Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş Sakarya şubesini ziyaret etti

Genel Başkan Semih Durmuş’u Şube Başkanı Abdullah Sönmez,Şube Yönetim Kurulu ile temsilciler karşıladı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Genel Başkan temsilcilerin taleplerini ve Sakarya’da sağlık çalışanlarının kovit 19 la mücadelede yaşadıkları sorunları ele aldığı toplantıda Genel merkezin çalışmalarını aktardı.

Başta döner sermaye olmak üzere saha çalışması yaparak belirlediğimiz acil çözüm bekleyen konuların çözümü için mücedele veriyoruz.Burada tekrar belirtiyorum sağlık çalışanlarımızın alın terinin hakkı olan ivedilikle verilmelidir ve adil olmayan ve büyük kayıplara sebep olan döner sermaye sisteminden vazgeçilmelidir.

Sakarya Şube Başkanıma, yönetim kurulumuza ve teşkilatımıza çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum. İnşallah omuz omuza mücadelemize devam edeceğiz..

14 Mart Tıp Bayramı açıklaması: “Fedakar sağlık çalışanları bir Tıp Bayramı’na daha hüzünle girmenin burukluğunu yaşıyor. Bir yanda pandemi kaynaklı ağır iş yükü, ekstra sorunlar ve can kayıpları, diğer yanda yıllara sari çözüm bekleyen kronik meseleler.

2021 “sağlık çalışanları yılı” ilan edildi ancak sorun ve beklentilerinin çözümüne dair henüz bir ümit ışığı görebilmiş değiller.

Buna karşın bolca alkış, bir o kadar takdir ve teşekkür alıyorlar. Ancak bir türlü sesleri duyulmuyor, sorunları çözüme kavuşturulmuyor, yüzleri güldürülmüyor.

Fedakarlıkları, alın terleri, mücadeleleri, canlarını ortaya koymaları, bir türlü yetmiyor sorunlarının çözümüne.

Hak etmediklerini ya da hakları olmayanları değil, alın terlerinin ve mücadelelerinin karşılığını istiyorlar.

Örneğin, hakkaniyetsiz ve adaletsiz döner sermaye sistemi son bulsun istiyorlar. Can yakan, alın terini yok sayan bu sistemin yerine, ödemelerin hastane bütçesinden değil, merkezi bütçeden karşılandığı yeni bir modele geçilmesini istiyorlar. Bu sayede gelirlerinin, hastanelerin gelirlerine bağlı olmaktan çıkacağını çok iyi biliyorlar. Bu durum aynı zamanda haksız ücret dağılımının son bulması demektir.

Bunun yanında, hakkaniyetli iş güvencesi herkesin hakkı olduğu için sözleşmeli istihdam modeline son verilsin istiyorlar. Çünkü aynı iş yerinde aynı işi yapıp da birbirlerinden çok farklı mali, özlük ve sosyal haklara sahip olmak kabul edilecek bir durum değildir.

Nöbet ücretleri artırılsın istiyorlar… Çünkü sağlık çalışanları nöbete kaldıklarında, normal mesai ücretinden daha düşük ücret alıyor. Oysa diğer kamu çalışanlarında tersi bir durum söz konusu. Sağlık emekçileri, üçüncü sınıf kamu çalışanı değildir. Hayat kurtarmakla yükümlü oldukları unutulmamalıdır.

Ayrıca, icap nöbet ücretlerinin bağış değil, hak olduğunu tüm sağlık çalışanları çok iyi biliyor. İdari tasarrufla bazı sağlık çalışanlarına icap nöbeti ödenirken bazılarına ödenmemesinin izahı mümkün değildir. İcap nöbet ücretleri anne sütü kadar helaldir, her çalışana her hak edene ödenmek mecburiyetindedir.

Sağlık çalışanlarının ağır iş yükü altında öteden beri ezildikleri bilinmiyor değil. Ne yazık ki pandemi sürecinde bu yük katlanarak arttı. AB ülkeleriyle kıyaslandığında, ülkemizde normal koşullarda bir hemşire dört hemşirenin yaptığı işi yapıyor. Benzer durum diğer branşlarda çalışanlar için de geçerli. Sorunun önüne ancak istihdam açığının sıfırlandığı güçlü sağlık ordusuyla geçilir.

Hatalı uygulamalar (Malpraktis) nedeniyle sağlık çalışanlarının ocağına resmen incir ağacı dikiliyor. 3 – 4 bin lira maaş alan bir sağlık çalışanının, 100 binlerce liralık tazminatın altından kalkması mümkün değildir.

Sağlık, risk payı çok yüksek bir meslek olduğu için idare, hatalı uygulamalar karşısında sorumluluğu çalışana yükleyerek görevini yapmış olmaz. İdareye düşen, her türlü sorun karşısında çalışanını mağdur etmemek, sahip çıkmaktır.

Binlerce sağlık çalışanı, “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği” sınavları düzenli ve belli aralıklarla yapılmadığı için mali, özlük ve sosyal noktasında hak kaybı yaşıyor. Bunun önüne geçmek için ekstra ne bir çabaya ne de bir kanuna ihtiyaç vardır. Yönetmelik değişikliği yeterlidir.

Çocuklarının emniyeti ve bakımı, sağlık çalışanı ebeveynler için sorun olmaya devam ediyor. Sağlık çalışanlarının yaklaşık yüzde 40’ı yine sağlık çalışanıyla evli. Diğer kamu çalışanlarıyla evli olma durumları da bu rakama eklendiğinde oran yüzde 60’ları geçmektedir. Dolayısıyla gündüz bakım evi ve kreş uygulamasının hayata geçirilmesi büyük bir zarurettir.

Bu aynı zamanda hayati bir zarurettir de. Pandemi sürecinde, bazı çocukların canlarına mal olan üzücü hadiselerin varlığını hiç kimse unutmuş değil.

Tüm bunların yanı sıra sağlık çalışanları artık şiddet kurbanı olmak istemiyor! Çünkü şiddet sadece mağduru etkilemiyor; göreni, duyanı kısacası tüm çalışanları doğrudan etkiliyor, travmalara neden oluyor, korkutuyor, sindiriyor.

Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının daha pek çok sorunu var. Bu sorunlarla yaşamayı, bu sorunlara alışmayı, bu sorunların gölgesinde kutsal mesleklerini ifa etmeyi istemiyorlar. Mesleklerini severek yapmalarının yanında bayramlarını bayram gibi kutlamak ve hayatlarını müreffeh bir şekilde sürdürmek istiyorlar. Tüm bunları sağlık çalışanlarına çok görmemek gerekir. Sağlık çalışanları bayramın en güzelini en iyisini hak ediyor. Çünkü onlar bu ülkenin “hayat sigortası.” Herkesi, özellikle de sorumluluk sahibi olanları, bunun anlam ve önemini anlamaya ve bu doğrultuda sorunları çözmeye davet ediyoruz.”

14 Mar 2021 - 12:48 - Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.055.457 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

08

Sağlıkçı - Acaba 1000.000 cuk arabasıyla mı gelmiş sorun çözmeye. İdareci geçinen yalaka tayfası da cabası.

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 15 Mart 08:47
07

Yüzde 30 - KAMUDA çalışan sağlıkçıların sendika başkanları özel sektör sağlık çalışanlarının sorunları sizi hiç ilgilendirmiyor değilmi sizi sadece Kamuda. Çalışan. ve sendika aidatı ödeyen tüm yasal ve sendikal hakları olan iş garantisi olan maaşları asgari ücret olmayan sağlıkçılar ilgilendiriyor. Özel hastanelerde çalışan sağlıkçılar sizin ilgi alanına girmiyor

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 14 Mart 23:13
06

Harranliyiz - Bu sendikadan birşey bekleyen varsa daha çok bekler şu tiplere bir bakın sağlıkçının hakkını arayacak tip varmı şunlarda sendika üyesi müdür mü olurmuş sevgili sağlık emekçileri istifa edin şu sendikadan siz yoksanız onlarda olamaz güç sizde

Yanıtla . 19Beğen . 1Beğenme 14 Mart 20:37
04

Vatandaş - Sayın Şube Başkanı; İlçe temsilcilerine her ay vermeniz gereken ilçe paylarını veriyormusunuz?

Her ay düzenli ilçe temsilcileri ile toplantı yapıyormusunuz?

Profesyonel Sendika maaşınız ne kadar?

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 14 Mart 17:35
05

Saglık Sen - @Vatandaş 04 nolu yoruma cevabı: 15000tl olabilirmi

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 14 Mart 20:13
03

Yeniyeni - Ağlamayın siyasetçilerin yanında yağlama yapıyorsunuz önümüzdeki seçimde aday olur sun derdiniz kullanmak sendikayı siyesete girmek . İnanmıyoruz size .

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 14 Mart 17:28
02

Muallim54 - Sağlık çalışanlarının sorununu çözecekmiş güleyim bari.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 14 Mart 14:59
01

Yenikent - Sağlık sen başkanı sendika daki üç beş tuzu kuru koltuğu olan ile görüşmemeli asıl sorun sahada üye lerinin içine girsin sorun larını dinlesin yağ çekenlerde sorun yok onlar rahat kapalı kapılarda olmayın açılın sahaya

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 14 Mart 13:13Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?