Sağlık çalışanı pandemide emeklide olamayacak istifada edemeyecek !

Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliğine personel işlemleri hakkında “esnek mesai ve idari izin” genelgesi gönderdi.

DURDURULACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla gönderilen genelgeye göre, idari izinler durdurulacak, istifa ve emeklilik başvuruları ise kabul edilmeyecek. Sağlık Bakanlığının 81 il valiliklerine gönderdiği genelgede şu ifadeler kullanıldı:

UYGULAMAYA KONULDU

“Cumhurbaşkanlığımızca, 14/04/ 2021 tarihli ve 31454 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan; Covid-19 Kapsamda Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler konulu 2021/8 sayılı Genelge ile Covid-19 salgının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla düzenlemeler yapılarak uygulamaya konulmuştur.
Bilahare Bakanlığımızın başvurusu üzerine, Bakanlığımıza Cumhurbaşkanlığı idari işler Başkanlığının 14.04.2021tarih ve16135 sayılı yazıları ile bahse konu Genelgede yer alan hususlardan farklı olarak Bakanlığımız çalışanları hakkında düzenleme yapılmasına müsaade edilmiştir.

BAKANLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK

Gelinen süreçte; kamu sağlık hizmetinin kesintisiz, etkin, salgının yayılımının önlenmesi ve salgınla mücadelede her alanda yeterli sayıda ve mücadelede tecrübe kazanmış personel eliyle yürütülebilmesi teminen Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personele yönelik olarak Cumhurbaşkanlığımızın 2021/8 sayılı Genelgelerine ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının mezkur yazıları çerçevesinde aşağıdaki düzenlemelerin yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

EN ÜST AMİRCE BELİRLENECEK

1-Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan personele yönelik olarak uygulanacak esnek çalışma yöntemi ile ilgili usul ve esaslar; Bakanlık Merkez Teşkilatınca birim amirlerince, Bakanlığımızla ilgili ve bağlı kuruluşlarda, kuruluşun en üst amirince, İllerde il Sağlık Müdürü, İlçelerde, il Sağlık Müdürleri ile istişare etmek suretiyle İlçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlık Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce belirlenebilecektir.

İDARİ İZİNLER İSTİŞARE EDİLECEK

2- Covıd-19 hastalığı için sadece risk grubunda olan kanser hastalan ve organ nakli olanların durumları; Bakanlık Merkez Teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, illerde il sağlık müdürü, ilçelerde il sağlık müdürleri ile istişare etmek suretiyle ilçe sağlık müdürü/toplum sağlık merkezi başkanı ve sağlık tesislerinde ise başhekimliklerce değerlendirilerek idari izinli sayılıp sayılmayacaklarına  karar verilecektir.

İDARİ İZİN KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEYECEK

3- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatımda görev yapan hamile personele, hamileliğinin 24 üncü haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde idari izin verilecektir.
4- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatlarında çalışıp da engelli olduğunu belgeleyen personele statülerine bakılmaksızın idari izin verilmesi cihetine gidilecektir.
5- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatlarında çalışıp süt izni kullanmakta olan personel idari izinli kapsamında değerlendirilmeyecek olup ilgili mevzuatında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde süt izni hakkını kullanmaya devam edeceklerdir.
6- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında ve 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanlar idari izinli kapsamda değerlendirilmeyecektir.

İSTİFALAR KABUL EDİLMEYECEK

7- Personelin her ne sebeple olursa olsun görevinden çekilme (istifa) talepleri kabul edilmeyecektir.
8- Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlığımızca zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen (re’ sen) personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacaktır.
9- Çalışma saatlerine ilişkin olarak mevcut uygulamalara devam edilecek olup, merkez ve taşra teşkilatlarımızda sağlık hizmetinin sunulduğu yerlerde çalışma saatleri hususunda mevcut uygulamanın dışında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

İDARİ İZİNLİ OLANLAR ÇAĞRILABİLECEK

10- Sağlık Hizmetinin sunumunda artan acil bir ihtiyaç olması halinde, idari izinli sayılan personelin mezkur izinlerinin sonlandırılıp görevlerine dönmelerinin sağlanmasına ilişkin olarak kurum amirlerine yetki verilmiştir. Bu kapsamdaki çalışanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar görevlerine döneceklerdir.
11- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatımda çalışan bütün personelin bu süreçte maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması hususunda kurum amirlerince gerekli tedbirler anacaktır.
12- İdari izinli sayılanlar fiilen göreve gelmedikleri sure zarfında idari izinli ve istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacaklardır. Söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük haklan saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumlulukları görev yerinde çalışanlar ile eşittir.”

15 Nis 2021 - 11:01 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.084.409 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

14

Bir Garip Yolcu - Yasak olmadan oncede izin alamiyordum.yasak olmus olmamis cok farketmiyor benim icin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 14:02
13

Muallim54 - Ateş bacayı sardı, Covit-19 yangını gittikçe büyüyor. Faturayı sağlık çalışanları mı ödüyecek?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 11:41
12

Vatandaş - Sağlık çalışanlarına Allah kolay versin. sağlıkçı personeli olup masa bası çalısanlar derhal asli görevine saglık hizmetlerinde çalışmalı. büro işlerini memurlar yapiyor.kişi sağlık memuru veya hemşire büro işinde çalışıyor bu yanlış bir uygulama.şuan hastane çalışanları zaten yetişemiyor bürodakiler hastenedeki görevine döndürülmeli (yukarıdaki geçici görevlendirmeye dikkat çektim)

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 10:49
11

Misafir - Nedir bu sağlık personelinin çektiği çile, ya!.. Bunlar, insan değil mi?.. Bazı şerefsizler, çıkıp "ben virüse filan inanmıyorum!.." diyerek maskesiz dolaşıyor, aşı çıkmasına rağmen olmuyor, kurallara uymuyor. Sözde yönetici olacak bazı kişiler lebaleb otobüslerle gidilen, lebaleb kongreler yapıyor... Bazı zat-ı muhteremler vatandaşa tedbirler nutku attıktan sonra toplu iftar veriyor!.. Okullar (Anaokulları, 8. ve 12.sınıflar) ve AVM'ler açık, toplu taşıma araçları tıklım tıklım...

Bütün bu yanlışların faturasını sağlık personeli ve bir avuç esnaf çekiyor!... İNSAF!....

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 09:02
10

Kadrolu Köle - Paraya geldimi sağlıkçı değilsiniz esnek çalışma izine geldimi sağlıkçı siniz hakkımı helal etmiyorum

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 15 Nisan 19:04
08

cayci - pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının hakkı odeneme hükümet sağlık çalışanlarının hakkını vermelidir ise gitmeyen personel el üstünde tutulurken sağlık çalışanları görmezden gelinmemeli

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 15 Nisan 18:15
06

X - BEN İSTİFA EDİCEM SEN BENİ İŞE ZORLAYACAKSIN GEÇERLİ SEBEP OLSUN OLMASIN ZORBALIKLA İŞ YAPTIRABİLİYORSAN YAPTIR BAKALIM.

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 15 Nisan 15:09
07

222 - @X 06 nolu yoruma cevabı: SENDE KARAKTER BULUNUR MU. İNSAN SAĞLIĞI BU FINDIK TOPLAMIYORSUN

Yanıtla . 4Beğen . 8Beğenme 15 Nisan 16:18
05

Sakarya - Evet Sağlık Emekçileri Meslektaşlarım sizlerin hakkını kimse ödeyemez.

Sizler şu bulunduğunuz tüm sendikalardan istifa edin sizlerin hakkını aramayan sendikalara neden paralarımız kesilsin onlar sizin ve bizim paralarımız ile beslenmesin tatillerde gidip eğlenmesin Tatil yörelerinde toplantı yapmasın böyle zamanlarda bizim hakkımızı aramayan sendikalardan ayrılın.

Sağlık Bakanlığı bile bizim hakkımızı koruyamıyor. Diğer Dairelerde çalışanlar saat 10.00 13.00 13.30 14.00 arasında çalışsın

BİZLER KÖLE MUAMELESİ YAPTIRMAYALIM

Emekli sağlık emekçisi

Sağlıklı mutlu huzurlu günler dilerim.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 15 Nisan 14:53
04

Sendikalar Çok Yaşa - Sakin olun meslektaşlarım panik yapmaniza gerek yok .Sendika Başkanlarımız akşama doğru klavye üzerinden gerekeni yapip haklarımızı savunacaklardir merak etmeyin.

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 15 Nisan 14:13
03

Sakaryali - Hastane temizlik veri giris personellerine ek odeme vermiyorlar saglikci degilsiniz diyolar izine cikalim diyoruz bakanlik izinleri kapadi saglikcisiniz diyolar ?? bu ayrimciliklariniz unutulmayacaktir bilginize

Yanıtla . 24Beğen . 2Beğenme 15 Nisan 12:31
09

Sağlık Emekçisi - @Sakaryali 03 nolu yoruma cevabı: Ne güzel dedin kardeşim sağlıkta engelli ye bile izin yok genelge laf icraat nerede bu ahlar çıkar

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 15 Nisan 19:00
02

Hadikonuş Şimdi Başkan - hadi konuş şimdi hasan alişan beyyyyy sizin gibi koltukta oturup maaş almıyorlar

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 15 Nisan 11:43Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!