Kuzey Marmara Otoyolu açıldı

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan TEM-İzmit-1 Kavşağı ile TEM-Akyazı Kavşağı arası kesim 20 Aralık'ta trafiğe açılacak. Otoyolun bugün yapılan açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telekonferans yöntemi ile katıldı.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul'un çevre illere ve diğer bölgelere ulaşımını büyük oranda kolaylaştıracak  Kuzey Marmara Otoyolu'nun son kesimi olan İzmit- Akyazı bölümü, bugün açıldı.. Törene Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantıyla katılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemize eser kazandırmaktan daha büyük bir siyaset, daha büyük bir hizmet, daha büyük bir şeref olmadığına inanıyorum." dedi. Başkan Erdoğan, "Ülkemize diz çöktürme gayreti içerisinde olanlara söylüyorum. Sizleri hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz." diyerek  Türkiye'yi tehdit edenlere net mesaj verdi. Erdoğan, "2023 Cumhur İttifakı'nın yeni bir zafer yılı olacaktır. Milletimize verdiğimiz tüm sözleri tutarak 2023'e alnımızın akıyla ulaşacağız." ifadelerini kullandı..


Türkiye'nin ana transit geçiş yolu olması hedeflenen ve Avrupa'yı Asya'ya bağlayan koridorda önemli bir rol üstlenecek olan Kuzey Marmara Otoyolu'nda 56,5 kilometrelik ana gövde, 11,6 kilometre bağlantı yolundan oluşan Kurtköy-Akyazı etabı törenle açıldı.

Başkan Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu 6. Kesim Açılış Töreni'nde canlı bağlantı ile konuştu.

Başkan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Projede şimdiye kadar hizmete verilen yolların toplam uzunluğu 389 kilometreyi buldu. 2016 yılında Odayeri-Paşaköy'le başlayan kısımlarının açılışlarıyla son bir bölüm daha kaldı. Son kısmı da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlamış olacağız. Yıllık ekonomimize katkısı 2 milyar lira. Araç trafiğinde çok büyük rahatlama sağlayacaktır. Bağlantı yolları sayesinde her istikamet için hızlı ve konforlu ulaşım alternatiflerini sunuyoruz. Kınalı, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir yolları ile otoyol ağlarını tamamlıyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü gibi abide eserleri unutmamamız gerekiyor.


ÜLKEMİZE ESER KAZANDIRMAKTAN DAHA BÜYÜK BİR ŞEREF OLMADIĞINA İNANIYORUM

Türkiye'nin adet kalbi konumundaki Marmara Bölgesi ve İstanbul için yatırımları bizzat takip ediyoruz. Ülkemize eser kazandırmaktan daha büyük bir şeref olmadığına inanıyorum. Rabbime ülkeme ve milletime böylesine büyük eserler kazandırılmasına vesile olduğum için her gün hamd ediyorum. Herkesi tebrik ediyorum.

Ulaşım kalkınmanın temelinde yer alır. Ülkede hızlı ulaşım olmuyorsa kalkınma da refah da olmaz. İktidara geldiğimizde ülkemizde sadece 6100 km bölünmüş yol vardı. Biz 28 bin kilometreye çıkardık, otoyol uzunluğunu 2'ye katladık. Tüneli 395'e uzunluğunu da 525 kilometreye ulaştırdık. 18 yılda 880 milyar liranın üzerinde kaynak kullandık. Demiryollarında hızlı ve yüksek hızlı trenlerle tanıştırdık. Önümüzdeki yıl Ankara-Sivas hızlı tren hattını da hizmete açıyoruz. Mevcut demiryolu ağımızın tamamını sıfırdan yapmışcasına yeniledik. Şehirlerin pek çoğuna raylı sistem, metro, tramvay hatları kurduk. 24 olan havalimanına 30 tane daha ekledik, her köşeye uçakla seyahati mümkün hale getirdik.


TÜRKİYE'Yİ TEHDİT EDENLERE NET MESAJ:SİZLERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

İçerde ve dışarda yılların alışkanlıklarını değiştirmek mümkün olmuyor. Her yöntemi kullanarak ülkemizin önünü kesmeye çalıştılar. Hamdolsun şu ana kadar başarılı olamadılar. Tehditle dayatmayla riyakarlıkla ayak oyunlarıyla ülkemize diz çöktürtme gayreti içinde olanlara söylüyorum. Sizleri hayal kırıklığına uğratmaya devam edeceğiz. Bu günlere getirdiğimiz mücadeleyi zafere ulaştırana kadar durmayacağız.

Bu kardeşlik iklimine sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz. Siyaset ve toplum mühendisliklerinin ülkemize ağır maliyetleri olmuştur. Biz eser konusunda, hizmet, proje konusunda herkesle yarışmaya rekabete hazırız. Bunun dışındaki hiçbir çekişmenin polemiğin ülkeye faydası olmadığına inanıyoruz. Halka hizmet hakka hizmet düsturuyla tüm enerjimizi işte burada olduğu gibi yatırımlarımızın takibine bırakıyoruz.

Tek umutları Türkiye'nin tökezlemesi olanları artık biz de milletimiz de çok iyi tanıyoruz. İstanbul'dan hareket eden trenimiz Çin'e ulaştı. Bizzat bakanımız tarafından Çerkezköy'den uğurlanan trenimiz Halkalı'ya geliyor. Treni Halkalı'da görenler ortalığı ayağa kaldırıyor. Sebebini anında öğrenecekleri bir konuyu sırf hükümete saldırmak için kullandılar. 12 gün sonra trenimiz Çin'e ulaştı. Böylece ülkemizin dış ticaretini güçlendirecek adım atılmış oldu.


2023 CUMHUR İTTİFAKI'NIN YENİ BİR ZAFER YILI OLACAK

Hamdolsun milletimiz tüm bunları görüyor ve herkesi hak ettiği konuma oturtuyor. Biz Türkiye için çalışmaya üretmeye mücadele etmeye devam edeceğiz. TBMM'de 2021 bütçemiz kabul edildi. Komisyondan genel kurula kadar bütçeye katkı veren tüm milletvekillerin teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı olarak sergilediğimiz güçlü dayanışmayla ülkemize ve milletimize hizmet vasıtası olarak gördüğümüz bütçe sürecini sağlıklı yürümesini sağladık. Attığımız bu adımlar şunu adı millet olan aslında zillet durumuna düşmüş, PKK ile iç içe olanlara da sesleniyorum. 2023 Cumhur İttifakı'nın yeni bir zafer yılı olacaktır. Milletimize verdiğimiz tüm sözleri tutarak 2023'e alnımızın akıyla ulaşacağız.

Gaziantep'te maalesef özel sektöre ait bir hastanede patlama sonucu 9 can kaybımız oldu. Allah'tan bu vatandaşlarıma rahmet diliyorum. Tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu duygularla bir kez açılışını yaptığımız Kuzey Marmara Otoyolu, Kurtköy - Akyazı kesiminin hayırlı olmasını diliyorum.

İstanbul'un çevre illere ve diğer bölgelere ulaşımını kolaylaştıracak 398,4 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirildi.

İstanbul'un batısındaki Kınalı mevkisinden başlayıp  Kocaeli ve  Sakarya'yı kuzeyden geçerek Sakarya'nın Akyazı ilçesi yakınlarında sonlanan proje, 3 ana bölümden oluşuyor.

Kıtalar arası geçit konumundaki İstanbul'un, yeni bir otoyol ağı ile mevcut sistemin yükünü hafifletmeyi hedefleyen Kuzey Marmara Otoyolu'nun Odayeri-Paşaköy kesiminde çalışmalara 2013 yılı mayıs ayında, Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı kesimlerinde ise 2016 yılı temmuz ayında başlandı.

31,2 MİLYON TON ÜSTYAPI İMALATI YAPILDI

Toplam uzunluğu 398,4 kilometreyi bulan projenin tamamında, yaklaşık 12,4 milyon ton sıcak asfalt serildi, 18,8 milyon ton soğuk karışım imalatı yapıldı, 11,5 milyon metreküp beton kullanıldı.

10 TÜNEL, 69 VİYADÜK, 409 KÖPRÜ İNŞA EDİLDİ

Otoyolun Kınalı-Odayeri kesiminde 3 tünel, 14 viyadük, 96 köprü (alt geçit ve üst geçit), 118 menfez; Kurtköy-Akyazı kesiminde 5 tünel, 16 viyadük, 192 köprü (alt geçit ve üst geçit) ve 431 menfez; Odayeri-Paşaköy kesiminde 2 tünel, 39 viyadük, 121 köprü (alt geçit ve üst geçit) ile 269 menfez olmak üzere tamamında 35 bin 23 metrelik 10 tünel, 56 bin 69 metrelik 69 viyadük, 409 köprü ve 818 menfez yer alıyor.


İstanbul'un Kınalı mevkisinden başlayıp, Sakarya'nın Akyazı ilçesi yakınlarında son bulan proje, Türkiye'nin en büyük ulaştırma yatırımlarından biri olarak dikkati çekerken, şehir içinde ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğunu azaltarak araçların şehir içi trafiğine girmeden kontrollü, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir şekilde transit geçişinin sağlanması amacıyla uygulandı.

Kuzey Marmara Otoyolu, dünyanın en büyük havalimanlarından İstanbul Havalimanı'na ulaşan en önemli kara yolu konumunda bulunuyor.

MARMARA BÖLGESİ İÇİN YENİ ALTERNATİFLERİ SAĞLAYACAK

İstanbul ve Kocaeli'deki büyük çaplı organize sanayi bölgelerine doğrudan erişen Kuzey Marmara Otoyolu, hızlı tren ve yük trenlerinin geçişine uyumlu dizayn edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile kara ve demir yolu ulaşım modları arasında da entegrasyon sağlayacak.

Güzergah boyunca sanayi bölgelerine ve nüfusu yoğun bölgelere yapılan bağlantı yolları ve kavşaklarla otoyol çevresinde mal ve hizmetlerin kolaylıkla ekonomik hayata girmesi mümkün hale gelecek. Bu sayede İstanbul'a ve Avrupa'ya hızla erişebilen şehirlerin sayısı artmakla birlikte bölgesel ekonomik kalkınmaya da büyük katkı sunulacak.

Proje, ilerleyen zamanlarda Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu'na bağlandığında Marmara Bölgesi etrafında kurulacak otoyol ringinin en önemli bileşenlerinden olacak ve Avrasya bölgesinin lokomotifi konumundaki İstanbul ve Marmara Bölgesi için yeni ulaşım alternatifleri sunacak.

Gidiş geliş 4'er şeritli kara yolu olarak tasarlanan proje, aynı zamanda dünyanın en geniş otoyol tünellerini bünyesinde barındırıyor. Kurtköy-Akyazı kesiminde yer alan 4 bin 325 metre uzunluğundaki T-2 Tüneli ise Türkiye'nin en uzun otoyol tüneli.

Projenin en yoğun döneminde 17 bin kişilik istihdam sağlanırken, çeşitli kademelerde 8 bin 700 kişi çalışmaya devam ediyor. Otoyol bünyesinde bulunan yüksek teknoloji ürünü akıllı ulaşım sistemleri sayesinde tüm güzergah 24 saat kesintisiz izlenebiliyor ve muhtemel olaylara müdahale edilebiliyor.

Otoyolun Kınalı-Yassıören (Kesim-1) kesimi 8 Mart 2020'de, Yassıören-Odayeri (Kesim-2) kesimi 13 Kasım 2018'de, Odayeri-Kurtköy (Kesim-3) kesimi 26 Ağustos 2016'da, Kurtköy-Liman (Kesim-4) kesimi 19 Mart 2019'da ve Liman-İzmit (Kesim-5) kesimi 19 Eylül 2020'de hizmete girdi.

İstanbul Kınalı'dan Sakarya Akyazı'ya uzanan projenin tamamı, bugün İzmit-Akyazı Kavşağı (Kesim-6) için yapılacak törenle hizmete alınmış olacak.

PROJE ÜZERİNDEKİ BAZI YAPILAR MÜHENDİSLİK YÖNÜNDEN ÖNE ÇIKIYOR

Kuzey Marmara Otoyolu bünyesindeki bazı özel yapılar da mühendislik yönünden dikkati çekiyor.

Asma köprü ile eğik askılı köprünün kombinasyonu şeklinde tasarlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünya mühendislik tarihi açısından kilometre taşı niteliğinde. Köprü, 1408 metrelik ana açıklığıyla dünyanın üzerinden raylı sistem geçen en uzun, 322 metreye varan kule yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü. Kara ve demir yolu şeritlerinin aynı seviyeden geçtiği köprü, estetik yönden de çarpıcı bir tasarıma sahip.

Otoyolda yer alan 4'er şeritli 10 çift tüp tünel, Avrupa'nın en geniş kesitli tünelleri olarak ön plana çıkıyor. Proje bünyesinde yer alan ve toplam uzunlukları çift yönde 56 kilometreyi aşan 69 viyadük, çeşitli yapım teknikleri kullanılarak inşa edildi. Söz konusu viyadüklerin inşası sırasında konvansiyonel metotlar haricinde itme-sürme, hareketli iskele sistemi ve dengeli konsol gibi metotlar kullanıldı.

Gebze bölgesinde inşa edilen V07 (İsmail Sekban) viyadüğü de 131 metrelik ayak yüksekliğiyle ülkenin en yüksek ayaklı viyadükleri arasında bulunuyor.

20 ARALIK'TA TRAFİĞE AÇILACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünün Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Kurtköy-Akyazı kesiminin yap-işlet-devret modeli ile yapılması, işletilmesi ve devri işinde, TEM-İzmit-1 Kavşağı ile TEM-Akyazı Kavşağı arası kesiminin trafiğe açılması Bakanlık tarafından onaylandı.

Otoyolun bu kesimi 20 Aralık saat 00.01'den itibaren trafiğe açılacak.

Kontrollü kara yolu olarak trafiğe açılan bu kesime, yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlilerin girmesi yasaklandı.

Bu kesimde mecburi asgari hız 40 kilometre/saat, azami hız 120 kilometre/saat olarak tespit edildi.
.

19 Ara 2020 - 14:05 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.085.560 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

64

Şemsi Bayram - fiyatları ne kadar? mesela izmit- adapazarı arası yaklaşık 20 tl... çok pahalı... yoksa bu da yap- işlet- devret mi?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Aralık 21:36
63

54 - Esnaf kan ağlıyor millet işsiz borç gırtlağa kadar yarın öbür gün otoyolun asfaltlarını söker yer bu millet

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 20 Aralık 20:38
62

Ali - Ne ala memleket geçmediğin yolun ,geçmedigin köprünün parasını ,elektirikteki kayıp kaçak paralarını vatandaş ödesin

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 20 Aralık 19:50
56

Emre Emre - Ya birileri açıklasın artık kim, kimler ,bizi niçin tehdit ediyor herseferinde bizi korkutarak ne amaçlanıyor acaba .Nöbet tutmaya başlıcam artık evimde :) anlayana .. Korkutmayın bu halkı yeter artık sanki siz olmasanız iktidarda ,yarın bizi boğacaklarmış gibi

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 20 Aralık 17:53
55

Şeker - Bilmeyen araştırsın. Hangi yandaşa ne kadar para kazandıracak bir proje. Millet aç evine emek getiremeyen babalar, et sokmayan bşr dünya ile var. Bu yolu çok beğenen aç insanları düşünün. Ama sizde düşünmek ne gezer... Millet aç, aç.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 20 Aralık 17:49
53

Gurbetten - Vatandaş geçinemiyor , yol-köprü umrunda değil artık kimsenin.

Yanıtla . 14Beğen . 3Beğenme 20 Aralık 17:06
65

sakarya - @Gurbetten 53 nolu yoruma cevabı: asgari ücret kaçlira dallama yattınız yerden bankamatikten her ay 5 bini indiri gelin burda edebiyat yapın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 10:05
58

Muhammed - @Gurbetten 53 nolu yoruma cevabı: 15 BİNLİK TELEFONU VAR DİYE SALLAYAN GERZOLOT SENİN MİLLETİN CEBİNDE GÖZÜNMÜ VAR SAKIN MÜSLÜMANIM DEME MÜNAFIKLIK AKIYOR HER YANINDAN ZİRA

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 20 Aralık 18:34
54

Sakarya - @Gurbetten 53 nolu yoruma cevabı: Bi defol git geçinemiyor 15 binlik telefon. Gecinemiyor 250 binlik araba. Geçinenemiyor. Her yil tatil

Yanıtla . 2Beğen . 11Beğenme 20 Aralık 17:46
51

Ss - Adam diyor ki şu an yaptırsan Osmangazi köprüsü 2 milyar TL yap işlet maliyeti 20 yıl 13 milyar TL.6.5 kat.ama şunu unutmamak gerekiyor devlet bunu 20 yıl da ödeyecek zarar kısmını.bence mantıklı.devlet kendi yapmaya kalksa zannediyor musunuz ki avantacilar yemiyecek.guleyim bari.bakiniz karasu demiryolu 600 milyon harcanmış ortada hicbirsey yok.devlet yapamaz.yap işlet tüm dünyadaki devletlerin çalışma şekli.ben sadece şunda sorun görüyorum.bu tıp yatırımlar yaptirilirken arada dönen avantalarin bı kısmı ile fabrika açılmalı.istihdam olmalı.yunanistan ve Bulgaristan da devlet kendi yaptı yolları Avrupa kredileri ile ve beleş.asil o ülkelere giren girdi.biz onlara göre iyiyiz diyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 20 Aralık 14:58
50

Ismail - Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum çok güzel olmuş yol medeniyettir beğenmeyen E 5 kullanabilir para istemiyorlar E 5 te ?

Yanıtla . 5Beğen . 13Beğenme 20 Aralık 13:28
59

Muhammed - @Ismail 50 nolu yoruma cevabı: E5 İ KULLANACAKSAK O VERGİ YÜKÜNÜ NEDEN TÜM TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARI ÖDÜYOR İSO ????? HALK İÇİN BİR HİZMET İSE HALKIN ALIM GÜCÜ ORTADA FAHİŞ FİYAT ÖDEYEMEZ DURUMDAYIZ. O ZAMAN BU KİME HİZMET İSO ? YOKSA SEN HARAMZADEMİSİN ?

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 20 Aralık 18:36
48

Hasan - Cok güzel olmus hayirli olsun. Ama sormak lazim bu yolu devlet kendi yapsaydi kaca mal olacakti. Simdi özele yaptirinca devletin kasasindan ne kadar cikacak. Devlet kendi neden yapmiyorda belirli kisilere iki üc kat fazlasina yaptiriyor. Birde neden bu yollar, köprüler, tüneller konusunda anlasmazliga düsülürse yüce Türk mahkemeleri degilde yabanci mahkemeler yetkili.

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 20 Aralık 12:30
61

Hasan - @Hasan 48 nolu yoruma cevabı: devlet ödemiyor diyorsunuz. Bu zamana kadar devletin cebinden ödenen para 62 milyar lira. Sadece 2019 da ödenen para 10 milyardan fazla. Bu yil ödenecek para milyarlari geciyor. Bi düsün bakalim bu parayla neler yapilirdi. Kac köprü, ne kadar yol, kac tünel yapilirdi. Bi arastir bakalim milletin a sina koyan cengize daha ne kadar ödenecek

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 20 Aralık 19:21
60

Muhammed - @Hasan 48 nolu yoruma cevabı: YALANLARINI SEVSİNLER, SEN GİTDE BU MARTAVALLARI SOKAKLARDA İŞSİZ GEZEN İŞSİZLERE ANLAT ATEŞ EFENDİ.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Aralık 18:38
57

Hasan - @Hasan 48 nolu yoruma cevabı: Bak sordugum cok basit. Devlet yapsaydi kaca yapiyordu simdi kaca mal oluyor. Birde baskan hangi devlet yapiyor bi örnek verirmisin. Neden ingiltere mahkemeleri yetkili

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Aralık 18:28
52

Ateş - @Hasan 48 nolu yoruma cevabı: Yap-işlet-devret. Dünyanın en büyüklerinden olan İstanbul Havalimanı ve bir çok büyük yatırım, köprüler, tüneller, bu modelle hayata geçiyor. Memlekete kazandırılıyor. Yani Devletin kasasından para çıkmıyor. Çok büyük yatırımcılar bu işletmeleri yapıyorlar, bir süre işletiyorlar ve iyi paralar kazandıktan sonra Devlete devrediyorlar. Daha sonra Devlet kazanmaya başlıyor. Yani Devlet para harcamadan yol, köprü, tünel ve büyük yatırımların sahibi oluyor. Vatandaşın hizmetine sunuyor. Devlet bu yolları, işletmeleri kendisi yapsa daha mı iyi olur? Orası tartışılır. Bu Devlet Politikası. Ama uzun zamandır böyle büyük sermayelerin gerektiği, büyük yatırımlarda yap-işlet-devret modeli uygulanıyor. Devlet'de gücünü savunma sanayi, uçak ve nükleer araştırmalara harcıyor. Siha'larımız mesela, Helikopter motorumuz, Bizi dışa bağımlılıktan kurtaracak, şahlandıracak yatırımlara gücünü harcıyor Devlet. Bu harcamaların meyvesini almaya başladık. Bölgenin en büyük gücüyüz artık, her alanda söz sahibiyiz. Diğer Türk Cumhuriyetlerinin umuduyuz. Çünkü güçleniyoruz. Çok güzel yatırımlar yapılıyor Memleketime. Kazanan Millet oluyor. Yeni açılan Kuzey Marmara Otoyolumuz çok güzel bir yol. Vatan'a, Millet'e hayırlı olsun. Allah kaza, bela vermesin inşallah.

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 20 Aralık 16:33
47

Halk - vergi borçları sıfırlanan, milletin bilmem neresine k.. diyen adam yapmış yolu yine yandaşı zengin etmişler neyse hayırlısı olsun.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 20 Aralık 09:16
46

Canan Köse - Bu yolun altyapı malzemesi aylarca Söğütlü Kurudil mahallesinden çekildi. Aylarca süren bu çalışmada o yolu kullananların çektiği eziyeti anlatmak dahi istemiyorum. Şirket işi bitirince çekti gitti.Köylüye harabe bir yol kaldı. Kış ayına girdiğimiz şu günlerde bu yolu kullanmak zorunda kalanların çekeceği eziyet daha ne kadar sürecek. Niçin iş bitiminde bu yol ilgili şirkete yaptırılmadı. Asfalt sezonu geçmiş olabilir. Hiç değilse ara ara bir grayder yürütseniz. O yolu kullananların günahı nedir?

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 20 Aralık 02:43
44

Sakarya - babasının hayrına yapmadı bunların herşeyi para tüneli yolu köprüsü bankamatik memurları çökmüş klavye başına ballandırma peşindeler ne anlatıyon bana cebindenmi yaptı vergilerle yaptıysa zaten senin benim param ozaman niye ücretli yap işlet deretmi kaç araç geçiş garantisi verildi artık bunların yatığı herşeyden korkuyoz altından ne çıkacak diye

Yanıtla . 16Beğen . 3Beğenme 20 Aralık 00:59
49

Çavuşoğlu - @Sakarya 44 nolu yoruma cevabı: devlet yapsaydı 100 yılda yapardı.

Yanıtla . 1Beğen . 8Beğenme 20 Aralık 13:01
43

Çolak - Vatanımıza milletimize hayırlı olsun.Allah cc milletimize zeval vermesin.Amin

Yanıtla . 8Beğen . 10Beğenme 20 Aralık 00:04
42

5 Sene Oldu - bin yataklı hastane işi vardı o noldu unutma unutturma

Yanıtla . 15Beğen . 3Beğenme 19 Aralık 23:05
39

Vatandaş - Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 19 Aralık 22:51
37

Mehmet Aydin - Hani akp den önceki hükümetler ,heykelden başka naapti diyen kişilere sözüm ,sattığıniz başta Erdemir,Petkim, Tüpraş,İsdemir,Kardemir mke silah Fabrikası bacalari var yaa tam size göre,,andımız siz onu,hırsız ve yalaka takimi

Yanıtla . 19Beğen . 9Beğenme 19 Aralık 21:36
45

Mitil,cuval - @Mehmet Aydin 37 nolu yoruma cevabı: Düdüüüüükkkkkkk.

Seni fena üflemişler

Yanıtla . 1Beğen . 11Beğenme 20 Aralık 01:13
41

Gökhan Bayrak - @Mehmet Aydin 37 nolu yoruma cevabı: Mehmet karanlık;Az sabret yeni abd başkanı'nın göreve başlamasına az kaldı.O geldiği zaman memlekete yaptırımlar uygulayacak,demokrasi,adalet vs getirecek,S 400 ler depolara kaldırılacak veya iade edilecek veya aktive edilmeyecek,bunları ben demiyorum sizin partideki Ünal çeviköz bunları 15 temmuz darbe girişimini planlayan pensilvanyadaki şeytanla bir olan yeni ABD başkanı seçilen biden dan bizzat talep etti,özellikle de kendilerinin iktidara gelme konusunda yardımlarını ve S 400 konusunu garanti verdi.Bu iktidarın dünyanın en iyi işini yapsa bile alkışlamayacağınızı'da iyi biliyoruz.Sana takviyem şimdi YouTube yi aç hani polisler o başarısız olan generallerin kafalarını patlattıktan sonra emniyetteki görüntülerini bir daha izle,senin bu kudurmuş halini bu yüzden iyi anlıyorum.Unutma it ürür kervan yürür.Anladın sen onu ? !!!

Yanıtla . 3Beğen . 12Beğenme 19 Aralık 23:04
35

G28 - ALLAH yüzbinlerce razı olsun hersene köyüme giderim yolda cekilen cileyi iyi biliyorlar yorumcular kıskançlık yapmayin çalışın sizinde olur artik sagmiş solmuş umrumda deyil ben çalişana bakarım

Yanıtla . 7Beğen . 19Beğenme 19 Aralık 21:18
36

Mehmet Aydin - @G28 35 nolu yoruma cevabı: Senin gibiler hem çalıp hem çalışana bakan cinsten

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 19 Aralık 21:31
34

Mitil,cuval - ALMANLAR 1945 YERLE BİR OLDU.

20 SENEDE AYAĞA KALKTI..

bizden bile işci gitti.

JAPONLAR 1945 YERLE BIR OLDU.

ATOM BOMBASINLA OT BILE YOKTU.

20 SENEDE DUNYANIN LIDERI OLDU.

AKP 20 SENEDEN BERI FABRIKALARI HER SEYI VARKEN KURULU DÜZENİ VERKEN.

NE OLDUUUUUUU 2023...BEKLIYOZ ŞIMDI.

Yanıtla . 17Beğen . 7Beğenme 19 Aralık 20:20
33

Aksakalli - Şu güzel açılışa ali ihsan yakıştı mı yahu

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 19 Aralık 20:06
32

Antalyalı - Milletine ve Vatan toprağına hayrı olan herkez taktir edilmeyi hak eder. Dünya basınını takip ederseniz Tayyip ERDOĞAN ın yaptığı herşey adamları rahatsız ediyor. Peki ya bize ne oluyor? " PARTİLER DAHA İYİ BAŞKAN ÇIKARANA KADAR EN İYİSİ Recep Tayyip ERDOĞAN".

Bunu tepesinden tırnağına kadar Milliyetçi bir Türkoğlu TÜRK olarak yazıyorum.

Yanıtla . 6Beğen . 15Beğenme 19 Aralık 20:03
31

Mitil,cuval - ESNAF.

İŞCİ.

EMEKLİ..

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER.

ASGARİ ÜCRETLI.

3600 EK GÖSTERGE BEKLEYEN.

ÇIFTÇİLER.

MEMURLAR.

EYT LILER.

MADENCI MADURLAR.

ÇEVREÇILER TAŞ OCAKLARI ...

A.GÜL..DEVA..GELECEK PARTI.SAADET..

IYI PARTI..CHP.....CEMAL ENGINYURT.

BALYOZ..ERGENEKON MADURLARI.

OY VERIRLERSE.......2023 YILINIZ OLUR.

BUNLARA 5 KADROLU MUTAHIT.

BALLI 4 MAAS ALANLAR..

MELIH GOKCEK...FETÖCÜ BORSASI.

EKLERSENIZ...........2023 ŞAHA KALKIŞ YILINIZ

OLUR.. DOLAR ,EKONOMİ....BURLAR BOŞ ISLER.

SEÇIME 2 GÜN KALA TRT ÖCALAN KARDEŞLERI BEKLIYORUZ....BEKA

Yanıtla . 12Beğen . 4Beğenme 19 Aralık 19:45
30

Emekli - Yol yapıldı ne oldu çok sevindim askerden gelen biri üniversite mezunu iki oğluma iş bulamamıştım artık boş gezmeyecekler sabah otobandan girerler akşama eve dönerler işe ne gerek var yolunuz var hallerine şükretsinler ya o yollar birkaç mutahite para kazandırmak için yapılmasaydı ne yapacaklardı iş aramanıza gerek yok gezin o yollarda nasıl olsa babanız emekli size bakar

Yanıtla . 25Beğen . 8Beğenme 19 Aralık 19:27
29

Ali Yılmaz - Bu bittiğine göre Yazlık yollarını yapınız artık.

Yanıtla . 6Beğen . 5Beğenme 19 Aralık 19:13
40

Laka - @Ali Yılmaz 29 nolu yoruma cevabı: Allahım vizyona bak. 0

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 19 Aralık 23:01
28

Yolcu Yolunda Gerek - Ben genelde tarla yollarından giderim.belki önüme taze mısır lahana marul tarlası çıkarda aç karnımı doyururum.hem beleş gişe mişe yok.

Yanıtla . 16Beğen . 8Beğenme 19 Aralık 18:45
27

Tolgas - birilerinin zenginleşmesi palazlanması için yapılan bir proje... hadi bunu bir kenara bırkatım... kese kese ne orman bıraktınız ne ağaç... Türkiye'nin çölleştirilmesi projesi bu tamamen... sorsak ağaç diktik nereye diktiniz biz göremedik ne o ağaçları ne de ormanları... bu kurak geçen ayları mevsimleri merak eden burdaki fotoğraflara bir baksınlar nedenini çok net görebilirler..

Yanıtla . 10Beğen . 4Beğenme 19 Aralık 18:35
25

Yenikentli - Yol güzel de, cepte para olmalı. Para olmadıktan sonra her şey boş.

Üretim Üretim Üretim şart.

Yanıtla . 20Beğen . 4Beğenme 19 Aralık 18:23
19

Sakaryali - herkes aglaniyo ama sakarya %70 cıkıyo nankorler oy veripte aglamayin. sakarya akpnin kalesi yasasin reis. nankörler sizi

Yanıtla . 16Beğen . 14Beğenme 19 Aralık 17:24
18

Hakkı Savunan - 2003 yılında Kapalı havalimanını açma girişiminde kendi çapımda değişik platformlarda karşı çıkmıştım.2018 yılında mahcup oldum.O havalimanı açılmasaydı babamın cenazesine yetişemeyecektim.Yol medeniyettir.Dün rahmetli özalada karşıydım otabanları yap işlet devret derken.Yarın bu yollarda yetmeyecek.Çünkü Oturduğumuz sitede dün yeten araba parkı bügün yetmiyor.

Yanıtla . 12Beğen . 11Beğenme 19 Aralık 17:07
38

Ne farkeder - @Hakkı Savunan 18 nolu yoruma cevabı: Yap işlet devret sisteminde sorun yok yıllardır sistem bu şekilde ama geçiş garantisi sıkıntı

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Aralık 22:01
16

Kulak Arkası Kaldı.!!! - Asgari ücreti yapın 4000tl gözünüzü görelim...arabam yok..... Olsa bile benzini,vergisi,sigorta,muayene, bakımı, yol ücretleri v.s..... millet birbirine hava Atıcam diye kapıda araba tutuyo sonra çocuğumun bezi yok maması yok diyor bu zihniyet AKP'ye oy basıyor...kurunun yanında yaşta yanıyor...

En ucuz marketler

5lt teneke yağ 60tl

1lt zeytinyağı 30tl

Portakal mandalina kg 6tl

Yumurta 30lu. 26tl

Tavuk kg 12tl

Et, i zaten yön varmı???? yiosa zengindir....

Yoldan banane!!!!!!!!!

Yanıtla . 25Beğen . 7Beğenme 19 Aralık 16:51
26

Mitil,cuval - @Kulak Arkası Kaldı.!!! 16 nolu yoruma cevabı: Dul dül...

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 19 Aralık 18:34
21

Yazlikli - @Kulak Arkası Kaldı.!!! 16 nolu yoruma cevabı: 4000 değil 10000 olsa yine söversiniz neden 20000 değil diye.amacınız yermek.amacınız ideoloji.o yüzden mizmizlanmayin

Yanıtla . 11Beğen . 28Beğenme 19 Aralık 17:34
15

Erden Sakarya - Allahim hayirlara vesile eylesin katkisi olan emegi gecen herkesten allah razi olsun amin

Yanıtla . 10Beğen . 14Beğenme 19 Aralık 16:43
13

Alperen - 2023’ü kesin görecez deme.Garantin mi var.

Neler olur neler o tarihe kadar.

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 19 Aralık 16:04
23

Haydar - @Alperen 13 nolu yoruma cevabı: Dime! Biden geldi!

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 19 Aralık 18:11
11

Ciguli - Yerli-Milli yalanıyla milleti kandır, geçiş garantilerini $ /dolarla yap, İngiliz Mahlemelerini yetkili kıl, heçiş garantisi ödemeleri için doğalgaz/elekrik/araç muayene/akaryakıt/Sigara/içki faturalarından millete bindir.Sonra buna hizmet de, beslemeler yer, mideleri geniş.Sarayın 1 dakikalık masrafı 7800 TL=3 tane bürüt asgari ücret.Bir aylık masrafı 129600 (Yüzyirmidokuzbinaltıyüz) bürüt asgari ücret.Hak edene her türlü musibet müstehak.

Yanıtla . 30Beğen . 13Beğenme 19 Aralık 15:34
22

Yazlikli - @Ciguli 11 nolu yoruma cevabı: Uçan kuş yere düşse AKP yaptı. Sapiklari gözmezden Geliyorsunuz ama.sizi gidi riyakarlar algı yapmayın yemezler

Yanıtla . 8Beğen . 17Beğenme 19 Aralık 17:38
17

Bsnk54 - @Ciguli 11 nolu yoruma cevabı: hesabı yanlışyapmışşın tekrar kontrol et ıstersen

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 19 Aralık 16:58
14

Mitil,cuval - @Ciguli 11 nolu yoruma cevabı: Sarayı bırak.

Her hafta birde istanbul var..hemde her hafta.

Saray +istanbul masraflarini ekle

Yanıtla . 6Beğen . 5Beğenme 19 Aralık 16:34
12

Mitil,cuval - @Ciguli 11 nolu yoruma cevabı: ANTEPTE HASTANEDE OKSIJEN TÜPÜ PATLAMIŞ.

8 VEFAT..........SANAYİDEKİ DUKKANLARDA BİLE PATLAMIYOR TÜPLER..

KİMBILIR HANGİ AKP LI YANDAŞ FİRMA KAKALADI TUPLERI .......

Yanıtla . 10Beğen . 12Beğenme 19 Aralık 16:02
10

Tebrik - Allah razı olsun. Medyabar muhalif olsa da buradan da tebrik edelim reisi. bakalım editör yayınlayacak mı?

Yanıtla . 12Beğen . 19Beğenme 19 Aralık 15:30
09

Barbaros - bu memlekette heykel yapacaksın. yol bizim neyimize. beğenmeyenler patika yollardan gitsin.

Yanıtla . 20Beğen . 26Beğenme 19 Aralık 15:20
24

Ecram - @Barbaros 09 nolu yoruma cevabı: Boynunuzu eğip ....gibi diz çökeceksiniz o heykelin önünde, bu millet ona sahip çıkıyor

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 19 Aralık 18:14
08

Mitil,cuval - 2023 OY İÇİN TRT YE KIZMIZI BÜLTENLE ARANAN osman öcalan çıkacakmı.

Apo nun mektubu okunacakmı.

Bahceli tamam desin ..

Beka için desin...

Yanıtla . 23Beğen . 16Beğenme 19 Aralık 15:18
06

Fatih - nedir bu her şeyi açtılar bir musluk yok ki kılıştarı cahiralim acilişa

Yanıtla . 12Beğen . 13Beğenme 19 Aralık 15:00
04

M. K. - Hayırlı olsun. Sosyal medya kullanımı yaygınlaştıkca yerli yersiz her şeyi eleştirir olduk. Güzele güzel kötüye kötü diyebilmek lazım. Bu hizmet güzel emeği geçenleri tebrik ederim.

Yanıtla . 35Beğen . 8Beğenme 19 Aralık 14:48
03

Mitil,cuval - HER HAFTA ISTANBUL ..HUBER,

VAHDETTIN KÖŞKLERI,

DOLMABAHÇE SARAYI.

SARAY HAFTA SONLARI CUMA CUMARTESI

PAZAR BOŞ.

ACI RECETE.....

Yanıtla . 14Beğen . 20Beğenme 19 Aralık 14:44
20

Behzat - @Mitil,cuval 03 nolu yoruma cevabı: Karabaş cinsi birader her hafta sonu İstanbul derken aklınca İstanbulu kaybettiğine dair vurgu yapmaya çalışıyorsun da yanıldığın nokta Cumhurbaşkanı yıllardır hafta sonlarını İstanbul'daki konutunda geçiriyor yeni bir olay değil.

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 19 Aralık 17:30
07

Deli̇ Murtaza :) - @Mitil,cuval 03 nolu yoruma cevabı: VATANDAŞIN VERGİSİYLE KRALLAR GİBİ SARAYLARDA YAŞIYOR, BU KAMİL DE ASGARİ ÜCRETLE GURUR DUYUYOR :) ALLAH AKIL FİKİR VERSİN

Yanıtla . 14Beğen . 10Beğenme 19 Aralık 15:04
05

Cemil - @Mitil,cuval 03 nolu yoruma cevabı: gurur duymalısın bence elestirme

Yanıtla . 5Beğen . 7Beğenme 19 Aralık 14:58
02

Tuhtuh - Şu haliniz bile halktan ne kadar koptuğunuzu gösteriyor

Akparti aslından çok şey kaybett

Yanıtla . 16Beğen . 14Beğenme 19 Aralık 14:35
01

Antikomünist - Reis bu yatırım için özür dilemeli. Beton bunlar diyen çıkmadımı daha.

Yanıtla . 12Beğen . 22Beğenme 19 Aralık 14:15Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?