Geyve'de 130 yıllık ev açık artırma usulü ile satılacak

Geyve'nin en eski evlerinden Antakyalı Ali Efendi Evi satılıyor. İlçede Elvanbey İmaretinden sonra en eski yapı olan 130 yıllık Antakyalı Ali Efendi Evi mahkeme kararıyla satılığa çıkarıldı.

Tarihi değeri yüksek, Tabiyat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 2. derece tarihi eser olarak tescil edilen Antakyalı Ali Efendi Evi Geyve'nin en eski evi olarak biliniyor.

Ortaklığın giderilmesi amacıyla Geyve Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından 9 Mart 2021 günü açıkartırma usulüyle satılacak tarihi evin değeri 292 bin 332 Lira olarak tespit edildi.

122.61 metrekarelik tarihi ev ile birlikte ayrıca bitişiğindeki  72,56 metrekarelik kargir ahır ve samanlık vasıflı taşınmaz da 101.692,84 Lira değerle satışa sunulacak.

İşte Antakyalı Ali Efendi Evi'nin satışına ilişkin ilan kararı ve şartnamesi. 

T.C.
GEYVE
(SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
2020/16 SATIŞ

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri : 1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri :  Sakarya İl, Geyve İlçe, 7 Ada, 3 Parsel, GAZİ SÜLEYMANPAŞA Mahalle/Köy, Güney Mevkii, Ahşap Kargir Ev ve Hela vasıflı taşınmaz kuzeyden ve batıdan yola cepheli olup Süleymanpaşa Camiinin 118 m. güney doğusunda, Geyve Kız İmam Hatip Lisesinin 334 m kuzey batısında, Geyve Ptt Şubesinin 682 m. güney batısında ve Ağa Sokak İle Güney Sokağın Kesiştiği yerdedir. Taşınmaz düz bir arazi yapısına sahip olup tüm etrafı yapılar ile çevrili vaziyettedir. Parsel ilçenin yoğun bölgesinde olup çevresinde bulunan okul, alış veriş yapılabilecek vb. yerlere yürüme mesafesindedir. Parsel üzerinde 110 m2 oturma alanlı iki katlı yapı bulunmaktadır. Yapının ahşap çatısı kiremit örtülü, dışı sıvalı, boyalı doğramaları ahşaptır. Yapının zemin katı 3 oda, salon-mutfak ve WC-banyodan ibaret olup içeriden merdiven ile geçişi sağlanan 1.katta 3 oda, salon Wc bulunmaktadır.. Yapının koridor ve mutfak zemini ile ıslak hacim zemin ve duvarları fayans diğer yerler ahşap kaplıdır. Tavan ve duvarları sıvalı ve boyalıdır. Yapının mutfağında tezgah ile tezgah üstü ve tezgah altı dolapları bulunmaktadır. Yapının ısıtması soba ile sağlanmaktadır.
Yüzölçümü : 122,61 m2 Kıymeti : 292.332,00 TL
İmar Durumu : 1/1000 ölçekli uygulama imar planı içinde kalmakta olup bitişik nizamda 3 katlı (h:9,50 m) yapılaşma koşullarına haiz ticaret + konut alanında kalmaktadır.
KDV Oranı : %1 Damga Vergisi Oranı : ‰ 5,69
Kaydındaki Şerhler : Tabiyat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Tarafından Korunması Gerekli Kültür Varlığıdır.
1. Satış Günü : 09/03/2021 günü 10:30 - 10:35 arası

2. Satış Günü : 09/04/2021 günü 10:30 - 10:35 arası
Satış Yeri : Geyve Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Giriş Kat Konferans Salonu Camikebir Mah. Uzun Çarşı Sok. No:34 Geyve SAKARYA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Sakarya İl, Geyve İlçe, 7 Ada, 2 Parsel, GAZİ SÜLEYMANPAŞA Mahalle/Köy, Bir Çatı Altında Kargir Ahır ve Samanlık vasıflı taşınmaz kuzeyden ve batıdan yola cepheli olup Süleymanpaşa Camiinin 118 m. güney doğusunda, Geyve Kız İmam Hatip Lisesinin 334 m kuzey batısında, Geyve Ptt Şubesinin 682 m. güney batısında ve Ağa Sokak İle Güney Sokağın Kesiştiği yerdedir. Taşınmaz düz bir arazi yapısına sahip olup tüm etrafı yapılar ile çevrili vaziyettedir. Parsel ilçenin yoğun bölgesinde olup çevresinde bulunan okul, alış veriş yapılabilecek vb. yerlere yürüme mesafesindedir. Parsel üzerinde 72,56 m2 oturma alanlı tek katlı ahır ve samanlık yapısı bulunmaktadır. Yapının ahşap çatısı kiremit örtülü, dışı sıva üzeri taş kaplı doğramaları ahşaptır. Yapının koridor zemini ile ıslak hacim zemini beton kaplıdır. Yapının ısıtması soba ile sağlanmaktadır.
Yüzölçümü : 72,56 m2 Kıymeti : 101.692,84 TL
İmar Durumu : 1/1000 ölçekli uygulama imar planı içinde kalmakta olup bitişik nizamda 3 katlı (h:9,50 m) yapılaşma koşullarına haiz ticaret + konut alanında kalmaktadır.
KDV Oranı : %18 Damga Vergisi Oranı : ‰ 5,69
Kaydındaki Şerhler : Tabiyat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Tarafından Korunması Gerekli Kültür Varlığıdır.
1. Satış Günü : 09/03/2021 günü 10:45 - 10:50 arası

2. Satış Günü : 09/04/2021 günü 10:45 - 10:50 arası
Satış Yeri : Geyve Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Giriş Kat Konferans Salonu Camikebir Mah. Uzun Çarşı Sok. No:34 Geyve SAKARYA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50'sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50'sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli, KDV ve Damga vergileri hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İİK'nun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca daha fazla ve ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 2020/16 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.
(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

22 Şub 2021 - 20:37 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.127.575 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

01

Sakaryalı - Büyyükşehir Belediyesi kültür envanterine katamaz mı?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 11:14Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?