Bakanlıktan yeni karar: Gıdada taklit ve tağşişe büyük ceza

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununda yapılan değişiklikle, gıdada taklit ve tağşiş yapanlara yönelik cezalar yeniden düzenlendi.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Gıdada taklit ve tağşiş yapanlara ağır cezalar geldi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre gıdada taklit ve tağşiş yapanlara yönelik cezalar yeniden düzenlendi. İşte o yönetmeliğin detayları:

TAKLİT VE TAĞŞİŞ FİİLİ

Gıda ve yemde taklit ve tağşiş yapılamaz. Taklit ve tağşiş yapılmış ürün işleme tabi tutulamaz, piyasaya arz edilemez. Gıda ve yem işletmecileri ürettikleri, ithal ettikleri, kendi adı ve ticari unvanı ile piyasaya arz ettikleri ürünlerin mevzuata uygunluğundan sorumludur. Üretilen, ithal edilen ve piyasaya arz edilen ürünlerin mevzuata uygunluğunun doğrulanması kontrol görevlilerince resmi kontrollerle yapılır.

İDARİ PARA CEZASI

Taklit veya tağşiş fiilinin;

Üreten veya ithal eden gıda veya yem işletmecileri tarafından işlenmesi halinde;

İlk ihlalde elli dört bin beş yüz elli beş Türk Lirasından az olmamak ve beş yüz kırk beş bin beş yüz elli Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.

Fiili üç yıl içerisinde birinci kez tekrarlaması durumunda yüz dokuz bin yüz on Türk Lirasından az olmamak ve bir milyon doksan bir bin yüz Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.

Fiilin üç yıl içerisinde ikinci kez tekrarlaması durumunda Kanunun 40. maddesinin birinci fıkrasının (l) bendi gereği işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

Kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda veya yem işletmecileri tarafından işlenmesi halinde;

İlk ihlalde elli dört bin beş yüz elli beş Türk Lirasından az olmamak ve beş yüz kırk beş bin beş yüz elli Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.

Fiili üç yıl içerisinde birinci kez tekrarlaması durumunda yüz dokuz bin yüz on Türk Lirasından az olmamak ve bir milyon doksan bir bin yüz Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.

Fiilin üç yıl içerisinde ikinci kez tekrarlaması durumunda iki yüz on sekiz bin iki yüz yirmi Türk Lirasından az olmamak ve iki milyon yüz seksen iki bin iki yüz Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır.

İzlenebilirliğini sağlamadan piyasaya arz eden perakende gıda veya yem işletmecileri tarafından işlenmesi halinde beş bin dört yüz elli beş Türk Lirasında az olmamak ve beş yüz kırk beş bin beş yüz elli Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanır. Tekerrür halinde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununu hükümleri uygulanır.

İdari para cezalarına karşı dava açılmış olması tekerrür hükümlerinin uygulanmasına engel teşkil etmez.

Gayri safi gelirin yüzde biri hesaplandığında elde edilen miktarın, Kanunda belirlenen alt sınırların altında kalması halinde Kanunda belirlenen alt sınır, üst sınırların üzerinde kalması halinde üst sınırda belirlenen miktar idari para cezası olarak uygulanır.

İdari para cezalarının alt ve üst sınırları her takvim yılı başında 5326 sayılı Kanununun 17. maddesinin yedinci fıkrası gereği yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanır.

Faaliyete yeni başlanılması ya da vergiye kayıtlı faaliyetin bulunmaması gibi nedenlerle gayri safi gelirin tespit edilemediği durumlarda idari para cezası fiil için belirlenen alt sınır üzerinden uygulanır.

# Para

16 Nis 2021 - 09:48 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.915 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

09

Yusuf Zaimoğlu - medya bar iğrenç bir foto ramazan günü değil hiç bir zaman olmaz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Nisan 11:32
08

Sakaryalı - Bu cezalar uygulanamaz.Yönetmelikle

ceza arttırılamaz kanun değişikliği gerekir. Ceza uygulansa bile bu sebeple mahkemelerce iptal edilir. Bu da suç işleyene hiç ceza verilemeyeceği gibi bir de suçu işleyenin avukat ve mahkeme bedellerinin devletçe ödenmesi anlamına gelir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Nisan 11:11
07

Doğrucu David - Bu da bir şey mi. eşek etli sucuk üretip satmaktan sabıkalı başbakanlık ta yapmış cumhurbaşkanı var bu ülkede.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 16:09
06

Tristan - seçilen fotoğraf çok enteresan ve çok iğrenç

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 14:50
05

Hakan - EKMEK ARASI EŞŞEK...FARE GİBİ OLMUŞ. NEFİS ....LEZİZ...RAMAZANDA YAPILIRMI BU???

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 11:50
04

zopa - şu cezaları düz hesap yapsanız canınız çıkar mk..

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 11:01
02

Vatandaş - Ramazan günü haberde kullandığınız fotoğraf hiç olmamış.

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 16 Nisan 10:17Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?