'Sana belediye baksın!' sözü tarihe mi karışıyor!

Koronavirüs salgını ile beraber İstanbul büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı yardım kampanyası İçişleri bakanlığı’nın genelgesi ile durdurulmuştu. İBB bunun üzerine genelgenin iptali için Danıştay’a başvurdu. Danıştay aylar sonra o başvuruyu cevapladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Pandemi döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ‘Birlikte başaracağız’ adı yardım kampanyası İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile iptal edilmişti. Bunun üzerine İBB, bu genelgenin iptali için Danıştay’a başvurmuştu. Danıştay, belediyelerin yardım kampanyası düzenleyerek para toplayamayacağına karar verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yardım toplanmasını yasaklayan İçişleri Bakanlığı genelgesinin yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, genelgenin iptali yönündeki başvuruyu reddetti. İBB bu karara itiraz etti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da bu konuda noktayı koyacak karara imza attı. Kurul, İзişleri Bakanlığı'na ait genelgenin iptali talebinin reddine karar verdi.

Bu da, belediyelerin yardım kampanyası dьzenleyemeyeceği anlamına geliyor.

Oy çokluğuyla alınan karara 3 üye muhalif kaldı.

Kararın gerekçesinde, ' Koronavirüs ile mücadele sürecinde, İstanbul ilindeki ihtiyaç sahiplerine ve yaşlı vatandaşlara destek olmak amacıyla banka hesap numaraları ilan edilerek yapılan yardım çağrılarının 'yardım toplama' faaliyeti kapsamında olduğu, belediyelere ilişkin mevzuatta belediyenin gelirleri arasında sayılan 'bağış kabul etme' olarak nitelendirilmesinin mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır' denildi.

"BELEDİYELER YARDIM TOPLAYAMAZ"

Kararda, belediyenin mevzuatı gereği yardım toplama yetkisinin olmadığı, izin almaksızın yardım toplamasının mümkün olmadığı yцnьndeki İзişleri Bakanlığı genelgesinin hukuka aykırı bulunmadığı vurgulandı.

Gerekçede şu görüşlere yer verildi: 'Davacı tarafından yürütülen faaliyetin 2860 sayılı kanun kapsamında bir yardım kampanyası olmadığı, 5216 sayılı Kanun ile 5393 sayılı kanun hükümlerine uygun olarak şartsız bağış kabulü yapıldığı, şartsız bağış kabul etmenin belediye başkanının yetkilerinden biri olduğu ve adı geçen Kanun'lar uyarınca izin alınmasına gerek bulunmadığı ileri sürülmekte ise de, 2860 sayılı Kanun'da 'yardım toplama', 5216 sayılı ve 5393 sayılı kanunlarda 'bağış kabul etme' hususunun düzenlendiği göz önüne alındığında, kendi mevzuatı uyarınca bağış adı altında yardım toplama yetkisi bulunmayan davacı belediyenin 2860 sayılı kanun kapsamında kabul edilerek tesis edilen işlemlerin davacının lehine bir hukuki durum olduğu hususu göz önüne alındığında, davacının 2860 sayılı kanun kapsamında olmadığı yönündeki iddiasının dava konusu işlemi sakatlamayacağı sonucuna varılmıştır. Bu durumda davalı idare tarafından kendi mevzuatı uyarınca yardım toplama yetkisi bulunmayan davacının 2860 sayılı kanun kapsamında kabul edilerek bu kanun uyarınca izin almaksızın yardım toplamasının mümkün olmadığı yönünde tesis edilen İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 'Yardım toplama' konulu genelgesinde ve bu genelgeye dayanak alınarak tesis edilen İstanbul Valiliği'nin işleminde hukuka aykırılık bulunmamaktadır.'

KARARA MUHALİF KALAN ÜYELER: YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNABİLİRLER

Karara muhalif kalan 3 üye, yazdıkları karşı oy yazılarında belediyelerin yardım зağrısında bulunup bağış toplayabileceğini belirttiler.Karşı oy yazısında şu görüşler dikkat зekti: 'Doğal afetlerle ilgili çalışmalar yapmak, sosyal yardım ve destek sağlamak belediyelerin görevleri arasında olduğundan, belediyeler bu görevlerini yerine getirirken bağış/yardım yapılması зağrısında bulunabilirler. Bu bağlamda yardım ve bağış kavramları belediyeler yönünden iç içe geçmiş ve bir birini tamamlayan kavramlardır. Bağış kabul etme yetkisi bulunan belediyenin bu yolla elde ettiği gelirdi nerede harcayacağı konusunda elbette ki takdir yetkisi vardır. Harcama kalemi ile ilgili iradesini bağış yapıldıktan sonra belirleyebileceği gibi, bağış yapmaya davet aşamasında da somutlaştırarak beyan edebilir. Harcama yerine ilişkin irade beyanı bağış yapmaya teşvik niteliğinde olup, Belediyenin bağış yoluyla elde ettiği gelirleri nerede harcayacağının цnceden beyan etmesinden hareketle bu faaliyetin 2860 sayılı Kanun kapsamında bir yardım toplama niteliğine dönüştüğü ileri sürülemez.'

"BAĞIŞ KABUL ETME YETKİSİ BAŞKA BİR İDARENİN İZNİNE BAĞLI DEĞİL"

'Diğer taraftan belediyelere tanınan bağış kabul etme yetkisi; başka bir idarenin iznine bağlı olmadığı gibi, belirli bir amaз ve sьre şartına bağlı olmaksızın sürekli kullanılabilen genel bir yetkidir. Bu durumda, tüzel kanun niteliğindeki 5216 ve 5393 sayılı kanunlardan kaynaklanan bağış kabul etme hak ve yetkisi kapsamında kabul ettikleri şartsız bağışların 2860 sayılı Kanun kapsamında 'yardım toplama' faaliyeti olarak nitelendirilmesinde ve kamu idaresi olan belediyelerin 'kurum' gibi değerlendirilerek 2860 sayılı kanun kapsamına dahil edilmesi suretiyle izin almadıkları gerekзesiyle bağış toplama yetkilerinin kısıtlanmasına ilişkin dava konusu genelge, aзıkзa hukuka aykırı bulunmaktadır.'"

14 Mar 2021 - 19:42 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.872.128 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

Mitilci - DANIŞTAY TAKIR TAKIR CALISIYOR.

ANDIMIZ İÇİN .OKULLARDA OKUNSUN DIYE

DAVA AÇILMIŞ.SENE 2013......DANISTAY

DAVAYA BAKMAMIŞ YILLARCA

7 ÜYENIN DEĞİŞMESI BEKLENMİŞ.

........ANDIMIZ KALDIRILMIŞ......

bekacı,mitilçi,yorganci,mizrakci,cuvalci

Bahceliye duyrulur.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Mart 09:02
01

Sekerusta - Koskoca cumhurbaşkanı yardım topluyor belediye toplanamıyor enteresan kimbilir belkide akpli belediyeler toplayabiliyordur

Yanıtla . 22Beğen . 8Beğenme 14 Mart 20:01Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!