MÜSİAD SAMEKS verilerini değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu her ay açıklanan Satınalma Müdürleri Endeksi SAMEKS verileri hakkında değerlendirmede bulundu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu her ay açıklanan Satınalma Müdürleri Endeksi SAMEKS verileri hakkında değerlendirmede bulundu.

Yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti olarak ciddi bir dönemi geride bıraktık. Pandeminin ağlarını üstümüzden temizleyip yeni yeni toparlanmaya başladık. Birkaç ay öncesine göre geleceğe çok daha sağlıklı bakabiliyor adımlarımızı daha emin atabiliyoruz.

Normalleşme süreciyle birlikte pandeminin oluşturduğu tahribatı telafi etmeye çalışan reel sektörde Temmuz Dönemi itibariyle ivmenin tamamen pozitife döndüğü görülmektedir. Bu dönemde 4 ay aradan sonra yeniden 50 referans değerinin üzerinde yer alan SAMEKSin yanı sıra T.C. Merkez Bankası verilerine göre 707ye yükselen imalat sanayi kapasite kullanımı ve 100 barajının üzerinde yer alan reel kesim güveni de Türkiye ekonomisinin yılın 3. çeyreğine iyi bir başlangıç yaptığını göstermektedir.

TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endeksi verilerine göre hizmet perakende ve inşaat sektöründe gözlenen hızlı artışlar da SAMEKSteki sıçramayı teyit etmektedir.

Önümüzdeki dönemde seyahat taşımacılık ve turizm sektörlerinde gözlenen normalleşmenin hızlanmasıyla hizmet sektöründe ivmenin daha da artacağını buna ilaveten imalat sektöründeki olumlu görünümün de sürmesiyle SAMEKSteki artışın devam edeceğini öngörebiliriz.

İnanıyorum ki bu sürecin bitmesi ve tekrar yükselişe geçmemiz çok yakın rakamlar da bunu destekler niteliktedir. Pandemi sürecini iyi yönettiğimiz sürece etkilerinin azalacağına ve istihdamın artacağına inanıyoruz. MÜSİAD olarak daha çok istihdam daha çok üretim düsturuyla çalışacak ve bu sürece maksimum desteği sağlayacağız.

2020 yılı temmuz ayında mevsim ve takvim etkisinden arıldırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi bir önceki aya göre 102 puan artarak 555 değerine yükselmiştir.

Temmuz ayında endekste gözlenen bu artışta hizmet sektörü endeksinin önceki aya göre 135 puan birden artarak 560 seviyesine yükselmesi etkili olurken 555 seviyesindeki sanayi sektörü endeksi de 05 artışını sürdürmüştür.

Sanayi sektörü genelinde yeni siparişler girdi alımları ve bunlara bağlı olarak üretimde olumlu görünüm sürerken hizmet sektörüne de toparlanma hızlanmış ve iş hacmi alt endeksi 7 ay aradan sonra 50 referans değerinin üzerine yükselmiştir.   Bu gelişmeler neticesinde önceki aya göre 102 puan artış kaydeden mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi 4 ay aradan sonra yeniden 50 referans değerinin üzerinde gerçekleşmiş ve 555 puanla yılın en yüksek seviyesinde yer almıştır.

SANAYİ SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Sanayi Sektörü Endeksi 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 38 puan artarak 555 seviyesine yükselmiştir.  Sektöre ilişkin yeni sipariş alt endeksi önceki aya göre 04 puan gerileme kaydetmiş olmasına karşın 526 seviyesinde gerçekleşerek olumlu görünümünü bu dönemde de sürdürmüştür. Bu gelişmeye bağlı olarak Haziran ayında başlayan girdi alımları artışı Temmuz ayında da devam etmiş ve satın alım alt endeksi önceki aya göre 07 puan artarak 583 seviyesinde gerçekleşmiştir. Böylece sanayi sektörü genelinde 5 ay aradan sonra üretim artışı kaydedilmiş ve üretim alt endeksi 90 puan birden artarak 584 seviyesine yükselmiştir. Genel anlamda pozitif bir görünüm arz eden sanayi sektöründe geçtiğimiz ay başlayan istihdam artışı bu dönemde de devam etmiş ve istihdam alt endeksi 584 puanla olumlu görünümünü sürdürmüştür. Sonuç olarak Mart Nisan ve Mayıs dönemini 50 referans değerinin altında geçirerek üretim kaybına işaret eden SAMEKS Sanayi Sektörü Endeksi Haziran ayındaki artışını Temmuz ayında da sürdürmüş ve yılın üçüncü çeyreğine yönelik olumlu bir görünüm arz etmiştir.

HİZMET SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Hizmet Sektörü Endeksi 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 135 puan birden artarak 560 seviyesine yükselmiştir. Bu dönemde girdi alımlarında gözlenen hızlı artışın sektör genelindeki ivmelenmenin temel belirleyicisi olduğu görülmektedir. Önceki aya göre 148 puan artarak 647 seviyesine yükselen satın alımlar iş hacmindeki genişlemenin lokomotifi olmuştur. Önceki aya göre 132 puan artarak 519 seviyesine yükselen iş hacmi alt endeksi 7 ay aradan sonra 50 referans değerinin üzerinde yer almış ve üçüncü çeyrek itibariyle sektöre yönelik toparlanmanın hızlandığına işaret etmiştir. Bu gelişmeler neticesinde hizmet sektörüne yönelik istihdam alt endeksi de önceki aya göre 119 puan artarak 553 seviyesine yükselmiş ve işgücü piyasasına yönelik olumlu bir görünüm sunmuştur. Böylece Şubat 2020 döneminden beri ilk kez 50 referans değerinin üzerine yükselen SAMEKS Hizmet Sektörü Endeksi sektördeki toparlanmanın ivme kazandığına işaret etmiştir.

10 Ağu 2020 - 20:45 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.247.199 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakaryaspor'un yüzde 49 hissesinin satılmasını destekliyor musunuz?