5000 TL ve üzeri faturalar e-Arşiv fatura olmak zorunda

Öncelikli olarak E-fatura elektronik ortamda firmaların fatura göndermesine veya almasına olanak tanıyan sistemdir. Ayrıca bu aşamada herhangi bir kısıtlama olmaksızın her firmanın E-faturaya geçebilmesi mümkündür.

Bu kapsamda da genel yanılgı e-fatura ile e-arşiv arasında oluşan anlam kargaşasından kaynaklanıyor. Öncelikli olarak E-fatura elektronik ortamda firmaların fatura göndermesine veya almasına olanak tanıyan sistemdir. Ayrıca bu aşamada herhangi bir kısıtlama olmaksızın her firmanın E-faturaya geçebilmesi mümkündür. Uyumsoft e-fatura bunun için son derece makul bir altyapıyı mükelleflere sunmaktadır. E-arşiv fatura ile de firmalar tüm müşterilerine online olarak fatura kesimi yapabilir.

Uyumsoft e-belge entegrasyonu sayesinde Gelir İdaresi Başkanlığı ile koordinasyonlu olarak e-fatura paylaşımlarını yapmaya olanak tanımaktadır. E-Arşiv fatura türü ise bilinenden farklı olarak e-fatura dahilinde olmayan işletmelere ya da kişilere fatura gönderilmesine olanak tanıyan sistemdir. Belirli bir ciroyu aştıktan sonra e-fatura sistemine dahil olup ardından e-arşiv fatura ile çalışmaya devam edebilirler.

Yıl İçinde E-Faturaya Geçilir Mi?

E-faturaya geçmek istediğiniz zaman belki de en merak edeceğiniz soru bu olabilir. Burada da bazı zorunluluklar ve tercihi baz alarak uygulamanın bize sağladığı fırsatlardan söz etmek gerekiyor. Bilindiği üzere Gelir İdaresi Başkanlığı sektör ve ciro olarak bazı sınırlar belirlemektedir. Buna göre belirtilen ciro sınırını aşıyorsanız e-fatura arşiv ile entegrasyonu tamamlamak zorundasınız. Bunun içinse yıl sonunu beklemek zorundasınız. Çünkü geçiş işlemleriniz için yapacağınız başvuru bir sonraki yılın başında gerçekleştirilecektir. Takip eden yıla kadar bu noktada yapmanız gereken bir şey yok. Fakat bir sonraki yılın başında geçişi tamamlayarak e-belge uyumluluğunu sağlamalısınız.

Ancak bunun dışında ciro sınırını aşmayan ve tamamıyla tercihen e-faturaya geçiş yapmak isteyen işletmelerden söz etmek mümkün. Böyle bir durumda ise herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Yani dilediğiniz zaman aralığında Uyumsoft e-fatura arşiv ile usule uygun şekilde fatura kesmeye başlayabilirsiniz. Yılın başı, ortası veya sonu olması bu tip mükellefler için herhangi bir anlam ifade etmeyecektir.

Geçiş aşamasını kolaylaştırmak, hızlandırmak ve daha stabil bir çalışma ortamı sağlamak için GİB tarafından önerilen birkaç farklı sistem var. Bunlardan birisi özel entegrasyon sistemidir. Yani sizin yerinize tüm altyapı desteğini Uyumsoft e-belge sistemi sağlar. Bunun alternatifi olarak bilgi işlem entegrasyonu ile kendi şirket bünyenizde daha maliyetli bir biçimde bu entegrasyonu sağlayabilmeniz mümkün. Ancak şu sıralar firmaların birincil tercihi özel entegrasyon aracılığıyla e-fatura sistemine geçiş yapmaktan yana.

E-Fatura Dökümü Nasıl Alınır?

E-fatura sisteminin normal şartlarda bilinen matbu faturayla arasında değer anlamında bir fark bulunmamaktadır. İkisinin geçerliliği aynıdır ve yalnızca kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlamak amacıyla sunulur. Ki online ortamda kestiğiniz tüm faturalara ve dökümlere ulaşabiliyor olmanız size bu avantajı sağlayan yegane faktördür. Dolayısıyla özel entegrasyon sistemiyle çalışıyorsanız farklı zaman dilimlerine dair e-fatura dökümlerini çok rahat bir biçimde alabilirsiniz. Böylece incelemelerinizi yapmak, mali anlamda yapılan fatura hareketlerinin kontrolünü sağlamak her zaman mümkün olur. Uyumsoft e fatura arşiv sistemi size belirlediğiniz tarih aralığına ilişkin fatura dökümünü dilediğiniz zaman sunabilir.

Döküm olarak kestiğiniz faturalara ulaşmak için e-fatura görüntüleyiciye ihtiyacınız olacak. Kesmiş olduğunuz ve arşivlenmiş olan online faturalar bu alanda toplu olarak gözükmektedir. E-fatura XML olarak açılacak olan dosyayla tüm ayrıntılara ulaşmanız mümkün olacaktır. Fatura dökümü esnasında dilerseniz faturalarınızı sabit diske indirme şansınız olduğu için zip formatında da açılması mümkündür.

Fakat e-fatura arşiv sorgulama ve döküm görme aşamasında sizin yapmanız gereken seçim XML olmalıdır. Bu sayede faturalarınıza dair tüm ayrıntıları inceleyebileceğiniz döküme ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu dökümler faturanın sistemden geçip geçmediğini yani GİB tarafından onaylanıp onaylanmadığını da görmenizi sağlar. Dolayısıyla ödenecek tutar haneleri ve mükellef kayıtlarında oluşabilecek herhangi bir hata durumunda da tüm faturaları incelemeniz mümkün hale gelir.

E-Fatura Mükellefi E-Arşiv Fatura Alabilir Mi?

Öncelikli olarak e-faturanın teknik özelliklerine bakmalı ve bunun bilincinde olmalıyız. E-fatura temelde matbu faturanın elektronik ortama aktarılmış versiyonudur. Bu versiyon GİB tarafından belirlenmiş belli standartlara sahiptir. Maliye bakanlığınca düzenlenen Vergi Usul Kanunu kapsamında fiziksel bir faturada yer alan tüm bilgileri içerir. Satıcı faturayı kestiğinde ise muhatabına GİB üzerinden aktarılır. Hiçbir şekilde fiziksel fatura kesmeden elektronik ortamdan fatura ibrazını mümkün kılar.

E-fatura mükellefi iseniz ve yaptığınız satıştan ya da verdiğiniz hizmetten ötürü faturalandırma yapacaksanız bunu e-fatura olarak yapmak zorundasınız. Zira Vergi Usul Kanunu 397 sıra numaralı tebliğine göre e-fatura mükellefinin kullanması ve ibraz etmesi gereken belge e-fatura olmalıdır.

Eğer e-arşiv fatura keserek ibraz ederseniz bunun herhangi bir geçerliliğinin olmayacağı kanunda açıkça belirtilmiştir. Alıcı konumundaysanız ve size e-arşiv fatura kesiliyorsa bu noktada bunun iptalini talep etme hakkı elinizdedir. Doğrudan e-fatura talebinizi karşı tarafa iletebilirsiniz. Aynı durum tam tersinde de mümkündür. Satıcı konumundaysanız ve e-arşiv fatura düzenleyerek sunuyorsanız alıcı sizden bunun iptalini ve e-fatura ibrazında bulunmanızı talep etme hakkına sahiptir.

Tüm bu düzenlemelerin Uyumsoft e-belge sistemiyle sorunsuz, stabil ve iki taraf için de güvenilir bir biçimde entegrasyonu gerçekleştirilmektedir. İşletmenizin sağladığı hizmetlerin mali anlamdaki yükümlülüğünün büyük bir kısmını GİB ile entegre çalışan bir sistemle çözümleyebilirsiniz. Sistemsel olarak son derece kolay çalışan ve altyapısıyla günden güne mutlu müşteriler yaratan bir hizmete dönüşmüştür.

12 Şub 2021 - 14:55 - Teknoloji --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.493.093 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!