Mengen; "Öğretmen maaşları artırılmalıdır."

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen: "Öğretmen maaşları, daha nitelikli adayların öğretmenlik programlarını tercih etmesini, mezuniyet sonrası öğretmen olmayı tercih etmeyi ve göreve başladıktan sonra görevde kalmayı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bundan dolayı öğretmen maaşlarının artırılması ve özellikle tecrübeye ve kıdeme bağlı olarak maaşların da arttığı bir model geliştirilmelidir." dedi

Eğitim-Bir-Sen  Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, hazırladıkları "Eğitime Bakış 2020: İzleme ve Değerlendirme Raporu" ile eğitim sistemini izleyerek ve değerlendirerek rakamlar üzerinden politikaların geliştirilmesine katkı sunmak istediklerini belirtti.

Mengen, yaptığı açıklamada, Eğitim-Bir-Sen olarak süreçleri, akademik disiplin içinde izlemeyi, değerlendirmeyi ve önerileri temellendirerek sunmayı amaçladıklarını, bu kapsamda raporlar hazırladıklarını bildirdi.

Genel Merkez tarafından hazırlanan rapor kapsamındaki önerileri paylaşan Mengen, son yıllarda okul öncesi eğitimde okullaşma oranının artmasına rağmen Türkiye'nin, OECD ülkeleri arasında en düşük orana sahip ülkelerden olduğunu dile getirdi.

Mengen, Türkiye'nin okul öncesi eğitimde okullaşma oranını yükseltmesi için ayırdığı bütçeyi artırması gerektiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Sosyoekonomik olarak dezavantajlı çocukların okul öncesi eğitime erişmesi ücretsiz olmalıdır. Lise eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınmasına rağmen teorik çağ nüfusunun yüzde 12'si okullaşmamıştır. Buna ilaveten, iller arasında ve cinsiyete göre okullaşma oranları önemli ölçüde farklılaşmaktadır. Bundan dolayı, ortaöğretimde okullaşma oranlarının artırılmasına öncelik verilmeli ve okullaşma oranlarının düşük olduğu illerde, özellikle kız çocuklarının okullaşma oranlarını artırmaya yönelik projeler geliştirilmelidir."

Bölgeler arasında "en az lise mezunu olma oranı"nın farklılaştığına dikkati çeken Mengen, "Bundan dolayı, dezavantajlı bölgelerdeki çocukların lise terk oranlarını azaltmaya ve okullaşma oranlarını artırmaya yönelik çalışmalara öncelik verilmelidir." ifadesini kullandı.

Mengen, mesleki ve teknik eğitim mezunlarının istihdamını artırmak ve işsizlik oranlarını azaltmak için çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Kadın öğretmenlerin sayısının erkeklere göre daha fazla olduğuna dikkati çeken Mengen, kadın yönetici sayısının artırılması ve kadınların yönetici olmasını teşvik eden politikaların geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

"Kıdeme bağlı olarak maaşlar artmalı"

Mengen, OECD ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye'deki öğretmen maaşlarının düşük olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"OECD ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye'deki öğretmen maaşlarının oldukça düşük olduğu görülmektedir. Dahası, OECD ülkelerinin çoğunda tecrübe ile birlikte öğretmenlerin maaşları da artmaktadır. Öğretmen maaşları, daha nitelikli adayların öğretmenlik programlarını tercih etmesini, mezuniyet sonrası öğretmen olmayı tercih etmeyi ve göreve başladıktan sonra görevde kalmayı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bundan dolayı öğretmen maaşlarının artırılması ve özellikle tecrübeye ve kıdeme bağlı olarak maaşların da arttığı bir model geliştirilmelidir."

Öğretmenlerin mesleki gelişiminin önemine işaret eden Mengen, "Göreve yeni başlayan öğretmenlerin mesleğin ilk yıllarında mesleki rehberlik ve destek alabileceği, bilgi, beceri ve tecrübesini daha etkin ve hızlı geliştirebileceği tecrübeli öğretmenlerin daha yoğunlukta olduğu bölgelere atanması ve mesleki tecrübelerinin gelişiminden sonra dezavantajlı bölgelerde çalışması sağlanmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Mengen, Türkiye'de öğretmen ve okul müdürlerinin, OECD ülkelerindekilere göre hizmet içi eğitimlere daha az katıldığını kaydederek, şöyle konuştu:

"Hizmet içi eğitimlerin daha etkin, verimli ve faydalı olması için katılımcıların ihtiyaçları, istek ve beklentilerini dikkate alarak hizmet içi eğitimler planlanmalıdır. Hizmet içi eğitimlere katılımı artırmak için çeşitli teşvik sistemleri geliştirilmeli ve iş yükünün hafifletilmesi, ders yükü saatinin azaltılması, haftanın belirli bir gününün hizmet içi eğitime gibi destekler sağlanmalıdır. Okul yöneticilerinin, yönetici olarak atanmadan önce ayrılması liderlik, okul yönetimi ve alan bilgisi, öğretim yöntemleri ve pedagojik konularla ilgili eğitimlere katılması temin edilmelidir."

Eğitime ayrılan bütçenin artırılması gerektiğini belirten Mengen, "Halen okul öncesi ve ortaöğretimdeki okullaşma oranlarının artması ve daha kaliteli bir eğitim sistemi kurmak hedefi dikkate alındığında, eğitime ayrılan bütçenin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) ve merkezi yönetim bütçesi içinde artırılması gerekmektedir." dedi.

30 Ara 2020 - 10:08 - Eğitim --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.514.480 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

07

ali kapar - ülkenin kalkınma oranı yüzde 5 imiş, enflasyon ise yüzde 12 imiş. bu durumda yapılması gereken zam oranı belli zaten, ama yetkili sendika yüzde 3 e tamam demişti... siz de o sendikanın temsilcilerinden, üyelerindensiniz. üyelerinizin haklarını savunamıyorsunuz ve sadece laf üretip gündeme geliyorsunuz. farkında mısınız?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 09:45
08

izmirli - @ali kapar 07 nolu yoruma cevabı: tamam dediğine emin misin yoksa imzalamadığı için hakem heyetine gitmiş olmasın?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 10:13
06

Ender Topal - Hayırdır kendi maaşınızada zam mı yapacaksınız? Sahi siz ne kadar maaş alıyorsunuz? Memurların maaş zam oranları bellidir. Peki sizin maaş zam oranları memurların ki ile aynı mı? Eyyy basın mensupları; Google da bile Sendika Genel başkanları ve Profesyonel şube başkanlarının maaş miktarı yazmıyor. Araştırmacı haberciliğinizi görelim maaş miktarları ne kadar bizi haberdar edin.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 02:22
05

serdivan 054 - Hiç inandırıcı değil onu pazarlık masasında talep edecektiniz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 01:03
03

Reset - Gözlerim yaşardı, toplu sözleşmeli grev hakkı da verilmeli dersen oturup agliyacagim.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 10:44
02

rahatsız - Temsil makamında olan kişiler temsil ettikleri kitleyi temsil edebilme becerisini gösterebilmelidir. Öncelikle o şekilde dizayn edilen bir makamda emekçi temsil edil(e)mez. Adama sorarlar; madem durum bu kadar kötü, yardım sandığı vb faaliyetlerle desteklenmesi gereken binlerce eğitim mensubu veya öğrenci varken bu makamlar vs ler ne için :(

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 10:30
01

Sarı - Tabi maaş önemli napolyon ne demiş.. Dersi anlatabiliyor mu öğretmenler, öğrenciyle ilgi alaka ne kadar? Bu konular önemli değil zaten..

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 30 Aralık 10:26