Hazır Beton Birliği'de standart üstü dedi... Sakarya'da betonda sorun yok!

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 33 yılı aşkın süredir uğraş veren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) bünyesindeki Kalite Güvence Sistemi (KGS), Sakarya’daki beton denetimi verilerini inceleyerek hazırladığı raporu açıkladı. 

Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya’da KGS denetiminden geçen 4 firmaya ait 6 hazır beton üretim tesisine ait beton basınç dayanımlarının standartların çok üzerinde olduğunu ortaya koyan Rapor, yapı kalitesi için KGS belgeli betonların tercih ve teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, oda üyelerinden gelen şikâyetler üzerine inşaatlarda standart dışı beton kullanımının engellenmesi için neler yapılabileceğini tespit etmek amacıyla Beton Araştırma Komisyonu kurdu. T.C. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, yapı denetim firmaları, yapı laboratuvarlarının temsilcileri ve beton firmaları ile bir dizi toplantı yapan Komisyonun hazırladığı raporda Sakarya’da kullanılan betonların çok büyük bölümünün standart dışı olduğu iddia edildi. Bu iddialar üzerine Türkiye Hazır Beton Birliği Sakarya’daki beton kalitesiyle ilgili bir rapor hazırladı.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 33 yıldır çalışmakta, kalite, çevre, sürdürülebilirlik ve iş güvenliği uygulamalarıyla inşaat, hazır beton ve ilgili sektörlerin gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. THBB’ye üye 69 hazır beton firması, Türkiye’de dökülen betonların yaklaşık %65’ini oluşturmaktadır.

Topraklarının büyük bölümü deprem riski altında olan ülkemizde yapı kalitesinin artırılması, standart dışı ve düşük kaliteli hazır beton dökümünün önlenmesi, hazır betonun üretim yerinde ve sahada denetimi amacıyla THBB tarafından 1995 yılında “Kalite Güvence Sistemi (KGS)” kurulmuştur.

THBB’ye üye olacak şirketlerin bütün hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapması, Türkiye Hazır Beton Birliği KGS İktisadi İşletmesinin (KGS) sürekli habersiz denetimlerine tabi olarak KGS Uygunluk Belgesi alması; uygun laboratuvar bulundurması; teknik, çevre, iş sağlığı ve güvenliği, yasal ve etik kriterleri eksiksiz yerine getirmesi zorunludur.

Kalite Güvence Sistemi, faaliyetlerini 2004 yılında yeniden yapılandırarak KGS İktisadi İşletmesi adı altında sürdürmektedir. KGS İktisadi İşletmesinin yönetimi için “Kalite Güvence Sistemi Kurulu” adı altında tarafsız bir kurul oluşturulmuştur. Kurul, hiçbir ilgili tarafın çoğunluk olmadığı bağımsız bir yapıya sahiptir.

Türkiye’nin her yerinde KGS sistem denetimleri yılda bir kez, ürün denetimleri habersiz olarak yılda 3 kez yapılmaktadır. Bu uygulamada, KGS Denetim Ekibi hazır beton firmasına ait seyir halindeki dolu bir transmikseri izleyerek gittiği şantiyeden numuneler almakta ve THBB laboratuvarında basınç dayanım deneyi yapılarak raporlanmaktadır.

Sakarya’da 4 firmaya ait 6 hazır beton üretim tesisi KGS denetiminden geçmektedir

Sakarya ilinde faaliyet gösteren hazır beton üreticisi firmalardan 4’ü KGS tarafından belgelendirilmektedir. Bu 4 firmaya ait 6 hazır beton üretim tesisi için 2020 yılı içerisinde 9 adedi C25/30, 8 adedi C30/37 ve 1 adedi C40/50 dayanım sınıfı hazır betonlardan olmak üzere toplamda 18 adet habersiz ürün denetimi gerçekleştirilmiştir. Habersiz ürün denetimlerinde alınan numuneler TS EN 206 ve TS 13515 Standardı’na göre değerlendirildiğinde hiçbiri olumsuz olarak sonuçlanmamıştır. Denetimlerinde ağırlıklı olarak C25/30 ve C30/37 dayanım sınıfında üretilmiş hazır betonlar ile karşılaşılmış olup bu sınıflara ait dağılım aşağıdaki grafikte görülmektedir.

(Bkz. 2020 Yılı Sakarya İli Hazır Beton Denetimleri Dayanım Sınıfı Dağılımı Grafiği)


TS EN 206 ve TS 13515 standartları gereği ürün denetimlerinde alınan numunelere ait ortalama basınç dayanımı olan “fck” için minimum “fck+1” şartının sağlanması gerekmektedir. Buna göre


- C25/30 dayanım sınıfında silindir numuneler için 26 Mpa, küp numuneler için 31 Mpa,

- C30/37 dayanım sınıfında silindir numuneler için 31 Mpa, küp numuneler için 38 Mpa

- C40/50 dayanım sınıfında silindir numuneler için 41 Mpa, küp numuneler için 51 Mpa

ortalama dayanım elde edilmelidir.

Ayrıca standart gereği gerçekleştirilen ürün denetimlerinde minimum basınç dayanımı sınıfı “fci” için sınır değer “fci – 4” şartını sağlamalıdır.

Bu bilgiler ışığında habersiz ürün denetimlerinde karşılaşılan basınç dayanım sınıflarına ait ortalama dayanım sonuçları ile TS EN 206, TS 13515 standartlarına göre belirlenmiş alt sınırlar aşağıdaki grafikte verilmiştir.

(Bkz. 2020 Yılı Sakarya İli Hazır Beton Denetim Ortalamaları Grafiği)

KGS belgeli tesislerin beton basınç dayanımları standartların çok üzerindedir


Denetimlerde en çok karşılaşılan C25/30 dayanım sınıfında ortalama 46,04 Mpa, C30/37 dayanım sınıfında ortalama 51,64 Mpa ve C40/50 dayanım sınıfında ortalama 66,22 Mpa olarak gözlenmiştir. Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere Sakarya ili genelinde KGS tarafından belgelendirilmiş hazır beton üretim tesislerinin habersiz ürün denetimlerinde tespit edilen beton basınç dayanım sonuçları, standartların belirlediği sınır değerin çok üzerindedir.

Deney sonuçlarını etkileyen bütün gereklilikler sağlanmalıdır

Yapı Denetim Sistemi’nde son yıllardaki olumlu gelişmelere rağmen, çok hassas bir konu olan sahada doğru numune alınması, hâlen en önemli sorunlardan birisi olmaya devam etmektedir. Yapı laboratuvarlarının deney sonuçlarını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Bunlar; numunelerin uygun bir şekilde el arabasında ya da uygun bir araçta iyi bir şekilde karıştırılması, uygun numune kalıplarına konularak sıkıştırılması, şantiyede uygun koşullarda saklanıp taşınması, uygun kür edilmesi, eğer silindir numune ise doğru başlıklama yapılması ve test presinde doğru kırılmasıdır. Bu unsurlardan biri veya birkaçı aksadığında, üreticinin ürettiği uygun kalitedeki beton, standart dışı çıkabilmektedir.

Yapı kalitesi için KGS belgeli betonlar tercih ve teşvik edilmelidir

Sonuç olarak; Sakarya iline ait yukarıdaki KGS istatistiki verilerinin de ışığında, merdiven altı kalitesiz beton üretiminin, haksız rekabetin engellenmesi ve ülkemizdeki yapı kalitesinin arttırılması adına THBB üyesi olan firmalardan temin edilen KGS belgeli hazır beton kullanımının tercih ve teşvik edilmesi çok önemlidir. Ayrıca yapı denetim laboratuvarlarının daha sık denetlenmesi gerekmekte olup, sahadaki muhtemel yanlış uygulamaların kaliteli beton üreten firmaları da mağdur edebileceği unutulmamalıdır.

Türkiye Hazır Beton Birliği hakkında

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 1988 yılından beri güvenli ve dayanıklı yapıların inşası amacıyla standartlara uygun beton üretilmesi, tekniğine uygun beton uygulamalarının yaygınlaşması ve ülkemizde kaliteli, dayanıklı, yüksek dayanım sınıflarında beton kullanılması için uğraş veren mesleki bir kuruluştur. THBB, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council) üyesi; Beton Sürdürülebilirlik Konseyi “Bölgesel Sistem Operatörü”dür. THBB’ye üye olacak şirketlerin bütün hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapması, THBB Kalite Güvence Sisteminin (KGS) sürekli habersiz denetimlerine tabi olarak KGS Uygunluk Belgesi alması, uygun laboratuvar bulundurması, teknik, çevre, iş sağlığı ve güvenliği, yasal ve etik kriterleri eksiksiz yerine getirmesi zorunludur.

09 Mar 2021 - 09:53 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.055.457 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

05

Düşünen İnsan - Dostlar mühendisim...

En fazla fırıldağın döndüğü sektörlerden biri de Hazır Beton santralleridir.

Dayanımlar....

Denetimler...

Belgeler...

Yapı denetimleri...

YALAN...YALAN... YALAN...

C25 diye alınan beton C20 ancak gelir...

C30 diye alınan beton C25 ancak gelir...

Özel sektörde büyük inşaatların denetim firmaları kendi içinde olduğundan hile- hurda olma şansı zayıf....

Piyasadaki küçük inşaatlara verilen betonlar tamamen denetimden uzak....bilginiz olsun.

Belli başlı kurumsal beton santrallerini tercih edebilirsiniz, OYAK, NUH vs.

Saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Mart 12:40
04

Doğru Tekti̇r - BİRİLERİNİN ÇOK PARA KAZANMA HIRSINA LABORATUVARLARI KARIŞTIRMAYIN LABORATUVARLAR AKRİDİTELİDİR 24 SAAT BAKANLIKAÇA HER ADIMI İZLENMEKTEDİR KÜR ODASINDAN ASELSAN KIRIM MAKINASINA KADAR GÖZLEMLENİYOR ALACAKLARI ÜCRET BELLİDİR YAPACAKLARI İŞ STANDARTLAR DAHILINDEDİR ONLARIN ÇOK PARA KAZANMA GİBİ BİR HIRSLARIDA OLAMAZ ZATEN SADECE BAKANLIKÇA VERİLEN YETKİLERİNİ KULLANMAKTADIRLAR KALİTELİ BETON ÜRETİMİ YAPTIĞINIZDA SİZE LABORATUVAR KALİTESİZ DİYEMEZ ÖYLE BİR LÜKSLERİDE YOKTUR OLAMAZ YETKİ SINIRINI KESİNLİKLE AŞAMAZLAR ZAMAN ZAMAN ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TEKNİK PERSONELİDE SAHADAN İNŞAATLARDAN BETON NUMUNESİ ALIR VE TEST EDERLER LABORATUVARLARLA KARŞILAŞTIRMA DENEYLERİ YAPILIR KENDİSİNE ÇOK GUVENEN ÇİPLİ KAROT SİSTEMİ İLE ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA YADA AKRİDİTE HERHANGİ BİR LABORATUVARA BAŞVURABİLİR FAKAT TOPU TACA ATMADAN

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Mart 17:38
02

Vatandaş.. - Yapmayın...

1.si numuneler leğenlerde alınıyor, alınamadıysa eğer mikserci beklemiyordur..mikserin irsaliyenin çipleri okutulacak ya...aa kanunen çipsiz mikser beton dökemezdi nasıl döküyor bunlar??aa mikserler düzgün gelmiş irsaliyeyi basmayı becerememiş santral..bak sen ya milyonluk santral ..çı kırık laboratuvara rezil oluyor..

2.si numuneler düzgün alınmadıysa görüntüleri bakanlıkta an be an var...biri yanlış ikisi yanlış hepsi mi yanlış? tüm laboratuvarların tüm personelleri pis kaka beton santralleri pamuk şeker..

3.sü şantiyelerde numunelerin saklanması laboratuvarın sorumluluğunda değil!!!keşke herkes üstüne düşeni yapsa değil mi ama??

4.sü uygun kürleme dediğiniz şey??? kür odalarında bakanlığın an be an takip ettiği cihazlar var kendi özel cihazları..standarta aykırı olamaz! 2.si kürlenmede vakti geçen numune varsa sistem kırımına izin vermiyor zaten..içinde çip var ya hani..

5.si Ali beton firmasının numuneleri altın kürekle alınıyor, veli firmasının ki farklı kürekle.. o yüzden ali betonun iyi çıkıyor veli betonun kötü..

6.sı af buyurun beton dediğin sadece çimentodan mı oluşuyor??

7.si santralden alınan numune tabiki kontrollü verilecek size..şantiyede mikser sahaya gelene kadar ooooo...aa bakanlık şantiyelerden numune alıyordu değil mi??bizim gibi...

8.si bu laboratuvarların zaten Allah belasını vermiş bu işe girerek dahasını aramayın..

ÖĞRETMEK GİBİ OLSUN!!! diye yazıyorum bunları..

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Mart 16:55
01

Kamu Vicdanı - Bu işte belirli bir sıkıntı var. Neden Satso yetkilileri böyle bir açıklama yapsın. Bewnce başta bağımsız bir birim Üniversitemiz bu konu hakkında bir rapor açıklamalı ve kamuoyunu aydınlatmalı. Haızr Beton Birliğinin açıklaması beni tatmin etmedi malesef. Bu konu önemli ve hayati bir konu üzerinde durulması gerekli!!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Mart 14:41Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?