Hava fişek Fabrikası soruşturması.. Savcılık bilirkişiden 'Sorumlular kim?' ek raporu talebi

Hendek ilçesinde 3 Temmuz'da 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporu tamamlanmıştı. 200 sayfalık rapor soruşturmayı yürüten Hendek Cumhuriyet Savcılığına gönderilirken, savcılık o raporda tutuklunun sorumluluk derecelerinin belirlenmesi için ek rapor istedi. HAKAN TURHAN'ın haberi

Hakan Turhan
Hakan Turhan Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM: 3 Temmuz Cuma günü 11.15 sıralarında Sakarya’nın Hendek ilçesi Yukarı Çalıca mevkisinde bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında meydana gelen ve 7 kişinin ölümü ile sonuçlanan patlama ve yangın olayı ile alakalı olarak, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile Hendek Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştı. Konuyla alakalı 11 kişiden oluşan heyet olay yerinde incelemelerde bulunarak 200 sayfalık bilirkişi raporu hazırlayıp raporu savcılIğa göndermesinden sonda, cumhuriyet savcılığı, raporda  tutuklu bulunanların sorumluların belirlenmesi için de bilirkişiden bu yönde ek rapor hazırlamasını  istedi.


  Hendek'teki patlama sonrasında Sakarya Üniversitesi'nde görevli uzmanlardan oluşan bilirkişi heyeti olayın patlama yönünden, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, yangın, iş sağlığı ve güvenliği, olay bölgesinde dijital envanterin siber açıdan incelenmesi ve savcılık tarafından talep edilen 37 sorunun cevaplandırılması ve bilirkişi heyetinin görüşü şeklinde hazırlanan 200 sayfalık raporda Sakarya Üniversitesi kampüsünde yer alan SAU1 deprem kayıt istasyonu geniş bant kayıtlarının incelendiği belirtilen raporda, 4 büyük patlama sürecinin gerçekleştiği, patlamaların evresinin 1 dakika 54 saniye sürdüğü bildirildi.
 Raporda, olay yerinin keşfi sırasında 6 patlama çukuru görüldüğü ifade edilerek, zamanca ilk ve büyüklükçe en büyük patlama sürecinin iş yerinin Çin Mahallesi kısmındaki misket deposu, ilaç eleme yeri ve misket laboratuvarıyla ilişkili olduğunun değerlendirildiği kaydedildi.

TUTUKLULERIN SORUMLULUK DERECESİ

Bilirkişi tarafından hazırlanan 200 sayfalık raporda tutuklu bulunan 5 fabrika yöneticisinin sorumluluk derecelerinin yer almaması üzerine, soruşturmayı yürüten Hendek Cumhuriyet Savcılığı raporu hazırlayan bilirkişi heyetinden sorumluluk derecesiyle ilgili ek rapor talebinde bulundu. Bilirkisi şimdi bu yönde bir rapor hazırlayarak savcılığa gönderecek. Ek rapor sonrasında da soruşturmanın tamamlanarak davanın açılacağı ifade ediliyor.

200 SAYFALIK BİLİRKİŞİ RAPORUNDA NE İFADELER YER ALIYOR?

Patlama sonrası ortaya atılan ve savcılık tarafından araştırılması istenen bir başka konu olan barut üretimi ile ilgili raporda şu ifadelere yer verildi.


 Hendek Cumhuriyet Savcılığı tarafından talep edilen 37 maddelik listenin 35’inci sırasında yer alan barut üretimiyle ilgili bilirkişi heyeti raporu şu şekilde:

"Olay mahallinin yerleşke krokisinde 13 nolu binaya ait yıkıntıların incelenmesi sonucunda yıkıntılar arasında makinaların bulunduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen cihazların birinin değirmen diğerinin ise karıştırıcı mikser olduğu anlaşılmıştır. Bu cihazların barut üretimi için kullanılması mümkün olup, tanık ve müşteki ifadelerinde de belirtmiş oldukları gibi barut üretimi konusunda bazı denemelerin yapıldığı iddia edilmektedir. Ayrıca firma yetkilileri tarafından barut üretim izin talebi ile Sakarya Emniyet Müdürlüğü’ne verilmek üzere bir dilekçe hazırlandığı tespit edilmiştir. Ancak olay günü söz konusu alanda bir üretim olduğuna dair bir emare tespit edilememekle beraber söz konusu cihazların büyük çaplı bir üretim için yeterli kapasiteye sahip olmadığı anlaşılmıştır. İlgili alanda yapılan üretim faaliyetinin deneme amaçlı yapılan faaliyetler olduğu kanaatinin oluşumuna neden olmuştur." denildi.

DEPOLAMA TÜZÜĞE AYKIRI

Sonuç itibariyle söz konusu depolarda yapılan depolamanın depolama matriksine göre uygun fakat düzensiz ve aşırı depolama olduğuna görülmektedir. Depolarda uygun raf sistemlerinin uygun olmadığı, istifleme etiketlerinin görülmediği tespit edilmiştir. Raporda, depolarda sütrelerin bulunmadığı ve güvenlik mesafelerinin yasal değerlere uymadığına işaret edilerek, şu tespitlere yer verildi: “Çin Mahallesi'nde patlama çukurlarının olduğu bölgede toplam olarak denklem 1'e göre 10 ton 183 kilogram patlayıcı birikimi olduğu ifade edilebilir. Denklem 3'e göre ise yaklaşık 30 ton civarındadır. Bu bölgedeki depolar ve misket üretim bölgelerinde yasal sınırların üzerinde patlayıcılar depolanmıştır. 2 Temmuz 2020 tarihindeki depo kayıtlarında piroteknik patlayıcıların toplam miktarı 41 ton 281 kilo 38 gramdır. Buna ilave olarak 5 tondan fazla miktarda Kosova için piroteknik materyal üretilmiştir. Sonuç olarak Çin Mahallesi'nde yasal olmayan bir şekilde ve tüzüğe aykırı olarak depolama ve üretim yapılmıştır”

“ÖNLEM ALINMADI”

Patlayıcı mamullerin muhafaza edildiği depolarda herhangi bir olası patlama, parlama ve yangın etkilerine karşı yapısal anlamda hiçbir önlem alınmadığının, hepsinin patlamadan sonra büyük yangında kullanılamaz hale geldiğinden anlaşıldığına dikkati çekilen raporda, söz konusu depolar arasında herhangi bir sütre yapılmadığı gibi güvenlik mesafelerine de dikkat edilmediğinin belirlendiği kaydedildi. Havai fişek fabrikasının yerleşkesinde bir sığınak yapısına ait proje hazırlandığı ve resmi makamlarca onaylanmasına rağmen bu tür elzem ve önemli bir yapının sahada inşa edilmediğinin belirlendiği anlatılan raporda, "İdari binanın ikinci katına ait kullanım ruhsatı olmadığı gibi arazinin kuzeyinin uç kısmında depo amaçlı kullanılan irili ufaklı baraka türünden yapıların da ruhsat kayıtlarına ulaşılamamıştır." tespitinde bulunuldu.

TEDBİRLER YETERSİZ

Raporda, yıkılmamış binalarda yapılan incelemelerde parlama, patlama tehlikesi olan binalarda kıvılcım çıkarabilecek elektrikli cihazlar konulduğu, tehlike bölgelerine uzatma kablolarıyla elektrik çekildiği, makine tamiratları yapılırken elektrik bağlantılarında güvenlik kurallarına uyulmadığı, bağlantı noktalarında sızdırmazlık özelliğinin bozulduğu, statik elektriğe karşı yeterli tedbirlerin alınmadığı, çalışanların kontrolünün muntazaman yapılmadığı, gelişen teknolojiyi kullanarak alınabilecek güvenlik tedbirlerinin alınmadığının görüldüğü bildirildi. İş sağlığı ve güvenliği hukuku bakımından düzenlenen yükümlülüklerin tam olarak sağlanmadığının anlaşıldığına işaret edilen bilirkişi raporunda, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli olan tüm önlemlerin alınmadığı sonucuna ulaşıldığı vurgulandı.

“UZATMA KABLOYLA ELEKTRİK VERİLMİŞ”

Elektrik Mühendisliği bakımından inceleme yapan bilirkişi ise "Yıkılmamış mevcut binanalar da yapılan incelemeler neticesinde parlama-patlama tehlikesi olan binalara kıvılcım çıkarabilecek elektrikli cihazlar konulduğu, tehlike bölgelerine uzatma kabloları ile elektrik çekildiği, makine tamiratları yapılırken elektrik bağlantılarında güvenlik kurallarına uyulmadığı, bağlantı noktalarında sızdırmazlık özelliğinin bozulduğu, statik elektriğe karşı yeterli tedbirlerin alınmadığı, çalışanların kontrolünün muntazaman yapılmadığı, gelişen teknolojiyi kullanarak alınabilecek güvenlik tedbirlerinin alınmadığı görülmüştür."

HENDEK'TE NE OLMUŞTU?


 Hendek ilçesi Yukarı Çalıca Mahallesinde kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz'da saat 11:15 sıralarında meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre mesafeden, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybetmiş, 127 kişi ise çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

Patlamaya ilişkin gözaltına alınan aralarında fabrika sahibinin de bulunduğu 5 şüpheli tutuklanmış, bir zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Kontrollü imha amacıyla Adapazarı ilçesi Taşkısığı Mahallesine getirilen fabrikadaki patlayıcıların, 9 Temmuz'da 11:35 sıralarında kamyondan indirildiği sırada meydana gelen patlamada 3 asker şehit olmuş, 8 jandarma personeli ile kamyon şoförü yaralanmıştı.

# MÜHİMMAT TAŞIYAN KAMYON PATLADI! İLE İLİŞKİLİ:
# HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA PATLAMA İLE İLİŞKİLİ:

19 Eyl 2020 - 15:06 Sakarya- Güncel --- Okunma

Muhabir Hakan Turhan

medyabar.com son bir ayda 3.041.608 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

05

Ozyy - Sorumluları çok fazla aramaya gerek yok, bu fabrika senede 1 ya da 2 kez denetim geçiriyor ya da biz öyle zannediyoruz. Bu denetimlerde ahbap çavuş ilişkisi ( kimileri liyakat diyor) ile göreve gelen denetçiler yine ahbap çavuş ilişkileri ile fabrika kuranları denetliyorlar. Sonuçta bu olay ülkemizin küçük bir kopyası. Ülkemizde aynı sona doğru ilerliyor. Ne zaman ülke patlayacak o zaman anlayacağız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 16:53
04

Özcan Çamdağ - Bu iş yerinin tarihçesi hasarlı.

Bu patlama altı veya yedinci.

Tamamıyla sorumlu olanlar kendileri.

Bir hata iki hata dır.

Sonra olanlar yanlışlar zinciri.

Hangi çalışan patronun sözünden çıkabilir.

IHMALLER zinciriyle gelen bir facia.

Bu havai fişek işleri üçüncü dünya

Geleneğinde kaldı.

Lazerler var artık.

Bir şey olurmu.

Ölen öldüğün le kalır maleseffff.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 19 Eylül 23:40
03

Reis - Sayın medyabar merak ettim Serdivan ilçe kongresini bugün yapılan neden her kongre yi yaparken bunu yapmadın tezatlık var ben tahmin ediyorum habercilik bumu çünkü yapsan inanılmaz yorumlar yapılacaktı

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 19 Eylül 22:54
02

Takipci Vatandas - Tum iscilerin ifadelerine bakilsin,BU ISYERINDE HANGI USTABASI VS GIBI KISILER SEVILMIYORSA BENCE ONLARI SIKISTIRMALARI LAZIM...Baska turlu bu olay cozulmez ! Tum iscilere sorulsun ! Olayla alakasi olmayan ve SORUMLU OLDUKLARI BOLUMLERDE OLAY GERCEKLESMEYIP SORUMLU TUTULAN INSANLAR BOSUNA YANMASIN...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 19:08
01

Alidayı - sahiplerine müebbet verin bir sürü insan ölmüş ihmalden daha neyi uzatıyorsunuz serbest bırakmak içinmi

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 19 Eylül 18:34Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?