Sakarya'daki okul kantinleri açılıyor

Koronavirüs nedeniyle eğitim ve öğretime verilen aradan olumsuz etkilenen okul kantini işletmecilerine bu sabah müjdeli haber geldi. 8 aydır kapalı olan okul kantincilerinin açılacağı duyuruldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Koronavirüs nedeniyle eğitim ve öğretime verilen aradan olumsuz etkilenen okul kantini işletmecilerine bu sabah müjdeli haber geldi. 8 aydır kapalı olan okul kantincilerinin açılacağı duyuruldu.

Yapılan bilgilendirme şu şekilde;

'Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında Koronavirüs salgını (Covid-19) nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim yılı, 23 Mart 2020-16 Haziran 2020 tarihleri arasında uzaktan eğitim ile tamamlanmıştır.  2020-2021  eğitim  öğretim  yılında  ise yüz yüze eğitime ilişkin olarak kademeli bir geçiş planlanmış; öncelikle 21 Eylül  2020  tarihinde okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanmış, ilkokul kademesinin diğer sınıfları ile 8. ve 12. sınıflarda ise 12 Ekim 2020 tarihinde  yüz  yüze  eğitimin başlanılmasına karar verilmiştir.

22.09.2020 tarihli ve 13245642 sayılı yazımız ile 2020-2021 eğitim öğretim yılında  yüz yüze yapılacak olan eğitime ilişkin kademeli bir geçişin uygulanmaya başlanılması ve salgının önlenmesine yönelik Ülkemizde alınan tedbirlerle uyumlu olması amacıyla Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan  kantin  vb.  yerlerin  kapatılmasına karar verilerek söz konusu yerlerin faaliyetlerine ne zaman başlayacağına ilişkin  açıklamanın ise salgının seyri göz önünde bulundurularak bilahare yapılacağı duyurulmuştur.

İlkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime  başlanılması  ile okul  kantinlerinin 13 Mart 2020 tarihinden itibaren kapalı bulunduğu ve bu süreçte kantin işleticilerinin gelir getirici herhangi bir faaliyette bulunmadıkları  göz  önünde  bulundurularak  Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin 19.10.2020 tarihinde açılmasına karar verilmiştir.

Bilindiği üzere Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda kurulmuş olan okul aile birliklerinin kuruluş, işleyiş, görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul  ve  esaslar 09/02/2012 tarihli ve 28199 sayılı Resmi Gazete'de  yayımlanarak  yürürlüğe  giren  Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

Söz konusu Yönetmeliğin Sözleşme ve Tarafların Yükümlülükleri başlıklı 21 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında ; “…Ancak kira bedelinin tespitine ilişkin önemli ölçüde farklılaşma ( öğrenci mevcudunda en az %25 oranında azalış  veya  artış,  kiracının cirosunu önemli derecede etkileyecek Bakanlık tarafından getirilen kısıtlayıcı düzenlemeler) olması halinde, muhammen bedel  yeniden  tespit  edilerek  mevcut  kiracıya aynı usulle ihale edilerek yeni sözleşme düzenlenir.” hükmüne yer verilmiştir.

Yönetmeliğin 19 ncu maddesinde ise muhammen  bedel  tespit  komisyonunun kimlerden oluşacağı düzenlenerek “Muhammen bedel  tespit  komisyonu, valilik/kaymakamlıkça görevlendirilecek il/ilçe millî eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında okul müdürü/müdür yardımcısı, birlik başkanı, defterdarlık/mal müdürlüğü temsilcisi, gerekli görülmesi halinde ilgili özel idare müdürlüğü temsilcisi ile il ve ilçelerde  ilgili meslek odasının temsilcisinin katılımıyla ” oluşacağı hükmüne yer verilmiştir.

Pandemi süreci nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılında Bakanlığımıza bağlı okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilmesine ilişkin alınan idari kararlar; yüz yüze eğitime devam edecek olan öğrenci sayılarında ve yüz yüze  eğitimin  yapılacağı  gün sayılarında değişikliklere neden olmakta diğer taraftan pandemi ile mücadele  kapsamında alınan kararlar sonrası okul kantinlerinde satılmasına izin verilen ürünlerin daraltılması ve

çok sınırlı sayıda ürünün kantinlerde satılmasına izin verilmesi de kantin  işleticilerinin cirolarını önemli ölçüde etkilemekte olduğundan alınan her idari karar sonrası kira bedelinin yeniden belirlenmesi gerekmektedir.

Ancak alınan her idari karar sonrası kantin kira bedellerinin yeni oluşan şartlara göre yeniden belirlenmesi için muhammen bedel tespit komisyonunun  toplanması  ve  yeni  bir  bedel tespit etmesi gerekmekte ise de muhammen bedel tespit komisyonunun her idari karar sonrası toplanması fiilen mümkün bulunmamaktadır. Bu nedenle pandemi dönemi ile sınırlı olmak koşuluyla Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb.  yerlerin  kira bedelleri, ilgili okul idaresince aşağıdaki usul ve esaslar çerçevesinde belirlenecektir.

 Kantin Kira Bedelinin Güncellenmesi

 Pandemi sürecinde eğitim öğretime ilişkin alınan idari kararlar:

 1)  Yüz yüze eğitime devam edebilecek öğrenci sayısında,

2)  Eğitim öğretimin yapılabileceği gün sayısında,

3)  Kantinlerde satışına izin verilen ürünlerde,

 değişiklik yaparak kantin işleticilerinin  ciroları  üzerinde  etki  etmektedir.  Bu  nedenle pandemi sürecinde kantin kira bedellerinin belirlenmesinde aşağıda yer verilen formül kullanılacaktır.

 Pandemi sürecinde, Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin kira bedelinin belirlenmesinde; kantinlerin pandemi öncesinde faaliyette bulundukları son gün olan 13 Mart 2020 tarihinde geçerli olan kira bedeli esas alınacaktır.

 

(*) Normal eğitim öğretim döneminde eğitim verilen haftalık gün sayısı

 Bu hesaplama yönteminde; yüz yüze eğitim görme imkanına sahip öğrenci sayısındaki azalış ile öğrencilerin yüz yüze eğitim görebilecekleri gün sayısındaki azalış, oransal olarak kantin cirolarındaki azalışı ortaya çıkarmakta, pandemi sürecinde  okul  kantinlerinde satılmasına izin verilen ürünlere getirilen kısıtlamalar, okula devam mecburiyetinin bulunmaması ile hijyen kurallarına ilişkin düzenlemelerin kantin ciroları üzerindeki etkisi dikkate alınarak bu tutar ikiye bölünmektedir.

12 Ekim 2020 tarihi itibari ile ilkokullarda öğrenim gören öğrencilerin tamamının haftanın iki günü yüz yüze eğitim görme  imkânı  bulunduğundan;  ilkokullar  için  öğrenci sayısı sabit kalmakta ancak öğrenciler haftanın sadece iki günü  yüz  yüze  eğitim imkânına sahip oldukları için öğrencilerin okula gidebilecekleri gün sayısında %60 oranında azalma olmaktadır. Kantin kira bedelinde de %60 oranında  azalış  yapıldıktan  sonra  elde  edilen tutarın 2’ye bölünmesi ile güncel kantin kira bedeli elde edilmektedir (Bu veriler uyarınca 13 Mart 2020 tarihinde geçerli olan kira bedelinin % 20 si) .

12 Ekim 2020 tarihi itibari ile bir sınıf düzeyinde haftanın iki günü yüz yüze eğitim imkânı bulunan ortaokullar ile ortaöğretim kurumlarında; hem öğrenci sayısında hem de

öğrencilerin okula gidebilecekleri gün sayısında azalış gerçekleşmektedir.

Bu okullarda her sınıf düzeyinde eşit  öğrenci  olduğu  varsayımı  üzerinden hareket edildiğinde öğrenci sayısında %75 azalma olmakta ve bu öğrenciler haftanın  sadece iki günü yüz yüze eğitim imkânına sahip oldukları için de öğrencilerin okula gidebilecekleri  gün sayısında da %60 oranında azalma olmakta ve formül üzerinden hesaplanan toplam azalış

% 90 olarak gerçekleşmektedir. Kantin kira bedelinde de %90 oranında  azalış  yapıldıktan sonra elde edilen tutarın 2 ye bölünmesi ile güncel kantin kira bedeli elde edilmektedir (Bu veriler uyarınca 13 Mart 2020 tarihinde geçerli olan kira bedelinin % 5 i) .

Pandemi sürecinde yüz yüze eğitime devam eden öğrenci sayısında  ve  yüz  yüze eğitime devam edilen gün sayısında değişiklik yapan her idari karar sonrasında kira bedeli yukarıda izah edildiği şekilde yeniden belirlenecektir. Aylık kira bedelinin hesaplanmasında, kira bedelinin yeniden belirlenmesini gerektiren birden fazla  idari  karar  bulunması  halinde her bir idari karara isabet gün sayısı üzerinden kira bedeli hesaplanacaktır.

13 Mart 2020 tarihinden sonra pandemi nedeniyle sözleşmeleri karşılıklı olarak feshedilen kantin işleticilerinin istemeleri halinde kendilerine yukarıda yer verilen usuller çerçevesinde faaliyetlerine devam etmeleri sağlanacaktır.

Kantin işleticisi bulunmayan okul ve kurumlarda pandemi sürecinde kantin kiralama işlemleri yapılmayacaktır.'

19 Eki 2020 - 13:17 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.248.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

01

Kami - Okul kantinlerinin açılması için aylardır mücadele eden Oda Başkanımız Coşkun Bilir'e çok teşekkür ederim. Bu zor süreçte her daim yanımızda oldu. ALLAH kendinden bin kez razı olsun.

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 19 Ekim 13:46Anket Sakarya'da en başarılı meslek odası birliği sizce hangisidir?