1 Ocak'ta cuma namazı kılınacak mı? İşte 4 günlük kısıtlamada merak edilen soruların cevabı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yılbaşında uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında, cuma namazının kılınıp kılınmayacağı merak konusu oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından resmi internet sayfasından yayımlanan  sokağa çıkma kısıtlaması genelgesinde güncelleme yapılarak:

"31 Aralık Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 1 Ocak 2021 tarihinde Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımız; İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının bu yöndeki kararları doğrultusunda, araç̧ kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebileceklerdir." ifadelerine yer verildi.

İŞTE 30.11.2020 TARİHLİ GENELGELER KAPSAMINDA SIKÇA SORULAN SORULAR (Son Güncelleme: 30.12.2020)

Soru 1. Bünyesinde yüzme havuzu, hamam, spa, sauna, masaj salonu, sinema ve lunapark gibi yerleri bulunduran tesislerde bu bölümlerin faaliyetleri durdurulacak mı?

Cevap 1: 30.11.2020 tarih ve 20077 sayılı Genelgemizin 2 nci maddesine göre; yeni bir karar alınıncaya kadar yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durdurulmuştur. Bu çerçevede ana faaliyet alanına herhangi bir kısıtlama getirilmeyen tesisler/işletmeler içerisinde bulunan yüzme havuzu, hamam, spa, sauna, masaj salonu, cep sineması ve lunaparkların da yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı olması/hizmet vermemesi gerekmektedir.

Soru 2. Tatlıcılar/Pastaneler sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde nasıl faaliyet göstereceklerdir?

Cevap 2: Lokanta ve restoran tarzı işyerleri; - Hafta sonları (Cumartesi ve Pazar), 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgemizin 1.4 maddesine göre 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis şeklinde, - Hafta içi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma), 18.11.2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgemizin 2 nci maddesinde göre; 10.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise telefonla ya da online sipariş yoluyla paket servisi şeklinde hizmet verebilmektedirler. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde; tatlıcılar (sadece tatlı satışı yapılan yerler) ve pastaneler de lokanta ve restoranlara dair Genelge hükümlerine tabidirler.

Soru 3. Otel veya konaklama tesislerinde rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın seyahatleri nasıl olacaktır?

Cevap 3: Otel rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 24.06.2020 tarih ve 10134 sayılı Genelgemiz kapsamında Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda e- Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak kaydıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde özel ve toplu ulaşım araçlarıyla araçlarıyla seyahat edebileceklerdir. Otel rezervasyonu bulunan 20 yaş altı gençlerimiz ve çocuklarımız ise yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Soru 4. Cemevlerindeki 65 yaş ve üzeri dernek/vakıf yöneticileri, bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına tabi midir?

Cevap 4: Cemevlerindeki inanç faaliyetlerini yürüten (dede, dernek/vakıf yöneticisi vb.) 65 yaş ve üzeri kişiler; hafta içi ve hafta sonlarında sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde, cemevlerine gidip gelebilmek için herhangi bir izin almaksızın bu yaş gruplarına getirilen kısıtlamalardan muaftır.

Soru 5. 18-20 yaş arası gençlerin şehirlerarası seyahatleri nasıl olacaktır?

Cevap 5: a) Ailelerinin yanında olmayan 18-20 yaş arası gençler, sadece şehirlerarası toplu ulaşım aracı (uçak, tren, otobüs vb.) kullanmak kaydıyla tek başlarına ailelerinin bulunduğu yere seyahat edebilirler. b) 31.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelge’de belirtilen “Zorunlu Durumların” varlığı halinde, 18-20 yaş arası gençler, ilgili Valilik/Kaymakamlıktan seyahat izin belgesi almak ve sadece toplu ulaşım aracı (uçak, tren, otobüs vb.) kullanmak kaydıyla şehirlerarası seyahat edebilirler. c) Bu durumların dışında 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız yanlarında ebeveynleri/veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

Soru 6. Apartman ve sitelerin temizlik, ısınma, aydınlatma vb. işlerini yerine getiren görevliler sokağa çıkma kısıtlaması getirilen hafta sonlarında iş yerlerine gidip gelirken kısıtlamaya tabi midir?

Cevap 6: Apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getiren görevliler, apartman/site yönetimince düzenlenen görevli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek ve ikametleriyle görevli oldukları apartman veya sitelere gidiş-geliş güzergahıyla sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaftırlar.

Soru 7. Evcil hayvan satışı yapan iş yerlerinin sahipleri ile bu işyerlerinde çalışanlar, iş yerinde bulunan hayvanların günlük bakım ve beslenmelerini yapabilmek için hafta sonu getirilen sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulabilir mi?

Cevap 7: Evcil hayvan satışı yapan iş yerlerinin sahipleri ve çalışanları, iş yerinde bulunan hayvanların günlük bakım ve beslenmelerini yapabilmek için hafta sonu 10.00-17.00 saatleri arasında işyerlerine gidip gelmeleri sırasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaftır. Bu muafiyet ilgili kişilerin ikametleri ile işyeri arasındaki güzergah ile sınırlıdır. Hafta sonlarında belirtilen saatler arasında, bu işyerlerinde sadece hayvanların günlük bakım ve beslemeleri yapılması mümkün olup ticari faaliyetlerde bulunulması mümkün değildir.

Soru 8. Yarış atlarının bakımını/beslenmesini ve yarışlara hazırlık antrenmanlarını yapmak üzere at sahipleri, antrenör, seyis ve diğer çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulabilir mi?

Cevap 8: Yarış atlarının bakım ve beslenmelerini ve yarışlara hazırlık antrenmanlarını yapmak üzere at sahipleri, antrenörler, seyisler ve diğer çalışanlar, sadece bu işleri yapmak ve ikametleri ile yarış ya da antrenman alanı arasındaki güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaftır.

Soru 9. İşyerlerinin haşere ve diğer zararlı böceklere karşı ilaçlamasını yapan firmaların faaliyetleri hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulabilir mi?

Cevap 9: Yaptıkları işin doğası gereği iş yerlerinin kapalı olması gereken zaman içerisinde çalışması gereken haşere ve diğer zararlı böceklere karşı ilaçlama yapan firmalarda görevli olanlar; bu durumu belgelemek ve sadece ilaçlama faaliyetleri için zorunlu olan güzergahlarda kalmak kaydıyla hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaftır.

Soru 10. Online satış firmaları sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde servis/dağıtım yapabilir mi?

Cevap 10: Vatandaşlarımızın dışarıya çıkma ihtiyacını/zorunluluğunu azaltması açısından önemli bir role sahip olan online satış firmalarının servis/dağıtım yapabilecekleri saat aralığı, vatandaşlarımızın bu yöndeki talepleri doğrultusunda hafta içi ve hafta sonlarında 10:00- 24.00 saatleri olarak belirlenmiştir. Lokanta, restoran, pastane, tatlıcı gibi yerlerde, hafta içi ve hafta sonlarında 20.00-24.00 saatleri arasında paket servis yapabileceklerdir. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde servis/dağıtım faaliyetlerinde olanlar (dağıtıcı, kurye vb.) bu durumu belgelemek ve sadece yaptıkları işle ilgili güzergahlarla sınırlı kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklardır.

Soru 11. 30.11.2020 tarihli 20076 sayılı Genelgenin ekinde yer alan “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinin” 8. ve 30. maddeleri çerçevesinde inşaat faaliyetlerinde çalışanların sokağa çıkma kısıtlamasından muafiyeti konusunda çelişki var mıdır?

Cevap 11: 30.11.2020 tarihli 20076 sayılı Genelgenin ekinde yer alan “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinin” 8. ve 30. maddeleri çerçevesinde inşaat faaliyetlerinde çalışanların sokağa çıkma kısıtlamasından muafiyeti konusunda herhangi bir çelişki bulunmamaktadır. 8. maddenin ilgili kısmı çalışanların gün içerisinde gidiş-geliş yaptıkları inşaat faaliyetleri ve çalışanlarının sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutan genel bir ibaredir. Bu muafiyet inşaatlarda görevli olan kişilerin (işçi, mühendis vb.) ikametleri ile inşaat sahası arasındaki güzergah ile sınırlıdır. Öte yandan 30.madde de ise çalışanları inşaat alanı içerisindeki şantiyede konaklayan büyük ölçekli inşaat faaliyetlerini düzenlemekte olup, bu işyerleri kısıtlama getirilen süre ve günlerde dışarıdan işçi getirilmemesi ve sadece şantiyede kalan işçiler boyutuyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaftır.

Soru 12. Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı günlerde çiçekçiler dağıtım yapabilirler mi?

Cevap 12: Yılbaşı nedeniyle talepte yaşanacak yoğunluk da göz önünde bulundurularak ilk uygulaması 1-3 Ocak tarihlerinde olacak şekilde, sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı günlerde (kısıtlamanın tam gün olarak uygulandığı); sadece çiçek satışı yapan işyerleri 10.00- 17.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabileceklerdir

Soru 13. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 1 Ocak 2021 Cuma günü vatandaşlarımız Cuma namazı için Camilere gidebilecekler mi?

Cevap 13: Daha önce yayımlanan sıkça sorulan sorularda hafta içi belirli saatler dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca; 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saatinin Cuma namazı bitimine kadar uzatılabileceği, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış̧saatinin ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabileceği belirtilmişti.

31 Aralık Perşembe günü saat 21.00’de başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 1 Ocak 2021 tarihinde Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımız; İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının bu yöndeki kararları doğrultusunda, araç̧ kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebileceklerdir.

30 Ara 2020 - 15:13 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.041.608 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

11

Misafir - Halkın sağlığı için devlet sokağa çıkma konusunda bir kısıtlama getirmiş ise, buna camilere gitmek isteyen vatandaşın mutlak uyması gerekir. Otursun evinde ibadetini yapsın!... Dinimiz kolaylaştırıcı bir dindir... Ayrıca, din ve ibadet kişiseldir. Kişi ile Allah arasındadır.

Camiye gideceğim! diye polemik yaratanlar sahtekar şovmenlerdir!..

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 31 Aralık 09:30
09

Parti Yok - Yav kardeşim takım tutar gibi parti tutmayın durumumuz kötü dükkanlar kapalı çalışamıyoruz kiralarımız en düşük 5000 TL Allah rızası İçin devlet ne kadar yardım ediyor 1000+750 kurban olayım size nasıl çıkacağız bu işin içinden çalışanlar var kapalı olan yerlerde bu insanlar ne yapıyor evde eşine anasına babasına çocuklarına ne anlatıyor haberiniz varmı devlet bize sahip çıkmıyor aç kaldık aç kim içinden birşey olmaz diye geçirirse Allah o kişiyi bizim durumumuza düşürsün Rabbim bu hastalığı bu salgını def et bizlerden

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 04:03
06

emr - dört günlük bir spkağa çıkma yasağı yok ki milleti yanlış yönlendiriyorlar.tam dört gün değil ki

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 30 Aralık 22:35
05

Ökkes54 - GEÇEN YIL YASAKLARDAN SONRA AVMLER CAMİLERDEN ÖNCE AÇILDI

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 21:03
02

Kalpten Müslüman - Milletin işyerlerini kapat asma kilidi vur, camiler sürekli açık.. Türkiyedeki en gereksiz işe yaramayan kurum ( ise yarasa her köşeye tarikatlar sürekli yeni binalar inşaa edemezdi. ) Diyanet bi fetva veremedimi Cuma namazlarına ara verelim 2 ay, diğer vakit namazlarıda evde kılalım diye? Şehrin büyük müslümanları az sonra lince gelir.. çünkü bir onlar müslüman.

Yanıtla . 19Beğen . 51Beğenme 30 Aralık 16:18
07

Vakkas - @Kalpten Müslüman 02 nolu yoruma cevabı: "Lekum dinukum ve liye din"

Önce doğrusunu sen öğren sonra başkalarına laf yetiştir.hadi oku bakayım neymiş"lekum dinukum ve liye din"

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 30 Aralık 22:38
03

Yusuf54 - @Kalpten Müslüman 02 nolu yoruma cevabı: Selefi zihniyetinde olanlara lekum diynekum veliye din deriz.sana dedigimiz gibi.

Yanıtla . 9Beğen . 11Beğenme 30 Aralık 18:07
01

Sedat Dagkesen - BUKADAR VEFAT EDEN VAR,BU HASTALIKTAN DUNYA KIRILIYORKEN BAZI KESIMLERINDE CUMA NAMAZI KONUSUNDA POLIMIK YARATMASINI ANLAMIS DEGILIM...

EMINIM KI AYDA 1 KERE CUMA NAMAZINA GIDEN BILE BURADA

"" VAY EFENDIM 1 OCAKTA CUMA NAMAZINA GIDILMELIDIR ""

DIYEBILIR.HATTA BOS DURMAMISLAR CAMILERIMIZ BOS KALDI GENCLERI GOREMIYORUZ DIYE SLAYT VIDEOLAR URETMISLER...ALLAH ASKINA GENCI YASLISI YOOOKKKK ALLAH DINI YASLIYA AYRI GENCE AYRI DIYE DUZENLEME YAPMADI..

ALLAH ASKINA HALEN NEYIN MUCADELESINI VERIYORSUNUZ SEN ZATEN CUMA NAMAZINA GIDECEKSEN SAMIMI OLARAK NIYETIN BUYSA FAKAT PANDEMIDEN DOLAYI YASAK VARSA YAPACAK BIRSEY YOK...

ALLAH HERSEYI ZATEN GORUYOR KIMSE KIMSEYIDE KANDIRMASIN...POLITIKACILAR VATANDASI ARKASINA ALMAK ICIN SERBEST BIRAKIR VATANDASI KENDIMIZE KUSTURMEYELIM DIYE DUSUNURLER....

HERKES NASIL KI PANDEMI BOYUNCA RISK ALMADAN ONLEMLERINI ALIYORSA OTURACAK EVINDE CUMA NIYETINE NAMAZINI KILACAK ALLAH KABUL ETSIN...

Yanıtla . 11Beğen . 12Beğenme 30 Aralık 15:43
12

SEDAT DAGKESEN - @Sedat Dagkesen 01 nolu yoruma cevabı: DOGRUCU VATANDAS....BENIM YAZDIGIM YAZIYI ADAM GIBI SINDIRE DINDIRE OKURMUSUN...ANLATMAK ISTEDIGIM SEY YAZIYOR..:SEN NIYETINDE CIDDIYSEN VE CUMA NAMAZINA GIDEN BIRIYSEN PANDEMIDEN DOLAYI CAMILER KAPALIYSA EVINDE CUMA NAMAZINA NIYET ET ALLAH BUNU ZATEN GORUYOR....DEDIM AMA SIZ GOSTERIS YAPACAKSINIZ YAAA

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 02 Ocak 00:35
10

Doğrucu - @Sedat Dagkesen 01 nolu yoruma cevabı: Sedat Dağkesen afedersin ama seni bu şehre müftü olarak mı atadılar. Ne kadar dini bilgin var da ahkam kesiyorsun. Bilmiyorsan araştırır öğrenirsin evde niyet olarak dahi Cuma namazı kılınmaz. Cemaatsiz Cuma namazı zaten kılınmaz.Devletimiz belirli kurallarla izin verirse kılarız vermezse de kılmayız. Sen ne anlatıyorsun. Her bir şeye maydonoz oluyorsun bu konulara bari girme. Sus da adam sansınlar.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 31 Aralık 09:13
08

Sedat Dagkesen - @Sedat Dagkesen 01 nolu yoruma cevabı: HEMSERIM SEN ANLAMADIN GALIBA ?? SIYASI KONISMUYORUM BEN...ALLAH KIM NE YAPARSA YAPSIN HERKESIN KALBINI BILIYOR.ANCAK INSANLAR KENDINI KANDIRIR BU CUMA NAMAZI ICIN DEGIL HER KONUDA ....CUMHURBASKANI ISTERSE 24 SAAT NAMAZ KILIP 24 SAAT ORUC TUTUP HACCA HER HAFTA GIDIP GELSIN ISTEDIGI KADAR ZEKAT VERSIN BANA NEEE HERKESIN IBADETI KENDINEDIR !!! BANA NE YARARI NEDE ZARARI VARDIR...INSANLAR BUNU ANLAMIYOR.BENIM CUMHURBASKANIM ISTERSE SABAH AKSAM RAKI ICSIN VATANDASIN HAKKINI YEMESINLER DEVLETI DUZGUN YONETSIN GERISI BENI ILGILENDIRMEZ....!!! A.b.c.d. partisi hiiiccc farketmezzzz KIM BU VATANDASIN FAKIR FUKARANIN HAKKINI YIYORSA ALLAH BELASINI VERSIN

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 00:13
04

Imamoğlu - @Sedat Dagkesen 01 nolu yoruma cevabı: SEDAT BEY..BİLGINIZE BELKI BILIYORSUNUZ.

ISTANBUL SAYIN IMAMOĞLU BAŞKAN SEÇILINCE CUMHURBASKANINMIZ ARTIK KÜLLIYEDE HAFTANIN 3 GUNU KALIYOR.

DIKKAT EDERSENIZ HER PERŞEMBE AKŞAMINDAN

MUTLAKA ISTANBULA HUBER,VAHDETTIN,DOLMA

BAHCE SARAYLARINDA YADA KISIKLIDAKI KONUTUNDA._(CUMA NAMAZINI MUTLAKA ÜSKÜDARDA BİR CAMIİDE KILIYOR)SONRADA YA BİR FIRINA YADA BİR TATLICIDAN ALISVERIS YAPIYOR.CUMA CIKISINDA CHP,IYI,GELECEK,DEVA PARTILEI HAKKINDA ELEŞTRILERI OLUYOR..

AMİN...

Yanıtla . 5Beğen . 8Beğenme 30 Aralık 18:21Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?