Dernek Başkanı Kula'dan o iddialara cevap!

11 Ağustos'ta gerçekleştirecek olan Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Kongresi öncesinde gündeme gelen iddialara mevcut başkan Dursun Emin Kula cevap verdi. Kula "

Haber albümü için resme tıklayın

Hendek Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilecek olan Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Kongresi öncesinde bir dönem önceki başkan İsmet İskefiyeli'nin gündeme getirdiği 'Para krizine' mevcut dernek başkanı Dursun Emin Kula cevap verdi.

9 Kasım 2019 tarihinde Hendek Yenimahalle Muhtarı İsmet İskefiyeli'nin gündeme getirdiği iddialar, seçime günler kala tekrardan gündeme geldi. İsmet İskefiyeli, "Ben derneği devrettiğim de derneğin kasasında 12 bin TL bıraktım. Bugün duyduklarıma göre dernek, işi bırakan dernek sekreterine para ödeyemiyor. İşi bırakan dernek sekreterine hakkı olan 10 bin TL tazminat parası verilemiyor. Askere giden dernek sekreterine 3 bin TL eline para veriliyor. Kalan 7 bin TL de ay sonu evine bırakılacak deniliyor. Şimdi soruyorum sayın Emin Kula'ya; 'Sana bıraktığım 12 bin TL’yi ne yaptın?' diye. Ben 12 Bin TL’yi muhtarlardan toplanan aidatlardan biriktirdim. Göreve geldiğim ilk yıl 30 TL, ikinci yıl 50 TL olmak üzere 2 yılda 12 bin TL biriktirdim. Emin Kula, 80 TL aidat topluyor, derneğin kasasında para yok. İnşallah derneğin başka borçları çıkmaz." diyerek, mevcut başkan Dursun Emin Kula'ya yüklenmişti.

Mevcut başkan Dursun Emin Kula'da bu iddialara sert bir şekilde cevap verdi. Başkan Kula, "İsmet İskefiyeli başkanlığı bırakırken dernek kasasında bıraktığı 12 bin TL'nin hesabını soruyor. Sıkıntılı durumda olan muhtarlarımız var. Fazla bu konuyu açmak istemiyorum 40 küsür muhtardan alamadığımız aidatlar var. Bu aidatlar gelmeyince doğal olarak kasada ki parayı harcıyorsunuz. Bize bu paranın hesabını soran İsmet İskefiyeli'nin 4 adet aidat borcu var. Biz toplayamadığımız aidatlara rağmen işi bırakan dernek sekreteri Bilal Deniz'e 12 bin TL tazminat ödemesi yaptık ve bu para ödemesini de karar defterine işledik. Bizim tüm gelir ve giderlerimiz faturalarla kayıt altındadır. Bizim paramız repo da faiz de değil hesap defterimizde kayıtlıdır. Hesapsız, kitapsız ve faturasız işimiz olmaz. İsmet İskefiyeli'nin bu açıklaması derneğe zarar vermiştir. Günümüzde muhtarın davranış şartları bellidir ve dernekte kurallar vardır. İsmet İskefiyeli'nin yaptığı bu davranış dernekten ihraç sebebidir. Yönetim kurulu elinde ki yetkiyi kullanarak ihraç edebilir ama biz bunu kendimize yakıştıramadık. Kendisinin kamuoyu önünde bizden özür dilemesi ve istifa etmesi gerekir." ifadeleriyle 16 Kasım 2019 tarihinde yaptığı açıklamayla cevap vermişti.

Ayrıca başkan Dursun Emin Kula, kulislerde Ali İnci'nin kendisini desteklediğine dair çıkan iddiaların da asılsız olduğunu ve İnci'nin Kadir Yağcı'yı desteklediğini iddia etti.

İŞTE DERNEK BAŞKANI DURSUN EMİN KULA'NIN O AÇIKLAMALARI
Hendek Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Emin Kula ve Yönetiminin yaptığı yazılı açıklamada “Yakın zaman önce derneğimiz üyelerinden Yenimahalle muhtarı İsmet İskefiyeli tarafından ilçede basın mensuplarına derneğimiz ile ilgili açıklamalarda bulunmuş. Başta yönetim kurulumuzu zan altında bırakan iddia ve ithamlarını üzülerek okumuş bulmuyorum. Hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan sadece iddia, itham ve nifak tohumları ekmeye yönelik bu tavır ne yazık ki bazılarının kaos ortamı yaratmaya ve bu kaos ortamından beslenmeye yönelik tutum ve davranışları eleştiri olarak kabul edilemez.

Aldığımız terbiye, gelenek ve görenekler istikametinde bu tür aile içi söylemler, Aile içerisinde yapılmalı, kol kırılıp yen içinde kalmalı, kişisel konuları, kurumların itibarını zedeleyecek şekilde ifşa edilmemesi gerekir. Hendek küçücük bir ilçe, Herkes herkesi yakinen tanımaktadır. Buradan hareketle şahsım ve yönetim kurulu zan altında bırakan ve basına ifade ettiği söylemlerde (muhtarlar derneğine ihanet etti, dernek başkanlığına hak etmiyor, dernek kasasında ki paralar nerede? Dernek Başkanlığı meşru değildir, derneği siyaset bulaştırdı) ifadeleri hem Şahsımı hem de yönetim kurulu üyeleri mi karalamaya ve itibarsızlaştırmaya yönelik yakışıksız ve saygısızca ifadelerdir. Kurumum adına bu söylemleri Kendisine iade ediyorum. Cevap dahi vermeye lüzum görmediğim ifadeler ne yazık ki kamuoyunda infial yaratmış, Yanlış, yalan bilgi ve söylemler kamuoyunda bilgi kirliliğine davetiye çıkarmıştır. Algı oluşturmaya matuf bu tür hareketler sonrasında derneğimiz içerisinde asla ve kat'a filizlenmeyeceğine gönülden inandığım bu tür beyanlar hiç kimsenin haddine de değildir.

Bu davranış biçimi muhtarlarımızın ve bağlı bulundukları derneğimizin itibarını zedelemektedir. Oysa suçlanan, itibarı zedelenmesine uğrayan her biri kendi bölgelerinde vatandaşların güvenini kazanmış mümtaz şahsiyetlerdir.

Yönetici konumunda bulunan her bireyin asla aklından çıkarmayacağı yazılı olmayan kurallar zümresine uyma zorunluluğu vardır ki, Hendek'imizin bu değerlerini kısaca özetleyecek olursak ülkemizde bakanlık yapmış, ilçemize hizmet noktasında büyük projelerin altında imzası bulunan Devlet Bakanımız Nevzat Ercan, İlçemizde dört dönem üst üste Hendek Belediye Başkanlığı yapan Ali İnci, Silahlı kuvvetlerde Jandarma Genel Komutanlığı görevini ifa eden Rasim Betir, Emniyet teşkilatında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü yaparken hainler tarafından pusuya düşürülerek katledilen Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan, Eski Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Mahmut Nedim Alkan ve daha isimlerini sayamadığım bir çok mümtaz insan ilçemizin yetiştirdiği ender insanlardır. Sahip çıkmak biz Hendek'lilerin vefa göstergesidir.

Ayrıca derneğimiz hesapları yönetim kurulu üyelerimizce de onaylanmıştır ve kimseye verilemeyecek bir kuruş hesabımız yoktur. Muhtarlarımız üzerinden kirli siyaset yaparak "muhtarlar kimi, Neyi seçtiğini bilmiyor" söylemi muhtarlarımızı küçük gördüğünün bir ifadesi olup en hafifinden aymazlıktır. Nifak tohumları ekmek suretiyle muhtarlarımız arasında oluşan birlik ve beraberliğe kırmaya yönelik, fitne fesat, haset oluşturacak hal ve davranışı sergileyen İskefiyeli'yi dernek üyelerimizden özür dilemesini ve vakit geçirmeksizin derneğimizden istifa etmeye davet ediyorum.

Bizler mahallelerimize seçilerek gelen insanlarız. İçimizde halletmemiz gereken meseleleri basına taşımak kamuoyunun önünde tartışmak doğru bir şey değil. Derneğimiz içinde olup bitenlerin basın yoluyla kamuoyuna yansıtılması etik değildir. Eski başkan İsmet İskefiyeli'nin benim şahsım hakkımda yapmış olduğu suçlamalara basın yoluyla cevap vermeyi doğru bulmasam da cevap vermek zorunda kaldım.

DERNEKTEN İSTİFA ETMEM YANLIŞTI!
Dursun Emin Kula, "Derneğimizin adı Türkiye Muhtarlar Derneği iken İsmet İskefiyeli ile beraber girdiğimiz bir seçimde ben kaybettim o kazandı. Yaptığımız seçim konuşmasında kaybedenin kazananın yanında yer alacağına söz verdik. Seçimden sonra ikinci bir dernek kuruldu, kurulan bu derneğe ben de katıldım dernekten istifa etmem yanlıştı. Kurulan yeni derneğe benim başkan olmamı istediler ben ise kabul etmedim hatta yönetime bile dahil olmadım.” dedi.

İHANET SUÇLAMASI!
İsmet İskefiyeli dernekten istifa etmemi derneğe ihanet etmekle suçluyor. İhanet kelimesi çok ağır bir itham ben bunu kesinlikle kabul etmiyorum, ben uyduruk imzalarla kimseyi dernekten istifa ettirmedim. Yaptığımızın yanlış olduğunu anlayıp iki derneği tek çatı altında topladık. Hatta derneğin adını ise Tüm Hendek Muhtarlar Derneği adını ben önerdim ve önerimden sonra İsmet İskefiyeli bana teşekkür etti. Şimdi soruyorum ihanet eden insana teşekkür edilir mi?

ALİ İNCİ VE İRFAN PÜSKÜLLÜ'DEN DESTEK ALMADIM!
İsmet İskefiyeli benim başkan olduğum seçimlerde Ali İnci'den İrfan Püsküllü'den ve Mahmut Nedim Alkan'dan destek alarak başkan seçildiğimi iddia ediyor. Yemin ederim ki saydığı isimlerin hiç birinden destek istemedim. Hatta İrfan Püsküllü benim dernek başkanlığına aday olmamı istemiyordu. Bilgi amaçlı söylüyorum İrfan Püsküllü belediye başkanı olduğu zaman beni Bel-İş'te ki görevimden aldı. Bu olaydan sonra kendisine kötü bir kelamım olmadı çünkü kendisi benim çocukluk arkadaşımdır. Bayraktepe de bir toplantıda İrfan Püsküllü tüm muhtarları toplayarak başkanınızı burada seçin kongreye tek aday gidin dedi. Üç aday seçime girdik ve ben birinci çıktım. O gün toplantıya gelmeyen İsmail Becit ben yukarıda ki seçimi tanımıyorum diyerek aday oldu. İsmail Becit'ten sonra seçime bir hafta kala Servet Dursunoğlu aday oldu. Bu işler tamamen kurulan bir tezgahın senaryosuydu. Bu tezgahlara rağmen ben seçimi 10 küsür oyla kazandım. İsmet İskefiyeli dernek yönetiminin meşru olmadığını ve yöneticilerin kim olduğunun bilinmediğini iddia ediyor. Yönetimimizde muhtarlık seçimlerini kaybeden isimlerin yerine yedekten isimler yazarak yolumuza devam ediyoruz. Sistem budur, tüzük budur, kural budur bunu İsmet İskefiyeli de biliyor.

12 BİN TL'Yİ SORAN İSMET İSKEFİYELİ ÖNCE AİDAT BORCUNU ÖDESİN!
İsmet İskefiyeli başkanlığı bırakırken dernek kasasında bıraktığı 12 bin TL'nin hesabını soruyor. Sıkıntılı durumda olan muhtarlarımız var. Fazla bu konuyu açmak istemiyorum 40 küsür muhtardan alamadığımız aidatlar var. Bu aidatlar gelmeyince doğal olarak kasada ki parayı harcıyorsunuz. Bize bu paranın hesabını soran İsmet İskefiyeli'nin 4 adet aidat borcu var. Biz toplayamadığımız aidatlara rağmen işi bırakan dernek sekreteri Bilal Deniz'e 12 bin TL tazminat ödemesi yaptık ve bu para ödemesini de karar defterine işledik. Bizim tüm gelir ve giderlerimiz faturalarla kayıt altındadır. Bizim paramız repo da faiz de değil hesap defterimizde kayıtlıdır. Hesapsız, kitapsız ve faturasız işimiz olmaz. İsmet İskefiyeli'nin bu açıklaması derneğe zarar vermiştir. Günümüzde muhtarın davranış şartları bellidir ve dernekte kurallar vardır. İsmet İskefiyeli'nin yaptığı bu davranış dernekten ihraç sebebidir. Yönetim kurulu elinde ki yetkiyi kullanarak ihraç edebilir ama biz bunu kendimize yakıştıramadık. Kendisinin kamuoyu önünde bizden özür dilemesi ve istifa etmesi gerekir.

GİT EVİNDE OTUR, ÇOCUKLARIN BABA GÖRSÜN!
Beni ihanetle suçlayan İsmet İskefiyeli dernek başkanlığından istifa ederek ekibine ve yönetimine ihanet etmiştir. İsmet İskefiyeli istifa sebebini ailevi sebepler diye açıkladı. Böyle bir sebepten istifa ettiysen git evinde otur çoluk çocuk baba görsün hala dernekle neden uğraşıyorsun? Toplantılar düzenleyip neden başkan çıkartmaya çalışıyorsun?

İçimizde genç muhtar kardeşlerimiz var. Bu genç kardeşlerimizi kirli bilgilerle kirletmeyelim. Bu gibi açıklamalarla genç kardeşlerimize kötü örnek oluyoruz. Bizlerin kamuoyunda bu gibi tartışmalar yapmak yerine genç muhtar kardeşlerimize yardımcı olmamız gerekir. Hiçbir zaman sevgi ve saygıyı kaybetmemeliyiz. Bize hesap soranlar basın aracılığıyla değil derneğe çıkıp sorabilirler veremeyeceğimiz hiçbir hesap yoktur.

30 Tem 2020 - 15:59 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.613.157 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

06

Erol Kiliç - Meyve veren ağaç taşlanır denir.Dursun Emin Kula Başkanlığındaki TÜM HENDEK mUHTARLAR DERNEĞİ ,Hendek ilçemizin en büyük sivil toplum kuruluşu olmuştur.Diğer kardeş ilçelerde ve Sakaryamızda ses getiren bir dernek haline gelmiştir.

Dursun Emin Kula, gözü kapalı kefil olunabilecek kredibilitesi yükşek bir değerdir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 17:35
05

Yenikentli - Emin Bey Örnek alınması gereken bir başkandır seçim kaybettirme uğruna bu tür söylemler yanlıştır. kimsenin maşası olmayın lütfen..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Ağustos 17:03
04

yuko - Çamur at izi kalsın ....Yükselen değerleri aşağı çekmekte dünyada üstüne olmayan tek milletiz .Emin bey haklı böyle durumlar aile içinde halledilmeli .ne kendine ne karşısındakine faydası var.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 11:15
03

Müjdat Duman - Emin Kula adamdır... Şu iftira karşıaında bile adamlığını korumaya devam etmiştir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 16:22
02

Yeşil - Sn emin kula yi tebrik ediyor ve her zaman kazimiye mahallesinde ağırlamaktan şeref duyuyoruz.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 15:00
01

Köy - Bir haber tekrar tekrar bu kadar uzatılıp yazılırmı

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 30 Temmuz 16:16Anket Sakaryaspor'un yüzde 49 hissesinin satılmasını destekliyor musunuz?