve garip mazlumların üstüne atarsınız pis suçlarınızı yaşar çoşkun neden patlama esnada fabrikanın sahiplerinden kimse yoktu hadi bununda izah et

Yanıtla . 32Beğen . 2Beğenme 06 Temmuz 21:33
11

A.ö - @Ce Ak 01 nolu yoruma cevabı: bu fabrikaya girerken işçilerden ölüm kağıdını imzalamaları isteniyormuş ne dir bu ölüm kağıdı?yani burd aoluşacak tehlike kaz ave yaralanmalardan ben sorumluyum işveren değildir gibi gibi mi?

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 00:51Anket Sakarya'da en çok hangi basın organına güveniyorsunuz?