Binlerce Sakaryalı Demokrasi Meydanı’ndaydı

15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıldönümünde Sakarya’da binlerce kişi Demokrasi Meydanı’nda buluştu.

+22
Haber albümü için resme tıklayın

15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıldönümünde Sakarya’da binlerce kişi Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programlarına Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mustafa Köse,  İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, SAÜ Rektörü  Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, BAM Başkanı Nuri Koçer, Başsavcı Lütfi Dursun, SESOB Başkanı Hasan Alişan, 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Mehter konseri ile başlayan program Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa seslenişi ile devam etti. Konuşmaların ardından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetleri okundu. İl Müftüsü Hasan Başiş’in ettiği duanın ardından tüm camilerden sela sesleri yükseldi.

Milletimiz darbecilere karşı dik durdu

Programın ilk konuşmasını yapan 15 Temmuz Gazisi Adem Akyol, “15 Temmuz’da ihanet şebekelerine karşı milletimiz demir yumruğunu enselerinde hissettirdi. Bütün hainlere sesleniyorum: bulunduğunuz yerde gerekli cezalara çarptırılacaksınız. Sakarya Valiliğinde hainlere karşı dururken gazi olup hastaneye gittiğimizde sayısız kahraman vardı.  Hepsine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” derken; 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci, “15 Temmuz gecesi sadece Sakarya’da değil, her yerde milletimiz gereğini yaptı. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokaklara indi. Hainlerin ellerinden silahlarını aldık, adli makamlarda hak ettikleri cezaları verdi. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum” dedi.

 

15 Temmuz vatanı işgal hareketidir

Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdel Erdem, “Bu vatana ihanet etmek isteyen hain terör örgütüne en büyük dersi hep birlikte verdik. Bu aziz vatanımızı bölmeye kimsenin gücü yetmez. Biz muhtarlar olarak bayrağımızın dalgalandığı en ücra noktada milletimizin temsilcisiyiz. Bu vesile ile 4 yıl önce şehadete eren 221 kardeşimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum” derken; Eğitim Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, “15 Temmuz ülkemizin geleceğine ket vurmak isteyen hainlerle yapılan savaşın ismidir. Amaçlarına ulaşmak için dini değerleri istismar eden, hak ve hukukta adalet tanımayan FETÖ gücünün aldığı emir ve talimatların ötesinde doğrudan vatanı işgal hareketidir. Milletimiz ölümüne bir direnişle bedelini bir kanla ödediği bir İstiklal Savaşı vermiştir. O gecede Sakarya önemli bir savunma cephesiydi. Bazılarımız meydanda bazılarımız da Valilikte tek vücuttuk ve zafer kazandık. Zaferin kutlu olsun Sakaryam” dedi.

 

Sakarya ülkesine ve şehrine sahip çıktı

SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Hain 15 Temmuz saldırısında hep birlikte ayaktaydık. Ülkemizde olduğu gibi Sakarya birlik ve beraberlik içerisinde ülkesine sahip çıktı. Hepinize teşekkür ediyorum. Biz demokrasimize uzanan elleri unutmayacağız. Ülkemize göz diken herkesin önünde dimdik duracağız. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Geceniz hayırlı olsun” dedi. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bizler zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Şu anda da ülke olarak bir virüsle mücadele ediyoruz. Bu vatan, bu ülke hepimizin. Hepimiz zamanı geldiğinde bu dünyadan göçeceğiz. Önemli olan dünya hayatımızı en iyi şekilde, doğruluktan ayrılmadan yaşamaktır. 15 Temmuz gecesinin kahramanı Sakaryalı hemşehrilerimizle, işçi kardeşlerimle bir arada olmakta gurur duyuyorum” diye konuştu.

 

Şanlı milletimizin tarihi destanı

Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya Türküsü şiiriyle Demokrasi Meydanı’nı dolduran binlerce vatandaşı selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Bugün bizim bayram günümüz. İstiklalimizin ve istikbalimizin tek sahibi biziz diyerek dünyaya haykırdığımız gün. Bugün, ülkemizi karanlıklara sürüklemek isteyenlere karşı; kardeşiz, biriz, bizi bölemezsiniz ve bizi birbirimize düşüremezsiniz diyerek heveslerini kursaklarına tıkadığımız gün. Bugün çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağımız, şanlı milletimizin tarihe altın harflerle kazıdığı destanlardan birinin;15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Destanı’nın dördüncü yıl dönümü” dedi.

 

15 Temmuz sokaklara çıkan yiğitlerin gecesi

Başkan Ekrem Yüce, “O gece; senin gibi olan, senin yanında yürüyen hainlerin; senin evlatlarının ellerine silah verip zorlayarak, senin tanklarını, uçaklarını kullanarak gözü dönmüşçesine seni öldürmek için harekete geçtiği gece. O gece; yıllar yılı içimizde yaşayıp, hepimizi aldatıp yıllarca bir kin gibi gizli ihanetini içinde taşıyan hainlerin, kudurmuş vahşi yaratıklar gibi ihanetlerini açığa vurduğu gece. O gece; Reisimiz, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle minarelerden duyulan selaların, okunan Kur’an-ı Kerimlerin ve edilen duaların manevi gücüne sarılıp bismillah diyerek sokaklara çıkan yiğitlerin gecesi.”

 

Göğsünü siper eden Ömer Halisler

“O gece; Hz. Peygamber’e yakışan bir ümmet olmak için canından ve cananından geçen kahramanların gecesi. O gece; Hz. Ömer gibi adalet için vücudunu mazlumlara siper edenlerin gecesi. O gece; dünyayı düşmanlarına dar eden Oğuz Kağan’ın torunlarının gecesi.

O gece; dünyaya Fatihlerin, Yavuzların ve Abdülhamitlerin bitmediğini gösteren göz nuru gençlerin gecesi. O gece; Akif merhumun dediği gibi göğsünü siper edip bu hayasız akını durduran Ömer Halislerin gecesi.”

 

Bir ölür bin diriliriz

“O gece cennet vatanımızda, Sakarya’mızda neler olduğunu hepimiz hatırlıyoruz. On binlerle Kent Meydanında, burada bir aradaydık. Bir ölür, bin diriliriz dedik. Hainler, Valiliği ele geçirdiğinde polisimizle birlikte gittik orayı geri aldık. Çıkan çatışmada 20 vatandaşımız gazi oldu. Allah onlardan razı olsun. O gece dünyadaki tüm Müslümanların gözü, kulağı, duaları bizimleydi. Allah onlardan razı olsun.  O gece ülkemizi hainlere bırakmayan, mücadele eden zulme karşı çıkan herkesten Allah razı olsun.”

 

Demokrasi nöbetimiz hiç bitmeyecek

“O meşum geceyi unutmayalım, hep hatırlayalım. Unutmayalım gece karanlığında kalleşçe ihanet peşinde koşanları. Hatırlayalım ki şehitlerimizin ruhu şad olsun. Biz hatırlayalım, onlar için dua edelim ki bu dünyada analarının, babalarının, evlatlarının, eşlerinin ve milletinin göğsünü kabartan yiğitlerimizi gururlandıralım. Cennet ehli bilsin ki onlar 15 Temmuz Şehitleri. Hatırlayalım ki gazilerimizin sızıları dinsin, yürekleri yatışsın. Allah milletimizi, beraberliğimizi, vatanımızı tüm düşmanlara karşı korusun. Allah bizlere bir daha 15 Temmuz geceleri yaşatmasın. Fakat huzurunuzda bir kez daha tüm dünyaya haykırmak isterim ki böyle bir ihanete teşebbüs etmek isteyen her kim varsa bilsin ki onlar daha ihanetlerini açık etmeden biz vatanımızın başındayız.  Bizim demokrasi nöbetimiz hiç bitmeyecek.”

 

Hepimiz çağrıyla birlikte meydanlara koştuk

Büyükşehir Belediyesi ve Milli sporcuların yanı sıra Bisikletliler Derneği Sakarya Şube Başkanı İlhan Şengel ile bisikletliler de Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen programa katıldı. AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. O dönem Milli sporcuydum ve o akşam Sakarya’da olmak hayatımdaki en önemli anlardan biriydi. Cumhurbaşkanımız açıklama yapınca hepimiz ışığı gördük ve meydanlara koştuk. Ardından hızla Valiliğe geçtik. Hainlerin önüne motor sürdük ve halkımız peşimizden geldi. O gece ben hayatım boyunca gurur duyacağım şeyler yaşadım. Cesur Sakaryalı gençler gördüm. Allah herkesten razı olsun” dedi.

 

15 Temmuz ülkemizin diriliş günüdür

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, “15 Temmuz ülkemiz tarihi açısında son derece önemli bir dönüm noktasıdır. O geceyi farklı şekilde tarif etmeye çalışanlar olsa da o gece Türk devletinin topyekün kıyama geçtiği ve hain yapılara, emperyalistlere karşı biz buradayız diye haykırdığı geceydi. Bu duruşu gösteren 251 şehidimiz olmak üzere gazilerimizi ve dik duran tüm hemşehrilerimiz anmak istiyorum. Herkes ülkemizin bileğinin bükülmesini istedi ama milletimiz buna müsaade etmedi. Müslüman Türk ailesi ayakta olduğu müddetçe Türk devleti ilelebet ayakta kalacaktır. Devletimizin yanındayız. İnşallah süper güç haline geldiğimiz günleri göreceğiz. Bugün bizim diriliş günümüz. Allah bize bu şerden hayırlar nasip edecek” dedi.

 

Milletimiz meydanı boş bırakmadı

Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Yüreğini, fedakarlığını ortaya koyan, meydanları hainlere dar eden milletimiz 15 Temmuz gecesi cevabı en güzel şekilde verdi. Gönüllerimiz bir. Rabbim birlikteliğimizi ebediyete kadar sürdürsün. Türk milleti var olduğu günden bu yana şan ve şerefle dolu bir tarihe sahip. İnsanı baş tacı yapan bir medeniyetimiz var. Atalarımız insanı mukaddes bir varlık olarak gören bir yaşantıyı günümüze taşımışlardır. İçerisinde bulunduğumuz sıkıntılı dönemlerde dahi dünyanın en gelişmiş ülkelerine yardım götüren bir milletiz. Bu millet mazlum ve mağdurların sığındığı güvenli limandır.”

 

Sakarya devletinin ve milletinin yanında

“Sakaryamız sadece 15 Temmuz’da değil, İstiklal harbinde de büyük bir gurur ortaya koymuştur. Sakaryamız var olduğu, milletimiz değerlerine sahip çıktığı müddetçe vatanımıza hiçbir şey olmayacaktır. Rabbim askerimizin, polisimizin ayağına taş değdirmesin. İnşallah hep birlikte asil ve kutlu milletimizin ülkemize dair umutlarını, ümitlerini boşa çıkarmayacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Böyle acı günler yaşatmasın. Rabbim şehitlerimize rahmet, gazilere şifa versin” diye konuştu.

 

16 Tem 2020 - 00:19 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.480.534 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

20

Öner - Bu günkü yeni vaka sayısı acaba nedir bu şehirde

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 17:42
19

Hakkı Söyler - sayın ali inci siz fetocularla mücadele ediyorsunuz ama vali beyi müftü beyi kiminle ziyaret ettiginize birbakın

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 15:54
17

Vatandaş - Sağlık Bakanı çıkıp bunu da eleştirsin hadi. Yemez değil mi?

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 14:28
16

Yunus Demir - Virüs Tatile Çıktı Herhalde 1 günlügüne

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 14:04
12

Sakarya - hani toplama olmayacaktı noldu corona yı unuttunuz heralde 15 gün sonra meyvelerini verir merak etmeyin

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 09:45
11

REZZAP - MEYDANLARI 15 TEMMUZDA DOLDURAN 36 YAŞ ÜSTÜ İŞSİZEDE SET ÇEKEN FETO KALINTILARI BİLSİNLERKİ ANAYASA HER TÜRK VATANDAŞI İŞE GİRME İŞE YERLEŞME İŞE BAŞVURU HAKKINA SAHİPTİR ENGELLENEMEZ VE ÇALIŞMA YASASIDA BELLİ 18 YAŞLA BAŞLAR ÇALIŞMA 65 EMEKLİLİK PRİMİ TAMAMLANMASINLA SONLANIR LAKİN İŞKUR VE ÇALIŞMA BAKANLIGINDAKİ VATAN HAİNLERİ FETO ARTIKLARI YAŞ KOYARAK AZİZ MİLLETİN AZİZ İŞÇİ ADAYINA YANİ İŞSİZE 36 YAŞ SINIRINLA İPOTEK KOYUYORLAR. ANAYASAL DÜZENE İHANET EDİYORLAR KAMU İŞÇİ ALIMLARINDA YAŞ SINIRI KOYARAK.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 09:43
10

LiveDeveloper - Pardon da meydanda ne işiniz var , Neyi kutluyorsunuz, 15 Temmuz ancak anılır, Bunun içinde Namaz kılınır, Şehitler için dua edilir, Şova çevirdiniz iyice , Millet olarak ne yaptığımızı bilmiyoruz ciddi anlamda ...

Yanıtla . 26Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 09:42
06

muriç - GAZİLERİN HARİCİNDE TÜM PROTOKOL VARDI :)

SİZ ÖNCE ARANMAYAN VE UNUTULAN GAZİLERİN DURUMUNU ARAŞTIRIN :) SON ANDA ELİNE YAZI TUTUŞTURULAN BİR GAZİ VE 1 DAKİKA SÜRMEYEN KONUŞMASI VARDI . GERÇİ BU KONUŞAN GAZİMİZ KİME SORDUDA BİZİM ADIMIZA KONUŞTU ODA VAR ;)

VE TÜM SAKARYALILARA GÖZ BOYAMA TAMAMLANDI. SEN BUNU NERDEN BİLİYORSUN DİYE SORACAKSINIZ BİZ ÇAY İÇTİK GAR MEYDANINDA ;) ÇÜNKÜ KADRAJA GİRECEK YERLERİ GEREKLİ KİŞİLER DOLDURMUŞTU BİZE GEREK YOKTU ;)

Yanıtla . 25Beğen . 1Beğenme 16 Temmuz 08:14
14

Tarafsız - @muriç 06 nolu yoruma cevabı: Utanmadan bide çay içtik diyor programa katılmamış gazi olacak bide aranmak istiyor sen hastanede tedavi görürken orda mücadeleye devam eden kahramanlar aranıyormu gazilik gibi bir kutsal değeri menfaat için mi taşıyorsunuz aranıp onure edilmeyimi bekliyorsunuz

Yanıtla . 0Beğen . 10Beğenme 16 Temmuz 12:24
07

Gazi̇m - @muriç 06 nolu yoruma cevabı: EVET O BİZLERİ TEMSİL EDEMEZ NASIL ALMIŞ O ÜNVANI NASIL HAK ETMİŞ

Yanıtla . 6Beğen . 6Beğenme 16 Temmuz 08:35
04

A.ö - Kendimiiz kandırmayalaım gerçektende meydan geride kalan 4 yıla istinaden dolu değildi ve bişilerin ekikk yada gedik gittiği kesin.Ve alanda genellikle özellikle yüzleri peçeli surşyeli belkide suriyeli bile değil ama yüzleri peçeli kadınlar çoğunluktaydı!Malum akepeli sempatizanlarda tam kadro sahadaydılar!her zaman olduğu gibi!Bişiler garip gidiyo ama ne ola bunu elbette zaman gösterecek?hayırlısı neyse o olsun milletimiz adına inşallah

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 16 Temmuz 07:51
08

Elaa - @A.ö 04 nolu yoruma cevabı: Virüs yüzünden olabilir mi sizce

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 16 Temmuz 08:47
03

ufuk yakan - hakikaten dolup taşmış.. insanların boş hamasete karnı tok artık.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 16 Temmuz 07:30
02

Tuncer - Şakamı bu bıde ıyı bıseymıs gibi haber yapılıyor alloooo korona var korona bırakın kalabalık yapmayı oturun evınızde

Yanıtla . 21Beğen . 1Beğenme 16 Temmuz 07:22
01

hüseyin döngel - neresi doldu taştı meydan bomboştu Sakarya’da siyasi otorite bomboş bunu bir kere daha gördük bu dönem, bu akşama gelecek olursak siyaset üstü müdürlerin şov gecesiydi herkes memnun devam !!!

Yanıtla . 32Beğen . 2Beğenme 16 Temmuz 01:13Anket Sakarya'da en çok hangi basın organına güveniyorsunuz?