Medikal malzemelerin seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Medikal malzemeler veya diğer bir adıyla tıbbi ürünler, sağlık ve bakım sektöründe hizmet sunan firmaların olmazsa olmazıdır. Hastaneler, poliklinikl...

Haber albümü için resme tıklayın

Medikal malzemeler veya diğer bir adıyla tıbbi ürünler, sağlık ve bakım sektöründe hizmet sunan firmaların olmazsa olmazıdır.

Hastaneler, poliklinikler, özel muayenehaneler, veteriner klinikleri, yaşlı bakım evleri ve kişisel bakım merkezleri gibi kurumlar, hizmet faaliyetlerini sürdürebilmek için, bu malzemelere ihtiyaç duyarlar.

Bunun yanında sağlık ürünleri, hastalığı veya bakıma muhtaç hasta yakını olan kişiler tarafından da neredeyse hayati öneme sahiptir.

Sağlık problemleri, doğrudan yaşamı etkilediği için, son derece ciddi problemlerdir. Tamamen sağlık ve bakım amaçlı kullanılan medikal malzemeler de bu oranda önem ve ciddiyet kazanmaktadır. Bu sebeple medikal malzemeler, satın alınırken çok dikkat edilmesi gereken ürünlerin başında gelmektedir.

Aşağıda, belli başlı bazı sağlık ve bakım ürünleriyle o ürünlere özel dikkat edilmesi gereken hususları gelin hep birlikte inceleyelim.

Medikal Malzemeler ve Taşıması Gereken Nitelikler

Hastane malzemeleri, tedavi ve bakım ürünleri sayıca oldukça fazladır. Bu sebeple genel olarak bazı temel ve önemli ürünleri kategorize ederek detaylı bir şekilde incelemek faydalı olacaktır.

1.Hastane Malzemeleri: Hastane Demirbaşları ve Hasta Sedyeleri

Hastane malzemelerinden hastane demirbaşları, hastane ve poliklinikler, özel muayenehaneler, sağlık merkezleri gibi pek çok kuruluşlar için olmazsa olmaz ürünlerdir.

Cihaz taşıma sehpa ve arabaları, hasta muayene paravanları, kirli çamaşır toplama arabaları, serum askıları ve pansuman arabaları vb. gibi hastane malzemelerini kısaca hastane demirbaşları olarak sayabiliriz.

Bu ürünler olmazsa olmaz ürünler oldukları için her şeyden önce sağlam ve kaliteli olmalı, uzun ömürlü kullanım sağlamalıdır. Acil müdahale anında bozulan, kırılan kalitesiz ve dayanıksız ürünler ciddi anlamda sağlık açısından tehlike teşkil etmektedir.

Bunun yanı sıra bu ürünlerin taşıması gereken en önemli niteliklerden biri de kolay kullanımdır. Basit kullanım işlem hızına katkı sağlarken kullanım açısından zorlayıcı ürünler acil müdahale durumunda gecikmelere ve dolayısıyla ciddi hayati sorunlara yol açabilmektedir.

Hastane malzemelerinden en önemlilerinden biri olan hasta sedyelerine değinecek olursak, hasta taşıma sedyesi, hasta yıkama sedyesi gibi çeşitleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu ürünlerin taşıması gereken nitelikler de yine yukarda sayılan sebeplerden dolayı kalite, sağlamlık ve basit kullanım gibi niteliklerdir.

Hasta sedyelerinin taşıması gereken bir diğer önemli nitelik ise kolay temizlenebilir ve mümkünse antibakteriyel mahiyette olmasıdır. Çünkü bu tarz malzemeler kişiye özel değildir ve gün içinde binlerce kişinin ihtiyacı için kullanılmaktadır. Dolayısıyla hasta sağlığı ve hijyeni açısından hasta sedyeleri bu nitelikleri taşımalıdır.

2.Muayene Masa ve Koltukları

Muayene masa ve koltukları, sağlık ve bakım alanında hizmet verenler tarafından en çok satın alınan medikal malzemelerdendir.

Bu medikal malzemeleri başlıca kan alma koltuğu, muayene masası, jinekoloji muayene masası, masaj masası vb. gibi ürünler olarak sıralayabilmekteyiz.

İyi bir kan alma koltuğu kullanımı kolay, ihtiyaç duyulduğunda hastanın ayaklarını uzatarak dinlenebilmesine imkan sağlayan ve mümkünse kolayca hareket ettirilebilen özelliklerde olmalıdır.

Kan alma koltuğu hastane ve kan merkezleri gibi yerlerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ve tek bir günde bile birbirinden farklı pek çok insan tarafından kullanılmaktadır. Bu sebeple öncelikle temizlik açısından şartlara uygun olmalı, antibakteriyel kaplamalara sahip bulunmalıdır.

Bu durum masaj masası muayene masası ve jinekoloji muayene masası için de geçerlidir. Bu ürünler de yine öncelikle hijyen açısından beklentileri karşılayacak niteliklere sahip olmalıdır. Bunun dışında masaj masası için yatak baş kısmında yüz koyma yeri bulunması, jinekoloji muayene masasının konforlu olması da yine bu ürünlerin taşıması gereken niteliklerdendir.

3.Hasta Yatakları ve Hasta Karyolası

Medikal malzemelerden en çok kullanılan ürünlerden biri olan hasta yatakları, yatarak tedavi hizmeti veren bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında bulunmaktadır.

Hasta yatakları, hastaların günün büyük bir bölümünü hatta bazı durumlarda bütün hayatlarını üzerinde geçirdikleri yataklar oldukları için konforlu ve ortopedik olmalıdır.

Motor sayısına göre 2 motorlu hasta yatağı, 3 motorlu hasta karyolası veya 4 motorlu hastane karyolası olarak çeşitleri vardır.

Tipine göre ise ev tipi hasta karyolası ve hastane tipi hasta karyolası olarak ikiye ayrılan hasta yatakları ayrıca çocuk hastalar için özel olarak üretilen çocuk hasta yataklarını da içine alır.

Ev tipi hasta karyolası seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, yatağın hastanın hastalık durumuna en uygun olacak şekilde olmasıdır. Hasta evde tedavi süreci mi geçiriyor yoksa hayatı boyunca yatağa bağımlı halde mi bulunuyor buna dikkat edilmelidir. Bunun dışında bu ürünler kolay kullanımın yanı sıra güvenli kullanım da sağlamalıdır. Çünkü ev ortamı hastane ortamı kadar gözetim altında bulunulabilecek bir ortam değildir. Bu sebeple hasta güvenliği ön planda tutulan, hareketli yataklar seçilmelidir. 2 motorlu hasta karyolası modelleri evde kullanıma gayet uygun modellerdir.

Hastane tipi hasta yatakları, kaliteli ve sağlam olmalı, taşınabilmesi kolay olmalıdır. Hasta güvenliği ve hasta konforu ön planda tutulmalıdır. 2 motorlu hasta karyolası, 3 veya 4 motorlu hasta yatakları hastaneler için idealdir.

Çocuk hasta yatakları seçilirken en çok dikkat edilmesi gereken şey yatağın güvenli bir ortam sağlamasıdır. Bunun yanında çocuk hasta yatakları çekmeceli veya komodinli olduğunda çok daha rahat kullanım sağlamaktadır.

4.Bakım Amaçlı Koltuk ve Yataklar

Bakım ve sağlık, birbiriyle doğru orantılı olduğu aşikar olan iki terimdir. Bu sebeple kişisel bakım hizmetleri için kullanılan bazı özel koltuk ve yatak türleri de medikal malzemeler adı altında satılmaktadır. Bu sebeple bu ürünlerin de taşıması gereken bazı nitelikler vardır.

Örneğin, iyi bir cilt bakım koltuğu veya cilt bakım yatağı kolay temizlenebilir kaplamalara ve yüksek taşıma kapasitesine sahip olmalıdır. Ayrıca hareketli modelleri seçmeye dikkat edilmelidir.

Berber koltuğu veya kuaför koltuğu seçerken ürünün konforlu olmasına ve kolay hareket ettirilmesine önem verilmelidir.

Güzellik merkezleri tarafından sıkça tercih edilen ağda yatakları ise rahat ve pratik kullanım sağlamalı ve mümkünse yüz koyma yerli olmalıdır.

5.Veteriner Malzemeleri

Sağlık malzemeleri kapsamına giren ve hayvan sağlığını ilgilendiren medikal veteriner malzemelerinin en önemlileri, veteriner muayene masası ve veteriner ameliyat masasıdır.

Hayvanlar insanlardan daha hassas canlılar olduğu için veteriner malzemeleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır.

Örneğin bir veteriner muayene masası, veterinerin işini en düzgün ve en pratik şekilde yapmasına olanak tanımalıdır.

Aynı şekilde veteriner operasyon masası da hareketlilik ve paslanmazlık gibi niteliklere sahip olmalıdır.

Medikal Malzemeler Neden Önemle Seçilmelidir

Medikal malzemeler, hastane malzemeleri veya tıbbi ürünler doğrudan müdahale aşaması ve sağlık durumunu etkileyen ürünlerdir.

Kalitesiz, çabuk bozulan, kullanımı zor malzemeler hastaya acil müdahale gereken durumların seyrini olumsuz yönde etkiler.

Sağlık kuruluşları işin ciddiyeti neticesinde zaten oldukça stresli ortamlardır. Bu sebeple medikal malzemelerin kalitesizliği veya dayanıksızlığının sebep olacağı herhangi bir gecikme hasta, hasta yakınları ve sağlık personelleri için stresin tavan yapması ve istenmeyen durumların yaşanması neticelerini doğurabilecektir.

Bunun yanı sıra medikal malzemelerin kalitesi, sağlık hizmeti veren kuruluşun prestiji açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Kişiler sağlık hizmeti almak için kaliteli ürünler kullanan yerleri tercih etmekte, böyle yerlerde kendilerini daha güvende hissetmektedir.

Sağlığınız ve Prestijiniz için OR-MED’i Seçin!

Çünkü;

•Biz sağlığınıza önem veriyoruz!

•Biz kaliteli ve sağlam malzemelerle kaliteli ve sağlam ürünler üretiyoruz!

•Biz bu işi 30 yılı aşkın süredir yapıyoruz!

•Biz satış sonrası da destek hizmeti veriyoruz!

Websitemiz: https://www.ormedsaglikurunleri.com/

02 Nis 2021 - 20:55 - Türkiye --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.845.743 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!