'Tarım arazisine kurulan hobi bahçeleri yıkılacak'

TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, tarım arazilerine kurulmuş hobi bahçelerinin yıkılacağını dile getirdi. 

Tarımda 7255 Sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun 4 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alındı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, tarım arazilerine kurulmuş hobi bahçelerinin kesinlikle yıkılacağını belirtti. 

Dünya Gazetesi köşe yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü köşesinde hobi bahçelerini kaleme aldı. 

İşte Ali Ekber Yıldırım'ın 'Tarım arazisine kurulan hobi bahçeleri yıkılacak' başlıklı yazısı...

Tarımda “Torba Yasa” olarak adlandırılan 7255 Sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun 4 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Adından da anlaşılacağı üzere yasa ile gıda, tarım ve orman alanlarında önemli düzenlemeler yapıldı. Fakat işin odağında hobi bahçeleri var. Her gün çok sayıda soru geliyor. “Yasa çıktı, hobi bahçeleri yıkılacak mı?” diye.

Yasanın çıkarılması konusunda büyük çaba gösteren Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, tarım arazilerine kurulmuş hobi bahçelerinin kesinlikle yıkılacağını söylüyor.

Yasa ne getiriyor?

Kabul edilen 7255 Sayılı Yasa ile 2005 yılında çıkarılan ve daha sonra bir kaç değiştirilen 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Yasası’nda hobi bahçeleri veya başka amaçlarla tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına yönelik yaptırımlarda önemli düzenlemeler yapıldı. Hapis cezası dahil önemli cezalar getirildi

Özellikle hobi bahçelerini ilgilendiren o düzenlemeleri kısaca şöyle özetleyebiliriz:

1- İmar planlarında tarımsal niteliği korunacak alan olarak ayrılan yerler ile kamu yararı kararı alınarak tarım dışı amaçla kullanım izni verilen yerler, yeniden izin alınmaksızın bu amaç dışında kullanılamayacak ve planlanamayacak.

2- Tarımsal amaçlı arazi kullanımlarında, tarımsal amaçlı arazi kullanım plân ve projelerine uyulması zorunlu olacak. Bu plân veya projelere aykırı hareket edilmesi halinde yani tarım arazisine hobi bahçesi kurulması durumunda valilikçe resen tespit yaptırılarak sorumlulara; 1000 Türk Lirası’ndan az olmamak kaydıyla bozulan arazinin her metrekaresi için 10 Türk Lirası idarî para cezası uygulanacak.

Ovadaki yapılara iki kat ceza

3- Projeye uygunluk sağlanması için azami 2 ay süre verilecek. Hobi bahçesi büyük ova koruma alanlarında ise bu cezalar iki katı olarak uygulanacak.

4- Bu sürenin sonunda aykırı kullanımların devam etmesi durumunda; valilikçe faaliyet durdurulacak ve belirtilen idarî para cezası üç katı olarak uygulanacak.

5- İzinsiz bütün yapılar, masrafları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanmak kaydıyla, bir ay içinde belediyeler veya il özel idareleri tarafından yıkılacak. Arazi yeniden tarımsal üretime uygun hale getirilecek. Arazinin tarımsal üretime uygun hale getirilmesi için yıkım ve temizleme masrafları sorumlulardan bakanlıkça genel hükümlere göre tahsil edilecek.

6- Hakkında yıkım kararı alınmış olmasına rağmen bir ay içinde belediye veya il özel idarelerince yıkılmayan yapılar, yıkım masrafları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanmak üzere bakanlıkça yıkılabilir veya yıktırılabilir. Yıkım masrafları %100 fazlası ile ilgili belediye veya İl Özel İdaresi’nden tahsil edilecek. Bu şekilde tahsil edilememesi halinde belediyelerin veya il özel idarelerinin Hazine veya İller Bankası ödeneklerinden kesilecek.

1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası

7- Toprak koruma projelerinin hazırlatılmaması, yetersizliği veya zamanında gerekli tadilatların yapılmaması sonucu arazi tahribi veya toprak kayıpları olması halinde meydana gelecek zararlardan; proje hazırlanmasına gerek olmadığına karar verenler, proje hazırlanmış ise projeyi hazırlayan ve onaylayanlar sorumlu tutulacak.

8- Tarım arazilerini, tescili mümkün olmayan fiili hisseler oluşturarak arazinin hisselere tekabül ettiği kabul edilen kısımlarının zilyetliğini, bir özel hukuk tüzel kişisinin faaliyeti kapsamında bu tüzel kişiyle üyelik veya ortaklık ilişkisi kurarak devretmek veya bu işlere aracılık etmek suretiyle arazinin bütünlüğünün bozulmasına ve amacı dışında kullanılmasına sebebiyet verenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden 1000 güne kadar adli para cezası verilecek. Ayrıca bu tüzel kişi hakkında 50 bin Türk Lirası’ndan 250 bin Türk Lirası’na kadar idarî para cezası verilecek. Tarım arazisinin bütünlüğünün sağlanması ve tarımsal üretime uygun duruma getirilmesi halinde, bu fıkra uyarınca kamu davası açılmayacak, açılmış olan kamu davası düşecek, mahkum olunan ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkacak.

Özetle, yeni yasa ile tarım arazisine yapılmış hobi bahçeleri ve diğer yapıların yıkılarak bu alanların yeniden tarımsal üretime uygun hale getirilmesi öngörülüyor. Yasa aynen uygulanırsa emlak, gayrimenkul şirketlerinin, bu amaçla kurulan kooperatiflerin yöneticileri ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir. Bu şirket veya kooperatiflerden hobi bahçesi alan yurttaşlar sıkıntı yaşayabilir. Yapılması gereken tarım arazisi olmayan, tarımsal üretimin yapılmadığı alanlarda yerel yönetimlerin hobi bahçeciliğini teşvik etmesidir. Hobi bahçesi adı üzerinde ana amaç hobi amaçlı bahçe, bostan olmalı, konut veya yapılaşma değil. Almanya örneğini daha önce yazmıştım. Bu model örnek alınabilir.

“Önlem alınmazsa ekim yapılacak toprak kalmayacak”

Geçen hafta Umut Özdil’in moderatörlüğünde AGRO TV’de yayınlanan Gerçek Boyut programına birlikte katıldığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, hobi bahçeleri yıkılacak mı sorusuna aynen şu yanıtı verdi: "Kanunun emrettiği şekliyle şu anda yıkılacak. Hiç o yana bu yana kıvırmaya gerek yok. Çok net söylüyorum. Hobi bahçelerinin böyle düzensiz, plansız böyle tarım arazilerine gelişigüzel, bir şekilde yapılmasına müsaade edersek bu alanları bir iki yıl sonra göremeyeceğiz. Hobi bahçeleri tarımsal arazilerde çok önemli bir alanı kaplamaya başladı. Hobi bahçeleri için sadece pandemi sürecinde yüzde 500 yüzde 1000>lik artış söz konusu oldu. Yani zapturapt altına alınmazsa ekip biçeceğimiz toprak kalmayacak. Vatandaş şunu söyleyebilir. Yahu kardeşim niye yaptırdınız? Bugüne kadar nerdeydiniz? Bakın bunların hepsinin cevapları var. Çeşitli sayiklerle olabilir, siyasi olabilir, çeşitli ilişkilerle olabilir. Belediyeler bu konuda yol açıcı olabilir. İnsanları heves ettiren, teşvik ettiren bunlar. Ama bunun için alanları belirlememişler. Marjinal tarım alanlarını ortaya çıkarmamışlar. Altyapı götürmemişler, vatandaşlar kendi ufkuyla buralara bu yapıları yapmış. Bizim derdimiz insanların bu haklı taleplerine ket vurmak, görmezden gelmek değil. Bunları yapılması gereken alanlarda teşvik etmeliyiz. Vatandaşın bu anlamda önünde gitmeliyiz. Arazilerin tarım dışına çıkarılması ile alakalı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’nda bir takım yaptırımlar var zaten. Fakat bunları uygulayacakların bu yaptırımları uygulamadıkları takdirde nasıl bir yaptırımla karşılaşacakları yok. Kanunu çıkarmışsınız ama emredici değilsiniz. Yani yerel yönetimler, belediyeler bu görevi yapmamış, yapmadığı takdirde biriken ve sonra çok eleştirilen imar afları, yeni yasal değişiklikler, yasaya yeni ilaveler, çıkarmalar sahada sorunları çözmeye yetmeyince yeni düzenlemeye ihtiyaç duyuluyor.”

Dönümünü 10 bin liraya alıp 200 bin liraya satıyorlar

Tarım topraklarının üretim dışına çıkarılmasının kabul edilemeyeceğini belirten Kılıç: "Tarım arazilerini amaç dışına çıkaranlar, kimler yapıyor? Mesela emlak danışmanları, çıkarıyor. Bazen muhtarlar yapıyor. Adam 10 dönümlük tarlayı alıyor. Şirket veya yapı kooperatif kuruyor. Hisse satıyor. Yani 10 bin liraya aldığı dönümü 200 bin liraya satıyor. Bunun tapuda beyanlar kısmına baktığınızda hala tarla gözüküyor. Tescil edilemeyecek şekilde satmış. Peki, bunun bir cezası olmayacak mı? Bakın bunu kanun da yazdık. Buna aracılık edenler, göz yumanlar, görevini yapmayanlara cezalar getirdik. Hapis cezası var. Bugüne kadar yapılmış 3-4 bin yapı var ortada. Hobi bahçelerine kimsenin karşı çıktığı yok. Ağırlığı mutlak tarım arazilerinde, hülle yöntemiyle verimli arazilerde bunların kurulmasına karşı tedbirler getirildi.” dedi.

11 Kas 2020 - 12:51 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.634.900 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

12

Süleyman Doğan - Köyde kendi arazimize küçük bir prefabrik ev yapalım dedik.

Önce lihkap götürerek, ölçümlerini yaptırdık.

Bu ölçümlerle inşaat izni için özel idareye başvurduk.(şehirdeki gibi toplu yaşımla gidemiyorsun, 150 km yapman lazım.)

İnşaat izni bir ayda çıkti.

Oturma izni alabilmek için harita mühendisi götürüp, konumunu belirlettik. Konrol etmeleri için il özel idaresine başvurduk. Geip kontrol , insan sağlığı için uygun olmayan bir şey varmı. Olumlu olurda aldığımız belge ile bilikte, bir elektrik mühendisi bularak , eletrik için proje yaptırarak , başvuruda bulunacagız. 3 ay oldu, Mart ayına kadar elektrik alacağımı umuyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Kasım 20:47
08

Sadik - Şehire yakın mahalle olan köyde konut arsası olan kafasına göre ev yapamıyor adam alıyor tarlayı içine birçok ev yapıyor kimse sesini çıkarmıyor bu haksızlık bunların yıkılması lazım

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 12 Kasım 12:12
10

Mehmet Durgut - @Sadik 08 nolu yoruma cevabı: Tamam anladık senin hobi bahçen yok.kıskanma çalış seninde olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Kasım 15:17
09

Mehmet Durgut - @Sadik 08 nolu yoruma cevabı: Belli oldu sizin hobi bahçeniz yok.sadece kıskançlığınız var.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Kasım 15:15
07

ebilir - hobi bahçelerini yıkarken tarım arazilerinin imara açılmasıyla bu arazilerde inşa edilen evleri ve fabrikalarıda yıkmayı unutmayınız.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Kasım 11:12
06

Yenikentli - İnsanların toprak ile uğraşmasına mani olmaya çalışıyorlar.

Ticari olarak yapılan tarım ürünlerini yemesek daha iyi. yok ot zehiri yok yaprak zehiri toprağı be bitkiye zehiri vurup halkı zehirliyorlar. Yok yaprak gübresi yok toprak gübresi diye kimyasalları atıp toprağı kanser ediyorlar.

Kısacası insanlar doğal bir şey yapayım ekeyim diye uğraşıyor ona da mani olmaya çalışıyorlar. Halbu ki bu şekilde yapılan tarım ile sağlılığımızı elimizden alıyorlar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Kasım 10:23
05

Cenoko Kadir - Hobi bahçeleri tarımı seven hobi olarak tarımsal ürünleri yetiştiren toprak sever insanlardır. Peki Söğütlü Maksudiye Köyünde büyük ova proje alanı içinde yaklaşık 45 dekar birinci sınıf tarım arazisini 20 sayılarda irili ufaklı yapılarla doldurup hobi bahçelerinde yetiştirilen soğan,marul,sarımsak,biber,domates,patlıcan,salata vb. benzeri ürünlerden bir tek dalını dahi üretmeyenlere ceza yok mu? Kaçak Sarayın ruhsatı tarımsal depo bekçi-bakıcı evi olarak yaklaşık 200.m2'si ruhsatlı. Yani hobi bahçesi olmadığı için çıkacak yasa ile yaptırım ne olacak? Kaçak sarayın mühürlendiği basında yer aldı, AKP İl başkanı sorulan soruya konu adli makamlara intikal etmiştir diyerek cevep vermekten kaçınmıştır. Mühürlendiği ve adli makamlara intikal edildiği söylenen kaçak sarayda hiç bir şey olmamış gibi çalışmalar tam gaz devam ediyor. Madem ki mühürlenmiş, mademki adli makamlara intikal etmiş söylemleri ile İktidarın il başkanı konuşmaktan kaçıyor ama inşaat sahibi hiç bir şey yokmuş gibi işine bakıyor. Beyler milleti salak yerine koymayın. Kaçak sarayın ana kapısını mühürleseydiniz o araziye giremezlerdi. Binaları mühürledi iseniz binalara her gün eşyalar geliyor ve binaların içine yerleştiriliyor. Ya sahi siz etkili ve yetkili beyler siz nereyi mühürlediniz?

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Kasım 23:06
04

EğriyeEğriDoğruyaDoğru - Maksudiye deki hobj bahçesi değil bir kere Malikane lütfen doğru adlandiralim. Kesinlikle yıkmak yetmez çevreye verdiği zararlar giderildikten sonra ibretlik bir para cezası verilmeli. Akova Sakarya'nın en büyük ovası bu topraklara tecavüz engellenmeli, Yunus Tever bunu okuyorsun. Seni dürüst biliriz. Cumhur Reis bile tek kalemde damadinin üstünü çizdi. Sizde Sakarya ve Akovaya güzellik yapın. Tever soyadını Sakarya hep güzel andı, bu böyle devam etsin.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Kasım 22:14
03

- Hobi bahçesi olarak kullanılan hiç bir alanda tarım yok olmayacak da. Bu yerler sayesinde ağaçlandırmalar oldu. Dağ tepe hafriyat çöplükleri yaşanır hale geldi.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Kasım 14:42
02

OmerS - Söğütlü Maksudiyedeki hobi bahçesinden başlayın yıkmaya adil olsun.

Yanıtla . 17Beğen . 1Beğenme 11 Kasım 13:25
01

Vatandaş Soruyor - B18 uygulaması adı altında tarım alanlarını yok edenlere ne diceksiniz binlerce dönüm arazi Yok oldu ne için kimin için Hüseyin genç umarım rahat uyuyorsundur

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 11 Kasım 13:16Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?