Siz hangi türk soyundan geliyorsunuz?

Anadolu'yu Türk yurdu yapan Oğuz Boylarını iyi anlamamız gerekir. Hepimizin kökü buraya dayanır. İşte Anadolu'nun dört bir yanına dağılan boylarımız, atalarımız.. Oğuz boylarının Anadolu’daki son durumu / Günümüzdeki yerleşim yerleri

Oğuz boylarının Anadolu’daki son durumu / Günümüzdeki yerleşim yerleri

ALUR Salur.................. Antalya-ElmalıSalur.................. Antalya-Kumluca Salur.................. Antalya-Manavgat Salur.................. Bolu-Gerede Salur.................. Çankırı-Orta Salur.................. Çorum-Seydim Salur.................. ErzincanRefahiye-Akarsu Salur.................. Isparta-Şarkikaraağaç Salur.................. Kayseri-Güneşli Salur.................. Karaman Salur.................. Yozgat-Sorgun Salur.................. Manisa-Gördes Salurçiftliği............... “ - “ Salur.................. Samsun-Ladik Salur.................. Tokat-Artova Salur.................. Tokat-Zile-Boztepe Salur..................
2-BAYAT Şambayadı.................Adana (Merkez) Şambayat(Bucak).............. Adıyaman-Besni Bayatcık..................Afyon (Merkez ) Bayat(Hambarcın).............. Afyon-Emirdağ Bayat................... Amasya(Ezine) Bayat................... Amasya(Merzifon) Bayat................... Ankara-Ayaş Küçükbayat(Bayatatik)............ Ankara-Bala-Karakeçili Zümrütova (Bayat )............. Antalya-Elmalı-Akçay Bayat................... Antalya-Korkuteli Bayatbademleri............... “ - “ Bayat.................... Aydın-Konakpınar Bayat.................... Bilecik-Gölpazarı Yakabayat................. Bolu-(Merkez) Bayatlar..................Çanakkale-Yenice-hamdibey Bayat.................... Çorum-Merkez(ilçe) Bayat.................... Çorum-Kargı Bayat.................... Denizli-Çivril Bayat ( Füseyni)............... Diyarbakır-Çermik Bayatlı...................Gaziantep(Merkez) Bayatköyü.................. Isparta-Atabey Özbayat (Gemenbayat)............ Isparta-Yalvaç Bayatdoğanşali................ Kars-Iğdır-Taşburun Bayat.................... Kastamonu-Tosya Bayat.................... Konya-Hatip Yağlıbayat.................. Konya-Obruk Bayat................... Konya-Beyşehir Karabayat.................Konya-Beyşehir-Doğanbey Bayat................... Kütahya-Aslanapa Bayat................... Kütahya-Sabuncu Bayat................... Manisa-Gördes Bayat................... Manisa-Soma Bayat................... Niğde-Bor Bayat.................... Sakarya-Geyve Bayat.................... Sinop-Durağan Kalınbayat................. Urfa-Hilvan-Gölcük Bayatören (Bayatviran)............ Yozgat-Osmanpaşa
9- AVŞAR ( AFŞAR ) Afşar.................... Afyon-Dinar-Dombayova Avşar................... Amasya-Ezine Afşar................... Ankara-Bala Büyük Afşar................ Ankara-Delice Küçük Afşar................ Ankara-Delice Afşar.................... Ankara-Güdül Afşar.................... Ankara-Kalecik-Çandır Avşar (Burhaniye)..............Ankara-Polatlı Afşar.................... Şereflikoçhisar-Ağaçören Avşar (Afşar)................ Antalya-Elmalı_Akçay Avşar................... Aydın-Söke KocaAvşar.................Balıkesir-Merkez Çam Avşar.................Balıkesir-Balya Afşar(Afşargıdırıç-Afşargidiriç)........Bolu-Merkez Afşartarakçı................. Bolu-Gerede BirinciAfşar(afşarevvel)............Bolu-Gerede İkinci Afşar(afşarsanı)............. “ “ Afşar.................... Bolu-Mengen-Gökçesu Afşar.................... Bursa-Yenişehir Afşar.................... Çankırı-Çerkeş Avşar.................... Çorum-Kargı-Hacıhamza Menteşe(Afşar)................Denizli-Honoz KarahüyükAfşarı...............Denizli-Acıpayam KumAfşarı.................. “ “ Avşarözü(Hüseyinşeyh)............ Erzincan-Refaiye YakaAvşar.................Isparta-Eğridir-Aksu Afşar....................Isparta-Gelendost Afşar.................... Kastamonu-İhsaniye( Araç) Afşargüney.................Kastamonu-Küre Afşarimam.................. “ “ Afşar....................Kastamonu-Taşköprü Avşarpotuklu................Kayseri-Pınarbaşı Avşarsöğütlü.................Kayseri-Pınarbaşı-Pazarören Büyüksöbeçimen( Avşar)........... Kayseri-Sarız BayAfşar..................Konya-Beyşehir KüçükAfşar................. “ “ Afşar....................Konya-Çumra-Dinek Afşar....................Konya-Hadim-Taşkent Afşarlı................... Konya-Kadınhanı-Kurtasanlı Afşar....................Kütahya-Emet-Pazarören(örencik) Afşar(Kürtleravşarı)............. Kahramanmaraş-Merkez Avşarlı...................Kahramanmaraş-Türkoğlu Avşar................... Mugla-Milas Afşar....................Manisa-Sarıgöl Avşar...................Manisa-Gördes-Köprübaşı Avşar.................. Manisa-Turgutlu Avşarcık................. Sivas-Divriği Avşar...................Sivas-İmranlı-Karacaören Avşar...................Sivas-Suşehri-Akıncılar Avşarören(Avşarveran)........... .Sivas-Kangal-(Akpınar) Avşar...................Sivas-Zara-Şerefiye Avşar(Apşur)................Tekirdağ-Barboros Avşarağzı..................Tokat-Çamlıbel Avşaralanı................ Yozgat-Çayıralan Afşar................... Zonguldak-Eflani
-YAZIR Yazır................... Ankara-Çubuk Yazır................... Antalya-Korkuteli Kumluca yazırı(iydiryazırı).......... Antalya-Kumluca Yazır ( Finike yazırı)............. Antalya-Finike Yazır................... Aydın-Karacasu Yazırlı................... Aydın-Nazilli Gölcük ( Yazır)............... Burdur-Gölhisar-Çavdır Yazır................... Burdur- Ağlasun Yazır................... Çorum- Sungurlu-Boğazkale Yazır................... Denizli-Acıpayam Yazır....................Denizli-Çal Yazır................... Edirne-Enez Yazır................... Eskişehir-Sivrihisar-Günyüzü Yazır................... Gaziantep-Nizip-Barak Yazır................... Kayseri-Merkez Yazır................... Konya-Sille Yazır................... Konya-Doğanhisar Yazır ( Kuzeyrip ).............. Mardin-Savur-Sürgücü Yazır................... Tekirdağ-Barboros
BAYINDIR Bayındırlı................ Adana-Bahçe-Haruniye Bayındır................. Ağrı-Tutak Bayındır................. Ankara-Çankaya Bayındır................. Ankara-Çamlıdere-Peçenek Bayındır................. Antalya-Elmalı Bayındır................. Antalya-Kaş Bayındır................. Aydın-Nazilli Ovabayındır............... Balıkesir-Merkez Bayındır................. Bolu-Göynük Bayındır................ Burdur-Merkez Bayırköy(Bayındır)............ Burdur-Gölhisar-Çavdır Bayındır................. Burdur-Yeşilova Bayındır(KokarcaMamure)......... Bursa-İznik Bayındır................. Bursa-Orhaneli-Büyükorhan Bayındır................. Çankırı(Merkez) Bayındır................. Çankırı-Çerkeş Bayındır................. Çankırı-Eskipazar Derebayındır............... Çankırı-Orta Ortabayındır(Yenicebayındır)....... “ - “ Tutmaçbayındır............. “ - “ Bayındır................ Çorum-Mecitözü Bayındır(Arapkent)............ Diyarbakır-Bismil-Tepe Bayındır................ Elazığ-Keban Bayındır................ Erzurum-İspir-Pazaryolu Bayındır................ Erzurum-Tekman-Gökoğlan Aşağıbayındır.............. Gaziantep-Nizip Yukarıbayındır............. Gaziantep-Nizip Bayındır................ Giresun-Bulancak-Kovancık Bayındır................ Gümüşhane-Yağmurdere Bayındır................ İçel-Silifke Bayındır................ İzmir Bayındır................ Kastamonu-Kuzyaka Bayındır................ Kırşehir-Kaman Bayındır................ Konya-Beyşehir Bayındır................ Samsun-Kavak Bayındır (Melüller)........... Sivas-Kangal-Kavak
EYMÜR (EYMİR) Eskieğmir............... Afyon-İhsaniye Eymir.................. Amasya-Merzifon-Alıcık Kıreymir................ Amasya-Merzifon-Sarıbuğday Eymir(Eğmir).............. Amasya-Suluova İymir(Eymür-iğmir)........... Ankara-Yenimahalle-Kazan Aşağıemirler.............. Ankara-Çubuk İmirli................. Ankara-Delice İğmir................. Ankara-kızılcahamam-Pazar Eymir................. Nallıhan Eymir(Eğmir).............. Antalya-Elmalı Dağeymiri(dağemiri)........... Aydın-Merkez Ovaeymiri(Ovaemiri)........... Aydın-Merkez Eymir................. Aydın-Karacasu Eğmir................. Balıkesir-Havran Eymir(Eymur-Eymür).......... Bolu-Gerede Eymir................. Bursa-İnegöl Eymir................. Çorum-Merkez Eğmir................. Giresun-Aluçra-Çamoluk Eymür................. Giresun-Tirebolu Eymür................. Gümüşhane-Bayburt-Demirözü Eymür................. Gümüşhane-Kelkit Yakaemir(Yakaeymür).......... Isparta-Şarkikaraağaç Eymir................. Kastamonu(Merkez) Eymir(Eğmir).............. Kütahya-Altıntaş Eymir................. Malatya-Arapkir Eymir................. Malatya-Arguvan Eymirli(Tibyat)............. Mardin-Kızıltepe Eymür................. Ordu-Ulubey Eymir................. Samsun-Havza Eymir................. Sinop-Gerze Eymir................. Sivas-Hafik Eymir................. Sivas-Kangal-Kavak Eymir................. Sivas-Zara Eymür................. Tokat-Reşadiye Eymir................. Yozgat-Sorgun
ALA-YUNDLU Alayund................. Kütahya-Merkez Alayunt(Arbay).............. Mardin-Midyat-Dargeçit(Kerburan) BÜĞDÜZ Büğdüz................. Ankara-Çubuk-Akyurt Büğdüz................. Burdur-Merkez Büğdüz................. Çankırı-Orta Büğdüz................. Çorum-Merkez Büğdüz................. Eskişehir-Alpu Büğdüz(Büydüz)............. Gaziantep-Oğuzeli Büğdüz(Büğüz).............. Kırşehir-Kaman
ÇAVULDUR (ÇAVUNDUR ) Çavuldur (Çavundur).......... Amasya-Merzifon Aşağıçavundur............. Ankara-Çubuk Yukarıçavundur............. Ankara-Çubuk Turunçova (Çavdır)........... Antalya-Finike Çavdır................. Anatlya-Kaş-Kalkan Çavdır................. Aydın-Bozdoğan Çavdır................. Burdur-Gölhisar Çavundur............... Çankırı-Kurşunlu-Atkaracalar Çavundur (Licek/Lico).......... Diyarbakır-Lice-Kayacık Çavundur............... Isparta-Şarkikaraağaç Çavundur............... Kastamonu(Merkez) Çavundur............... Kastamonu-Kuzyaka Çavdır................. Manisa-Soma Çavdır................. Muğla-Ula-Kavaklıdere
ÇEPNİ (ÇETMİ) Çepni................. Afyon-Sandıklı-Hocalar Çetmi................. Amasya-Gümüşhacıköy Çepnişabanlı..............Şereflikoçhisar-Ağaçören Çepni................. Balıkesir-Bandırma-Edincik Yeniçepni(Çerkezcetni).......... Bilecik-Bozüyük Yürükcetmi(Yürükcetni)......... Bilecik-Bozüyük Çepni................. Bolu-Merkez Çepni................. Bolu-Mudurnu Çepni................. Bursa-Mudanya Küçükçetmi............... Çanakkale-Küçükkuyu-Ayvacık Yeşilyurt(Büyükçetmi).......... Çanakkale-Ayvacık-Küçükkuyu Çetmi................. Çanakkale-Ezine Çetmi................. Çorum-İskilip Göletçetmi............... Çorum-Kargı Çepni.................. Giresun-Espiye Çayırlı(Çetmi).............. İzmir-Tire Çepni................. Kastamonu-Çatalzeytin Çetmi................. Kastamonu-Taşköprü Çepni................. Kastamonu-Kengiri-Tosya Çepni................. Kırşehir-Merkez-Çiçekdağı Çetmi................. Konya-Beyşehir-Üzümlü Çetme................. Konya-Doğanhisar Çetmi................. Konya-Hadim-Taşkent Çepniharmandalı(Yobazharmandalı).... Manisa-Saruhanlı Çepnimuradiye............. Manisa-Saruhanlı Çepnibektaş............... Manisa-Turgutlu Çepnidere................ Manisa-Turgutlu Çepni................. Samsun-Alaçam Çitme................. Sivas-Divriği-Gedikpaşa Çepni...................... Yozgat-Boğazlıyan Yazıçepni................ Yozgat-Boğazlıyan
DODURGA Dodurga.................. Afyon-Sandıklı Dodurga.................. Ankara-Yenimahalle Dodurga.................. Bilecik-Bozüyük Yeni Dodurga............... Bilecik-Bozüyük-Dodurga Dodurga.................. Bolu( Merkez) Dodurga.................. Bolu-Mudurnu Dodurga.................. Çankırı-Çerkeş Dodurga.................. Çankırı-Orta Dodurga.................. Çorum-Osmancık Aşağı Dodurga(Dodurgalar) ......... Denizli Acıpayam Yukarı Dodurga(Dodurgalar)........ “ “ Dodurga................. Mugla-Fethiye-Eşen Dodurga................. Sinop-Boyabat Demiryut(Tödürge)............. Sivas-Zara Dodurga.................. Tokat-Çamlıbel Dodurga.................. Zonguldak-Ulus
DÖĞER Döğer................... Afyon-İhsaniye Aşağı Düver................ Bolu-Gerede-Çavuşlar(Dörtdivan) Yukarı-Döğer............... “ “ “ “ Düğer................... Burdur (Merkez) Döğer (Dibni)............... Diyarbakır-Dicle Döver (Düver)............... Hatay-Harbiye Düverlik................. İzmir-Torbalı Düğer.................. Kayseri-Himmetdede Döğer (Düğer)............... Konya-Ilgın Düğer................... Mugla-Fethiye-Kemer Düğer................... Sivas-Hafik Düğer................... Urfa-Hilvan-Ovacık
EYMÜR (EYMİR) Eskieğmir............... Afyon-İhsaniye Eymir.................. Amasya-Merzifon-Alıcık Kıreymir................ Amasya-Merzifon-Sarıbuğday Eymir(Eğmir).............. Amasya-Suluova İymir(Eymür-iğmir)........... Ankara-Yenimahalle-Kazan Aşağıemirler.............. Ankara-Çubuk İmirli................. Ankara-Delice İğmir................. Ankara-kızılcahamam-Pazar Eymir................. Nallıhan Eymir(Eğmir).............. Antalya-Elmalı Dağeymiri(dağemiri)........... Aydın-Merkez Ovaeymiri(Ovaemiri)........... Aydın-Merkez Eymir................. Aydın-Karacasu Eğmir................. Balıkesir-Havran Eymir(Eymur-Eymür).......... Bolu-Gerede Eymir................. Bursa-İnegöl Eymir................. Çorum-Merkez Eğmir................. Giresun-Aluçra-Çamoluk Eymür................. Giresun-Tirebolu Eymür................. Gümüşhane-Bayburt-Demirözü Eymür................. Gümüşhane-Kelkit Yakaemir(Yakaeymür).......... Isparta-Şarkikaraağaç Eymir................. Kastamonu(Merkez) Eymir(Eğmir).............. Kütahya-Altıntaş Eymir................. Malatya-Arapkir Eymir................. Malatya-Arguvan Eymirli(Tibyat)............. Mardin-Kızıltepe Eymür................. Ordu-Ulubey Eymir................. Samsun-Havza Eymir................. Sinop-Gerze Eymir................. Sivas-Hafik Eymir................. Sivas-Kangal-Kavak Eymir................. Sivas-Zara Eymür................. Tokat-Reşadiye Eymir................. Yozgat-Sorgun
- KARGIN Kargın................. Afyon-Sandıklı Kargın................. Ankara-Çubuk Kargın................. Ankara-Kalecik-Çardır Kargın................. Kırıkkale-Balışeyh(Balışık) Kargın................. Antalya-Korkuteli Kargın................. Balıkesir-Bigadiç Kargın................. Çorum-Alaca Derekargın............... Çorum-İskilip Kargın................. Erzincan-Tercan Kargın................. Eskişehir-Merkez Karkın................. Eskişehir-Sivrihisar Kargın................. Kastamonu-Tosya Kargın-Kızıközü............. Kırşehir-Kaman Kargın-Meşe.............. “ - “ Kargın-Selimağa............. “ - “ Kargın-Yenice.............. “ - Mucur Karkın................. Konya-Çumra Dedekarkın............... Malatya-Yazıhan Kargın................. Manisa-Turgutlu-Ahmetli Kargınışıklar.............. Manisa-Demirci-Karbasan Kapugargın(Kargınkürü)......... Muğla-Köycegiz-Ortaca Kargın................. Aksaray-Taşpınar Kargın................. Sivas-Koyulhisar Kargın................. Sivas-Yıldızeli-Çırçır Kargın (Demenikargın).......... Tokat-Çamlıbel Kargıncık (Karkıncık)........... “ - “ Kargın................. “ - Turhal
BOZOKLAR A- GÜN HAN SOYU 1- KAYI BOYU Arife-Arık-lu Aşireti Resullü Aşireti Aktaş Aşireti Saçıkara Aşireti Çakmak Aşireti Karataş-lı Aşireti İncesu Aşireti Mahan Aşireti Akkul Aşireti Erkekli Aşireti Karakeçili Aşireti Kazancılar Aşireti Murd-Mert Aşireti Harameyn-Kavas Aşireti Akkeçili Aşireti İkiz-oğlu Aşireti Kemal-oğlu Aşireti Miragülü-Mirgunlü Aşireti Çavuş Aşireti Hacı Ali Uşağı Aşireti Kurd-lu-oğlu Aşireti Poyraz Aşireti 2- KARA EVLİ BOYU Karalar Aşireti Kara Aşiret Karaağaç Aşireti 3- BAYAT BOYU Şambayadı Aşireti İsmail-li Aşireti İlbeyli Aşireti Bahşi Aşireti Onar-Anar Aşireti Çakal Bayadı Aşireti Pehlivanlı Aşireti Kuzugüdenli Aşireti Sarıcalar Aşireti Barak AşiretiAşir Beyzeki Aşireti (Bezek-Beyzeki- Şeyh Bezenli, Baziki-Şıhbızınlı,Beyzavi-Beygazi Aşireti) Okçu-Okciyanlı Aşireti İzzettinli Aşireti Salarlı Aşireti Solak Aşireti Ceriganlı Aşireti Ahçı Kozi Aşireti Kozan Aşireti Şarkıyan Aşireti Mestan Bey Aşireti (Mutsan Mutsak) Karsan-Kars Aşireti Sevindik Aşireti Evci Aşireti Bayan Aşireti Kotan-kal Aşireti Kazak Aşireti Kanglı-kadlı Aşireti (Kadılı Kanlı Kangı). Karagöz Aşireti Eldelek Aşireti Kaçar-Macar-Mercan Aşireti Koca-oğlu Aşireti Ağcalı (Akçalı) Aşireti Akçakoyunlu Aşireti Hışır Aşireti Yerköylü Aşireti Harun-Yapaltınlı Aşireti Karaca-kürt (kurt) Aşireti Yağmur Aşireti Türgiş Aşireti (Dürkeş Türkeş Dirkeş Dirşek Tirkeş Dirkeş Tirkeşkaya Dirkeşkaya Türkeşan) Kara-bıyık Aşireti Terkan Aşireti (Tarkan Türkan Tırkanlı Terkian Tirken Terkişan Türkeşan) Erayhan Oymağı Türkan-lı Aşireti (Tırkanlı) Karlıklılar Aşireti Çorum Kürdü ‘Lek’ Aşireti Akbaş-oğlu Aşireti Hacılar Aşireti Kıran Aşireti Karmış Oymağı A- DULKADİRLİ HANEDAN SOYU Zülkâdiriyye Hisarbeyli Dulkadir-li-oğulları Dölarslan Mestanbey Salmanlı I- DULKADİRLİLER İÇERİSİNDE YERALAN AŞİRETLER Budak, Sungur, Boyalı, Karacakürt, Çongar, Köşger, Tatlı, Şerefeddinli, Söklen, Koçak (Koçi) Bey, Derviş, Karalar, Küreci (Küre), Körklü (Körkü), Kızıl-lı, Kızılkocalı, Köçekli, Sekülü, Şeyh Şâmi, Alişar, Topaç, Musahacılı, Torunlar, Yassıvela, Tatar, Hasan, Demircili, Bahşi-Bahşili, Alamalsı, Alcı, Zakirli, Mihmatlı, İsalu, Yümrük, Kılıç, Nefesoğulları, Osmanoğlu, Sarılar, Karlı, Belen, Çay, Mert, Karmış, Pekmezli, Kayran, Kodal, Kulfalı, Çöplü, Gündüzlü, Hacılar, Çarıklı, Muslu, Bazlamaç, Çiçekli, Altın, Ketsen, Kertil, Tekeli, Evliyalı, Turhan, Bekdik, Göksu-lu, Yahşi, Harbandelü, Çatalı, Çeçenli, Nurgöz, Kubat, Rişvan, Turtgutlu, Kabakulak, Recepli, Safalı, Koruculu, Hüseyin, Hacılı, Karahamzalı, Taşlı, Kızıldonlu-Karadoğan-Karadonlu-Karadona Poyraz-lı, Bağdatlı, Tacirli, Keven, Orhanbeğli, Sakalu, Kelallı, Kadir-li, Duman, Durak-lı, Karabıyık, Tirkeş, Zekeriyalı, Sarıkız –Tokuş, Maraş-lı, Bağdatlı, Kerküklü, Musullu, Şamlı, Tarhanlı, Halepli. Budak Aşiretleri; Budak bin Nazır, Budak, Şahbudak, Budak-özü, Budağın, Budak Fakı, Budakören, Eskibudak, Eskialibudak, Akbudak, Karabudak, Alibudak, Yenialibudak, Yenibudak Şıh (Şeyh) budak, Dişbudak Akbey-Akcan. I- SALMANLI AŞİRETİ VE BAĞLI KOLLARI: Salman, Salmanlı, Süleymanlı, Sarısüleymanlı, Körmehmet, Arapuşağı (oğulları), Sarıhalil, Göçer, Safioğlu, Uzun, Ziyaoğlu, Dokuz Döğenoğlu, İnandıklı, Bohacı, Bali, Güllüce-Güllü-Göllücek, Yorgalar, Dambasan, Kızlarçıktığı, Ekizoğlu, Demirciler, Abdioğulları, Abdullahoğulları, Sarışeyh, Şeyhler-Uğurluşey, Keleş, Mirgunlu, Ağca-lı-Ağcakoyunlu, Hışır, (Kara) Yakuplu, Kozanoğlu, Çiçekli, Kadı-lı, Alaca-atlar, Eşekli, Yaman, Yağlu, Polad-lu, Türkanlı, Şeyhi Bey, İsrafilli, Develi, Kargalı, Kara-kütük, Kavurgalı, Gözükızıllı, Eyne-Aynabeğ Bardakçı, Cemaloğlu, Demirlipınarı Kabaklı, Kayadibi, Kanluca, Köseoğlu, İvez, Kaçar-Macar, Körpeli, Demirci-ler Aşiretleri. a- ULUYÖRÜK AŞİRETLERİ: Orta Pare koluna mensup aşiretler (Ekizli, Pirevlekli, Çabanlu, Çongar, Orta-kışla-köy). Yüzde Pare koluna mensup aşiretler (Karakeçili, Turgutlu, Ağcakoyunlu Kara Fakihli, İzzettinli, Özlü, Kurugöllü). Şarki Pare kolu Çongar Aşireti Bulduk-lu Aşireti; Çomaklı Aşireti Hamid Bölüğü; Göynük Aşireti Çardak Aşireti 4- AKLA EVLİ BOYU Halkahavlu Aşireti Halkaevli Aşireti B- AY HAN SOYU 1- YAPARLI BOYU Yeniyapar Aşireti Yeniyapan Aşireti Çukurlu Aşireti

2- YAZIR BOYU Yazıcı-yazar Aşireti Alan-lı Aşireti Az’lar Oymağı Alamaslı Aşireti Karacalı Aşireti

3- DÖĞER BOYU (Düğer, Döver, Kürt-döğer, Tüğen). Toker –Töker Aşireti Tanrıverdi Aşireti Gündoğmuş-lar Aşireti Bayram-oğlu Aşireti Dokuz-Topuz-Tokur Aşireti Bezgar-Bezirgan Aşireti Rişvan Aşireti Tarkan-Terkan-Terkian-Tirkeş Aşireti Kavili Aşireti

4- DODURGA BOYU Şakırga Aşireti (Şarlak, Şakar). Kara Bekir Aşireti Karatay Aşireti
C- YILDIZHAN SOYU 1- KARGIN BOYU Garipçe Aşireti 2- KIZIK BOYU Keleş-oğlu Aşireti Hamallı Aşireti Pekmez-ci Aşireti Karasakal Aşireti Savcılı Aşireti Höçük Aşireti Bozatlı Aşireti 3- BEĞDİLİ BOYU Babai Aşireti Bali-Ballı Aşireti Hasan Bali Aşireti Eşen Aşireti Alişarlı Aşireti Elvanlı Aşireti Badılı-Kazlı/Bedil Aşireti Şerefeddünlü Aşireti. (Şerefli) Ağsak Fakih Aşireti Şadili Aşireti Kubad Aşireti Balabanlı Aşireti Masadlı Aşireti Harzem Aşiretleri; (Harizm Horzum) Diğin Aşireti Kayır Han Aşireti Deniz-li Aşireti (Deniz Şeyh ,Deniz, Deniz Hacı ve Dengiz) Hasan Dede Aşireti Dedemoğlu Aşireti Kulfalı Aşireti Karakocalı Aşireti Develi Aşireti Tabanlı Aşireti İnallı Aşireti Çemelü Aşireti Mihmatlı Aşireti Korkmaz Aşireti Çağırganlı Aşireti Şeyhler Aşireti Işıklar Aşireti Çakır-oğlu Aşireti Eşekli Aşireti Kılıç-lı Aşireti Harbendeli Aşireti Pir Hüseyin Aşireti Bostan-cı Aşireti Cuma-li Aşireti Kasım-oğlu Aşireti Akkaş Aşireti Ağaçtan Aşireti Ceceli Aşireti (Cacalı, Ceceli, Cice, Çiçe). Güneş-li Aşireti Kahyalı Aşireti 4- AVŞAR BOYU (Afşar, Yağgu, Avuşar, Avu). Köşker Aşireti Gündüz-lü Aşireti Halaç-lar-oğlu Aşireti Cüllahlar-Çulhalı Aşireti Musahacılı-Hacımusalı Aşireti Reyhanlı Aşireti Kodal-lı-Torun-lar Aşireti Karacalı Deliler Aşireti Manişar Aşireti Çöplü Aşireti Bulgurlu Aşireti Cafer-li Aşireti Cevheri Aşireti Kırgan Aşireti Solak Aşireti Yağlu-Yağbastı Tacirli Aşireti Dalkılıç Aşireti Alp’li Aşireti Bardakçı Aşireti İmanlı Aşireti Tok Aşireti Arbişli Aşireti Köpek-li Aşireti İmamoğlu Aşireti Kazıklı Aşiretleri Garipşah Aşireti Habili Aşireti Cingöz Aşireti Araphasanlar Aşireti Kırklı-Kırklar Aşireti Kocanallı Aşireti Bedil Aşireti Cemele Aşireti Karahıdır Aşireti Haliller Aşireti Cingöz Aşireti A- VARSAK AŞİRETLERİ I- KUSUN AŞİRETLERİ Abdal Elma-lı Aşireti Ali Baba Aşireti Evci Aşireti Söklen Aşireti Koçi Baba Derviş Aşireti Salihli Aşireti Saruşeyhli Belen Aşireti Haydar Aşireti II- ULAŞ AŞİRETLERİ Ulaş Aşireti Çukurlu Aşireti Hüseyin-li Aşireti Yortan Aşireti Elvanlı Aşireti Yenicelü Aşireti Zekeriya Hacı Aşireti Kartal-oğlu Aşireti Çıtak Aşireti Çatak Aşireti Toklu Kömüş Aşireti Konur Aşireti Alişarlı Aşireti Baran Aşireti Sarıkız-Tokuş Aşireti B- CERİT AŞİRETLERİ Ceritoğlu Aşireti Ciritçi-Oğlu Oymağı Ak-sungur Aşireti Ze(a)ngi Aşireti Aygar Aşireti Yorgalar Aşireti Piroğlu Aşireti Karahacı Aşireti Silsüpür Aşireti ÜÇ OK KOLU A- GÖK HAN SOYU 1- BAYINDIR BOYU Akkoyunlu Aşireti Kızılkoyunlu Aşireti Yabanlı Aşireti Herikli Aşireti Karakoyunlu Aşireti Baran Aşireti (Barani, Beran, Boran). Mamalı Aşireti Çapan Oymağı Kavak Aşireti Tülü-Tülek Aşireti Erkulu-Kula Cemaati Kabasakal Aşireti Ulaş Aşireti

2- PEÇENEK BOYU Çor Aşireti Milli Aşireti Melikanlı Aşireti Çoban-oğlu Aşireti Küre Aşireti

3- ÇAVULDUR BOYU Çavdar Aşireti Çavgın Aşireti Çavdır Aşireti Çandır Aşireti 4- ÇEPNİ BOYU Abdal Aşireti Beyazıt Aşireti Yanacık Aşireti Teber-rik Aşireti Elmalı Aşireti Kır Aşireti Kırık Aşireti İbrahim “Seydi” Aşireti Abdi Aşireti Saruşeyh Aşireti Bektaş-oğlu Aşireti Ali Çelebi Cemaati Koçi-Koçak Bey Cemaati Derviş Cemaati Nöbeti Baba Cemaati Kara Baba Aşireti Yaman Aşireti Sarıkız Aşireti Tokuş adı Şahbaz Oymakları; Eyne-li Aşireti İnegazili Aşireti Balım Sultan Cemaati Himmet Dede Cemaati Hırka Aşireti Ustaculu Cemaati Çayan Aşireti Haydar Cemaati Demir-ci-ler-Kandemir Aşireti İslamlı Aşireti Alemli Aşireti Ömerli Aşireti Kuştemurlu Aşireti Kamberli Aşireti Dikmen Aşireti Hatap Aşireti Sarıkamış Aşireti Kalender-oğlu Cemaati Camiler Aşireti Yakuplu Aşireti B- DAĞ HAN SOYU 1- EYMÜR BOYU Yamuklar Aşireti Tosun-oğlu Aşireti Kayalu (Kayalar) Aşireti Gündeşli Aşireti (Gündeş Gündaşlı). Dedesli Aşireti Kertme Aşireti Bayraktar Aşireti 2- ALAYUNDLU BOYU Alaca-atlar Cemaati Alaca Aşireti Şeyh Şami Aşireti Koz-lu Aşireti Karamuk Aşireti Kuz Aşireti Danış Aşireti Kaymaz Aşireti Ocaklı Oymağı

3- YÜREGİR BOYU Kütük-ler Aşireti Kamışlı Aşireti Kavurgalı Aşireti Gözükızıllı Aşireti Kabak-lı-çı Aşireti 4- SALUR BOYU Keller Aşireti Teke Aşireti Kantekeli Aşireti Kelleci Aşireti Ayak Aşireti Burkaz Aşireti Kınalı Aşireti Daş Aşireti Alseki Aşireti Şah Kulu Aşireti Güllüce Aşireti Tuğlu Aşireti Karaballı-Karabenli Aşireti Arat Oymağı Çağun Aşireti Ödemiş Aşireti (Otamış, Tohtamış, Hotamış) Koyun-cu-lu Aşireti Konur Aşireti Tat-lı Aşireti (Dad-lı Tad). Karaman Aşireti Dinek Aşireti Keskin Aşireti


C- DENİZ HAN SOYU 1- KINIK BOYU Kızıl Aşireti Medli-Müdü Taifesi Bağdatlı Aşireti Turgut-lu Aşireti Atabeyler Aşireti Ata’lar Aşireti Bay-karaoğlu Aşireti 2- YIVA BOYU İvaz Aşireti Avcı Aşireti Perçem Aşireti 3- BÜĞDÜZ BOYU Bükdüz, Buğüz, Bunduz, Beğdüz,Boğduz Aşireti Botan Aşireti Karabaşlı Aşireti Zilan Aşireti Birik Aşireti Delik Aşireti Pirekhal Aşireti Sevid Aşireti Ritik Aşireti Redikha Aşireti Geltür Aşireti Kürdik Aşireti Dilik Aşireti 4- İĞDİR BOYU İğde Aşireti Terzi-li-oğlu Aşireti Karçığay Aşireti Bozdoğan Aşireti Köse-li Aşireti Karaköse Aşireti Hadımlı Aşireti Bıçakçılar Aşireti Tartar Aşireti Sipahi Aşireti Sindel Aşireti


DİĞER OĞUZ BOYLARI TATAR AŞİRETLERİ Abacı, Abdül, Altmış, Arsa Yüzü, Artukşah, Ayacı, Bahaaddin, Baltolu, Banyal, Bayan Yüzü, Bayramlu, Baytu, Başöyük, Çalış Otağı, Çepiş, Çoban Otağı, Etrakiyye, Gündoğmuşlar, İyan, Karataylu, Keremuddin, Nureddin, Alagöz, Onar-Otak, Özü, Satı, Tataran, Ulu Otak, Yamanoğlu Bunalan Çalap, Burun, Karpuz, Çongar, Kangallı, Artukşah, Uluşah, Rüstembey, Avdul, Kataroğlu, Olcaytu, Baycu, Kireyit, Tayci, Taysi, Nebci, Kuin, Samagar, Kataroğulları, Noyan, Ceceoğlu, Çağan, Tülek, Gazan, Celayir, Abaka, Okuna, Dengiz,Buğday, Buka, Yasavur, Kurbağa, Avan-oğlu, Gireyve, Güllühan Aşiretleri Alagöz Aşireti Kavutsan Aşireti Satı Aşireti Özü Aşireti Çongar Çomar Aşiretleri Kurbağa-lı Aşireti Avan-oğlu Aşireti Dulkadirli Tatarları Noğay Tatarları Ahıska (Gürcü) Aşiretleri Sabir-Sibir Aşiretleri (Sabir, Sabır, Şarban, Şerban, Serdan, Savran, Savur, Sabar) KÜRT ADI ALMIŞ AŞİRETLER Karakeçili Aşireti Kürtdöğer Aşireti Laçin Aşireti Şambayadı Aşireti Esen Aşireti Abdal-lı Aşireti Karagül Aşireti Alan-lı Aşireti Şavlu Aşireti Kuman Aşireti (Kaman, Kürmanci Aşireti) Ayaz Aşireti Kuşçu Aşireti (Kuşçalı, Kulak) Çakır-lı-oğlu Aşireti


ÜST BOYLARI HAKKINDA ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN TÜRKMEN OYMAKLARI Akgümüş Oymağı Arap Adı Almış Aşiret ve Taifeler Arıcı Aşireti Tekir-ler Aşireti Armud-lu Aşireti Ayaz Oymakları Akçiçek Aşireti Ayçiçek soyadı almış oymaklar Batak Oymakları Bayrek Aşireti Balkan Türk Aşiretleri; Baytar Aşireti Besim Sülalesi; Bilecen Oymakları Birevi Aşireti Boz Aşiretleri Buhara ve Kartal Oymakları Cender Aşireti Cihanbeğli Aşireti Çallı-oğlu Aşireti Çapar Aşireti Çil-oğulları Aşireti Çimeli Aşireti (Çime, Çimeli, Arabı). Çit Aşireti Çopraşık Aşireti Çöçü Adı Almış Oymaklar Dağdaş Aşireti Darendeli Aşiretleri Delice Aşireti Demirbüken Oymakları Dertli Aşireti Derzi Aşireti Dişli-döşlü Eksüncelü Aşireti Elbasan Aşireti Erciyes Aşireti Erkuş Oymakları Gülabi Aşireti İnanç-oğulları Aşireti Hafirhacılı Cemaati Hot-oğlu Oymağı Karaçay Aşireti Karaduman Aşireti Karafakılı Aşireti Karafilik-felek Oymağı Karakuyu Aşireti Karagaş Aşireti Kara Murad Aşireti Kapaklı Aşireti Kavlak Aşireti Kepez Aşireti Kıcılı Aşireti Kuştemurlu Aşiret; Kozak Aşireti Körpeli Aşireti; Külük Aşireti Lezgi Aşireti Memiş Aşireti Mucur Aşireti Oyukhacılı Cemaati Polat Aşireti Salavatlı Aşireti; Sarıkaya Aşireti Selamlı Aşireti Serçe Aşireti Şahinbaz Oymakları Sarsalı Aşireti; Şimşek sülalesi Şingirler “Siğiller” Aşireti Sineminli Aşireti Şirvan Aşireti Tekin Aşireti Tevhikiye Köyü Toroman Aşireti Tural Aşireti Türkmen Adı İle Anılan Oymaklar Uz Adı Almış Oymaklar; Yanova Aşireti Yeşil Aşireti Yirce Aşireti Yozgat Aşireti Yördem Oymağı Yörük Adı İle Anılan Oymaklar Yurt Aşireti Zeyveli Aşireti Zobu Adı Almış Oymaklar Zongür Aşireti
YÜREĞİR Yüreğil.................. Afyon-Dazkırı Yüreğil.................. Afyon-Emirdağ Üreğil.................. Ankara-Beypazarı-Uruş Yüreğil................. Ankara(semt adı) Yüreğil (Menderesboğazı)......... Balıkesir-Sındırgı Yeniyüreğil............... Bilecik-Bozüyük-Dodurga Yüreğil................. Burdur-Bucak-Kızılkaya Yeşilköy(Yüreğil............. Burdur-Tefenni Üreğil.................. Bursa-Orhangazi Yüreğil(Yüreyil).............. Denizli-Acıpayam Dilek(Öregel).............. Giresun-Şebinkarahisar Karademir............... Giresun-Tirebolu Yüreğil................. Kayseri-Güneşli Eskiyüreğil(Atikyüreğil).......... Kütahya-Köpüören Oluklu(İregül) ............ Ordu-Fatsa Öreğil(Üreğil).............. Sivas-Hafik Büyükyüreğil.............. Sivas-Şarkışla Küçükyüreğil.............. Sivas-Şarkışla
YAPARLI Yeni Yapar................. Bolu-Gerede Eski Yapar................. Çorum-Alaca
-YAZIR Yazır................... Ankara-Çubuk Yazır................... Antalya-Korkuteli Kumluca yazırı(iydiryazırı).......... Antalya-Kumluca Yazır ( Finike yazırı)............. Antalya-Finike Yazır................... Aydın-Karacasu Yazırlı................... Aydın-Nazilli Gölcük ( Yazır)............... Burdur-Gölhisar-Çavdır Yazır................... Burdur- Ağlasun Yazır................... Çorum- Sungurlu-Boğazkale Yazır................... Denizli-Acıpayam Yazır....................Denizli-Çal Yazır................... Edirne-Enez Yazır................... Eskişehir-Sivrihisar-Günyüzü Yazır................... Gaziantep-Nizip-Barak Yazır................... Kayseri-Merkez Yazır................... Konya-Sille Yazır................... Konya-Doğanhisar Yazır ( Kuzeyrip ).............. Mardin-Savur-Sürgücü Yazır................... Tekirdağ-Barboros
İĞDİR İğdir(Iğdır)............... Ankara-Kızılcahamam-Pazar Kumlucayazırı(İydiryazırı)......... Antalya-Kumluca Iğdır.................. Bolu- Düzce-Gümüşova İğdir.................. Burdur-Yeşilova İğdir.................. Bursa-Gürsu İğdir(Iğdır)............... Çankırı-Kurşunlu İğdir(Iğdır)............... Çankırı-Yapraklı İğdir.................. Denizli-Çivril İğdir( Iğdır)............... Eskişehir-Sarıcakaya İğdir.................. Gümüşhane-Bayburt-Naden İğdir ( Cerit ).............. İçel-Merkez Iğdır................. Iğdır( il) İğdir ( Iğdır).............. Kars-Selim Nefsiiğdir (İğdir)............ Kastamonu-Araç-İğdir İğdir.................. Kastamonu-Araç İğdirkışla................Kastamonu-Araç İğdir.................. Kastamonu-Küre İğdir(Iğdır)............... Malatya-Hekimhan İğdir.................. Samsun-Bafra-Kolay İğdir.................. Sivas-Zara-Beypınarı İğdir.................. Tokat-Artova İğdir.................. Tokat-Zile Başiğdir................ Zonguldak-Ereğli (Eflani)
YIVA ( YUVA ) Yuvaköy................. Amasya-Ezine Yuva.................. Ankara-Yenimahalle Yuva.................. Ankara-Çubuk-Sirgeli Yuva................... Antalya-Elmalı Yuvalılar................. Antalya-Finike Yuvacık................. Antalya-Kaş-Kalkan Yuva.................. Bolu-Merkez Yuva.................. Bolu-Seben Yuva.................. Burdur-Ağlasun-Kızılkaya Yuva.................. Burdur-Tefenni Yuvalak................. “ - “ Yuvalar................. Çanakkale-Çan Yuva.................. Çankırı-Orta Yuva.................. Çorum-İskilip Yuva.................. Denizli-Çivril-Işıklı Yuvaköy................. Giresun-Dereli_Yavuzkemal Yuvalı.................. Hatay-Hassa-Aktepe Aşağıyuva................ Kastamonu-Kuzyaka Yuvacık................. Koçaeli-Bahçecik Yuva.................. Nevşehir Yuva.................. Aksaray-Taşpınar Yuva................... Sivas-Divriği-Sincan Yuva................... Sivas-Gürün-Konakpınar Yuva................... Sivas-Saray

16 Oca 2021 - 00:07 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.490.822 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.




Anket Virüste vaka sayısının azalması için Sakarya'ya giriş ve çıkışlar kısıtlama getirilsin mi?