Mahalleler yeniden köy olsun mu olmasın mı ? Muhtarların çekincelerini Başkan Erdem açıkladı...

7254 Sayılı Torba Yasayla daha önce mahalleye çevrilen köylerin yeniden köy statüsü kazanmasının önü açılmıştı. Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem "Kırsal Mahalle" olarak yeni bir statüye kavuşacak mahaller hakkında düşünce ve çekincelerini paylaştı.

Alaattin Onur
Alaattin Onur Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Hükümet, yaklaşık 9 yıl önce, 12 Kasım 2012’de Büyükşehir Yasası’nı değiştirerek 30 ilde 16 bin 220 köyü mahalleye dönüştürdü. Türkiye’deki 34 bin 434 olan köy sayısı neredeyse yarı yarıya azalarak 18 bin 214 köye düştü.

Yine aynı değişiklikle, 1053 belde mahalleye dönüştürüldü. Yasa, 2012’de çıkarıldıktan sonraki ilk yerel seçimde 30 Mart 2014’te uygulamaya geçti. Geçen bu süre zarfında çok önemli sıkıntılar yaşandı. Mahalleye dönüşen köylerin ve beldelerin ortak kullanılan tüm malları, meraları, taşınmazları bağlandıkları belediyeye geçti.

Bu değişiklik tarımsal üretime zarar verdi. Bazı yerlerde tarım alanları imar değişiklikleri ve benzeri uygulamalarla amaç dışı kullanıma açıldı. Köylerin meraları belediyeler tarafından satıldı.

Köyler mahalleye dönüşünce Büyükşehir Yasası ve kuralları uygulandığı için köylülerin ihtiyaç duydukları ahır ve benzeri yapıları yapmaları zorlaştı. Bürokrasi arttı. Hayvancılık yapanlar “koku yapıyor” diye şikâyet edilerek bulundukları yerlerden uzaklaştırılmaya zorlandı. Tarımsal üretim, özellikle hayvancılık yapanlar için her geçen gün daha zor hale geldi.

Sakarya Muhtarlar Federasyonu başkanı Erdal Erdem tüm bu soruların cevabını ce çekincelerini sosyal medyadan böyle paylaştı

1) KÖYE ait iken, MAHALLE olunca HAZİNEYE, BELEDİYEYE, MİLLİ EĞİTİM gibi Kurumlara geçen TARLA-ARSA-KÖY Konağı - KAHVEHANE vb. yerler geri verilecek mi? Eğer geri iade olacaksa bugüne kadar Belediyelerin sattığı yerlerin telafisi nasıl mümkün olacak? KIRSAL Mahallelerde yapılacak VERGİ İndirimleri ile bu kayıplar karşılanabilir mi?

2) HAYVANCILIKLA uğraşanları KOKU meydana geliyor diye yapılan şikayetlerin önüne geçilmiş olacak mı?

3) “Köyleri mahalleye dönüştürürken tek seferde karar alındı. Bu köyler ve mahalleler toptan mahalleye dönüştürüldü. Şimdi deniliyor ki isteyen köy/mahalle veya belde ilçe belediyesine başvursun. Başvurun köyler talepleri kabul edilmesi neticesinde bu köy veya beldelerde yaşayanlar vergi, su ve benzeri ödemelerde indirimli yararlanacak. Başvurmayanlar veya başvurusu Kabul edilmeyenler bu gibi avantajlardan yararlanamayacak Çifte standart olacak.

4) KIRSAL Mahalleye dönüşüldüğü zaman 1/1000'lik İMAR Planları ne olacak? Yapılmayacak mı? Yapılacak mı? Yapılacaksa Kim Yapacak? İmar Planları yapılmazsa ÖRNEK: Doğalgaz, Kanalizasyon veya yeni Açılan sokaklara ELEKRİK direği ve Aydınlatma gibi hizmetlere Engel olacak mı?

5) KIRSAL Mahalleye dönüşüldüğünde şu anda yapılan mevcut hizmetler (ÖRNEK: Çöp Toplama, Tarla ve Gurup Yolları, Ulaşım vb.) İLÇE Belediyeleri mi yoksa BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Tarafından mı yapılacak veya herhangi bir aksama olacak mı? Bütün bu konuların açıklığa kavuşturulması gerekir.

6) 7254 sayılı yasanın 10.madde(ek-3) belirtilen sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç doksan gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilir. Bu belirlemenin mahalle düzeyinde yapılması esastır. Ancak; tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de on bin metrekareden az olmamak kaydıyla kırsal yerleşik alan belirlenebilir.

7) Bu maddeye göre yukarıda belirtilen kriterler neye göre tespit edilecek örnek; şehir merkezine uzaklık kaç km olacak, sosyo-ekonomik durumu, hizmete erişe bilirliği ve yapılaşma nasıl tespit edilecek gibi… konuların açıklığa kavuşturulması veya uygulama yönetmeliği hazırlanması keyfi uygulamaların önüne geçileceğini umut ediyoruz.

8) ÖNERİ: Statüsü değişen tüm köylerin alınacak TEK KARARLA eski statüsüne ( KIRSAL MAHALLEYE ) kavuşması sağlanmalı.

30 Oca 2021 - 12:42 Sakarya- Güncel --- Okunma

Muhabir Alaattin Onur

medyabar.com son bir ayda 3.490.822 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

68

Kayınço - Neden sadece çökekler taşlık... Niye çerçiler yok damadı olduğunuz budaklar niye yok okadar güzel olduğunu anlatıyoruz budaklarıda sokun ozamn

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 00:02
66

Send Işçi - yetmez. köylerde aylak aylak gezip akşama kadar kave köşelerinde oturanları tespit edip 3000 tl maaşla fabrikaya soksun devlet. 1500 kira da ödesin sesi çıkmasın. sonra 3 çocuk yapsın boş durmasın yani .d zaten ondan sonra istesede sesi çıkmaz .d

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 01 Şubat 10:16
59

Servet Yılmaz - ya arkadaş tama aldınız ne varsa köylerdeki taşınmazları sattınız onada eyvallah bırakında eski halimize dönelim köy olalım tekrar mahlle olayından sonra hayvancılık ve tarım olayı azaldı köyler kendi yağlarınla kavrulur bir şeyde istemeyiz

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 00:14
58

Mehmet Erbaş Çaykaratr - Mahalle statusu yetmemiş gibi şimdide kırsal mahalle diye bişeçikardılar bunların amacı nedir acaba köylerı bitirip mahalleye çevırdile şimdiki pilan nediracaba tamamen köylerı bitirmekmi lütfen ellerinizi üzerimizdençekin köy statümüzü gerıverin kırsalkesim mahalle gibi statüleri isdemiyoruz

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 12:50
57

Skrya54 - Muhtarlar yalakaligi bırakıp biraz milletin hakkını savunsa zatem imar filan giremez

Yanıtla . 12Beğen . 3Beğenme 31 Ocak 12:16
69

Muhtar 54 - @Skrya54 57 nolu yoruma cevabı: Bizim amacımız yalakalık değil milletin hakkı olanı millete teslim etmek için mücedelesini veriyoruz.Bu yasa çıktı hiç kimsenin haberi yok biz muhtarlar bu durumu ortaya çıkarttık gündeme getirdik.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Şubat 16:22
56

Tarimci - Eski koy statusunu geri istiyoruz. Ozellikle Buyuksehir Belediye baskanimizdanda Ozel Idare zamaninda oldugu yarisi hibeli tohum, indirimli gubre vs. işin kalbine inen yatirimlar bekliyoruz.

Yanıtla . 17Beğen . 1Beğenme 31 Ocak 11:58
55

Angora - Köylerimizi geri istiyoruz. Farkında mısınız, bunlar iyi günlerimiz. Bir lokma ekmeğe muhtaç olacağız milletçe.

Yanıtla . 19Beğen . 1Beğenme 31 Ocak 11:25
54

Cahil - Zamanında iktidarın kazığı millete dahaçok vergi ve oy için durmak yok yola devam.

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 31 Ocak 10:38
53

Adabazarlı - İmar dairesi müdür ve başkanına giden muhtarlar 'biz de bişey bilmiyoruz' diye geri çevrilmişti. Koltuk derdine düşen bürokratların yazması sorması gereken herşeyi detaylarıyla yazmışsınız tebrikler başkanım. Şehre gelen siyasi liderlere verdiğiniz dosyadan bunlara da verin. Ekrem başkana bu adamlar hiç yakışmıyorlar hiç

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 09:19
48

Vatandaş - Köylü bu milletin efendisi iken zamanla adeta kölesi oldu,üretimin temeli sofralardaki nimetlerim baş mimarıdır köylü, alın teri ile çalışan ve unutulan garip köylü..yaz kış çalış üret ürettiğin ürünü satacağı ürüne bir pazar bulamayan, olanlarinda elinden 3 kuruşa alip 10 kuruşa marketlere dizildiği kapitalist bir düzende emegi sömürülen bir topluma hala heves edilmesi ilginç köylü kelimesi günümüzde hala geri kalmış bir toplum olarak görülürken...betonlaşmıs yapilarda monoton hayata hapsolmuş strese dayalı bir hayat süren burnundan kıl aldırmayan egolu insanlarında hayali olmuş.. hayalderken hayallerde sadece hobi var üretime dayalı hiçbir amaç yok sadece şahsî rahatlik düşüncesi...Kısaca Tarım ve hayvancılık diye birşey kalmamış sömürülen köylü emeginin karşılığını alamamış ve .metropol şehirlere göç etmiştir...Anadolunun bircok şehri git gide göç vermeye devam etmektedır...bugün marketlerde ithal pirinç ithal mercimek bir sürü gıda ürünleri mevcut durum ortada..kagit üzerinde protokol yapip tekrar köy yaptik demek havanda su dövmekten başka birşey degildir...

Yanıtla . 17Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 23:17
47

Pazarköylü - Kırsal mahalle Kanunu ile ilgili bir yazıyı 20 gün kadar önce okudum muhtara kısa bilgi verdim. Fakat kanun yoruma açık ve çok belirsizlikler var. Muhtarlar dernek başkanı da belirtmiş başvuru olsa bile büyükşehir kabul etmeyebilir. Yani Kanun çıkarırken hepsini birden mahalle yaptınız şimdi niye geri dönüş yolunu açıyormuş gibi yapıyorsunuz. Ya köy yapın ya da yapmayın köylüyü mağdur etmeyin lütfen. Şahsım olarak köy statüsünde kalmak istiyorum. Büyükşehir in yükü büyük bize yük değil kolaylık lazım. Selamlar.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 23:07
46

Kezban - bende köyümü geriye istiyorum ayda 2 kere kanal boşaltmaya para ödüyoruz

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 21:38
42

Tayyip Hayret - Mahalle ye çevrilen şehre yakın köylerde tez İmar planı yapılmalı köy içi yollar açılmalıdır.

Kanalizasyon sorunları çözülmelidir.

Nüfusunun artmasına yönelik imkanlar SUNULMALIDIR. Ucuz Toki evler yapabilir. Bahçeli yaşlı evleri.. Vb. Kamu ya ait kuruluşlar sağlık ocakları.. ve market ler.. PTT kargo gibi

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 30 Ocak 21:08
40

Köylümüyüz - Devlet ilk önce güneşler belediyesini kurdu köyleri mahelle yaptı sonra kurduğu belediyeleri kaldırdı bizim köyler kaldı mahelle köyde tüzüğünde tarlalar vardı kahveyi köylü olarak bizler yaptık belediye sahip çıktı bunlar köylüye geri verilmesini talep ediyorum muhtarlar verilsin artık bunları vatandaş unutmadı unutmayacak

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 20:34
39

Akilli - Neden sadece taşlık ve çökekler... çerçiler budaklar niye yok. Budakların damadının iyibişeyse orayada kıyak yapsana

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 19:48
38

Köylüm - İnşallah köy olarak kalırız neden sadece taşlık ve çökekler kurban edildi. Yazlığın halini görüyoruz verimli topraklar mahvoldu sayın belediye başkanıma soruyorum bukadar iyi bişey de damadı olduğunuz BUDAKLARI neden sokmuyosunuz

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 19:46
37

Doğru Tekti̇r - Belediyeye geçirilen köylerde belediyeler sadece çöp topluyor kanalizasyon yok yol yok arazileine el koymuşlar şehirden köye göç teşvikleniyor diyorlar 5 yıldır köylere çivi çakamıyorlar yahu benim arazim var köye ev yapacam olmaz neden imar geçmedi geçir ozaman elini tutanmı var ben Allahla protokol mu imzaladım töbe haşa ömrüm yetecekmi bırak yapalım yok ulan bu paranın gözü çıksın bu para için naletlik yapanında gözü çıksın ne yapacaksanız biran önce yapın

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 18:56
36

Simar - Köyleri beğenmeyen andavallar.o yediğiniz tüm gıdalar plaza da yetişmiyor.Köylerdeki çiftçiler olmasa acınızdan geberirsiniz.2 gün sokağa çıkma yasağı oldu hepiniz marketlere koştunuz aç kalırım korkusuyla.begenmediginiz köyde,yetişen ürünleri neden aliyorsunuz?omurgasizlik böyle bişey işte...

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 18:49
35

Yüzde 30 - Yapılan kanun yanlış derhal köylerimiz eski statüsüne kavuşmalı köy olarak kalmalı

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 18:45
33

Karasulu Laz - Köylerin mahalle olması zaten saçmaydı bir an önce bu hatadan dönülür. Tarım ve hayvancılık daha iyi bir yerlere gelir...

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 18:23
32

Okur - Atamızın köylüye, köylere nekadar önrm verdiğini biliriz demş, zaten köylerin mahalle olması çok yanlıştı, adı mahalle oldu ama tam mahalle de olamadı, çünkü hayvancılık yapacak, üretim yapacak bu mahalle kurallarında olmuyor, bir an önce köyleri eski statüsünd tekrar kavuşturulmalı,

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 18:17
31

Haydar - köylülük oranını %5 e düşüreceğiz diyenlerde bunlardı. daha bakalım başımıza neler gelecek. çünkü bunların bu konuda dışarıya sözleri var yerine getirmeleri gerekiyor

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 17:59
29

Köylü - Mahalleye donusen koyler cok zarar gordu hayvancilik yapanlar cogu birakmak zorunda kaldi adam ahir yapacak imar yok buyutecek yok yenisini yapacak izin yok ev yapacak yok tavuk bakacak yok ormandan odun sorunu kendi koyunu lendi ormanini kollarken koyler mutluydu yazik oldu.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 17:40
28

vatandaş - şu şahsa bir türlü kanım ısınamadı gördüm göreli.

Yanıtla . 4Beğen . 6Beğenme 30 Ocak 17:33
50

Kadi̇r Erkaya - @vatandaş 28 nolu yoruma cevabı: vatandaş - Adınız yerine rumuz kullanmayı tercih etmişsiniz, sizin açınızdan vardır bir düşünceniz, ayıbınız veya korkunuz. Bu nedenle gerçek adınızı kullanmayı tercih etmemişsiniz. Erdal başkana kanınızın ısınmaması gayet normaldir. Zaten kanınız ısınmış olsa idi! Erdal başkan yanlış adam derdim. Neden mi? Kendinizi temsilen rumuz kullanmışsınız. Şahsınız rumuzu adınızı temsil için kullanmış olmanıza rağmen rumuzunuzun baş harfini küçük harfle yazarak kendinizin bile isminize saygınızın olmadığını göstermişsiniz. Bu durumda kanınızın ısınmaması gayet normal. Önce kendi ismine saygın olacak ki; birilerine söz söyleme hakkın olacak.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 31 Ocak 02:16
43

Erdal Erdem - @vatandaş 28 nolu yoruma cevabı: Vatandaş rumuzlu kardeşim, bana kanının ısınması önemli değil. Bu konuda Bir fikrin varsa yaz. Ama korkmadan adını soyadını yazarak yorum yap. ALLAH için bugüne kadar Toplum menfaatine yaptığın 3 şeyi yaz da memnun olalım..Bizim ne yaptığımızı öğrenmek istiyorsan adım, Soyadım, yerim belli.Seni en kısa zamanda çay içmeye davet ediyorum.Hem yüz yüze tanışırız hem de ne yapıp yapmadığımızı anlatırız.Eğer gelemezsen beni tanıyan kendi dostlarına beni sorarsın ondan sonra daha doğru yorum yaparsın. ALLAH’a emanet ol.

Yanıtla . 17Beğen . 2Beğenme 30 Ocak 21:09
26

HENDEKLİ - ÖZETLEYECEK OLURSAK; TÜZEL KİŞİLİĞİNİ MAHALLE OLARAK KAYBEDEN KÖYLERDE MUHTARLAR VE YANINDAKİ KİŞİLER KÖYLERE GELEN PARANIN BELEDİYE YE GİTMESİNDEN RAHATSIZ OLDUKLARINI, ESKİSİ GİBİ KÖYLERDE, KÖY ADINA KESİMİ YAPILAN ODUN,KAVAK, MISIR VS DEN PARA ALAMADIKLARINI MUHTARLARIN SEÇİLMİŞLER OLARAK PASTADAN PAYLARINI ESKİSİ GİBİ ALMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEMİŞ MUHTARLAR BAŞKANI.ŞUAN BİLE HİZMET ALAMAYAN (YOL,ALT YAPI,REKREASYON,PARKLAR VS) MAHALLELER KÖY OLUNCA NE OLUR ALLAH BİLİR.SON SÖZÜM MUHTARLIK OLAYI KALDIRILMALIDIR.NE İŞ YAPTIKLARINI KENDİLERİDE BİLMİYOR.HENDEK İN KIRSAL MAHALLELERİNİN YOLLARININ YAPILAMAMASININ NEDENİ MUHTARLARIN PASİFLİĞİDİR.

Yanıtla . 9Beğen . 9Beğenme 30 Ocak 16:22
67

Hasan Er - @HENDEKLİ 26 nolu yoruma cevabı: Akp kazanamadığı yerleri büyükşehir yaptı ve totaldan istifade ile büyükşehir belediyelerini kazandı.Bence topluma katkı düşünülmedi.Köylere özel idare hizmet ediyor il genel meclisleri aracılığı ile.Şimdi köyde hiç gelir yok muhtar tuvaletleri temizleyecek adam bulamıyor.Siyasetçilerin sanki şehirleşme bahanesi ile önce ilk okulları kapattılar taşımalıda sıkıntı olunca gençler çocuk okutmak için şehire taşındı meslek olmayanlar varoşlarda sıkıntılı bir hayat yaşıyor.Kırsal yaşam üretim için gereklidir.Köylü üretir değerine satılması sağlanursa dışardan getirirken verdikleri parayı köylüye versinler hem istihdam hemde üretim olur.Her köye ziraatçı ve veteriner tayin edilmeli çizmeyi çekip tarlaya gitmeli ürünün yetişmesini denetlemeli veterinerler biraz daha ahırda çalışıyorlar işleri gereği.Bu sayede boşta gezen ziraat ve orman mühendisleri de istihdam edilir.Sanki ülkeyi ithalat yapanlar idare ediyor görüntüsü var gemiler mersine geliyor açıkta bekliyor ithalat vergileri kaldırılıyor gemi iskeleye yanaşıyor danışıklı bir işbirliği görüntüsü var.Tarım bakanı olarak atanan zat yapacağı işten habersiz ülkeye katkısı yok.Kesnlikle ürün planlaması yapılmalıdır yedeklerede yetecek kadar üretilmelidir.Tıbbı ve aromatik bitkiler her zaman müşterisi hazır teşvik edilmelidir.Susuz tarlalarda susam,nohut,kekik,lavanta teşvik edilmelidir bilhassa lavantanın müşterisi her zaman vardır.Bize vatanını seven dış güçlerin etkisinde kalmayan siyaseçiler lazım atamızın kurduğu tüm fabrikalar bu iktidarca satıldı yerine bir şey konmadı paralarıda tüketime gitti lüx içinde yaşadılar ama artık deniz bitti.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 18:17
49

Kadi̇r Erkaya - @HENDEKLİ 26 nolu yoruma cevabı: HENDEKLİ (Gerçek adınız yerine rumuz kullandığınız için size sayın ifadesini kullanmaya gerek duymadım. Gerçek adınızı yazma cesaretiniz olsa idi Sayın bay ....veya sayın ....... Hanımefendi diye hitap ederdim, terbiyem ve saygım gereği. Köylerin mahalleye devşirilmesinin öneminin asla hizmet odaklı ve kırsalı şahlandırmak için olmadığını gözlemledik,yaşıyoruz. Devşirilme de tek amacın köy tüzel kişiliklerinin taşınır ve taşınmaz malların ellerinden alınması ve akabinde de yüklenecek vergiler ile belediyelere gelir sağlamak amacı ile yapıldığını süreçte yaşadık,yaşıyoruz. Devşirilme ile Belediyelerin ilk ilgilendikleri köylerden gelen mal-mülklerin satışları olmuştur. Köylerin yerlerini sattılar borçlarına ve ilçe merkezlerine harcadılar. Örneğin benim köyümden camiye vakfedilmiş arazilerin satışından elde edilen paranın %1'ni dahi köyüme (sözde mahalleme) harcamadılar. HENDEKLİ muhtarlara atıfta bulunmuşsun pastadan eskisi gibi falan filan. Köyler küçük yerleşke dir. Herkes birbirinin yedi sülalesinin gelmişini geçmişini çok iyi tanır. Sizin iddia ettiğiniz gibi olumsuzluklar yaşanmış olsa cadı kazanını öyle bir kaynatırlar-ki yaşarken cehennemi yaşatırlar adama. Farz edelim ki yaşanmış. Şikayet edersiniz gereğini yapar vede yapmıştır Kaymakamlıklar. İddianıza göre belediyelerin köy muhtarlarına göre daha dürüst olduklarını ima ediyorsunuz. Bende ha vallahi, ha billahi bazı belediyelerden daha dürüst olduklarına inanıyorum muhtarlıkların. Yahu muhtara hesap soran köylüler var. Şikayet edildiklerinde anında hesap soran kaymakamlıklar var. Belediye başkanlarına hele de iktidar tarafında ise Allah aşkına kim hesap sorabiliyor. Velhasıl Köylerin mahalleye devşirilmesi Cumhuriyet tarihinin en ucube yasalarından biridir. Köy yani sözde mahalle içerisinde yaşayanlar arasında ki çekişmeler her geçen gün üzücü ölçekte artmaktadır. Detaylara sayfalar yetmez. HENDEKLİ yüz-yüze görüşelim,dertleşelim.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 01:51
45

Erdal Erdem - @HENDEKLİ 26 nolu yoruma cevabı: HENDEK rumuzlu kardeşim, ilkönce korkmadan adını soyadını yaz öyle yorum yap.Bak benim adım, soyadım yerim belli, seni en kısa zamanda çay içmeye davet ediyorum..Engin bilgilerinden istifade etmekten bizi mahrum bırakma....Doğru söylüyorsun Eskiden Muhtarlar; dedelerinin köylerinin gelişmesi için bağışladıkları yerlerden tutunda, Mezarlık-Okul yeri, Tarla, Mera gibi yerleri hep satıyorlardı, Kaymakamlık başta olmak üzere Devletimizin diğer kurumları da buna izin veriyordu...Şimdi Mahalle olunca KIRSAL MUHTARLARIMIZ kendi bünyelerindeki Asfalt şantiyesini, Fen işlerini, Park bahçelerdeki makina parklarını ve işçilerini iyi çalıştırmıyorlar..İller bankasından her ay kendilerine düşen gelirleri kullanamıyorlar....Çok beceriksizler, senden ricam bu yetkileri içeren kanun-yönetmelikleri gelde bize öğret.Ne olur bizi bu bilgilerden mahrum bırakma.En kısa zamanda bekliyorum.ALLAH’a emanet ol.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 21:34
24

Sedat Dagkesen - BU MEMLEKETTE AGLAMAYANA EMZIK VERMIYORLAR...HAKLIYSAN SESINI CIKARTMAZSAN DA HAKSIZSIN...MUHALEFET KORONA VIRUS MESLEK HASTALIGI OLSUN DEDI BUNLAR AYAGA KALKTILAR AMA SONUNDA MESLEK HASTALIGI OLDU...EGER INSANLAR DUN SAHIP CIKSAYDI BUGUN TANK PALET HALEN SAKARYANIN,SAKARYALI GENCLERIN CALISABILECEGI BIR KAMU ISYERI OLARAK KALACAKTI...SEKER FABRIKASIDA BOYLE GITTI...VAGONDA GIDECEK !!!

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 15:25
23

Gazi Sencer - Köylü tarım yaptığı araziyi yüksek parayı bulunca satmaya başladı.

Mirası yemekten kolay ne var?

Çalışma para etmiyor diye tembelleşti.

Göletler yapıldı. Seralarda ürün yetiştiren yok. Alternatif ürün için terlemek istemedi.2 ay çalışıp 11 ay yatmayı yeğledi. DENETLEMEYEN teşvikleri yiyerek yaşadı.

Köy içindeki müşterek araziler ucuz arsaya dışındakiler kooperatif kurularak ortak üretim için kullanılır köy yararına gelir sağlanabilirdi.

Köy ürünleri üretip marka yaparak satışa sunulabilir.

Köylerin kalabalıklası daha fazla iş yeri daha fazla kazancı kamu ve özel kuruluşu bölgeye çeker.

Bakkallar hatta marketler, tarımsal ürün satış bakım yerleri açılır. İstihdam atar. Genç Köyünde kazanır köyünde yaşardı. Doğalgaz gelirdi. PTT kargo sağlık ocakları açılırdı. Hastahane bile gelir,

Toki yaşlı emekliler için küçük bahçeli yürüyüş alanlı parkı emekli evleri projesi geliştirdi.

Yaşam Kırsal köylere kayabilir. Şehir ler rahatladı.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 15:21
52

Kadi̇r Erkaya - @Gazi Sencer 23 nolu yoruma cevabı: Gazi Sever bey güzel söylüyorsunuz. Lakin köylüyü suçlamanıza şaşırdım. Sözleriniz de etkili -yetkili şahsiyetlere de bir kaç kelam etse idiniz daha doğru ,güzel ve adaletli olurdunuz. Mesela etkili ve yetkililere köylüye yetiştireceği ürünlerin taban fiyatlarını ekim döneminden önce açıklamanız gerekir diye bilirdiniz. Ekim döneminden önce köylüye üretim ana giderleri için (Akaryakıt-tohum-gübre vb.) sabit fiyatı açıklamanız, doğabilecek fiyat farkını süspanse edilmesinin gerektiğini de söyleye bilirdiniz. Köylü üretmek için çalışıyor, çabalıyor. Yani önünü gör(e)meden çalıştırılıyor. Yöneticilerin acizliğinden sürprizlerle karşılaşan çiftçi tabi ki borçları için tarlasını, traktörünü satmak zorunda, yada icra yolu ile elinden alınma eylemini yaşıyor. Helede çitçinin yanında , çiftçinin kurumu imiş gibi görülen sahte yüzlü, bankalardan hatta tefecilerden daha tehlikeli ve acımasız Tarım Kredi Kooperatiflerine ne demeli. Yukarıdan aşağıya yönetenlerde,kurumlarda,kuruluşlarda hepsi köylünün çiftçinin bedenine girmişler kan sülükleri gibi. Yine de suçlu köylüler, Yine de suçlu Ülkeyi beslemek için çırpınan çiftçiler.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 03:38
21

Halktan Biri - Bu uygulama ile koylerden sehirlere goc basladi. Potansiyel uretici olan koy halki artik potansiyel tuketici oldu. Sehirdeki uretim pastasinin talebi arttikca artti fakat pasta ayni boyutta kaldi. Bu da beraberinde issizler ordusunu ortaya cikartti. Her genc okudu. Her yer tahsilli issizler ile doldu. Koye donus icin acill uygulamalara.gecilmesi icin hangi kararlar alinmasi gerekiyorsa bir an once alinmalidir.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 14:53
19

Nufyat - Sayın Mahallemin mülkiye amiri Sayın Başkan bu yasalaşma yapılırken yine görevdeydin neden köylünün sesi olmadınız?

Yanıtla . 17Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 14:48
65

Nufyat - @Nufyat 19 nolu yoruma cevabı: sayın muhtarım ugrayacağım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 09:27
64

Nufyat - @Nufyat 19 nolu yoruma cevabı: sayın muktarım korku olsa bu platformda yazmazdım adımıda kullandım rumuz değildir. uğrayacam kahve içerim sade

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 09:24
63

Nufyat - @Nufyat 19 nolu yoruma cevabı: Bu konuda yorum yapamam gözle görmeden. Saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 08:56
62

Nufyat - @Nufyat 19 nolu yoruma cevabı: Muhtarım akşama uğrar bir selam verir iki kelam ederiz inşallah. Selamlar Saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 08:54
61

Nufyat - @Nufyat 19 nolu yoruma cevabı: Sayın Kadir Erkaya, mücadele etmediğimi nerden biliyorsun sindirilmiş ve sabit fikirli bir toplumla mücadele etmek zor. Dönemin Köy mülkiye amileri bu genelge yada yasa tasarısı ile ilgili köyümü köylümüzü bilgilendirmiş ve bilinçlendirmiş olsaydı, Mücahir alan olacak köyler mahalle statüsüne geçilecek hayvancılık ve tarımda daralmalar meydana gelecek vs Benim Muktarım gelen genelgelerden bir kere bahsetmedi? Yazmış olduğun konuların tamamınada katıldığımı beyan edeyim. Yöneticilerimizin çoğu paranın kölesi olmuşlar çözüm odaklı değiller vesselam.Saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 08:50
51

Kadi̇r Erkaya - @Nufyat 19 nolu yoruma cevabı: Nufyat nereden biliyorsunuz mücadele edilmediğini. O tarihlerde Federasyon yoktu. Adapazarı Muhtarlar Derneği vardı. O dernek mücadelesini dibine kadar yaptı. Köylüye sizi mahalle yapacağız ne diyorsunuz diyen hiç bir yetkili ve etkili makam olmadı.Biz böyle istiyoruz ile oldu, Her şeyde olduğu gibi. O dernek Adapazarı Muhtarlar Derneği gerek yasa yapıcılara,gerek köylere uyarılarını yaptı. Yasa koyucular dinlemedi, köylünün bir kısmı mahalleye devşirilerek daha verimli, daha sosyal,daha insanca yaşayacağız ümidi, bir kısmı da siyasi yandaşlığı nedeniyle ses çıkar(a)madılar. Başlarına taş düşene dek. Köylerin mahalleye devşirilmesi ile öncelikle tarım ve hayvancılık, akabinde köy imecesi,dayanışması, ekmeğini tarım ve hayvancılık ile kazanmaya çalışanlar ile emekli olup köyüne (üretim için değil, dinlenmek için) dönenler arasında yaşanan kavga ve şikayetler huzur bozucu oldu. Köylü (Sözde mahalleli) tarım ve hayvancılık ile üretim peşinde iken, Yıllarca köyde yaşamayıp emekli olup kafa dinlemek veya bedava mezar sahibi olmak için köye dönenlerin bu hayvanların pisliğini-kokusunu, sabahın köründe traktörlerin sesini duymak zorunda değiliz söylemleri ile yaşanan çatışmalar. Bu çatışmalar neticesinde mahkemelik olmalar. Ne yazık ki, Ne yazık kazanan köylü üretici değil, kafa dinlemek için mahalleye (Rahmetli Köylere) gelenler oluyor. EVET faidesini göremediğimiz UCUBE yasa ülkemizde tarım ve hayvancılığı yerle bir etti.Mahalleye devşirilen köylerin Ülkenin tarım ve hayvansal bekası için acilen tekrar tüzel kişiliklerine dönüşmesi elzemdir.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 02:57
41

Erdal Erdem - @Nufyat 19 nolu yoruma cevabı: Nufyat rumuzlu kardeşim, Federasyonu 2015 Aralık’ta kurduk. Kanun 2012’de çıktı.2014’de yürürlüğe girdi.2013 yılında itirazımızı Ankara’ya ilettik.2017 yılında İçişleri bakanlığının İstanbul toplantısında ilettik.Bizim kanun yapma yetkimiz yok.Her türlü sorunu iletmeye çalışıyoruz.DEPREM-KÜRESEL ISINMA-AFET GÖNÜLLÜLERI-KIZILAY- YEŞİLAY -TARIM - ÇEVRE Temizliği gibi birçok konulardaki çalışmalarımızı anlatmak için seni davet ediyorum.Benim sana ricam 1.Korkma, adını soyadını kullanarak yorum yap.2. Benim adım soyadım, yerim belli. En kısa zamanda gel, yüz yüze tanışalım, sana çay ikram ederken neler yapıp yapmadığımızı anlatayım.Gelemezsen beni tanıyan kendi Dostlarına sor.3. Bugüne kadar sen Toplum menfaatine, Fikri veya eylem olarak ne yaptın?Bu yazışma uzun sürecek, seni en kısa Zamanda bekliyorum, çay içerken sana anlatırım, ondan sonra karar verirsin.ALLAH’a emanet ol.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 21:02
27

Mutlu - @Nufyat 19 nolu yoruma cevabı: Kararın açıklandığı gün ilimizde bir lokantanın açılışı vardı.bizim muhtar sever öyle davet kurdele işlerini.

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 30 Ocak 16:55
17

Adalı - köyler mahalle oldu da ne oldu aç gözlü belediyelerin gelir kapısı haline geldiler köy arazileri meralar hepsi belediyelere çalışır oldular alt yapı yok atık su parası kesiliyor herkes kendi atık kuyusunu ödediği bedel karşılığında temizletiyor fakat atık su parasını belediyeler çatır çatır alıyor zannetmem kendi gelir kapılarına çomak soksunlar boş hayal

Yanıtla . 19Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 14:46
15

Ķöylü. - Köyde tarimsal faaliyet icin yapi yapamiyoruz belediye ve il tarim arasinda 5 aydir ugrasiyorum bunlarin fantazilerinden biktik artik köyleri rahat birakin bina yapacaksin mahallesin proje hazirliyoruz köysün deyip onaylamiyor .Sayin başkanlar her demeçde tarim a destek veriyoruz diyorlar ama bence köstek oluyorlar.Ucuz bol gida istiyorsaniz bizi rahat birakin lütfennnn.

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 14:35
30

Köylü - @Ķöylü. 15 nolu yoruma cevabı: Bekeldigim yorum adam ahir yapacak buyutecek hayvan bakacak imar yok cocuklar koyde araziye sahip cikacak ev yok yapacak izin yok sonra sehire göç baslasin nedwn koyler koy kalsaydi bubsorunlar olurmuydu jerkes ormanina merasina sahip cikardi köyler gerigelsin

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 17:45
14

Dobra Mert - köy statüsü tüm haklarıyla geri gelsin köylü rahatlasın imar planı düzenlensin mutlak tarım arazısı yapılan yerlerde yersahibi ev yapamıyor , köyde ev yapmayla şehirdeyapmak aynı maliyet kimseköyde kalmıyor sehre göçüyor cifte standart ortadan kalksın tarım arazileri korunsun ama sahiplerine ceza gibi uygulama yapılmasın bagın bahcen var konteyner bile koyamıyorsun olmaz böyle..

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 14:29
13

Adalı - @badenur sen ne biliyorsun da konuşuyorsun köy olmasa aç kalırsınız aç git şehirde yaşa sen

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 14:18
22

Yusuf Tekin - @Adalı 13 nolu yoruma cevabı: @Adalı boş yapma birader çok biliyormuş gibi bunu sen değil ülkemizin başında olanlar bilir hem fikir olur karar alınır sende o düzende yaşamakta mecbursun.

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 30 Ocak 14:58
60

Kadi̇r Erkaya - @Adalı 12 nolu yoruma cevabı: Sayın Adalı rumuzlu bey. ''Köylü Milletin Efendisidir'' sözü eskidendi. Şimdi ''Köylü Milletin Kölesidir'' oldu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 02:44
11

Memleket Sevdalısı - Köyleri mahalle yaparken size mi sordular... Şimdi siz fikir beyan ediyorsunuz. Siyasetin kendi çıkarı için alınan tüm kararlar emin olun memleketin her konuda geri gitmesine sebep oldu. Yazık çok yazık bazı şeylerin telafisi yok, özellikle gençlerimizin geleceği konusunda artık çok geç kalındı günü birlik kararlar yüzünden işsizlik zirve yapmış durumda.....

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 14:06
08

isyan - Köyümüz mahalleye dönüştü Söğütlü belediyesi köye ait ne kadar tarım arazisi varsa hepsini sattı. Bir kısmını imara açtı. Mevzuat izin vermediği için köyün içinde yada 300 metre yakınına ahır yapılmasına izin verilmedi, hayvancılık öldü. Çöp toplama dışında bir hizmeti olmadı. Köy konağına el koydu, kirasını belediye bütçesine kattı. Köyler köy olarak kalmalı yoksa ne hayvancılık ne de tarım kalacak. Hangi devirde yaşıyoruz köy mü kaldı diyen aklı evvellerde o zaman birbirlerini yerler

Yanıtla . 18Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 13:59
07

Omers - İnsanlık var olduğundan bu yana en kıymetli olan maddeler su toprak ve altındır.Geri kalan herşey medeniyet çöpüdür.

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 13:56
06

Masum Beşir - Köy ler mahalle oldu ne artısı oldu hiç bir artısı yok köy yerleri satıldı belediyeye yaradı köy artı bir durum olmadımı gelişmez

Ve gelişmedide

Hayvan cılık tarım giderek azalıyor

Alt yapısı olmayan köyden mahalle statüsüne gecen köylerde atık su bedeli ödeniyor ve saymakla bitmez

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 13:56
34

Murat54 - @Masum Beşir 06 nolu yoruma cevabı: klavyene sağlık bu aptalca olay yüzünden 30 yıllık evimi köyümü(mahalle oldu) bırakmak zorunda kaldım hayvan bakmayı bırak ev yapmak istesen bile harç değil haraç alıyorlar.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 18:28
02

BaDeNuR / Esohbetten - hangi devirde yaşıyoruz ya ne köyü köyün k harfimi kaldı bu yüzyılda modern çağa ayak uydurun

Yanıtla . 4Beğen . 24Beğenme 30 Ocak 13:29
44

Köyün Delisi - @BaDeNuR / Esohbetten 02 nolu yoruma cevabı: Yunus demir kafayıda değiştirdim.lakin illede temiz hava istiyor.oda köyde kaldı.değirmenin orda.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 21:25
25

Duygu - @BaDeNuR / Esohbetten 02 nolu yoruma cevabı: @Köylü vatandaş herşey artık ithal ediliyor günümüz dünyasında köylü vatandaşlarımızın tarlasından çıkan ürünü en düşük ücretten alıp aradaki komisyoncular kazanıyor asıl ücreti köylü vatandaşlarımızın yaptığı emeğe üzülüyorum sadece tarım işine ülkemizde değer verilmeli herşeyin doğalı iyidir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 15:30
20

Köylü - @BaDeNuR / Esohbetten 02 nolu yoruma cevabı: Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 14:51
18

Yunus Demir - @BaDeNuR / Esohbetten 02 nolu yoruma cevabı: @Tüketmeyin tükenmeyin birader bence siz bu kafa düzenini değiştirin tıb teknoloji herşey ilerledi ama şu eski düşünceleriniz 1 türlü değişmedi

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Ocak 14:47
16

Köyün Delisi - @BaDeNuR / Esohbetten 02 nolu yoruma cevabı: Anlaşıldı.modern çağa ayak uyduracam deyip sana bir güzel uydurmuşlar.hatta bir numarada büyük gelmiş.ben köyümü eski saf tertemiz hayatımı geri istiyorum.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 30 Ocak 14:46
10

Tüketmeyin tükenmeyin - @BaDeNuR / Esohbetten 02 nolu yoruma cevabı: Modern çağ dediğiniz elimizden her şeyi almadı mı? Her yer beton yığını başka ne görebiliyorsunuz? Doğal gıdalar,sebzeler,etler nerelerde. Ya da bir köylünün size gösterdiği samimiyet,yardımseverlik bahsettiğiniz modern çağda var mı? Herkes bahsettiğiniz modern çağda kendini düşünür olmadı mı? İnsanlığı ve birlikteliği nasıl çürüttüler görmüyor musunuz? Neyse siz yine de bu çağa ayak uydurmaya devam edin..

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 14:03
09

Köylü - @BaDeNuR / Esohbetten 02 nolu yoruma cevabı: Köylü köylüdür köylü olmasa aç kalırsın dostum yıllarça para kazanmadan üretim yaptık

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 13:59
01

Köy Ekmeği - Tarım sektörünü katleden bu yanlıştan bir an önce dönülerek tekrar köy statüsüne kavuşturulmalı.tarım köyde olur.kaybolan örf ve adetlerimizi çok özledik.

Yanıtla . 18Beğen . 2Beğenme 30 Ocak 13:17Anket Virüste vaka sayısının azalması için Sakarya'ya giriş ve çıkışlar kısıtlama getirilsin mi?