Sakarya Üniversitesi Ege Denizi’ndeki Depremi raporu yayınladı

Sakarya Üniversitesi SAÜ Ege Denizinde merkez üssü Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depreme ilişkin değerlendirme raporu yayımladı.

SAÜ Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Jeofizik Mühendisliğinden Prof. Dr. Murat Utkucu Prof. Dr. Emrah Doğan ve Arş. Gör. Dr. Emrah Budakoğlu depremin ilk değerlendirme raporunu hazırladı. Ege Denizinde son 3 yılda olan depremlerin gelecekte oluşacak depremlerin ayak sesleri olduğu belirtilen raporda Bu gözlem depremlerin izlenmesinin kayıt altına alınmasının deprem bilim çalışmalarının ve bu konuda yetişmiş uzmanların önemini gözler önüne sermektedir denildi.

Depremin Kuşadası Körfezi içinde yer alan Sisam Adasını kuzeyden sınırlayan normal fay üzerinde oluştuğu belirtilen raporda dalga şekli analizi sonuçlarına göre ise normal faylanma sonucu oluşmuş bir deprem görüşünü desteklediği kaydedildi.

Batı Anadolu ve Adalar Denizinin oldukça diri bir tektonizmaya ve depremselliğe sahip olduğu ve Batı Anadoluda son 30 yıl içinde 3 yıkıcı büyük deprem meydana geldiği aktarılan raporda Türkiyenin 2017de Adalar Denizi sahilleri boyunca 3 yıkıcı depreme maruz kaldığı anımsatıldı. Depremin Türkiyede Adalar Denizi sahillerinde 2017 yılından bu yana meydana gelen dördüncü yıkıcı deprem olduğu ifade edilen raporda 2020 Kuşadası Körfezi Depreminin oluşumunun bu açıdan bir sürpriz olarak düşünülemeyeceği aktarıldı.

EGEDEKI DOĞAL GÜZELLIKLER FAYLARIN BIR SONUCU

Adalar Denizi sahillerinde doğal güzellikleri ile göze çarpan çok sayıda körfez ve koyların faylar boyunca oluşan tektonik hareketler ile oluştuğunun anımsanması gerektiği kaydedilen raporun devamında şu ifadelere yer verildi:

Son 50 yıl içinde İzmir yakınlarında büyüklüğü 5.4 - 6.0 arasında olan 6 adet deprem meydana gelmiştir. 2017 Karaburun-Midilli ve 2017 Gökova-Bodrum depremleri dış merkezleri civarındaki ve Kuşadası Körfezindeki depremler dikkat çekicidir ve belki de gelecekte oluşacak adı geçen depremlerin ayak sesleridir. Bu gözlem depremlerin izlenmesinin kayıt altına alınmasının deprem bilim çalışmalarının ve bu konuda yetişmiş uzmanların önemini gözler önüne sermektedir.

Tarihsel dönemde de deprem kaynak bölgesi civarında birçok yıkıcı deprem meydana gelmiştir. 2020 Kuşadası Körfezi depremi dış merkezi yakınında meydana gelenler arasında 1881 Çeşme ve 1899 Büyük Menderes depremleri gösterilebilir.

Depremin dalgalarının analizinden büyüklüğü 6.8 olarak hesaplanmıştır. Depreme yol açan faylanma 17 saniye sürmüştür. Depremin kendi içinde birden fazla alt depremden oluşan karmaşık bir kırılmaya sahiptir. En büyük fay kayma büyüklüğü 1.9 metre olarak sığ derinlikte hesaplanmıştır. Bu karmaşıklık depremin hız kayıtlarından daha iyi görülebilmektedir.

Deprem sonrasında gelişen küçük ölçekli tsunami Adalar Denizinde Akdeniz sahilleri boyunca tsunami riskine karşı özellikle de dar koy ve körfezler etrafında önlem alınması gerekliliğini de ortaya koymaktadır.

TÜRKIYEDE YETERLI SAYIDA DEPREM BILIMCI YOK

Türkiyede çok sayıda yıkıcı deprem olduğu anımsatılan raporda depremlerde meydana gelen ağır sonuçların yeterince deprem bilimcinin olmadığını gösterdiği belirtildi. Batı Anadolu ve Adalar Denizinde gelecekte de depremlerin meydana geleceğinin görülebileceği aktarılan raporda şu ifadelere yer verildi:

Türkiyede yeterince deprem bilimci yetiştirilememekte ve bu konuda gayretler ise aksamaktadır. Bu kadar çok yıkıcı depremin olduğu Türkiyede deprem bilimci sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. Depremin ne zaman ve nerede olacağının belirlenmesinden çok deprem her an olacakmış gibi hazır olmak ve gerekli tedbirleri almak en doğru hareket tarzı olacaktır. 2020 Kuşadası Körfezi depremi yaklaşık 70 km uzaklıkta olan İzmirin Bayraklı ilçesinde yıkıma yol açmıştır. Basından yansıyan ilk bilgiler yıkımın zemin durumu ve düşük yapı kalitesi ile ilişkili olduğu şeklindedir. Yani yıkımın sadece doğa kaynaklı olmadığı anlaşılmaktadır.

--

------------------------------------------------------------------------------------------------------ SAKARYA ÜNIVERSITESI İLETIŞIM KOORDINATÖRLÜĞÜ BASIN OFISI

basin@sakarya.edu.tr

https://twitter.com/sakaryauni

Bu elektronik posta ve ekindeki tüm dosyalar sadece gönderen tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek veya tüzel kişinin kullanımı içindir. Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın içeriğini açıklamanız kopyalamanız yönlendirmeniz ve kullanmanız kesinlikle yasaktır ve bu elektronik postayı derhal silmeniz gerekmektedir.  Sakarya Üniversitesi bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve Sakarya Üniversitesinin görüşlerini yansıtmayabilir.

This e-mail and any attachments may contain confidential and privileged information. If you are not the intended recipientplease notify the sender immediately by return e-mail delete this e-mail and destroy any copies. Any dissemination or use of this information by a person other than the intended recipient is unauthorized and may be illegal. Sakarya University makes no warranty as to the accuracy or completeness of any information contained in this message. The opinions expressed in this message belong to sender alone and may not necessarily reflect the opinions of Sakarya University.

01 Kas 2020 - 23:35 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.634.900 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?