Batmak üzere olan esnafa çözüm; "Ankara Lobisi"

Sakarya’nın Covid-19 vaka sayıları ve kapalı işyerlerinin mevcut durumu hakkında, ilin önde gelen ekonomi tabanlı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla SATSO'da toplantı düzenlendi.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

SATSO Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirilen buluşmaya SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlık ederken, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ ve SESOB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan kendisine eşlik etti. 

Sakarya’da pandemiye karşı tedbir amacıyla kapalı tutulan iş yerlerinin ayakta kalması adına iş dünyası temsilcileri tek ses oldu.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, ilin önde gelen ekonomi tabanlı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bir araya gelerek ildeki vaka sayıları ve tedbir amacıyla kapalı işletmelerin mevcut durumları hakkında ortak açıklamalarda bulunuldu.

İş dünyasının salgının ilk gününden itibaren ildeki salgının yayılma hızının düşmesine yönelik üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiği ancak uzun süredir kapalı işyerlerinin ekonomik anlamda daha da derin hasarlar bırakacağına yönelik dikkat çekmek amacıyla SATSO Yönetim Kurulu A. Akgün Altuğ ev sahipliğinde istişare toplantısı gerçekleştirildi.  

SATSO Hizmet Binasında SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya SESOB Başkanı Hasan Alişan, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı İsmail Filizfidanoğlu, SASİAD Başkanı Ümit Karayaka, SAKARYAGİAD Başkanı Zafer Bekdemir, ASKON Sakarya Şube Başkanı Engin Tumbaz, Ekonomi Ticaret Derneği Başkanı Şamil Dedeoğlu, Üretim Ticaret Kurulu Derneği Başkanı Özkan Pınar, SAMİB Başkanı Günay Güneş, CADDER Başkanı Kemal Turgaç, Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, SATSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve SATSO bünyesinde Yiyecek, İçecek ve Konaklama sektörünü temsil eden 5. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri, Komite Başkanı ve Komite Üyeleri ile SESOB bünyesindeki meslek odaları başkanları iştirak etti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı A.Akgün Altuğ, 1 Mart tarihi itibariyle, ülkemizde kademeli normalleşme süreci başladı. Bu kapsamda 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere illerimiz renklerle sınıflandırıldı. Sakarya olarak, yüz binde 139 oranla çok yüksek yani kırmızı iller arasında olmamız nedeniyle kontrollü normalleşme tam olarak gerçekleşmedi.

İlerleyen süreçte, gerek ilimiz erklerinin ve halkımızın hassasiyeti ile bu oran geçtiğimiz hafta yüz binde 90 oranına kadar düştü. Ancak turuncu seviyeye gelen ilimiz için beklenen normalleşme kriterleri başlamadı. Biz bunu halk sağlığının korunması anlamında anlayabiliriz. Ancak turuncu seviyedeyken vaka sayısı artan diğer illerimizin kırmıza dönmelerine rağmen hala kafe restoran başta olmak üzere işletmelerin açık kalması ve normalleşmeye devam ediyor olmalarına bir anlam veremiyoruz.

Hizmet sektörü ilimiz ekonomisinin önemli bir kısmını karşılamaktadır. Ve aylardır kapalı olan işletmelerin bir kısmı bir daha faaliyetine dönemeyecek noktaya gelmiştir. Bu bir sektörün mağduriyetinin ötesine geçerek ilimiz ekonomisinin de ciddi anlamda sarsılmaya başladığını da gösteriyor.

4 aydan beri kapalı olan bu işletmelerde SSK ve vergi ödemeleri de devam etmektedir. Alınan kredilerin geri ödenme konusunda da ciddi sıkıntılar baş göstermeye başladığı aşikar. Kapalı işletmelerde genel kira giderleri de devam etmekte. Normalleşme süreci kapsamında kontrollü olarak müşteri kabulüne başlamak istiyoruz. HES Kodu uygulaması ile her türlü günlük rutin işlerimizi halledebiliyorken bu işletmelerimiz kapalı. Sınırlı kapasite ile de olsa kafe restoran başta olmak üzere halı saha spor salonları oyun salonları gibi alanların artık faaliyete geçmesini bekliyoruz.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin menfaati ve taleplerini önceleyerek hizmet eden bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bu şehrin her sorunu bizim konumuzdur, üyelerimizin de şu an yaşadığı sıkıntı şehrin ekonomisi adına önemli bir sorun. Üyelerimiz bizim önceliğimizdir. Sınır komşu ilimiz açıkken bizim bu süreçte yaşadığımız sıkıntıların da görülerek çözüleceğini düşünüyoruz.

Bu konuda Valimiz başta olmak üzere siyasilerimiz de gereken hassasiyetle bu konu üzerinde gayret ettiklerini biliyorum.

İlimizin kırmızı renkte olmasının sadece restoran, kafe işletmeleri değil; tedarik zinciri içerisinde olan manav, kasap, akaryakıt ve benzeri sektörleri de olumsuz etkilediğini de hatırlatmak isterim.” dedi.

SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, “Yaşanan süreçte kafe restoran işletmelerinin yaşadığı mağduriyet ve sıkıntıları çözmek için hepimiz elimizden geldiğince gayret ediyoruz. Bu doğrultuda yapılacak eylemlerin sektörün haklılığını ortaya koyar nitelikte olması gerekiyor. Atılacak adımları her açıdan değerlendirerek sonuçlarının verimli olması yolunda hareket etmeliyiz.” Diye konuştu

Toplantıda söz alan davetli STK temsilcileri konuyla ilgili haklı görüşleri dile getirdikleri konuşmalarında şu ifadelere yer verdiler.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Hasan Alişan, “Ewet yaşanan bir sorun var. Nedeni bilinmiyor. Bu da bir sorun. 1 yıldan beri sektörün temsilcileri ile beraber nefes alabilecek bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz ancak normale döndüğümüzde işletmelerimizin yarısı açılamayacak konuma geldi. İl bazlı açıklanan ilk vaka sayılarında şehrimiz kırmızı renk risk grubundaydı ancak ilimizin önde gelen kurum ve kuruluşlarının halk bazlı çalışmaları ve halkımızın da tedbiri ile turuncu seviyeye indik ancak işletmelerimiz nedensiz bir şekilde yine kapalı durumdalar. Bu toplantı bilmediğimiz, atladığımız, unuttuğumuz sorunlar veya çözüm önerilerinin değerlendirilmesi adına verimli olacaktır.” dedi.

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı, İsmail Filizfidanoğlu da, sorunun çözümünün bürokratik yollardan       yerel mülki amirlerle istişare edilerek çözüleceğine vurgu yaptı.

ASKON Sakarya Şube Başkanı Engin Tumbaz, Sakarya’dan başarılı siyasetçiler çıktığına ancak bu şehrin hep sahipsiz kaldığına vurgu yaparak direk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iletişim kurmanın gerekliliğine değindi.

SASİAD Başkanı Ümit Karayaka, işletmelerin turuncu risk grubu haberini aldıkları gibi dükkanlarını hazırladıklarını ve malzeme tedariği yaptıklarını ancak açılmayınca mağdur olduklarını dile getirerek uygulamanın bu belirsizliğinin güvensizliğe neden olacağını belirtti.

SAKARYAGİAD Başkanı Zafer Bekdemir, Sektör olarak yaşanan sorunun çözümünü şehrimizin algısına zarar vermeden aramak gerektiğinin altını çizerek Sakarya’yı temsil eden siyaset dünyasının ortak hareketi ile Ankara merkezli çözmek gerektiğini önerdi.  

SATSO 5. Meslek Komitesi Başkanı Hasan Alptekin, sürecin başından beri hizmet sektörünün ciddi borçlanma altına girdiğini, dükkan sahipleri ile dava süreçleri yaşadıklarını, işletmelerin açılmasının ardından bile sorunun devam edeceği için yeni finansman kaynakları üretmek gerektiğine ve devlet desteklerine ihtiyaç olduğuna  vurgu yaptı.

Ekonomi Ticaret Derneği Başkanı Şamil Dedeoğlu, şehir olarak birlikte çağrıda bulunmak gerektiğinin altını çizerek sektör temsilcileri olarak Ahilik Teşkilatının uzantısı olan hizmet sektörünün yaşaması adına herkesin sorunu çözmek adına hareket etmesi gerektiğini vurguladı

CADDER Başkanı Kemal Turgaç, ticaret erbaplarının ve esnafların zor bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek, 1 Mart kararnamesine göre işletmelerin çoktan açılması gerektiğini vurguladı. Belirsizliğin ortadan kaldırılarak işletmelerin açılmasına yönelik net bir tarih beklediklerini ifade etti.

Toplantıya katılan sektör temsilcileri özellikle çevre illerin kırmızıya döndükten sonra da kafe restoranlarının açık kalmasına rağmen Sakarya’nın durumunda bir değişiklik olmamasının şehir adına bir mağduriyet yarattığı ve haksızlığa neden olduğunu ifade ettiler.

Katılımcılar ayrıca aydır aktif olarak ve son bir yıldır aralıklarla açılıp kapanan iş yerlerinin vergi stopaj, kira, SGK ödemeleri ile ilgili konularda devlet desteğine ihtiyacı olduğunu ifade ettiler. Dükkanların faaliyete geçmesinin ardından işlerin devlet desteği ile yola gireceğine inandıklarını dile getirdiler.

Ankara lobisi ile de iletişimin sağlanarak bu konudaki sıkıntıların Cumhurbaşkanlığı nezdinde çözülmesi konusunda destek istenebileceği ve yerelde sağlanan birlikteliğin ulusal bir ses getirmesi yolunda gayret gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Toplantının sonunda kafe restoran, lokanta kıraathane işletmeleri başta olmak üzere kapalı olan işletmelerle ilgili görüşmek üzere siyasi partilerin il başkanlıkları, valilik ve stk’ların ziyaret edilerek ortak hareket edilmesi ve sosyal ağ çalışmaları yapılması konuları karara bağlandı.

23 Mar 2021 - 16:40 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.151.749 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

19

Bafi̇ C - Şu satsoya verdiğim paralar haram zıkkım olsun hiç bir işe yaramayan bir stk esnafa ticaret yapandan ona bağlı olsun ben her yıl firmanın kar ından para alayım hemde normal aidat alayım tekrar söylüyorum bu isyanım oradaki güzel insanlara değil bu işin başındaki yıllardır y bıyığının altından gülen beyfendiye kalk artık o koltuktanşu aidat işlerini tekrar düzenle yada kalk git tüm meclis üyeleri bu konuyu kaç kere dillendirdi ama çözüm koskocaman sıfır He birde böyle toplantı yapıyorlar Başkana da kızıyorum çıktımı Vali beye özel olarak istek yaptımı bilmiyoruz sosyal medyadan ver gazı yansın.NE AYRANIM DÖKÜLSÜN NE .......ANLAYIN İŞTE

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Mart 16:49
18

Kazımpaşa Birlik - Mahallemizin kıymetli iş insanı Sayın Serdar Onaydar, Allah işinde gücünde daha nice başarılar nasip etsin efendi dürüst ve çalışkan beyefendi bir karakter....

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 24 Mart 13:08
17

Adapazarlı - Kongreler lebalep dolu. Siz daha zor açılırsınız.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 24 Mart 11:27
16

Esnaf - sakarya olarak kapılarımızı dışarıya kapatıp kendi içimizde normalleşmeye girsek dahi biz az da olsa nefes alırız 4 şubem var ve dayanacak gücüm kalmadı rabbim bizi bu zihniyetten korusun artık adil bir düzen gelsin şehirin vali si akp li askeri akp li kaymakamı akp li emniyet müd. akp li ,, bunun dışında iktidar yada mualif tüm siyasetçilerden zaten bişey olmaz kukla gibi ler,,, burda yapılan ve o toplantıyı düzenleyen katılan herkezin beraberce ankaraya gidip bir nevi tabiri caizse hesap sorması lazım

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 24 Mart 11:12
15

N.C.Ç. - @Ssss 14 nolu yoruma cevabı: ay çok beğendim yorumu harikasın

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Mart 10:40
13

Sakaryalı - BİZİ KISKANAN AVRUPA HER VATANDAŞINA HER İŞLETMESİNE HER FABRİKASINA PANDEMİ DONEMİNDE PARA YAĞDIRIRKEN BİZİM HÜKÜMETİMİZ IBAN NUMARASI VERİP YARDIM TALEP ETTİ.

SAĞLIK BAKANI VATANDAŞA YAPMAYIN ETMEYİN DERKEN KALABALIK CENAZELER VE KONGRELER İNSANLARI İYİCE ÜZDÜ.

YAZIK BU İŞLETMELERE MÜLK SAHİPLERİ İŞLETME SAHİPLERİ ÇALIŞANLAR BUNLARA MAL SATAN DİĞER İŞLETMELER HEPSİ ZOR DURUMDA.

ALLAH YARDIMCILARI OLSUN.

SURİYELİLERE VE 5 MÜTEAHİDE YAPILAN GÜZELLİKLER PANDEMİ DÖNEMİNDE VATANDAŞA YAPILMADI.

YETMEZ AMA EVET....

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 24 Mart 09:47
11

Satso Üyesi - Önce 2020-2021 oda aidatlarından feragat edin, ondan sonra oturun o masaya.

Yanıtla . 10Beğen . 3Beğenme 24 Mart 04:17
10

Doğruya Doğru !! - Günlük vaka sayısı 20 binlerle gelmiş testlerde vaka oranı % 5 lerden % 10 lara çıkmış , komşu komşuya 10 metreden selam vermeye korkuyor, hangi esnafa kim gidip Hes koduyla rahatça yemek yer kahve içer., başka iller kırmızı bizde kırmızı bunu mu tartışmak gerekiyor, tedbir konuşmanız lazım değil mi ?

Yanıtla . 4Beğen . 10Beğenme 24 Mart 03:22
09

Gökhan Bayrak - Lütfen biraz samimi olun ucuz kahramanlık yapıp kimsenin umutlarıyla oynamayın,sizlerinde bildiği gibi bu ülkenin ekonomisinin helvasını kavurup komşulara dağıttık gerçi fıstık pahalı olduğu için sade yaptık ha tereyağda kullanmadık ama olsun buna da şükür!.Ekonomi demişken bir merkez bankası başkanı daha koyduk naci oldu mu mazi 20 ayda 4 başkan değişti merkez bankası değil sanki merkez hamamı,sürekli birilerinin ayağı kayıyor,anadolu takımlarının sürekli teknik direktör değıştirmesi gibi.Bence sizler oraya gitmişken merkez bankası direktörü olarak yılmaz vural hocayı tavsiye edin denenmesine fayda var ne kaybedilirki :)) nasıl olsa bir ülke ekonomisi nasıl YÖNETİLMEMELİ kitabını yazdık altına imzamızı attık,sonrada daha yeni faiz artırmamıza rağmen dolar yine 8 lere dayandı dünyada bizden daha kötüsünü yapana kadar en KÖTÜSÜ bu dolaysıyla bu Naci ağbal konusunda tekrar dönersek bu kadar faiz artırımına gidersen hele ki bunu PATRONDAN habersiz yaparsan !!! :)))) seni günah kecisi ilan edip meeletirler lahanayı yerken kıtır kıtır sapına gelince neyse :) Bakalım yeni başkan ne kadar durabilecek acaba? Evet bunları yazmak çok acı verici olsada Allah tan umut kesilmez.Rabbim herkesin yardımcısı olsun.

Yanıtla . 21Beğen . 0Beğenme 23 Mart 21:38
07

Eğriyeeğridoğruyadoğru - Bakın işinize herkes işinde gücünde. Eğer ki senelerden beri aileden gelen servetinizle, iş portföyünüzde bir adım bile oynana yapmadan, çark döner ellemeye gerek yok diye dönüşümü reddederseniz, bir pandemide silinir gidersiniz. Bu pandemiyi nasıl fırsata dönüştürürüm demek yok. Düşünmeye kabiliyetiniz bile yok. Elek elenir kalanlar yola devam eder. Rızkı veren Allah'tır... Kimse açlıktan ölmez. Ciplere de binmeyi verin. Esas üzüldüğüm bu işyerlerinde çalışan sigorta bile yapmadığınız beş kuruş parası olmayan gündelik yaşayan insanlar. Ankara'da bunu da anlatın.

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 23 Mart 20:34
06

Limon - Cumhurbaşkanı ile direkt görüşmek. Atın adamın üzerine, zaten en kolayı da bu.

Yanıtla . 5Beğen . 8Beğenme 23 Mart 19:40
05

Maske Şart - Daha siz bilinçli değilsiniz 2.resimdeki beyefendi maskesiz niye uyarılmadı böyleleri olduğu sürece virüs bitmez yazık sağlıkçılara hakkını nasıl ödeyeceksiniz

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 23 Mart 18:55
03

Imamoğlu Adamdır - YA BIR DURUN ESNAF...

ILK ONCE 5 MUTAHITIMIZIN

VERGI BORÇLARINI SIFIRLADIK.

GEÇSENDE GEÇMESENDE GARANTI

PARALARI HAZINEDEN ODEDIK.

YOL,KOPRU,TUNEL,HAVA ALANI UZERINDEKI

YIYECEK ,ICECEK ,ALIŞVERIS MERKEZLERININ

IŞLETME HAKKINI ONLARA VERDIK..

HA SADECE IMAMOGLUNUN

UCUZ EKMEK SATMASINA IZIN VERMEDIK.

Yanıtla . 20Beğen . 2Beğenme 23 Mart 18:38
12

suskun - @Imamoğlu Adamdır 03 nolu yoruma cevabı: chp nin sözcülügünü yapma cözüm söyle imamoglu ne yaptıkı ismini kullanıyon

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 24 Mart 09:37
02

Adalet - Bu ülkeden bu millet için konuşan ama hep kendini düşünen yetkililerden millet vekillerinden birşey olmaz esnaf battığıyla kalacak yine milleti birşeylerle kandırıp siyaset yapıp kandırarak geçinecekler ne milletimiz akillanir ne de bu esnaflar bu ayazı unutmaz

Yanıtla . 18Beğen . 1Beğenme 23 Mart 18:30
01

Ismail - Hem aşağıdan hem yokarıdan, hem sağdan hemide soldan, yolun sonu görünüyor, yolun sonu görünüyor, yolun sonu görünüyor....Oyyyy kolpacılar Oyyyyy.

Yanıtla . 17Beğen . 0Beğenme 23 Mart 18:06Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?