DEVA'lı Gökçe, İstanbul Sözleşmesi'nin fesih edilmesini eleştirdi

DEVA Partisi Sakarya İl Kadın Çalışmaları Başkanı H. Nur Gökçe Dursun İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasıyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

DEVA Partisi Sakarya İl Kadın Çalışmaları Başkanı H. Nur Gökçe Dursun İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasıyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

DEVA Partisi Sakarya İl Kadın Çalışmaları Başkanı H. Nur Gökçe Dursun'un mesajı şu şekilde;

19.3. 2021 gece yarısı Türkiye Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile; 11 Mayıs 2011 günü İstanbul’ da imzaya açılan ve Türkiye’ nin de ilk imzacılarından olduğu, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi yani İstanbul Sözleşmesi’ nden çekildi.

2009 yılında, defalarca şiddet uygulayan kocasını devlet makamlarına 36 kez şikayet etmesine rağmen, kendisini tehdit eden kocasına karşı devlet tarafından korunamadığı gerekçesi ile, Nahide OPUZ tarafından, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ nde dava açılır ve ilk defa bir devlet (Türkiye) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Önünde kadın vatandaşına ayrımcılıktan mahkum edilmiştir. İçtihat kayıtlarımıza Nahide Opuz Davası olarak geçen bu dava İstanbul Sözleşmesinin temeli olmuştur.

11 Mayıs 2011 günü imzalanmasını müteakip meclis onayına sunulan sözleşme 246 kabul ve 0 red oyuyla mecliste onaylanır ve böylece Türkiye 4 Mart 2012’ de sözleşmeyi ilk onaylayan ülke olur.

Gerçekten Türkiye İstanbul Sözleşmesinden sonra şiddetin önlenmesi konusunda yasal düzenlemeler açısından iç hukukumuzda da ciddi bir yol kat etmiştir. Ancak yasaların uygulanmasından kaynaklanan eksiklikler sebebi ile ne yazık ki, kadın cinayetleri, şiddet ve ayrımcılık son bulmuyor. Daha etkin yaptırımların gerektiği hiç kuşkusuz iken, 2011 yılından bu yana ne değişti de Türkiye İstanbul Sözleşmesinden geri çekildi?

Sözleşmenin asıl amacı; şiddet mağdurlarının korunması, suçluların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet yanı sıra aileye yönelik şiddetin önlenmesi alanında bütüncül, eşgüdümlü, işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesidir. Kadına karşı şiddeti bir insan hakkı ihlali ayrımcılık türü olarak tanımlayan bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası düzenlemedir. Sözleşmenin sadece kadını koruduğu düşüncesi de yanlıştır. Sözleşme; kadın, erkek, çocuk, yaşlı tüm bireylere yönelik şiddeti, insan ticaretini, çocukların cinsel suiistimal ve cinsel istismarını, toplumsal cinsiyet standartları ve mekanizmalarına ilişkin hakları, kadın ve erkeklerin çatışmayı önleme ve sona erdirmelerinde barışı oluşturmada devletin rolünü, bireylerin medeni ve siyasi haklarına ilişkin birçok rolünü, bireylerin ekonomik, sosyal ve kültürel haklarını, engellilerin haklarını, sivil şahısların harp zamanında korunmasını düzenleyen çeşitli uluslararası sözleşmelere de atıflarda bulunarak koruma altına almıştır.

Sözleşme ile devletler; kadınların ve genç kızların aile içi şiddet, cinsel taciz, ırza geçme, zorla evlendirme, sözde "namus" adına işlenen suçlara ve kadınların ve genç kızların insan haklarının ciddi bir biçimde ihlalini oluşturan ve kadınlarla erkekler arasında eşitliğin sağlanmasının önünde büyük bir engel olan kadın sünneti gibi ciddi şiddet türlerine sıklıkla maruz kaldığının çok büyük bir kaygıyla bilincinde olarak; Silahlı çatışmalarda sivil halkı ve özellikle de kadınları yaygın veya sistematik ırza geçme ve cinsel şiddet şeklinde etkileyen, devam edegelen insan hakları ihlallerinin mevcudiyetinin ve gerek çatışmalar esnasında gerekse çatışmalardan sonra toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin artma potansiyelinin bilincinde olarak; Kadınların ve genç kızların erkeklerden daha fazla oranda toplumsal cinsiyete dayalı şiddet riskine maruz kaldıklarının ve erkeklerin de aile içi şiddetin mağdurları olabileceğinin bilincinde olarak; Çocukların, aile içi şiddetin tanığı olmak da dahil olmak üzere, aile içi şiddetin mağduru olduklarının bilincinde olarak; Kadına karşı şiddet ve aile içi şiddetten arınmış bir Avrupa yaratmayı hedef edinmiştir.

Psikolojik, ekonomik, cinsel yahut fiziksel sistematik şiddetin yaşandığı hiçbir ev zaten bir aile değildir. Şiddete maruz kalan o hanenin istismar edilenidir. Bir bireye uygulanan şiddet, aynı zamanda şiddete tanık olana da uygulanmaktadır. Zira şiddet, halka halka yayılır. Hiç kuşkusuz şiddette maruz kalan bireyler, şiddetten korunamadığı sürece, topluma huzur dağıtamayacaktır. Dolayısı ile şiddetin önlenmesi; önce bireyi, akabinde aileyi ve nihayetinde toplumu, toplumsal saadeti korumaktır. İstanbul Sözleşmesi, bu amaca hizmet etmek için oluşturulmuş bir sözleşmedir.

İstanbul Sözleşmesinin, iç hukuka getirdiği yararı kalıcı ve daha etkin hale getirmeye yönelik alternatif bir yasal düzenleme oluşturmadan, böyle bir sözleşmeden çekilmek bize bir fayda sağlamayacaktır.

Artık sadece, İstanbul sözleşmesi yaşatır demiyoruz; insanı yaşatır, engelliyi yaşatır, toplumun hangi kesiminde olursa olsun kadın ve erkeği yaşatır diyoruz.

Saygılarımızla

DEVA PARTİSİ SAKARYA İL KADIN ÇALIŞMALARI BAŞKANI

Av. Hayrunnisa Nur GÖKÇE DURSUN

22 Mar 2021 - 13:05 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.084.409 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

16

Yılmaz Yiğit - Tebrikler deva partisi geleceğe umut oluyorsunuz şu istanbul sözleşmesine karşı olanların %99 u sözleşmeyi okumamış sadece üç beş trolün söylediklerini kafalarına kazımış tiplerdir

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 23 Mart 09:37
15

Reis - Nediyorsun Abla sen tek sözleşme Medine sözleşme sidir kadınlar Allah cc emanetidir hadis i şerif bu hadisi anlayana sözemi gerek var. Deva olamadınız kimseye olamassınız. Tam bir facia dır İstanbul sözleşme si. Rabbim sizlere fırsat vermesin amin

Yanıtla . 6Beğen . 11Beğenme 22 Mart 23:23
18

Kardeşşşş - @Reis 15 nolu yoruma cevabı: Kardeşşş , ayet ve hadisler bunu söylüyor doğru, bu sözleşme de aynı şeyi söylüyor. Bunu kaldıran AKP o zaman ayet ve hadis'e de karşı çıkıyor. Elinden gelse ayet ve hadisleri kaldıracaklar. Asıl Allah size fırsat vermesin kardeşşş

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 23 Mart 19:02
14

Ort - Şiddetin hiçbir şekli tasvip edilmez ancak kadınlar erkekleri saymazsa benim param benim senin param yine benim param ayrılırsan donuna kadar alırım kadınlık yapmam ama başka kadına da gidemezsin derse erkeklik onuruyla oynarsa erkekte kendini ifade edemezse ve hafif bir tokat atarsa sonra bu büyütülurse şiddet olayının öncesi değerlendirilmezse korkarım ki ülke tam bir Avrupa ülkesi olur yani aile kalmaz hayvanlar gibi bir hayat sürülür.babasi belli olmuyan birsuru çocuk olur.bence bu yasa da bı sıkıntı var tekrar değerlendirilmeli.yikici deil yapıcı olunmalı.

Yanıtla . 5Beğen . 10Beğenme 22 Mart 20:16
10

esnaf54 - yav arkadaş zamanında bu sözleşmeyi reis hazırladı , şimdi iptal etti , yok böyle bir saçmalık , sürekli yanlis yapılıyor , bu millet deneme tahtası dimi! bir an önce sözleşme tekrar kabul edilmeli , kadına bu kadar kötü davranilan bir ülke daha yoktur . kadınları baş tacı yapmalıyız ,

Yanıtla . 9Beğen . 6Beğenme 22 Mart 18:16
06

Yusuf54 - Gavurlukta chp ile yarisin hadi.insan haklari bu sozlesmeyemi bagli.ama turk aile yapisina hancer saplamak bu sözlesmeye bagliydi.yapilan hatadan dönülmüs hamd olsun.

Yanıtla . 7Beğen . 16Beğenme 22 Mart 17:31
11

Süslüman54 - @Yusuf54 06 nolu yoruma cevabı: Bu sözleşmeyi AKP Mabadını yırta yırta getirdi. En büyük GAVUR Onlar. Tövbe ettiniz Hamd olsun - süslümanlar sizi. İstanbul sözleşmesini oku desem , daha sıkışınca okuduğunuz duaların anlamını bilmiyorsunuz ki , sözleşme okuyun. Size taş devrindeki gibi duvarlarlara resim çizerek anlatmak lazım. Adama bak ya bir de hamd olsun diyor.

Yanıtla . 9Beğen . 5Beğenme 22 Mart 18:26
09

Adapazarlı - @Yusuf54 06 nolu yoruma cevabı: Açıp 1 tane maddesini okudun mu ey cahil

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 22 Mart 18:10
05

Mitilci,bahçeli - BUNDAN 2 AY EVVEL

CUMHURBAŞKANIN

EŞI VE KIZLARI [ KADEM] Yöneticiler

Ve Akp li bayan vekiller.

Mhp liler ISTANBUL SOZLEŞMESININ

ARKASINDAYIZ DEDILER.

mhp kongre yapti

HDP KAPATILSIN DEDI DANISTAY.

Mitilci,yorgancı,bekaci bahceli biraz rahatladi

ANDIMIZDA TÖKEZLEDI

AMA YÜREĞI YETMEDİ.

...............

SIRA GELDI AKP KONGRESINE

GECE SAAT 3 DE

NACİ BEY ŞUTLANDI.

ISTANBUL SOZLEŞMESİ IPTAL EDILDI .

BUNLAR HEP DANIŞIKLI DÖVÜS.

...MARSAT TORBA DOLSUN..

EKONOMI,ISSIZLIK,GEÇIM DERDI UNUTULSUN.

..........ŞIMDI AKPLI GAZETECI

NAGIHAN ALCI SORUYOR

LUTFEN OKUYUN .

SAYIN CUMHURBASKANIM

İÇİNIZE SINDIMI DIYOR

SOZLEŞMENIN IPTALI..

BUYUR BURDAN YAKIN.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 22 Mart 17:10
04

Vatandas - Bu istanbul sozlesmesini savunan partiler cok oy kaybedecekler.Ayrica bu sozlesmenin imzalandigi tarihten bugune kadin cinayetleri ve bosanmalar azalmamis tam aksine artmis olmasina ragmen nasil olurda bu sozlesme sorgulanmaz muhalefet tarafindan anlasilir gibi degil akla mantiga sigmiyor. İmanin ve islamin esaslari disinda hersey sorgulanabilir.muhalefette korukorune bu sozlesmeyi savunmayi birakmali ve sorgulamalidir.Yoksa bu konu secim kaybettirir haberleri olsun...

Yanıtla . 6Beğen . 13Beğenme 22 Mart 17:03
13

Vatandas - @Vatandas 04 nolu yoruma cevabı: Hemserim sen olayi anlamamissin sozlesme yururlukte iken kadin cinayetleri artarak devam etti.Bu yuzden muhalefet partileri akpnin imzaladigi bu sozlesmeyi nasil sorgulamadilar ben bunu soyluyorum siyasetle alakam yok benim sorgulamaliydilar .Herkez sorgulamali...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mart 19:23
12

Vatandas - @Vatandas 04 nolu yoruma cevabı: Beyfendi bn akpli degilim siyasetide sevmem sozlesme yillardir yururlukte kadin cinayetleri artti azalmadi sozlesmeyi hatim etsen ne fayda cinayetler artti ben bu yuzden sorgulayin dedim mademki bu sozlesmeyi akp imzaladiysa herseyi sorgulayan muhalefet partileri bunca cinayet olurken akp yi neden bu sozlesme icin sorgulamadi ?Ben bunu dile getirdim...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 22 Mart 19:16
08

Süslüman54 - @Vatandas 04 nolu yoruma cevabı: DAha İstanbul sözleşmesini okumamış BETON kafalar oy vermesin zaten . AKP den Fatma Şahin bu sözleşmeyi meclise getireceğim diye mabadını yırrttı zamanında , 400 adet kadın komisyonu ve dernek ile görüştü . Şimdi dine imana sarıldınız gene. Bu memleket İman ve islam kaidelerine göre yönetilse zaten bir sıkıntı kalmaz bu memlekette, Hangi dine göre yönetiliyor bu memleket inandığınız Allah aşkına söyleyin, bu nasıl müslümanlık, hırsızlığa ses çıkarmaz, kadınlar ikinci plana atılır hakkı savunmaz, Akp grup sözcüsü Özlem Zengin' e laf söylersen işlem yapılır ama ... Sizin dininize de inandığınız kitabada ..... benim kütüphanemde yer yok. Böyle bir müslümanlık ta yok. yeni bir din çıkardınız, Hutbelerde yaptığınız siyaset yüzünüzden bir kesimi Camiden - Cumadan da soğuttunuz. Allah sorsun hesabını

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 22 Mart 18:02
07

Adapazarlı - @Vatandas 04 nolu yoruma cevabı: İstanbul Sözleşmesini bizzat senin reis hazırlayıp imzalamıştı ama oy kaybetmedi:) Sizden başka herkes ama herkes tü kaka zaten :) Allah akıl versin.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 22 Mart 17:38
01

İstanbul - Deva Partisinin kadınlara yaklaşımını sevdim. Kadınları sadece seçim günü oy toplamak için kullanmıyorlar. Hayrünnisa Hanım umarım bizleri hiç unutmazsınız hep yanımızda olursunuz

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 22 Mart 13:31
03

Mitilci - @İstanbul 01 nolu yoruma cevabı: He valla nagihan alcida boyle diyor

Akp yalayicisi.

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 22 Mart 17:01
02

Mokali - @İstanbul 01 nolu yoruma cevabı: öylemi yaz dediler sana....

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 22 Mart 16:37Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!