Yürüme zorluğu çekene ve bitmeyen bel ağrısına pilli çözüm

Girişimsel Ağrı tedavisi son yıllarda tüm gelişmiş ülkelerde giderek yaygınlaşan ve kronik ağrısı olan hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinin genel adı.Son yıllarda kullanılan bu tedavi yöntemi nedir? Bu soruların cevabını Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon, Algoloji (Anestezi ve Reanimasyon) Prof. Dr.Serbülent Gökhan Beyaz verdi. İşte ağrı pili yöntemi ile tedavi...

Haber albümü için resme tıklayın

Toplumda en çok ağrı şikayetine neden olan, insanları sosyal yalnızlığa iten, geçmeyen ağrılardan dolayı kişileri depresyona sokan, sürekli ilaç kullanımına bağlı yan etkilerle karşılaşılan, İlaçlarla geçmeyen bel-boyun fıtıklarına bağlı ağrılar, omurga ağrıları, kalça ağrıları, kireçlenmeye bağlı diz ağrıları ve omuz ağrıları için modern tıbbin getirdiği yenilikleri (açık cerrahi olmadan, kanama, kesi, dikiş ve anestezi olmadan)


 Peki bu yeniliklerin faydaları yöntemi nedir?
 

Tüm bu soruların cevabını  Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon, Algoloji (Anestezi ve Reanimasyon) Prof. Dr.Serbülent Gökhan Beyaz verdi. 

  Baştan söylemeliyim ki tabiki hayır. Ağrı hastayı hekime gitmeye zorlayan bir şikayettir. Ağrın yoksa doktora zaten gitmezsin fakat hele bir de ağrılarınız kronikleşmişse yani uzunca süredir o ağrılara maruz kaldıysanız tedavi için Fizana (sürgün yeri, Libya’nın güneybatısı) dahi gidersiniz. Merak etmeyin sizin oralara gitmenize gerek yok. Bizler sizin yerinize pil tedavilerini öğrenmek amacıyla yurtdışına gittik, öğrendik ve yıllardır da hastalarımıza başarıyla uyguluyoruz.

Nedir bu Ağrı Pili?
İsminden de anlaşılacağı gibi halk arasındaki adıyla “ağrı pili”, tıbbi adıyla “spinal kord stimülatörü”, rutin ağrı tedavi yöntemleriyle tedavi edilemeyen belli teşhislere dayalı vücut ağrıları için bir tedavi seçeneği sunar. Ağrı pili dediğimiz cihaz elektrod, kumanda-şarj aleti ve batarya olmak üzere 3 ayrı yapıdan oluşan Spinal Kord Stimulatörüdür. Bunun iki parçası vücut içerisine yerleştirilirken kumanda-şarj aleti hastada bulunacaktır. Tıpkı kullanımı çok basit olan cep telefonları gibi.

Kimlere uygulanır?
Tabi ki ağrısı olan her hastaya ağrı pili uygulanmaz. Çünkü hem pahalı bir tedavi yöntemidir (üniversite, eğitim araştırma hastaneleri ve şehir hastanelerinde uygulandığında tamamı SGK tarafından karşılanmaktadır) hem de vücuda uygulanması için küçük de olsa bir operasyon ve lokal anestezi gerekmektedir.
Dünyada ve ülkemizde sıklıkla uygulanan, Başarısız Bel-Boyun Cerrahisi Sendromu diye anılan, bel fıtığı, boyun fıtığı ve omurilik darlığı nedeniyle yapılan açık ameliyatlar sonrası geçmeyen ağrıları olan hastalar ile omurilik yaralanması sonrası kalıcı ve şiddetli ağrıları olan hasta gruplarına ağrı pili uygulanmaktadır.
Geçmeyen ağrıları olan hastalara cerrahi olarak uygulanabilecek bir tedavi yöntemi kalmadığında hastalar bize gelir ve bizler de ameliyat olmuş olan bölgenin üzerine bu sistemi yerleştirerek ağrıya neden olan sinirsel uyarıların bir şekilde beyine ulaşmasını tamamen kesmeye veya olabildiğince azaltarak yaşam standardını yükseltmeye ve hastayı ağrısız olduğu dönemlerdeki günlük fonksiyonel aktivitesine olabildiğince yaklaştırmaya çalışırız. Yani ameliyatın uygulandığı bölgeye yeni bir cerrahi müdahale yapmayız.
Bu hastalıkların yanında kan dolaşımının azalmasına veya şeker hastalığına bağlı olarak ayak ve bacakta yarası olan hastalarda hem kan dolaşımını artırmak hem de ağrılarını azaltmak amacıyla da ağrı pili takılmaktadır. Ağrı pilinin diğer bir önemli özelliğinin de damarları genişletmek olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Ağrı pilinin takılması lazım?
Yeni bir araba satın alacağınızda ne düşünüyorsunuz? Aracın dayanıklılığını, yakıt tüketimini, teknik özelliklerini, fiyatını, servis hizmet ağını düşünürsünüz. Örneğin dayanıklılık dediğiniz zaman Alman arabaları aklınıza gelirken, servis hizmet ağında ise iki araç markası akıllara kolaylıkla gelir. Elbette ki ağrı pillerinde arabadaki gibi seçenekler çok değildir. Ağrı pili tedavisinde bizler de pil firmasını seçeceğimiz zaman servis ağına, bu pillerin uygulanacağı hastalar belli aralıklarla MR çekilmesi ihtiyacı duyabildiği için MR cihazı ile olan uyumluluğuna, vücuttaki kullanım ömrüne göre seçmekteyiz. Önceden batarya ömrü 3-5 yılda tükenirken şimdilerde 20 yıla uzamaktadır. Ayrıca bazı pil firmalarının cihazları MR ile uyumlu olarak çalışmamaktadır. Örnek verecek olursak başka bir sağlık sorunu nedeniyle diz veya omuz için MR çektireceğiniz zaman pil, MR uyumlu olmadığından ya çektirmeyeceksiniz ya da pilin bozulmasını göze alarak çektireceksiniz. Bu durum hem hastaları hem hekimleri çok zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle MR uyumlu olan, uzun batarya ömrüne sahip, kullanımı kolay bir firmanın ürününü seçmek akıllıca olacaktır.

Pil hastası ayrıcalıklı mıdır?
Bize göre ayrıcalıklıdır çünkü cihaz kullanımı ile ilgili bir problem yaşandığında firma yetkilisine haber verdiğinizde firma yetkilisi sorunu çözmek için çalışmakla beraber gereğinde pili hastaya takmış olan hekim ile irtibatı da sağlamaktadır.

Dünyada gelişmiş ülkelerdeki prosedürlere kıyasla ülkemizde bu tür tedaviler az sayıda hekim tarafından yapılmaktadır. En önemli sorunlardan bir tanesi özellikle bazı distribütör firmalar sadece pili ithal edip gerisine karışmamaktadırlar. Diğer önemli bir sorun da bu sistemi hastasına takan kamu hekiminin geçici görevi, tayin durumu, istifası, emekliliği gibi nedenlerle hekimlere ulaşılamamaktadır. Bu nedenle gerçekten servis ağını genişletmiş, bu şekilde yatırımını yapmış olan firmalar tercih edilmelidir. Ayrıca bu tedavilerin ülkemizde belirlenen merkezlerde uygulanmasına izin verilmelidir ki hastalara tam anlamıyla doğru bir hizmet verilmiş olsun. Ayrıca kişiselleştirilmiş tedavi yani hastaya göre ayarlanması gereken bir tedavi olduğu için verilen bu sağlık hizmetinden hastaların maksimum faydalanabilmesi sağlanmalıdır. Bu nedenle sistemin içerisinde olan bir hekim olarak bu konuda “Mükemmeliyet Merkezleri” kurulmasını öneriyorum.

Ağrı pili uygulamasının amacı diğer tüm ağrı tedavilerinde olduğu gibi hastaların uykudan ağrı ile uyanmaması, günlük fonksiyonel aktivitesinin ve konforunun ağrısız yaşadığı döneme olabildiğince yakın hatta mümkünse eşit olması, yaptığı işi ağrı nedeniyle bırakmak zorunda kalmaması, ailesi ve sosyal çevresinin olumsuz etkilenmemesidir. Örnek olarak ameliyat sonrası geçmeyen şiddetli bel ağrısı olan bir hastayı kısaca gözümüzün önüne getirelim. Geçmeyen ağrıları nedeniyle günlerdir uykusuz kalmış, bu süreçte yaşadığı psikolojik stresin sonucunda eşiyle tartışmış, çocuklarıyla ilgilenememiş, işine gidememiş, rapor almak zorunda kalmış, sağlık sorunları nedeniyle ne misafir kabul edebilmiş ne de başka bir yere gidebilmiş... Bu kişinin de bir aşçı olduğunu varsayalım. İşine gidemediği için veya aksattığı için yemek pişiremeyecek veya yeterince özen gösteremeyecek, dolayısıyla diğer işçiler de kendi işlerini bırakıp yemek ile uğraşmaya, yemeği düşünmeye başlayacaklardır. Sonuçta işler böyle zincirleme gelişerek bir kişinin işini ağrılarından dolayı tamamlayamamış olması yalnızca o kişinin değil, ailesinin, yakın çevresinin ve bulunduğu toplumun belli bir bölümünün hayatını da etkileyerek düzenlerinin bozulmasına yol açacaktır.

Sonuç olarak toplum düzenini bozan tüm ağrılarla mücadeleye devam.

12 Ara 2020 - 15:40 Sakarya/ Adapazari- Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.055.457 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

09

Hakan yilmaz - Hocam , önce doktor randevu alan hastanın yüzüne bakmalı , biraz çok az da olsa tebessüm etmeli , ne dersiniz ?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Aralık 20:56
06

Mustafa - acaba yazıyı kontrol ettiniz mi yayınlamadan önce?

yazının içerisinde cerrahi müdahale, anestezi vb gibi şeylerin olmadığını ilk açıklamada yazılmış, daha sonra küçük bir operasyonla diye açıklama yapılmış.

editöre bu kadar para vereceğinize bana verin kontrol ederim :)

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 13 Aralık 01:13
08

Patişko - @Mustafa 06 nolu yoruma cevabı: Cerrahi müdahale ve anestezi gıbı seyler olması demek büyük bi amelıyat gıbı olması anlamına gelmez, olayın lokal sekılde yapıldıgını sizin anlıyacagınız dilden kesilip biçilmeden yapılması demek, anlasıldımı, tabikii koskoca profesör ne yazılacagını sizden iyı bilir?

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 13 Aralık 15:10
05

Hastane - Hocam size randevu aldım 3 hafta bekledim

Kan tahlili yapdir dediniz tam 3,5 ay sonra çagirdıniz üstelik koranada yokdu o dönem ben yapı ilaç kolik oldum bakalım tekrar sıra aldım 2 sene sonra bakalım kırana olduğu ndan bir sene beklermiyim hayırlı görevler

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 22:53
03

Patişko - Sakarya ya böle cevher, ellerinize sağlık isminizi hep duyoyordum okuyunca daha iyi anladım,ne güzel insanlar var tebrikler??

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 12 Aralık 18:05
01

engelli çocuk - kalp pili, beyin pili derken ağrı bili duyuyoruz. güzel gelişme. cyberpunk oynayın ne olduğunu görürsünüz.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 16:29
07

5461 - @engelli çocuk 01 nolu yoruma cevabı: Sakaryali bu konu ile ilgileniyorum bana yardimci olursan sevinirim.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 13 Aralık 12:55
04

engelli çocuk - @engelli çocuk 01 nolu yoruma cevabı: cyberpunk siperkinetik parça takma oyunu ben oyun üstünden aşılama ve vücut modifikasyonuna gönderme yaptım . dalga geçmedim. dalga geçseydim ya başka şeyler derdim.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 19:47
02

sakaryali - @engelli çocuk 01 nolu yoruma cevabı: bende. agri pili var. cok. rahatim. lutfen. bu duruma. dalga. gecmeyin

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 12 Aralık 18:01Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?