Sayıştay'ın Karasu Demiryolu Raporunda çarpıcı iddialar!

Sayıştay’ın 2019 yılı raporuna göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 320 milyon liraya ihale edilen 73 km’lik Adapazarı-Karasu demiryolu hattı altyapısı inşaatının kısmen tamamlanan 23 km’si için yüklenici firmaya 825 milyon lira ödenmiş. Raporda firmanın yasa ve yönetmeliklere aykırı biçimde korunup kollandığına dair onlarca iddia yer alıyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik  Denetim Raporu’nun ayrıntıları belli oldu. 20 Eylül 2020’de tamamlanıp Resmi Gazete’de yayımlanan raporda bakanlığın bazı ihalelerinde görülen ve kamu ihale mevzuatı ile işin sözleşmesine aykırı işlemlerle bunların sonucu gerçekleştirilen haksız ödemelere ayrıntılı şekilde yer veriliyor.

SÖZLEŞMEYE AYKIRI ÖDEME İDDİASI

138 sayfalık Sayıştay Raporu’nun 10 sayfası (41-50 arası) Adapazarı- Karasu demiryoluna ayrılmış. 41’nci sayfadan itibaren BULGU-6 başlığı altında sıralanan İhale sözleşmesine aykırı iş ve işlemler yüklenici firmaya ihale bedelini kat be kat aşan ödemeler yapıldığını belgeliyor. Sayıştay Raporu’nda 2 Kasım 2010 tarihinde ihalesine çıkılan Adapazarı-Karasu çift hatlı demiryolu hattı altyapı projesi üzerindeki köprüler, viyadükler ve diğer sanat yapıları ile birlikte 20 Nisan 2011 tarihinden itibaren 750 takvim günü içerisinde 320 milyon TL bedelle yapılması için yüklenici firmayla sözleşme imzalandığına işaret ediliyor. Raporda sözleşmedeki açık hükme rağmen 73 km’lik taahhüdün sadece 20 km’den az bir alanda zemin ıslah çalışmalarını (23 km - işin yüzde 14,6’sı) tamamlayabilmiş firmaya bunun karşılığı olan 87 milyon 600 bin lira yerine 825 milyon 138 bin TL ödeme yapıldığı belirtiliyor.

RAPORDAN BAZI BÖLÜMLER

20 Eylül 2020 tarihli Sayıştay Raporu’nda, sözleşmeye aykırı olarak gerçekleştirildiği iddia edilen usulsüz iş ve işlemlerle ilgili bulgulardan bazıları şöyle:

-İşe ilişkin İdare ile yüklenici arasında 05.04.2011 tarihli sözleşme imza edilirken yürürlükteki ihale mevzuatına ve işe ait ihale dokümanına aykırı biçimde yüklenici teklifi ekinde yer almayan birim fiyat analiz ve rayiçlerinin sözleşme eki yapıldığı,

- Belirlenen yeni birim fiyatlar üzerinden işin tamamlanmasının mümkün olmadığının anlaşılmış olmasına rağmen, sözleşmenin Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nun 24'üncü maddesi hükümleri doğrultusunda iş artışına gidilmeden tasfiye edilmesi gerekmekte iken işe devam edildiği,

- İdare ile yüklenici arasında sözleşme hükümlerine aykırı biçimde “İşe Devam Tutanağı” imzalandığı ve söz konusu Tutanak nedeniyle yükleniciye haksız süre uzatımı verilerek sözleşme bedelinden fazla tutarda iş yaptırıldığı,

- İşin geçici kabulünün işin yapımı sırasında yapı denetim görevini üstlenmiş kontrol teşkilatı üyelerinin de bulunduğu geçici kabul heyeti tarafından gerçekleştirildiği,

- Bulgu konusu yapım işinde 24.12.2018 tarihinde düzenlenen 11 nolu kesin hakediş rakamlarına göre, ödemesi gerçekleştirilen toplam sözleşme bedelinin %95’i gibi çok büyük bir kısmının sözleşmenin imzalanmasından sonra taraflar arasında varılan mutabakat neticesinde belirlenen ihale görmemiş yeni birim fiyatlar üzerinden sadece iki yeni iş kalemi için ödenmiş olduğu, tespit edilmiştir.

İDARE BELGELERİ SAYIŞTAY’A GÖNDERMEMİŞ

- Denetim sürecinde, yüklenicinin teklif dosyası İdareden istenilmiş olmasına rağmen, İdare söz konusu belgeleri tarafımıza iletmemiştir.

- Yapım işi ihalesinde ihale üzerine bırakılan yüklenici firma teklifine aşırı düşük teklif sorgulaması da yapılmamış olduğu halde, yüklenici firma teklifine esas birim fiyat analizleri ve rayiçleri, mevzuat ve ihale dokümanı hükümlerine aykırı olarak sözleşme eki haline getirilmiştir.

- Mevzuata aykırı biçimde sözleşme eki yapılan yüklenici teklif rayiçlerinin ihale tarihindeki kamu rayiçlerine kıyasla bulunan katsayıların, sözleşme kapsamında bulunmayıp da sonradan iş kapsamında yaptırılmasına karar verilen iki yeni iş kalemine ait yeni birim fiyatların tespitinde kullanıldığı görülmektedir. İşin başlangıç aşamasında hesap edilen bu yeni birim fiyatlar üzerinden yapılan ödemeler, iş sonu itibarıyla toplam sözleşme bedelinin %95'ini aşmıştır.

ÜÇTE BİRİNE BEDELİN ÜÇ KATI ÖDENMİŞ

   Bulguda yer verilen tespitlerin genel bir değerlendirmesi olarak; Kamu ihale mevzuatına ve işin sözleşmesine aykırı biçimde gerçekleştirilen tüm bu işlemler sonucunda;

02.11.2010 tarihinde gerçekleştirilen ihaleye çıkılırken Adapazarı ve Arifiye arasında işletilmekte olan demiryolu hattı ile Karasu’da mevcut bulunan liman ve sanayi tesisleri arasında 73 km. uzunluğundaki çift hatlı demiryolu altyapı inşaatının üzerindeki köprüler, viyadükler ve diğer sanat yapıları ile birlikte 20.04.2011 tarihinden itibaren 750 takvim günü içerisinde 320.000.840,46 TL bedelle yaptırılması amaçlanmış iken; İdare tarafından 24.12.2018 tarihinde düzenlenen 11 nolu kesin hakediş ve kesinleşmiş yargı kararları neticesinde yükleniciye fiyat farkları dahil toplam 825.138.153,72 TL ödeme yapılmış olunmasına karşın, mevcut işte gelinen son durum itibarıyla sadece 20 km.’den az bir alanda zemin ıslah çalışmalarının tamamlanabilmiş olduğu ve işin fiziki gerçekleşme oranının ancak %23 mertebesine gelebildiği anlaşılmıştır. (Karasuhaber)

12 Eki 2020 - 22:43 Sakarya/ Adapazari- Güncel

medyabar.com son bir ayda 3.327.126 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

19

Hallo - Bu kadar hırsızlık ve arsızlık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde olmamış bundan sonrada olamaz,Düşmanlar bile bunlar kadar zarar vermedi bu vatana,ama elhamdülillah

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 22:22
18

Yunus Emre - MAHKEME BİTSİN HELE BÜTÜN KARASU VE KOCAALİ HALKI OLARAK TEK TEK TAZMİNAT DAVASI AÇACAZ O FİRMAYA...YASAL ZEMİN VE TASLAK HAZIR...BU MİLLETİN HAKKINI GASBETMEK NEYMİŞ GÖRECEK O FİRMA.

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 13 Ekim 13:43
17

akcapakca - Hasan Ali ÇELİK neredesin ver hesabını yetim hakkını yedirdiniz bu mutehhitlerinize temel atarken poz vermek iyiydi kıyak emekli vekil nasıl rahat uyuyorsun anlamadım....

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 12:33
16

Takipçi - Bu bize devlet dairelerindeki müthiş temizliği gösteriyor. Müteahit kimden guvence aldiysa işi ucuz yapmayı taahüt edip, göstermelik biseyler yapmış(tarlanın ortasina beton ayaklar ki belediye para verip bunlari kaldirmaya uğraşıyor) tabii 2010 yılındaki idare is bitmeden para vermemiş, sonra devlet daireleri yeni elemanlari ile 24.12.2018 de birden yeni hesaplamalarla müteahit hakedislerini vermişler. Lütfen medyabar ve karasuhaber bu işin pesini sorumluluklar adalet onune cikana kadar bırakmayın ???

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 11:27
12

Gurbetci - Denetleyen de denetleyen de ka partili düzende çok normal. Kendi düşen ağlamaz boşuna yorum yazmayın

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 09:56
11

Onnman - Ve son 1 senedir kamulaştırmaların yüksek fiyatlardan yapıldığını iddia eden mahkeme bilirkişileri , yeri, toprağı gitmiş kişilerden para talep ediyor. :)

Kamulaştırmayı yaparken devletin bilirkişilerin verdiği fiyatı, sonradan yine devletin bilirkişilerinin verdiği fiyata itirazı ile en son olarak devletin bilirkişilerinin tekrar fiyat belirlemesiyle halk mağdur olmuştur. Usulsüzlük halka yansıtılmaktadır. Üzücü.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 13 Ekim 09:47
10

Kul - YAPILMIŞMI GEREKEN YAPILMAMIŞ TIR ÇÜNKÜ ALIŞTIK ARTIK HARAMA GÖZ YUMULMASINA

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 09:11
09

Kul - YAZIKLAR OLSUN HERYER HIZSIZ HERYER HARAMZADE HERKES BUNA ORTAKMI DA SESİ ÇIKMIYOR VE DAVA AÇILMIYOR YAZIKLARA OLSUN BENİM VERGİM O PUÇLARA YEM OLUYOR

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 09:10
08

Kul Hakki - ŞEHİR HASTANELERİNE OTOYOLLARINAAKITILAN MİLYARLAR VE BUNUN GİBİ HAKSIZ YERE ÖDENEN PARALAR VE SONUNDA DEVLET İBAN NUMARASI GÖNDERSİN YARDIM İÇİN ALLAH HEPİNİZİ KAHRETSİN BELNIZI VERSİN. BUNU BİLİPTE İŞLEM YAPMAYAN DEVLETE GERİ ÖDETTİRMEYEN ZİHNİYET HARAMZADE VE HIRSIZ DIR. VATANDAŞIN HAKKINI ÜÇ BEŞ HIRSIZA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR HAKKIMIZ EZAN DAN BAYRAKTAN BAHSETMEYİN YALANDAN YERE

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 09:08
07

Oğuzhanoğlu - HARAMILER,HARAM YEMEYİ ÇOK SEVIYORLAR.ZEHİR ZIKKIM OLSUN.

Yanıtla . 17Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 07:37
06

Kenan Öztoprak - Bu sayıştayın ne ilk nede son raporu olacak.Madem ortada bir aykırılık var yargı tutsun bunların yakasını hani bağımsız yargı nerde kimse müdahale edemiyormu bu emek hırsızlarına bunlar hep tüyü bitmemiş yetimin hakkı hadi diyelim kimsenin gücü yetmiyor bu at hırsızlarına devran şimdi bunların elinde 3lb3t sizinde sonunuz gelecek dünya kimsenin babasının çiftliği değil.KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN GELİR HESAP DÖNER.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 07:25
04

Sakaryalı - Ne iddiası yahu sayıştay devletin resmi bir kurumudur, incelemiş etmiş ve ortaya raporunu sunmuş işte. Gerçi bizim milletin umrunda olmaz, isterlerse gözlerinin önünde cereyan etsin her şey, umurlarında değil. Çoluk çocuklarının gelecekleri, ülkenin geleceği vs umurlarında değil. 3 kuruş maaşla, borçla harçla, ömür boyu taksitle kıt kanaat geçinseler onlar için yeter. Müstehak ne diyelim? Durmak yok yola devam. Bundan sonra ben de bunlara oy vereceğim, bu millete hak ettiği gibi davranıyorlar yıllardır, helal olsun :)

Yanıtla . 28Beğen . 3Beğenme 12 Ekim 23:57
02

Misafir - Allah belanızı versin be millet biyerini tutarak geziyor şu ödenen paralara bak ne diyeymki boğazınzda kalsın

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 23:17
01

Atem Tutem - Bahceli......SAYIŞTAYDA KAPATILSINMI.

TTBIRLIGI.

ANAYASA MAH.

MIMARLAR ODASI.

BAROLAR.

BAHCELI...

BEKACI.

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 12 Ekim 23:16Anket Sakarya'da en başarılı meslek odası birliği sizce hangisidir?