KEP Adresi Nedir? Nasıl Alınır?

KEP adresi, bilinen adıyla Kayıtlı Elektronik Posta sistemi resmi yazışmaların güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için tasarlanmıştır. KEP sistemi ile belge paylaşımı yapılabilir ve ticari veya hukuki yazışmalar gerçekleştirilebilir. Özellikle resmi yazışmalarda veya belge paylaşımında söz konusu bilgilerin güvenle karşı tarafa iletilmesi KEP sistemi sayesinde mümkündür.

KEP adresi, bilinen adıyla Kayıtlı Elektronik Posta sistemi resmi yazışmaların güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için tasarlanmıştır. KEP sistemi ile belge paylaşımı yapılabilir ve ticari veya hukuki yazışmalar gerçekleştirilebilir. Özellikle resmi yazışmalarda veya belge paylaşımında söz konusu bilgilerin güvenle karşı tarafa iletilmesi KEP sistemi sayesinde mümkündür.

KEP sistemi dünya genelinde kullanıldığı gibi Türkiye’de de kullanılan bir sistemdir. Genelde resmi yazışmalar ve belge paylaşımı için kullanılan sistemin tercih edilme sebebi ise güvenliktir. Ülkemizin ve birçok ülkeni önemli KEP operatörlerinden olan EDM Bilişim, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sahip olduğu 4 yedekli sistemi ve üstün güvenlik duvarları sayesinde Türkiye’de 2019 yılının en iyi E-Dönüşüm hizmet sağlayıcısı ve İtalya’da 2020 yılının en başarılı E-Dönüşüm girişimi ödüllerini kazanmıştır.

KEP Sisteminin Avantajları Nelerdir?

KEP sisteminin en önemli avantajı güvenliktir. Bu durumun dışında KEP sistemi ile kazanılan avantajlar şöyledir;

Maillerin ilgili kişiye ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilirsiniz.

Gönderdiğiniz maili ilgili kişinin açıp açmadığını kontrol edebilirsiniz.

Mailinizin ne zaman iletildiğini görebilirsiniz.

Mailinizin içeriği asla değiştirilemez.

Mailleriniz veya herhangi bir yazışmanız resmi delil olacak şekilde sistem tarafından muhafaza edilir.

Özellikle maillerin veya yazışmaların 3.kişiler tarafından ulaşılmaz olması resmi yazışmalarda son derece önemlidir.

Bu anlamda, ülkemizin ve birçok ülkenin en önemli Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ve E-İmza sağlayıcısı olan EDM Bilişim’in sahip olduğu KEP sisteminin Türkiye’de ilk ve tek olarak Ulusal Tebligat Sistemi ve Devlet Elektronik Yazışma Protokolüne (EYP) tam uyumlu ve entegre olduğu bilinmektedir.

EDM, 2020 faaliyet raporunda, KEP sistemlerinin 110 üzeri ERP ve muhasebe programı içinden entegre çalıştığını, bu programların EDM bilişim tarafından sunulan E-İmza hizmetiyle de entegre işlem gördüğünü raporlamıştır.

KEP Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

KEP sistemine kayıt olabilmek için ilk olarak PTT Merkez Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir. Ya da PTT’nin resmi sitesinden online başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Ancak online başvuru gerçekleştirseniz bile başvurunuzun tamamlanabilmesi için KEP sistemi için gerekli görülen belgeleri başvuru sırasında ibraz etmelisiniz. Bu nedenle bizzat PTT Merkez Müdürlüğüne gitmeniz başvuru sürecinizi daha kolay hale getirecektir.

KEP Sistemine Kayıt Olmak İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

KEP sistemine kayıt olmak istediğinizde ilgili kurum tarafından gerekli görülen başvuru evraklarını karşılamanız şarttır.

Başvuru evrakları ise şöyledir,

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Nüfus Cüzdanınız yanınızda değil ise sürücü belgesi, pasaport veya T.C kimlik numarası ve fotoğraflı belgelerinizi sunabilirsiniz)

Kayıtlı Elektronik Posta Ön Başvuru Formu

Başvuru sırasında Kayıtlı Elektronik Posta Ön Başvuru Formunu doldurmuş olmanız şarttır. Aksi takdirde başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. Söz konusu başvuru formuna kurumun ilgili sitesinden ulaşabilirsiniz. Başvuru formunu doldururken formda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz girdiğinize emin olmalısınız.

Ülkemizin önde gelen E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-İrsaliye, E-Makbuz, E-İmza ve Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) operatörü olan EDM Bilişim’in sahadaki 4000 üzeri satış ve hizmet noktasıyla, tüm bu hizmetleri 15 dakika ile 2 saat içinde ve Türkiye’nin her yerinde kurabildiği ve müşteriye kullandırabildiği bilinmektedir. Bu sebeple, hizmet sağlayıcısının KEP, E-İmza gibi kayıtları ofisinize gelerek yapması hem zaman hem iş gücü gem de güvenlik açısından büyük önem arz etmektedir.

KEP Sistemi Depolama Fiyatları Nelerdir?

KEP sistemi güvenli veri paylaşım platformudur diyebiliriz. Sistem üzerinden yazışmalar gerçekleşebildiği gibi çeşitli belgeleri karşı tarafa gönderebilir veya alabilirsiniz. Bu durum verilerinizin yedeklenmesi gerekliliğini doğurduğundan KEP sistemine kayıt olmak istediğinizde depolama alanına göre belirli bir ücret ödemeniz gerekir.

KEP Sistemi İleti Büyüklüğü Ücretleri Nelerdir?

KEP sisteminde gönderdiğiniz iletinin büyüklüğüne göre belirli bir ücret ödemeniz gerekir ileti büyüklüğüne göre ödeme ücretleri ise 5 ile 10 MB arası 4 TL, 10 ile 16 MB arası 6 TL, 12 ile 20 MB arası 8 TL, 20 ile 25 MB arası 10 TL’dir.

KEP Sistemini Kullanmak Zorunda mıyım?

Kayıtlı Elektronik Posta sistemine ilişkin yapılan düzenlemelerde kullanıma dair herhangi bir zorunluluk mevcut değildir. Ancak Elektronik Tebligat Yönetmeliği’nin 7.maddesi gereğince anonim limited ve sermayesi paylara bölünmüş şirketlere, elektronik tebligat yapılması gereklidir. Bu bilgi doğrultusunda anonim limited ve sermayesi paylara bölünmüş şirketlerin KEP sistemini kullanması zorunludur diyebiliriz.

Gerçek kişiler veya tüzel kişiler için ise Kayıtlı Elektronik Posta sistemini kullanma zorunluluğu yoktur. Ancak KEP sisteminin avantajları düşünüldüğünde kullanılmasının bir dizi avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde çoğu gerçek veya tüzel kişi KEP sisteminden yararlanır. KEP sisteminin tercih edilme nedeni ise güvenliktir. Yazışmaların veya gönderilen alınan belgelere 3.kişilerin ulaşmasının imkânsız olması KEP sisteminin en büyük avantajıdır. Ayrıca verilerin yasal mevzuata uygun şekilde depolanması ve gerektiğinde delil olarak sunulabilmesi de önemlidir.

Ülkemizin önde gelen E-İmza sağlayıcılarından EDM Bilişim, yıllık KEP satışlarının 100 bin üzerine çıktığını, Bunun büyük kısmının E-Bordro ve Personel KEP Uygulamaları kullanıcılarından müteşekkil olduğunu, pazarda 2 milyon civarı aktif KEP adresi bulunduğunu raporlamıştır. Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için https://www.edmbilisim.com.tr/ web sitesini incelemenizi öneririz.

02 Şub 2021 - 15:10 - Teknoloji --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.127.575 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

01

Edm Bilişim-8503024642 - KOBİ’lere E-Tebligat Zorunluluğu getirildi.

KOSGEB'ten yapılacak teşvik tebligatları artık UETS (Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi) ile yapılacak.

E-Tebligat - UETS ve KEP (EYP Modülü dahil) hesaplarınızı tek ekrandan yönetebileceğiniz ve yazışmaya elden cevap vermeye gerek kalmadan, tüm Devlet Kurumlarına online olarak cevaplar verebileceğiniz sisteminizi sunarız.

Sistemizin en büyük avantajı, Türkiye’de ilk ve tek olarak KEP - UETS tam entegrasyonu ve yine KEP - EYP modülünü içinde bulundurmasıdır.

EDM Bilişim, tüm Kobi'lerimize gururla sunar.

Dönüşümde E'yi, İzmir EDM Bilişim ile yakalayın.

? 0850 302 4642

#eimza #kep #ebilet #edefter #efatura #ETebligat #UETS #KEP #EYP #edeftersaklama #eirsaliye #esmm #earşivfatura #izmiredmbilisim #serbestmeslek #edmbilisim #izmir #edönüşüm #serbestmeslekmakbuzu #malimüşavir #elektronikfatura #gibportal #emutabakat #dijitaldönüşüm #edefterbeyan #ikincilkopya #gib #dişhekimi #muhasebe

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 01:57Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?