SATSO, 'Hedef mavi' stratejisinden vazgeçmiyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Şubat ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında, hibrit olarak, meclis üyelerinin fiziki ve online katılımı ile gerçekleştirildi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Olağan Meclis Toplantısına SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, Yönetim Kurulu Üyelerinden Bünyamin Müftüoğlu, Erhan Fidan ve Semih Çokay SATSO Ali Coşkun Konferans salonundan iştirak ettiler.

Meclis Başkanı Kuriş; “Tedbiri bırakmadan yaşama alışmalıyız”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Talip Kuriş şunları dile getirdi;” Değerli meclis üyeleri uzun bir aradan sonra yeniden sizlerle bir aradayız. 1 Mart itibariyle kademeli olarak yerel bazlı olarak başlayacak normalleşme sürecine ilimizin de en kısa zamanda katılmasını diliyorum.

Bir yılı aşkın süredir devam eden pandemi süreci bizlere tedbirli, mesafeli ve kontrollü yaşamayı öğretti. Bugün geldiğimiz noktada; elimizdeki en büyük güç kişisel tedbirimizi alarak yaşamak. Özellikle iş dünyası olarak; reel sektör, bir taraftan kazanımlarını korumak adına mücadele ederken diğer taraftan da ‘yeni normal’ olarak tanımlanan bir süreçte değişen koşullara hızla uyum sağlama gayretiyle hareket ediyor. Yani çalışmaya devam ediyoruz, etmeliyiz de… Bu süreçte var olabilmek, kişisel korunma kalkanı ile mümkün olacaktır. Bu bizim elimizde. Tedbirlerle yaşamaya alışmalıyız. Bundan sonraki süreçte yeni normalimiz mesafeli ve tedbirli yaşamaktır. Günlük yaşamın zorunluluklarını yerine getirmeyi ve ekonomik çarkların dönmesini, güçlü sosyal tedbirleri uygulayarak sağlayabiliriz.

Bu konuda yeni normalleşme sürecine kanalize olabilmek için her zamankinden daha fazla tedbirli ve dikkatli olmalıyız. Öncelikle sağlığımıza, maske ve sosyal mesafeye özen göstererek, işyerleri kapalı olan üyelerimize destek olmak ve iş yerlerinin en kısa sürede açılmasını sağlamak için tüm halkımızın covid-19 önlemlerine dikkat etmesini önemle belirtiyor, bu pandeminin en kısa sürede sona ermesini temenni ediyorum.”

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1181 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Aralık ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Başkan Altuğ; “Pandemiyi aşmak için ilimiz adına hedef koymalıyız”
Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve oda çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere söz alan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ dünya, ülke ve şehir gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Uzun bir aradan sonra gerek kurumsal tedbirlerimiz, gerekse meclisimizin hassasiyeti ile maske mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde hibrit olarak bir araya geldik.

Kontrolü normalleşme süreci, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıkladığı üzere 1 Mart’tan itibaren illerin vaka sayılarına göre belirlenerek uygulanmaya başlanacak. Sakarya şu anda dört kademeli olan risk grubunda kırmızı seviyede. Hedefimiz ilimizi mavi seviyeye yükselterek her alanda normalleşmeye geçmektir. Bu konuda geçtiğimiz gün ekonomi tabanlı sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarımızla bir araya gelerek bir basın toplantısı düzenledik.

Toplantıda da söylediğimiz gibi; Sakarya’nın iddialı bir kent olduğunu bu konuda ispat edebilir ve Mart sonu itibariyle mavi seviyeye geçme hedefi koyabiliriz. Biz üyelerimizle birlikte bu hedefe ulaşmak için bireysel ve kurumsal gayreti göstereceğiz.

Umarım hedeflediğimiz seviyeye geliriz normalleşmeyi gerçekten hepimiz çok özledik. Bunun için çabamız devam etsin.

İhracat
Üretimi benimsemiş sanayi kimliğinin yanında dış ticarete de büyük önem veren firmalarımız, pandemiye rağmen ihracatta güçlü bir performans sergilemeye devam ediyorlar.

Sakarya 2020 yılında 4 milyar 459 milyon dolarlık ihracat performansı ile ülke genelinde 7. Sıradaki yerini koruyarak, ülkemiz ihracatına yüzde 3’lük katkı sağlamıştır. 565 firmamız toplamda 176 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş ve Made İn Sakarya imzalı ürünleri tüm dünyanın hizmetine sunmuşlardır. 2020 yılı ithalatımız ise 2 milyar 857 milyon dolar olarak gerçekleşmiş ve 2020 yılı toplam ihracatın, toplam ithalatı karşılama oranı yüzde 156’dır.

Biz bu rakamları yukarılara çıkarmak ve özellikle pandemiyle birlikte ivmesi yükselen e-ticaret ile ilgili üyelerimize kılavuzluk etmeye devam ediyoruz.

Geleneksel Pazarlamadan Dijital Pazarlamaya Projesi
Kalkınma Ajansı’nın da desteği ile planladığımız “Geleneksel Pazarlamadan Dijital Pazarlamaya Projesi”, ticaret erbabımızın ve üreticimizin değişen dünya koşullarına adaptasyonunu sağlayacak teknoloji tabanlı bir çalışmadır. Proje ile; ürünleri itibariyle dijital pazarlama imkânı olup; zorluklarla karşılaşan üyelerimizin sorunlarının tespit edilerek dijital pazara yolculuklarının başlatılması için yol haritalarının belirlenmesini hedefliyoruz.

Sıfır Atık Belgesi
Odamız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazanmıştır. Bir süredir devam eden çalışmalarımız neticesinde kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim sistemi odamız bünyesinde oluşturuldu ve belgemizi aldık. Odamız sıfır atık yönetimi konusunda ilimizdeki öncü kurumlardan biri olmuştur.

EFQM modeli SATSO’da uygulanacak
Oda olarak nitelikli hizmet vermek ve hizmet kalitesini yükseltmek amacıyla EFQM mükemmellik modeli çalışmasına başlıyoruz. SATSO kaliteli hizmet yolculuğuna ISO 9001 belgesi alarak başlamış, devamında Akredite Oda Belgesi almış ve şimdi de Türkiye Kalite Derneği (KALDER) ile EFQM Mükemmellik Modeli kapsamında “Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi’’ni imzalayacağız. Ülkemizdeki büyük illerin Oda ve Borsalarında uygulanan Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı Mükemmellik Modeli’ni biz de uygulamaya başlıyoruz.

Canlı Destek Hattı
SATSO olarak 2021 yılını “Üyelerimizle İletişim Yılı” olarak belirlememiz amacıyla bu doğrultuda çağrı merkezi hizmetimiz devam ederken web sitemiz üzerinden üyelerimizin anlık sorularına yönelik canlı destek hattını da işleme soktuk.

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşmak
Üyelerimiz için önemli bir yeni çalışmaya daha başladık: Oda olarak üyelerimize yönelik düzenli yaptığımız araştırmada üyelerimizin aile şirketlerini kurumsallaştırma yolunda eğitim veya danışmanlık talepleri ön plana çıkmıştır. Bu doğrultuda aile işletmesi olan üyelerimizin kurumsal dönüşümünü sağlamak amacıyla hazırlanan “Aile İşletmelerinde Kurumsallaşmak” konulu projemiz Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hibe destek almaya hak kazandı.

Projeye katılım için duyuru ve ön başvuru formu web sitemizden yayınlanmaya başlamıştır.

Gastro Sakarya Mutfağı
Sakarya’nın tarihsel mutfağına ait yerelden toplanmış 150 yöresel yemek tarifini içeren topraktan sofraya GastroSakarya yemek kitabı çalışmalarımızda baskı aşamasına geldik. Bu birikimden yola çıkarak kuracağımız bir restoran- mutfak akademisi ile Sakaryalı kadın mutfak ustaları yetiştirmeyi ve ilimizdeki otel ve restoranlarda istihdamını sağlamayı amaçlıyoruz.

Kurmayı planladığımız merkezde, Sakarya'daki kadın kooperatiflerimizin ürettiği yöresel ürünlerin tanıtılıp pazarlandığı bir bölüm, yöresel yemeklerimizin servis edildiği bir restoran ve bu yemekleri büyük bir ustalıkla yapan kadın aşçıların yetiştirildiği bir mutfak akademisi olacaktır.

“Kooperatifler İçin Web ve E-Ticaret Sitesi Kurulması” Projesi
Ticaret il müdürlüğümüz ile ortaklaşa tasarladığımız, ilimizde kadın kooperatifçiliğinin desteklenmesi ve geliştirilmesi için kooperatiflerimizi tanıtacak, her birinin ayrı bölümünün olacağı, yöresel ürünlerinin tanıtılıp satılabileceği altyapıya sahip bir e-ticaret sitesi kurma çalışmalarına başladık. Yöresel ürün sektörünün en öncü ve kapsamlı e-ticaret sitesi olmasını amaçlıyoruz.

Kitap Bağışı
Odamız himayesinde oluşturulan SATSO Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’ne bir kütüphane kurma kararı verdik. Kütüphane için meclis üyelerimiz ve tüm SATSO camiasından kitap bağışını bekliyoruz.

25 Şub 2021 - 12:39 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.110.754 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

10

Mir Polat - acilen çarşıdaki çark caddesi, dar sokak, katlı pazar a girişler kısıtlanmalı. Rewsmen dalga geçiyorlar. basına önlem diye demeç verenler çarşıların halini görmüyor mu? yö ne ti le mi yo ruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 18:45
08

Ssüleyman - ARTIK GERCEKLERİ KONUSUN BASKAN,VATANDASA ESNAFA YARDIM EDİLMEDİĞİNİ KONUSUN,KUCUK ESNAFIN KADERİNE TERKEDİLDİĞİNİ ANLATIN...KORKMAYIN BASKAN ELEŞTİRİN,AKP KONGRELERİNDEN BAHSEDİN,YANDAS YAKINLARININ DÜĞÜNLERİNDEN BAHSEDİN,BÜYÜK OTELLERDEKİ KALABALIKLARI ELEŞTİRİN KORKMAYIN..MEZAR TASINIZDA SATSO BASKANI YAZMASADA İYİ ADAMDI DENİLEBİLSİN...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 21:04
07

Topal - Başkan' ım bir kahve içmeye misafir edebilirmiyiz sizi hep biz dinledik bizde derdimizi anlatsak size bu dönem herkes le iyi diyologlar kurmak motivasyonu kaybetmiş insanlar herkes birbirini desteklemeli. Fotoğrafta tanıdığım abilerim var saygı duyduğum güzel insanlar. Allah yardımcımız yardımcınız olsun. Şu sakaryayı konuşarak istişare ederek titizlikle büyütsek en ihtiyacı olanından en zengin olanına konuşturabilsek tanımadan birbirlerini olmazmı. Bir genç olarak yıllar önce bunları söyledik "Aile Şirketleri Kurumlaşması", "Sıfır Atık" Kentsel Dönüşüm", " Digitalleşme" tabi nereye kadar anlatabiliriz o kısmı ayrı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 17:46
06

Pupni - Hayat sizlere güzel başkan böyle gidersek hiç birşey olmaz görüyoz ortamı nutukla olmaz icraat olacak herzaman orta gelir ezildi sizler yaşayın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 17:18
05

Kırımlı - Sen online yap. Dönerci maskesiz ekmek doldursun. Fırıncı ekmeği elleyip para üstü versin. Kasap kanlı eliyle kredi kartı uzatsın. Durum bu. Sonra esnaf kan ağlıyor. Kurunun yanında yaş yanıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 15:33
04

patates halinden musta - selamlar sakaryanın genelinde ilçelerinden köylerine mahallelerine kadar bütün görevliler tarafından bu covid 19 bilgilendirilmeli gerek eğitimciler, sağlıkçılar, emniyet görevlileri.muhtarlar ve belediyeler tarafından belediyelerin her tarafta reklam tabelaları var tabelalarda yok kermesler yok doğal köy ürünleri hiç a dan z ye çaba yok vatandaştada çaba gösterilmiyorsa ki vatandaşta çaba göstermiyor cumartesi pazar sokaklar fıkır fıkır insan kaynıyor.arabalar vızır vızır arastıran soran yok evlerde toplanmalar hak getire. karda yağdı tatil bölgelerine otellere akın edildi sokaklarda kızaklarla kayıldı kar topu oynandı üşütüldü hasta oldu 9500 lerden 6500 lere düştü kardan sonra yine aynı 9700 lere geldi .lütfen herkes kendisine çeki düzen versin şu hastalıktan hep beraber kurtulalım.insanlar bir an önce işine gücüne odaklansın dükkanlar açılsın 5 kişi keyif yapacak diye 500 kişi zarar görüyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 14:22
03

Ali̇ Yilmaz - MİTİNGLER OLURKEN NERDESİNİZ?NEDEN AK APRTİNİN YAPTIĞI BU HATAYI KENDİLERİNE SÖYLEMİYORSUNUZ.?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 13:41
02

Özcan Çamdağ - SATSO ya merhaba diyelim.

Gayretli bir çalışma gayreti var eyvallah.

Mutasyon neden bizede sıçradı bu kadar uyarılara rağmen bilinmekte .

Bazı kitleler kamu spotunu bile bile delmekte.

Kültürel anlamda şehir ortak bir öykü katamamakta

Şehir TABELA LAR ŞEHRİ OLDU.

Yetmiş buçuk Millet ten deniyor eyvallah ta.

Yaşadığın doyduğun yerede sevgin saygın olmalı.

Bu büyük bir yara ve kabuk bağladı.

ŞEHRİN IÇERDE DIŞARDA LOBİSİ YOK.

SİYASİ YAPI ANKARA ODAKLI İLGİSİZ

BİR TAVIR SERGİLİYOR MIŞ GİBİYLE OLMUYOR.

Bütünüyle şamil o parti bu parti fark etmiyor.

Malesef transit şehir konumundayız.

Vergiler hala Metropollere gidiyor.

Üretim nerdeyse vergiler orda toplanmalıdır.

Şehir enerjisini yaratamıyor durağanda ve açmazlarda.

ŞEHRİN sahipleri yaşayanlardır.

Bende şehrin için varım demeliyiz bu işler

Gönül işi arzu etmek gerek.

ADAPAZARI KURULMUŞ VE KURULUŞUNDA da

ŞEHİR BANKA KURMUŞ.

ŞEKER FABRİKASI

ZIRAİ DONATIM FABRİKASI.

Çok fazlası var kafamda sıkıcı olmama adına

Noktalıyorum.

Ben değil BİZ ODAKLI KARARLI İNSANLAR GEREK.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 13:32Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?