Bakan Kurum: Tüm Türkiye’ye sesleniyorum, riskli binalarda oturmayalım

İzmir’deki deprem ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları bugün itibariyle sona erdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, “Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım” dedi.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İzmir’deki depremde arama kurtarma ekiplerinin çalışmasını tamamladığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da "Artık enkaz kaldırma çalışmalarına başladık, sadece bir alanda enkaz kaldı. Orada da hassas bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Kentsel dönüşüm, ülkemiz için terörle mücadele kadar önemlidir” diyen Kurum, “17 bina enkazında ve etrafında riskli görülen binalarda yerinde uygulamalar yapacağız. Yeni yapacağımız konutlar zemin artı 5'i geçmeyecek” ifadelerini kullandı.

Kurum, şöyle devam etti:

“Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Riskli binalarımızın tespitlerini yaptıralım, riskli binalarda oturmayalım.”

“TOKİ en geç 1 ay içinde konutların inşasına başlayacak, 1 yıl içinde de konutları teslim edeceğiz.”

“Bugüne kadar yaptığımız taşınma ve kira yardımı toplamı 2 milyon 865 bin liraya ulaştı.”

“22 bin binada, 141 bin bağımsız bölümün hasar tespitini tamamladık. Ağır hasarlı, acil ve yıkık bina sayımız 180.”

Bakan Kurum'un bu açıklamasının ardından MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlundan destek geldi. Filizfidanoğlu  "Sayın Bakanımızın açıklaması son derece umut vericidir. Sakarya’mızın Deprem Bölgesi olması sebebiyle Kentsel Dönüşüm bizim içinde son derece önemlidir. Hassasiyeti için Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum." diye tweet attı.

04 Kas 2020 - 11:39 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.644.245 kez ziyaret edildi.

Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?