O binaların alınıp satılmaması ve kiralanmaması için tapuya şerh teklifi!

TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu Başkanı Uncuoğlu, depreme karşı güvenli olmayan binaların alınıp satılamaması ve kiralanmaması için tapuya şerh düşülmesi ve kamu hizmetlerinden men edilmesini önereceklerini bildirdi. Akıllara ise Sakarya'daki 17 Ağustos depreminden etkilenen, eski deprem yönetmeliğine göre yapılan 23 bin bağımsız konut geldi.

Meclis Deprem Araştırma Komisyonu yüksek riskli binaların satışı ve kiralanmasına karşı öneri getirecek
Haber albümü için resme tıklayın

TBMM Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, TBMM Başkanlığına sunacakları raporda yer verecekleri önerilere açıklamalarda bulundu. 

Komisyonun 10 Kasım 2020 tarihinde göreve başladığını hatırlatan Uncuoğlu, üç aylık sürenin ardından bir aylık ek süre aldıklarını ve çalışmalarının 20 Mart 2021 tarihi itibarıyla tamamlanacağını söyledi.

Şimdiye kadar 15 toplantı gerçekleştirdiklerini dile getiren Uncuoğlu, farklı kurum ve sivil toplum kuruluşlarından 97 davetliyi dinlediklerini, komisyona şimdiye kadar 62 rapor ve belge sunulduğunu, değişik kurum ve kuruluşlardan 51 bilgi ve belge talebinde bulunduklarını belirtti.

Uncuoğlu, komisyon olarak depremin yaşandığı İzmir ve Elazığ'da incelemeler yaptıktan sonra da raporu tamamlayıp TBMM Başkanlığına sunacaklarını dile getirdi.

Daha önce de TBMM çatısı altında deprem araştırma komisyonlarının kurulduğunu anımsatan Uncuoğlu, bu raporlardan istifade edeceklerini ancak çok daha kapsamlı bir çalışma yapacaklarını vurguladı.

Kendisinin de 17 Ağustos'taki Marmara depremini yaşadığını ve ortaya çıkan sorunları yakından bildiğini ifade eden Uncuoğlu, vatandaşların depreme karşı tedbir almalarını istedi.

Recep Uncuoğlu, toplumun daha çok depremlerin yerini, büyüklüğünü ve fay hatlarını tartıştığını ancak bu tür tartışmalarla birlikte binaların güçlendirilmesi ve depreme güvenli hale dönüştürülmesi ve her türlü tedbiri almaya yönelik bir farkındalık içinde olunması gerektiğini belirtti.

Uncuoğlu, "Otomobilimize gösterdiğimiz hassasiyeti, kendimiz ve sevdiklerimizle içinde yaşadığımız binaların depreme karşı güvenliğine de göstermemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız ellerindeki imkanları sonuna kadar kullansınlar. Çünkü deprem çok büyük kayıplar ve acılar bırakıyor." diye konuştu.

"Memlekete dönüş teşvik edilmeli"

Depreme karşı alınabilecek önlemlere ilişkin mevzuat noktasında önemli bir eksiklik bulunmadığını aktaran Uncuoğlu, " Türkiye'nin tsunami erken uyarı sistemini geliştirecek kadar uluslararası mevzuatla paralel bir şekilde ilerlediğini görüyoruz. Afet yönetimi ve risklerin belirlenmesi çalışmaları komisyon üyesi bütün milletvekillerimizin de takdirini aldı. Bundan sonra, daha çok deprem konusundaki farkındalığın arttırılması, güvenli konutlarda yaşam ve kentsel dönüşüm uygulamalarına dönük mevzuatın daha hızlı işler hale getirilmesi gerekiyor. Bazı dokunuşlarla gönüllü, hızlı ve yerinde dönüşümü gerçekleştirebilecek düzenlemeleri içeren öneriler ortaya koyacağız." dedi.

Malatya ve Van'daki depremlerde köylerde de önemli ölçüde yıkım ve can kayıpları olduğunu anımsatan Uncuoğlu, "Köylerimizin güvenli yapı stokuna kavuşması için 'köyde dönüşüm' uygulaması gerekiyor. Ayrıca kentlerdeki konut baskısını azaltmak için mutlaka kırsal gelişimin hızlandırılması gerekir. Büyükşehirlerdeki göçe bağlı hızlı nüfus artışından ortaya çıkan konut ihtiyacı baskısını azaltmak için orta ölçekli şehirlerimizin ve kırsal yerleşimlerin cazibesinin arttırılmasını ve buralara dönüşün teşvik edilmesini önereceğiz. Bunun için de kırsalda yaşamanın cazibesini arttırmamız gerekir ki vatandaşlarımız dönebilsin ve böylece şehirlerimiz üzerindeki konut ihtiyacı baskısı azalabilsin." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin 60 yıllık şehirleşme ve büyüme mücadelesi içerisinde büyükşehirlerin çok yoğun göç aldığına işaret eden Uncuoğlu, bu süreçte göç ve nüfus artışına bağlı olarak güvenli yapılaşmaya yönelik kamu hizmetleri ve denetimin gerçekleşemediğini, plansız şehirleşme ve yapı stoku oluştuğunu ve şimdi depreme karşı güvensiz olan bu yapı stoklarının bir sorun olarak karşılarında durduğunu aktardı.

Türkiye'deki güvensiz yapıların sayıları hakkında farklı açıklamaların olduğunu belirten Uncuoğlu, gönüllü ve yerinde kentsel dönüşüme ağırlık verilmesi gerektiğini kaydetti.

Uncuoğlu, "Farkındalık oluşturmak için apartman ve site yöneticilerinden başlamak üzere bütün vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde tatbikatların yapılmasını öneriyoruz. Nasıl ki araçlarımızı iki yılda bir muayene edip trafiğe çıkma izni alıyorsak, nasıl ki eskiyen ve ekonomik ömrünü dolduran birçok ürünü değiştirip bunun maliyetini karşılama zorunluluğu içinde kendimizi hissediyorsak aynı şekilde oturduğumuz konutlarda da aynı hassasiyeti göstermemiz şarttır. " diye konuştu.

- "DASK primleri, yapılardaki riskin büyüklüğüne göre belirlensin"

Recep Uncuoğlu, önerilerinin sadece hükümet ve siyasi partileri değil tüm vatandaşları kapsayacağını söyledi.

İmar planlarının askı süreleri içerisinde bakanlıkça da denetlenmesi ve elektronik ortamda takibinin yapılmasına yönelik önerilerde bulunacaklarını anlatan Uncuoğlu, özellikle kentsel dönüşümün zorlaştığı bölgelerde uygulama imar planların kentsel tasarım çerçevesinde yapılması gerektiğini bildirdi.

BİNANIN DURUMUNA GÖRE SİGORTA DÖNEMİ

Doğal Afet Sigortalar Kurumunun (DASK) primlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Uncuoğlu, şöyle devam etti:

"DASK primlerinin yapıların deprem performansına göre kademeli olarak arttırılacak şekilde yeniden düzenlenmesi önerilerimiz arasında olacak. DASK'ta biriken fonların belli kurallar ve oranlar dahilinde mutlaka konut dönüşümünde kullanılacak şekilde düzenlenmesini isteyeceğiz. Bugün DASK, bir binanın güvenli olup olmadığına bakmadan sadece metrekaresine ve azami bir teminat büyüklüğüne göre uygulama yapıyor. Deprem riski düşük olan bir yapının priminin daha az, depreme karşı güvenliği olmayan, ömrü belli bir yaşın üstünde olan yapılardan da daha yüksek oranda sigorta primi alınmasını istiyoruz. Eski ve güvensiz binaların emlak vergileri arttırılmalı. Buradan elde edilen gelirlerin bir fon mantığı içerisinde mutlaka kentsel dönüşümde kullanılmasını öneriyoruz."

Uncuoğlu, yapı güvenliğinin sağlanması için belediyelerin yatırım bütçelerinin yüzde 10'u kadar bir payı kentsel dönüşüm için ayırmasını ve binalarını dönüştürmek isteyen vatandaşlara verilen kredi faiz desteğinin arttırılmasını önereceklerini açıkladı.

 "Binaların belli periyotlarda denetlenmesini önereceğiz"

Bir bina yapıldıktan sonra yıllarca resmi denetime tabi tutulmadığına işaret eden Uncuoğlu, şunları söyledi:

"Birtakım tadilatlar, ilaveler yapılabiliyor. Bina altlarında imalathaneler yapılıyor. Bunlar binaların temel veya kolonlarına zararlar verebiliyor. Bunun için tıpkı araçları muayene ettiğimiz gibi binaların taşıyıcı sistemlerinin belli periyotlarda denetlenmesini ve binanın ruhsat aldığı planına göre kullanılıp kullanılmadığının tespit edilmesini sağlayacak bir uygulama öneriyoruz. Bu periyotlar binaların risk durumuna göre değişebilir. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra vatandaşlarımız, cep telefonlarındaki bir uygulamayla binanın ruhsata aykırı bir durumunun olup olmadığını, en son muayenesinin ne zaman gerçekleştiğini, binanın tapuda bir şerhinin olup olmadığını öğrenebilecekler." 

RİSK GRUBUNDA BULUNAN BİNALARIN ALINIP SATILAMAMASI VE KİRALANMAMASI İÇİN TAPUYA ŞERH DÜŞÜLMESİ

Depreme karşı güvenli olmayan en riskli gruptaki binaların alınıp satılmasının ve kiralanmasının da önüne geçeceklerini kaydeden Uncuoğlu, "Bu çalışmaların ardından depreme karşı güvenli olmayan en yüksek risk grubunda bulunan binaların alınıp satılamaması ve kiralanmaması için tapuya şerh düşülmesi ve kamu hizmetlerinden men edilmesini içeren bir önerimiz olacak. Belediyelerimiz, taşıyıcı sisteminde kritik hasarlar tespit ettiği binaların gerekirse resen tahliyesini gerçekleştirebilecek, güçlendirme veya yıkım kararı alabilecek. Dolayısıyla vatandaşlarımız bu tür konutları alıp satamayacak, kiralayamayacak. Ya kendisi dönüştürmek zorunda kalacak ya da kanunların öngördüğü imkanlardan yararlanmak suretiyle bu konutların dönüştürülmesini kabul edecek." dedi.

Uncuoğlu, ayrıca ABD ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde uygulanan imar hakkı transferinin Türkiye'de uygulanmasını önereceklerini, vatandaşlarda oluşturulacak farkındalıkla bu hedeflere ulaşılabileceğini ifade etti.

07 Mar 2021 - 15:38 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.055.457 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

24

serdivan - Sayın vekil. Tespitleriniz çok yerinde. Lafta kaimasın. Uygulayın.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 08 Mart 10:44
23

serdivan - Sayın vekil. Tespitleriniz çok yerinde. Lafta kalmasın. Bu söylediklerinizi uygulayın.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Mart 10:42
22

Halkın Düşüncesi - Bu yorumu okuyan bir tane yetkilide Allah korkusu varsa gidip katlıpazarın kolonlarını incelesin abi hepsi yönünü değiştirmiş çatlak çürük yıkık ve etrafındaki binaların hepsi birer canlı bomba kıvamında

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Mart 09:39
25

Murat - @Halkın Düşüncesi 22 nolu yoruma cevabı: Ya senin derdin başka.Bi tane hasarlı kolon goster eyvallah diyecem.Adapazari merkezde ziraat bankası ve katlipazardan daha sağlam bina yok...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Mart 15:24
21

Pulse - Yıllardır iktidarsınız ve kaç dönemdir millet vekilisiniz. 17 yılın sonunda deprem için geliştirdiğiniz fikir sadece bu mu ? Ve tüm iktidar süreniz boyunca deprem vergilerini de topladınınz yazıktır yaa

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 08 Mart 08:46
18

Rappers - Farz ediyorum ki böyle bişi oldu bakınız çark caddesi, hilmi kayın, dar sokaktaki dükkan üstü ev ve ofislerin suvaları duruken dökülüyor şehir merkezi dümdüz olır :)))

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 07 Mart 23:35
17

Emrah - 99 depreminden önce yapılmış Dükkan üstü 4 katlı binalar acilen boşaltılmalı

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 07 Mart 21:51
15

At - Yok be bekliyorlar eleme yanılma yöntemiyle bi deprem olsun

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 07 Mart 20:03
13

Adapazarlı - Merkez mahallelerde bulunan binalar icin belediye bir kentsel dönüşüm mü önerildi? Belediye veya hükümet bu binalara yönelik bir çalışma yapsa bir çok vatandaş kabul eder.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 07 Mart 19:14
14

Vatandaş - @Adapazarlı 13 nolu yoruma cevabı: Yahu kural açık net %50+1fazla olacak kabul sayısı bu sayıyı yakalayan gitsin basvursun!!

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 07 Mart 20:00
12

Sakaryalı - 22 senede yeni mi aklınıza geldi? Alan aldı satan sattı.ki yeni bi deprem olasılığı çok yaklaştı 30 yılda bir olduğunu var sayarsak

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 07 Mart 19:10
11

Ķöylü. - Sayin vekil 1 yildan beri adapazari belediyesi ile ugrasiyorum 20 dönüm araziye 75 metrekare ev icin izin veriliyor böyle mi teşvik olacak köye dönüşlere ahır samanlik yapamiyoruz düşün sözde mahalle yaptiginiz köylerin yakasindan ...

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 07 Mart 19:03
20

Ķöylü. - @Ķöylü. 11 nolu yoruma cevabı: Biliyorum onlar iş adamiymis biz köylüyüz yani mevzu derin.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 08 Mart 05:31
16

Hamdi - @Ķöylü. 11 nolu yoruma cevabı: Söğütlü'de adam 75 metrekare bahçe evi için izin alıp lüks site kurmuş sen de yap nasıl olsa serbest !

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 07 Mart 21:12
10

Sakaryali - Şuan eski binaların bir çoğunda Suriyeliler oturuyor milletimiz terk ettiği bıyık binalardan güzel kira alıyor kimsenin sesi çıkmıyor

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 07 Mart 18:39
09

Manav - Nihayet 22 sene sonra milletvekili olduğunu hatırlamış.sayın vekil deprem 99 yılında olmuştu.

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 07 Mart 18:32
08

Tühh Tühhh Vahh Vahhh - TAPİKİİİ GÜZEL TEKLİF AMMA EVVEL ADAPAZARI BELEDİYE BİNASINI BOŞALTIN

YAAA BİDE RESİMDEKİ URFA MİLLETVEKİLİMİYDİİ :)))

Yanıtla . 12Beğen . 2Beğenme 07 Mart 17:59
07

Nadir - Çok mantıklı yıkamıyorsan cazip halden çıkarmak. İnşallah uygulanır

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 07 Mart 17:52
06

Yarinlar - Neden o zaman imar barışı diye Çok katlilara yapı kayıt belgesi adı altinda musade ettiniz

Yanıtla . 18Beğen . 2Beğenme 07 Mart 17:41
05

Abc den A dan Z ye - Sayın MV. bir sürü hikaye anlatmış da en önemlilerinden biri de Kırsal gelişimden bahsetmiş olması Tarımı bitir, üreticinin hakkını verme, (ÜRETİCİ PARA KAZANAMIYOR AMA TÜKETİCİ DAHA PAHALI ALIYOR o başka bir sorun da) ondan sonra tarımla iştigal edenlerin yaş sınırı 55-60 a çıksın, köylerde gençler asgari ücrete razı olup şehre göçettir ve sonra Rusyadan ve diğer ülkelerden daha pahalı ürün ithal et. Hikaye hikaye hikaye....

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 07 Mart 17:38
04

Sem - Zeki Toçoğlu, Balçiçek Pamir'in programına çıktığında Sakaraya'da ağır hasarlı 3-5 bina var diyordu. Kimse itiraz etmedi. 23 bin binayı yeni mi farkettiniz !! Yeterki seçim kazanın değil mi, tek derdiniz bu ...

Yanıtla . 14Beğen . 2Beğenme 07 Mart 16:36
03

sahipsiz devlet - 5.000.000 kişiden fazla mülteci bulunduğunu resmi olarak açıklamasına rağmen bu 5.000.000 dan fazla nüfusu içişleri bakanlığına bağlı bir başkanlık ( göç idaresi başkanlığı) ile yönetmeye çalışmak (YÖNETEMEMEK ) BASİRETSİZLİĞİ İÇİNDE OLAN AKP ZİHNİYETİNDEN GÖÇMEN BAKANLIĞI KURMASINI BEKLEMEK, artık gereksiz bir beklenti olmuştur. sanırım 2023 e kadar bu rakamı 10.000.000 a ulaştırıp öyle kuracaklar diye seçim beyannamelerine yazacaklar diye toplum olarak endişe etmeye başladık bile...

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 07 Mart 16:26
02

Maraba - 4. katta oturuyorum ailemle, hayattan maddi beklentilerim yok bir gün enkaz altında bulurlar bizi, milletin refahı için hiç bir şey yapmayın sonra da oturduğunuz yerden ahkam kesin. Arabanın ,evin iyisini biz de biliyoruz ama...

Depremden sonra yapılan binalardan almam mümkün değil kirada oturmam bile mümkün değil sizin gibi ek ödenekler ve harcırahlarınız hariç 25-30 bin maaş alıp mecliste ceylan derisi koltuklarda oturup mecliste 1 liraya çorba 3 liraya pilav 10 liraya kavurma yesem bende şöminenin karşısında oturur, vatan millet Sakarya edebiyatı yapardım.

Yanıtla . 28Beğen . 1Beğenme 07 Mart 16:22
01

Özcan Çamdağ - Neden üç kata müsade verdiniz.

İmar Affına tabi olanlar ne olacak.

Deprem BAKANLIĞI OLMALI.

ÜLKENİN YUZDE 94 deprem bölgesi.

Yanıtla . 18Beğen . 0Beğenme 07 Mart 15:54Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?