Vali Kaldırım'a suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi, Covid-19 nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım hakkında suç duyurusunda bulundu.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Covid-19 salgınıyla ilgili gereken ön lemlerin alınmamasına ve verilerinin doğru açıklanmamasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hakkında suç duyurusunda bulundu.

HKP avukatları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve 80 il valisi hakkında, "1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu maddelere aykırı hakaret edilerek Görevi Kötüye Kullanma" suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

"SALGIN KONTROLDEN ÇIKMIŞTIR"
HKP avukatları tarafından Başsavcılığa verilen dilekçede, "Covid-19 salgını nedeniyle ülkemizde ilk vaka görüldüğü günden bugüne vaka sayısı, vaka sayılarındaki artışa oranla vefat sayısı da hızla artmaktadır. Gelinen süreçte ise salgının artık kontrolden çıktığı, vaka ve vefat sayısının resmi açıklamalardan çok daha fazla olduğu namuslu bilim insanları ve sağlık çalışanlarımız tarafından dillendirilmekte, hatta bizzat tarafımızca görülmektedir" ifadelerine yer verildi.

"VAKA VE ÖLÜM SAYILARINDA GERÇEKLER SÖYLENMEMEKTEDİR"
Dilekçenin devamında, "25 Kasım 2020'den bugüne açıklanan vaka sayıları; namuslu bilim insanlarının, 14 Eylül 2020'de yaptığımız suç duyurusunda Partimizin söylediklerinin ne yazık ki doğruluğunu kanıtlamaktadır. Yapılan son açıklamalar, başta AKP Genel Başkanı olmak üzere, Sağlık Bakanı ve diğer yetkililerin gerek vaka sayılarında gerekse ölüm sayılarında gerçekleri söylemediklerinin, kamuoyuna doğru bilgi verm ediklerinin de itirafıdır" ifadelerine yer verildi.

"ÖNLEMLERİ ALMADIKLARININ İTİRAFI..."
Dilekçede, Sağlık Bakanı Koca'nın 26 Kasım tarihinde yapmış olduğu konuşmayı hatırlatan HKP avukatları, "Namuslu Bilim İnsanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın ve Partimizin aylardır dillendirdiği üzere, yetkili ve sorumlu konumunda bulunanların hem vaka sayıları, hem ölüm sayıları noktasında doğruları söylemediklerinin, Covid-19 pandemisi ile ilgili bilimin emrettiği önlemleri almadıklarının da itirafı niteliğindedir" ifadelerine yer verildi.

"AKP KONGRELERİYLE VİRÜS YAYILMIŞTIR"
Ulusal Bayramla ra ve Baroların kongrelerine yasak getirildiği hatırlatılan dilekçede, "23 Nisanlara, 19 Mayıslara, 30 Ağustoslara, 29 Ekimlere, 10 Kasımlara, Baroların kongrelerine yasak koyan şüpheliler, AKP Kongrelerine yasak getirmeyerek virüsün yayılmasına hizmet etmişlerdir. Ve tüm bunlar yetmezmiş gibi Kurban Bayramı öncesinde; "Bu salgından kurtuluyoruz inşallah, iki bayramı birlikte yapacağız", diyerek insanlarımıza bu salgın bitiyor artık, tehlike geçmiş durumda diye düşündürterek, insanlarımızın salgını hafife almalarına neden olmuşlardır. Şüpheliler, 1 Mayıs'tan itibaren de ekonomik alandaki eksik gedik kısıtlamaları da kal dırarak artık her şey normale döndüğü mesajı vermişler, Halkımızın bu açıklama ve uygulamalardan etkilenerek virüsün etkisinin geçtiği algısını uyandırmışlar, dolayısıyla virüsün rüzgâr hızıyla yayılmasına neden olmuşlardır" ifadelerine yer verildi.

SOSYAL DEVLET VURGUSU
Dilekçede Hıfzıssıhha Kanunu'nun 83, 76 maddeleri hatırlatarak, "İşte bu madde Devletin sosyal d evlet olma özelliğinin bir sonucudur. Ancak AKP iktidarı, Cumhuriyetin olmazsa olmaz birçok temel ilkelerinde olduğu gibi sosyal devlet ilkesini de ortadan kaldırmış, halk yararına olan temel hükümler yok sayılmıştır ve 276 madde sağlıklı istatistik verilerin kamuoyu ile paylaşılması gereğini, gerekçeleriyle birlikte sorumlularını da açıklamıştır. Ancak yukarıda da sunduğumuz gibi bu maddelere de tüm şüphelilerin aykırı hareket ettiği aşikârdır" denildi.

"GÖREVİ İHMAL SUÇU…"
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fahrettin Koca ve 81 İl Valisinin Türk Ceza Kanunu'nun 257. maddesine göre görevi ihmal suçu işlediklerini ifade eden HKP avukatları dilekçede, "Bu maddeye aykırı hareket ederek binlerce insanımızın hastalanmasına, vefat etmesine, açlık ve yoklukla başbaşa kalmalarına sebep olan şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmasını talep etmek zorunlu olmuştur" ifadelerine yer verildi.

"CUMHURİYETİN SAVCILARININ OLUP OLMADIĞINI GÖRECEĞİZ"
Suç duyurusunun ardından HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, Çağlayan Adliyesinin önünde açıklama yaptı.

Çolak şu ifadelere yer verdi;

"Saygıdeğer Halkımız,

Bugün ülkemizi ve dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını nedeniyle halk? ?mızın ölümlerden ölüm beğendiği ortamlarda siyasi iktidarın, merkezi yönetimi elinde tutan AKP'giller'in gerekli önlemleri almayarak insanlarımızın ölümlerini artırması karşısında, görev suçu işlediklerinden dolayı Çağlayan Adliyesinde suç duyurusunda bulunduk.

Esasen Halkın Kurtuluş Partisi olarak biz 14 Eylül tarihinde de benzer bir suç duyurusunda bulunmuştuk. Ancak ülkemizdeki Covid-19 süreci tamamen insan sağlığını hiçe sayan, bilimin öngördüğü önlemleri hiçe sayan uygulamalarla geçiştirilmek isteniyor. Zamanında Bilim İnsanları çok ciddi uyarılar yaptılar bu konuda, kitlesel ölümlerin gündeme gelebileceği şeklinde. Ama Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AKP'giller'in tamamı bu salgını ciddiye almadan hatta kendileri işi inşallahla, maşallahla geçiştirerek bitiş sürecini gündemi getirdiler.

Hiçbir bilimsel değeri olmayan ve gelecekte, geçmişte bugünleri yaşayacağımız öngörülmesine rağmen insanlarımız maalesef bilerek ve ihmal suretiyle ölüme gönderilmiş durumlar. Şu anda Bilim İnsanlarının öngördüğü şekliyle ülkemizde 200.000 civarında insanın Covid-19 salgını nedeniyle yaşamını kaybedeceği söyleniyor.

Oysa sadece maske, mesafe, temizlik d iyerek bütün suçu halka yıkanlar gerçek anlamda bu salgına karşı tam bir kapanma sağlayıp, işçi sınıfının, emekçi halkın geçimini sağlayacak desteği; esnafımızın hatta sanayicilerimizin de geçici süredeki geçimini sağlayacağı desteği vermesi gereken hükümet, bunları yapmadan tam tersine bir avuç Parababasına bir takım vergi indirimleri yaparak onların borçlarını silerek, onlara teşvikler vererek ama işçileri de bu salgın ortamında çalışmaya zorlayarak Covid-19'la mücadele ettiğini sanıyor...

Bu tamamen kandırmacadan ibarettir. Halka yapılan bir ihanettir. Halkın Kurtuluş Partisi olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da halkımıza yapılan tüm ihanetlerin hesabını sormaya, sorumlu ların yargı önünde ve gerçek anlamda bağımsız, tarafsız mahkemeler önünde hesap vermesi için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da devam edeceğiz.

Bugün de Çağlayan Adliyesi'nde Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve 81 il valisi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu suç duyurusunu takip edecek Cumhuriyetin Savcılarının olup olmadığını önümüzdeki günlerde göreceğiz."

"BU BİLİNÇLİ BİR KATLİAMDIR"
Çolak'ın ardından HKP avukatı Fettah Ayhan Erkan açıklama yaptı. Erkan, "Salgının yaz aylarına geçerken ki normale dönüş süresinde o zaman biz teşhisi koyduk. Bunlar sürü bağışıklığına gidiyorlar dedik. Sürü bağışıklığı demek bilerek, kasten insan katletmek demektir. Bunun sonunda yüz binlerce Türk insanı katledilmiş olacak. Bu bilinçli bir katliamdır" dedi.

02 Ara 2020 - 11:29 Sakarya- Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.114.569 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?