Bakanlıktan yeni genelge: İstifa etmek yasak

Sağlık Bakanlığı 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelgede, sağlık çalışanlarının istifa taleplerinin kabul edilmeyeceğini ifade etti.

İDARİ İZİNLİ SAYILACAKLAR

Kamu kurum ve kuruluşlarının normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başlayacağına yönelik düzenlemeye yer verilen genelge ise 1 Mart 2021'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu genelge ile çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (  Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacak.

ÇAĞRILDIKLARI ANDA

İdari izinli sayılanlar, bu sürede görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak, bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacak. Bu personel, amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine dönecek. Kovid-19 salgını ile mücadele sürecinde, Sağlık Bakanlığı'nca, gerek kamu sağlık hizmetinin verildiği sağlık tesislerinde gerekse de merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin enfekte olma riskini en aza indirebilmek ve mücadelenin sağlıklı, kesintisiz, etkin, ve yeterli sayıda mücadelede tecrübe kazanmış personel eliyle yürütülebilmesini teminen birçok alanda düzenleme yapılarak teşkilatlara ve kamuoyuna duyuruldu.

TAM ZAMANLI OLARAK

Gelinen süreçte, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca, salgınla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler neticesinde Kovid-19 salgınının kamu sağlığı için ciddi bir tehdide dönüşmesi tehlikesinin kontrol altına alındığı vurgulanan resmi yazıya göre, bu çerçevede Sağlık Bakanlığı'nca yayımlanan daha önceki genel yazılar yürürlükten kaldırıldı ve ' yeni kontrollü normalleşmeye' uygun düzenlemeler yapıldı.

Resmi yazıda, istihdam şekline bakılmaksızın Sağlık Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında çalışan personelle ilgili düzenlemeler şu şekilde yer aldı:

BAŞHEKİMLER DEĞERLENDİRECEK

"- Kovid-19 hastalığı için risk grubunda olan kanser hastaları ve organ nakli olanların durumları, Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, illerde İl Sağlık Müdürü, ilçelerde İl Sağlık Müdürleri ile istişare etmek suretiyle İlçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce değerlendirilerek idari izinli sayılıp sayılmayacaklarına karar verilecek.

İSTİFA YASAK

 - Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 2 Haziran 2020'deki genel yazıları uyarınca, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan hamile personele, hamileliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde idari izin verilmesi uygulamasına devam edilecek.

 - Her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (istifa) talebinde bulunan personelin talepleri kabul edilmeyecek.

ATAMALARA MÜSAADE

 - Personelin talebi halinde, 27 Kasım 2020'deki genel yazımız ile durdurulan, eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan kaynaklı atamalara müsaade edilecek.

 - 27 Ağustos 2020 tarihli 'esnek  çalışma' konulu genel yazımız yürürlükten kaldırılmış olup Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan bütün personel, 2 Mart 2021'de tam zamanlı olarak mesailerine devam edecek. Gerektiğinde illerde valilerce farklı mesai saatleri belirlenmesi halinde mesai konusunda bu saatlere riayet edilecek.

İL DIŞINA ÇIKMAYACAKLAR

 - Bakanlığımız uhdesinde görev yapmakta iken başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele, muvafakat verilmesi uygulamasına müsaade edilecek.  İstanbul'a yönelik 6 Nisan 2020'deki 'personel hareketleri' konulu genel yazımız yürürlükten kaldırıldı.

 - Sağlık hizmetinin sunumunda artan acil bir ihtiyaç olması halinde, idari izinli sayılan personelin, mezkur izinlerinin sonlandırıp görevlerine dönmelerinin sağlanmasına ilişkin olarak kurum amirlerine yetki verilmiş olup, bu kapsamda izin kullanan personele mücbir sebepler dışında ikamet ettikleri il dışına çıkmamaları bildirilecek.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK

 - Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlığımızca zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen (resen) personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

 - Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işlemlerinin yapılması hususunda kurum amirlerince gerekli tedbirler alınacak."

05 Mar 2021 - 14:51 Sakarya- Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.493.093 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

13

prof.dr. - İstifa yasağı insan haklarına kesinlikle uygun değil istifa yasağı bulunduğu için istifa edemeyen daha sonra virüse yakalanan biri ölürse bunu nasıl açıklayacaksınız insanların çalışma ve çalışmama özgürlükleri bulunmaktadır salgında insan gücüne ihtiyaç varsa personel alımı yapılmalıdır acilen

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 06 Mart 13:21
15

Delirtilenbiri - @prof.dr. 13 nolu yoruma cevabı: Vatandaş rumuzlu şahsa ithafen: Operasyona giden asker değildir sağlık çalışanı. Bu saçma önermeyi kim çıkardıysa düşünmeden zırvalıyor herkes. Askerler görev ya da profesyonel askerse para için bu yola girer. Kimse sevabına gitmiyor. İşi savaşmaktır. Sağlık çalışanları asistan olmak için, kurum değiştirmek için 'anayasal hak'kını kullanmak istiyor sadece. Neden düşünemiyorsunuz bunu ve işi duygusal, romantik bir yere çekiyorsunuz? Sürü gibi bir motto tutturmuş gidiyorsunuz. Şu an madem yasaklar kalktı ve insanlar kurallara uymuyor; mitingler yapılıyor, ne cephesinden bahsediyorsunuz güllük gülistanlıksa durum? Biz üzerimize düşen işin altında ezildik de gık demedik. Maddi karşılığını alamadık da manevisi daha beter oldu. Sizin gibi kötü ve düşünemeyen insanlara maruz kalıyoruz. Sizi tanısaydık da, hayatınızla ilgili böyle tepeden ve romantik yorumlar yapsaydık keşke. Bakalım siz ne kadar vatanseversiniz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mart 19:18
14

Vatandaş - @prof.dr. 13 nolu yoruma cevabı: Operasyona giden asker gibidir sağlık çalışanları.Biri vatanını namusu biri sağlığını korumaya çalışır vatandasinin hayırdır savaşta tabiri caizse cepheyi terk etmek neyin nesi? Bu nasıl örnek hiç yakışmamış size!!

Yanıtla . 3Beğen . 10Beğenme 06 Mart 14:37
11

GİTTİGİDİYOR - İSTİFA YASAK , KADRO YOK , TASERON ÇALIŞMA ÇOK ,, DEVLET TAAHÜD SÖZÜ ÇOKKK VAADİ TUTANDA DA YOK .. TÜM SAĞLIK TASERONA KADRO (2017 SEÇİM VAADİ ) İHALELERİNE BAKILIP 1 YILLIK İLKOKUL MEZUNUNA KADRO ,, 10 YILLIK İŞÇİYE KADRO YOK ÇÜNKÜ İHALESİ HİZMET ALIMI DEĞİL .. YA BU İHALELERİ İŞÇİ YAPMIYOR Kİİ DAVULDA SİZDE TOKMAKTA İŞÇİYE NİYE KADRO SÖZÜ VERİLİYOR FAKAT BAHANE İLE KADRO VERİLMİYORR ??? DEVLET TAAHÜD KADROO NERDE ??? İŞÇİ SENDİKALARI NERDE ??? TÜRK İŞÇİ SENDİKASI UYUYOR MU ??? HAK İŞ NERDE ??? SAĞLIK TASERON KADROSUZ İŞÇİLERRRR BURDA HASTANEDE LERR VE AZİZ MİLLET İÇİN ÇALIŞIYOR

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 06 Mart 10:15
07

Ort - Sakarya'da istifa yasak ama arkan sağlamsa ücretsiz izin alınabiliyor.

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 05 Mart 20:43
01

Sakarya - SİZ DIŞARIDA GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GEZİN OLAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA OLSUN !! KÜÇÜK ÇOCUKLARIMIZI BIRAKIP GELİYORUZ BİZ HASTANEYE ÇALIŞMAYA !! YAZIKLAR OLSUN SİZE !

Yanıtla . 31Beğen . 14Beğenme 05 Mart 15:22
19

Delirtilenbiri - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: verin şu mehteri rumuzlu şahsa:

Cidden eleştiriyor musunuz, övüyor musunuz belli değil.

Cidden anlaşılmıyor, keşke düzgün bir Türkçe kullanabilseydiniz. Vatanseverlik dille başlar.

İnsanların anayasal hakkı olan ve gayet yasal olan istifa hakkı demek, görevden ayrılmak ve maaş almamak demek. Bunu anlamak çok mu zor acaba? İstifa etmek isteyen doktorların çoğu, kısa süre ders çalışıp yeniden bakanlık ya da üniversite hastanelerine (devlet kurumları hepsi de) eğitim için devam edip çalışmak. Ne dediğiniz anlaşılmamakla birlikte bunu da anlamanızı beklemem de ayrı bir vakıa.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mart 19:36
18

Delirtilenbiri - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: Emzikçi

Yukarılarda yazdım bir ağızdan şuursuzca tutturduğunuz söylemin saçmalığını. Örneğin bir uzman çavuş zaten savaşmak için para alıyor. Neden anlamak bu kadar zor? Ortaya trollerin attığı saçma bir argümanı atıp duruyorsunuz.

Biz emeğimizin maddi karşılığını alamadık. Ağlamıyoruz. Yasayla sabit bir hak, sırf haksızlığa uğrayanlar azınlıkta diye sesleri kesiliyor. Madem böyle süslü erdemli laflar kuruyorsunuz, neden hak için sesiniz çıkmıyor da başka sebeple olan önyargı ve kininizi kusuyorsunuz? Kargocu ekmeği için çalışıyor. Doktor burada kaçıyor diyorsunuz da istifa edince maaş mı alacak devletten? Ne kadar ilginçsiniz... Sosyal medya sayesinde ne kadar değersiz ifadeler çıkıyor ortaya. Benim 1 yılda sevap diye yaptığım, hayatımı tehlikeye attığım şeyler sizin 7 ceddinizin iyiliğini aşar. Bu kadar emek vermiş insanlara bu dedikleriniz gerçekten insanlıktan soğutuyor insanı. Yazık.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Mart 19:30
17

Delirtilenbiri - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: gerçek sakaryalı

Operasyona giden asker değildir sağlık çalışanı. Bu saçma önermeyi kim çıkardıysa düşünmeden zırvalıyor herkes. Askerler görev ya da profesyonel askerse para için bu yola girer. Kimse sevabına gitmiyor. İşi savaşmaktır askerin, neden kaçsın?. Sağlık çalışanları asistan olmak için, kurum değiştirmek için 'anayasal hak'kını kullanmak istiyor sadece. Neden düşünemiyorsunuz bunu ve işi duygusal, romantik bir yere çekiyorsunuz? Sürü gibi bir motto tutturmuş gidiyorsunuz. Şu an madem yasaklar kalktı ve insanlar kurallara uymuyor; mitingler yapılıyor, ne cephesinden bahsediyorsunuz güllük gülistanlıksa durum? Biz üzerimize düşen işin altında ezildik de gık demedik.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mart 19:25
16

Delirtilenbiri - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: sağlıkçı rumuzlu, işe gönül işi diyen şahsa yazıyorum

Ne gönül işi ya? Burdan gönül işi olamaması, istifa edememekten bahsediliyor? Ayık mı kafanız? Bırakıp gitmek ve para alamamak istiyor insanlar. Ağlama diyorsunuz da bu anayasal hak. Usulsüz olarak bir hak gasp edilmiş. Sağlık neden gönül işi olsun? Bakallık gönül işi mi? Profesyonel askerlik gönülle mi yapılıyor? İnsanlar hayatlarını sürdürmek için, para kazanmak için çalışıyor. Ne iş yapıyorsunuz merak ediyorum. Ne amaçla yaptığınızı merak ediyorum, gönüller hoş olsun diye mi yapıyorsunuz? Çok tuhaf dedikleriniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mart 19:23
12

Sağlıkçı - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: Bir sağlık çalışanı olarak yazdığın yazıyı kınıyorum bu iş gönül işi yapamayacaksan bırakıp gidersin bu kadar basit ağlama ağlana ite kaka iş yapacaksan devletin parasını milletin parasını almayacaksın

Yanıtla . 8Beğen . 9Beğenme 06 Mart 11:14
10

gerçek sakaryalı - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: çok ayıp bu ne demek bir savaştayız. cephedeki askerler de senin gibi düşünseydi ne olurdu halimiz. herkes zor dönemlerden geçiyor. herkes hayatından ödün veriyor. görevinizi layığıyla yapmanızı dilerim.

Yanıtla . 8Beğen . 6Beğenme 06 Mart 08:47
09

Emzikçi - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: Yazık be yazık çocuğunu bırakıpta gidiyormuş sanki diğer işlerde çalışanlar çocuğuyla gidiyor iş yerine cezaevi personeli pandemi başladığından beri cezaevinde dönüşümlü kalıyor 2 ay tam 2 ay eve gidemeyip cezaevinde kaldığımız oldu sizin kadar ağlanmadık göreviniz bu tabikide çalışacaksınız bunun eğitimini almışsınız başka meslek grubu gelipte senin yerine çalışacak değil ya yüz yılda bir kere böyle birşey denk gelir askerlerde savaş çıktığında sizin gibi ağlansın o zaman market çalışanları kargo çalışanlar bu dönemde anaları ağladı be gene sizin kadar ağlanmadılar herkes işini yapıyor ağlanan sizlersiniz

Yanıtla . 9Beğen . 9Beğenme 05 Mart 22:49
08

Bay X - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı:

Benim tosun gibi 16 yaşına oğlum bar 87 kilo her gün peşime fabrikaya getiriyorum, evde mi bırakacaktım :)????

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 05 Mart 20:58
06

Yüzde 30 - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: Hemen istifa et kendine covit 19 bulamayacak bir iş bul hayatin garanti olsun bakalım Varmı sende böyle bir maça............

Yanıtla . 10Beğen . 18Beğenme 05 Mart 17:39
05

harun - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: nasıl bir kin içindesin..

Yanıtla . 6Beğen . 6Beğenme 05 Mart 17:18
04

Gül - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: Asıl size yazıklar olsun.Daha önce de çocuklarınızı bırakıyordunuz.Zaten gelenle de çok ilgilenmiyorsunuz.3 gün yatak 4.gün toprak oluyor hastalarınız.Siz önce insanlara insan gibi davranın

Yanıtla . 16Beğen . 14Beğenme 05 Mart 16:13
03

Verin Şu Mehteri... - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: Bedevayami geliosun hastaneye parasını alıyorsun,hipokrat yemini ediyosun bide, pandemi yokken iyiydi, ama şimdi benim komşum yoğun bakımcı evinde adam eksik olmuyor lebalep dolu işinizi düzgün yapın Allah yukarda sağlıkçılar işini aşkla yapar hadi devam geceli gündüzlü kurtarın insanlığımızı.... içinizdeki kudret damarlarınizdaki asıl kanda mevcuttur...

Yanıtla . 10Beğen . 14Beğenme 05 Mart 16:05
02

Hakan - @Sakarya 01 nolu yoruma cevabı: Fabrika ya, çalışmaya giden yanında mı götürüyor çocuğunu. Herkes işini yapıyor ve yapacak. Nokta.

Yanıtla . 13Beğen . 11Beğenme 05 Mart 15:53Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!