Büyükşehirin 270 milyon liralık borcu siliniyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 1999 Marmara Depreminde altyapı için kullandığı 270 milyon TL’lik kredinin ödemesi iptal ediliyor. Büyükşehir yaklaşık 20 milyon Euro tutarındaki yükten kurtuluyor.

Büyütmek için resme tıklayın

1999 Marmara Depreminde Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne borç olarak kullandırılan kredinin 270 milyon TL’lik borcun iptali Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti. 

Daha sonra genel kurula gelecek kanun teklifinden sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi 270 milyon TL’ik büyük bir yükten kurtulmuş olacak.

Öte yandan Van, Erzincan gibi deprem yaşayan diğer illere krediler karşılıksız verilirken sadece Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne altyapı için verilen bu krediler belediyeye borç olarak kullandırılmıştı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 53 milyon Euro toplam kredi kullanmış ve 18 yılda toplam 32 milyon Euro’sunu ödemişti.

Büyükşehir’in kalan 20 milyon Euro’luk borcunu ise yapılacak yasal düzenleme ile Maliye Bakanlığı üstlenecek.

Maliye Bakanlığı Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 18 yıl boyunca ödediği 32 milyon Euro’luk kredi geri ödemelerini ise geri ödemeyecek.

AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda bu önemli haberi duyurdu. Uncuoğlu paylaşımında: 12.Maddesindeki düzenleme ile Büyükşehir Belediyemizi deprem kredi yükünden kurtaracak olan 2/3113 esas nolu Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda Değişiklik Yapılması Hk.Kanun teklifi Plan Bütçe Komisyonundan geçti.Sıra Genel Kurul aşamasında. Sakarya’mıza hayırlı olsun." diye yazdı.

09 Eki 2020 - 22:43 Sakarya- Güncel

medyabar.com son bir ayda 3.343.263 kez ziyaret edildi.