Ne Vali ne genelge dinliyor... İl Hıfzıssıhha kararları Pamukova'da geçerli değil mi?

Pamukova'da son zamanlarda adı sıkça olumsuz haberlerle anılmaya başlanan Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün'ün İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına rağmen vatandaşların evine giderek iftar yapması tepkilere neden oluyor...İç işleri bakanlığının da iftarlarla ilgili genelgesi bulunuyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Vali Çetin Oktay Kaldırım Ramazan öncesi yaptığı açıklamada Ramazan’da buluşmaları önlemek için 24 saat takipte olacaklarını belirterek, ” Tedbirlere sıkı şekilde uymamız gerekiyor. Vakaların kontrol altına alınabilmesi bununla mümkün. Özellikle toplu iftar ve sahurların düzenlenmesini önlemek için çalışacağız. İhbarlar değerlendirilecek gece-gündüz takip edilecek, kontrollerimiz çok sıkı olacak ” şeklinde konuşmuştu. 

Daha sonra'da 12 Nisan'da İl Hıfzıssıhha Kurulu  " Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecektir. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecektir. " şeklinde karar almış ve il genelinde bu kararlara uyulması gerektiği önemle rica edilmişti. 

Pamukova'da ise sanki bu çağrılar yapılmamış, bu kararlar alınmamışçasına Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün'ün ısrarlı bir şekilde iftar programları düzenleyip uygun görülmemesine rağmen iftar için vatandaşların evine gitmesi tepki çekti. 

Övün'ün il genelinde alınan bu kararlar ve Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın çağrısına rağmen sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla gittiği evlerde çektirdiği fotoğrafları " Siyasi şov olarak değerlendiren bazı vatandaşlar duruma tepki gösterirken, bazı vatandaşlarda Cumhurbaşkanı gidince onun yaptığını yapmaya çalışanlarda kural tanımadan aynı hareketlri yapıyor yorumunu yaptı. 

www.medyabar.com olarak bir kez daha İL HIFZISSIHHA KURULU Kararlarını tüm Sakaryalılara hatırlatmak istiyoruz...

T.C.
SAKARYA VALİLİĞİ
İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

Karar No: 19

Karar Tarihi: 12/04/ 2021

İl Hıfzıssıhha Kurulu 12.04.2021 tarihinde Vali Çetin Oktay KALDIRIM Başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.

Koronavirüs (Covid19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmektedir.

Gelinen aşamada mutasyona uğrayan Covid19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı, ülkemizde de özellikle İngiltere varyantı sebebiyle günlük vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında artış yaşandığı kamuoyunun malumudur.

Tüm İslam alemi için bireysel anlamda arınma ve yenilenme bilincimizi, sosyal boyutta ise yardımlaşma ve dayanışma duyarlılığımızı gözden geçirdiğimiz bir muhasebe dönemi olan ve milli/manevi duyguların yoğun şekilde tezahür ettiği mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturabilmektedir.

Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edeceğimiz mübarek  Ramazan ayı münasebetiyle İçişleri Bakanlığının 12.04.2021 tarih 6421 sayılı yazıları ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1. Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecektir.

Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecektir.

2. Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecektir. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmesinin yasak olduğu konusu vatandaşlarımıza sık sık duyurulacaktır.

3. Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecektir.

İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecektir.

4. Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe ve maske kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli her türlü önlemin alınması sağlanacaktır.

5. İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacaktır.

6. Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir.

7. Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunması ve maske takılmasına yönelik her türlü tedbir alınacaktır.

Bu kapsamda İçişleri Bakanlığının 30.11.2020 tarih ve 20077 sayılı Genelgesinde belirtildiği üzere her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenmesine ve denetimlerin buna göre gerçekleştirilmesine devam edilecektir.

8. Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacaktır.

9. Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evlere ziyaret, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışları önleyebilmek için ramazan davulcularının faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar/haneler yerine toplu olarak yerel imkanlarla sağlanması esas olacaktır.

10. İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan’da toplumsal dayanışma/yardımlaşma duygu ve faaliyetleri en üst seviyeye ulaşmaktadır. Bu doğrultuda Kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak dar gelirli vatandaşlarımızın gözetilmesi, başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecektir.

11. Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulması ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülecektir.

Yukarıdaki kararlar ile ilgili uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına;

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.

20 Nis 2021 - 12:16 Sakarya/ Pamukova- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.007.872 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

19

pamuk ovalı a.e - pamukovada yapılacak başka haber yokmu başkanla uğraşıyorsunuz ramazan ayına sıkıştırdınız çamur atmayı

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 21 Nisan 13:32
18

Akp Yalakçısı Medyabar - Biraz kalıbınızın adamı olun. AKP'ye yalaklık yapacağım diye saçma saçma haberler yapmayın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 10:10
17

Ak Esnaf - BAŞKAN BEY VE EŞİ EŞ BAŞKAN VİLDAN HANIM SEVER BÖYLE HAREKETLERİ

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 10:01
16

Misafir - Her halde, Valilik makamı görevini yapıp bu belediye başkanına gereken cezayı verir ve yasaları , yönetmelikleri uygular!...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 09:28
15

Aferin - covid geçirdi antikorlu ve aşılarınıda oldu hemen de kızıyosunuz be yaaaa.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 09:21
14

İbrahi̇m Ertaş - BU İFTAR YAPAN BAŞKANLAR NEDEN GARİBANIN SOFRASINA ÇÖKERLER? KENDİ ZENGİN SOFRALARINI GARBANLA PAYLAŞSALAR BİRDE RESİM PAYLAŞMASALAR. BU İŞLERE REKLAM YAKIŞMIYOR.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 02:32
13

aydın yiğit - pamukova gölpark tesıslerı kahve gıbı ana baba gunu gelın görün ilçe baskanı ıle beledıye baskanı misafır ağırlıyor.ilçe baskanı belesı sever masa masa gezıyır

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 20 Nisan 22:02
12

Osman - Cumhur başkanıda iftar verdi ve iftara gityi onda neden bu alınan kararlara aykırı diyerek haber yapmadınız medyabar

Yanıtla . 18Beğen . 4Beğenme 20 Nisan 20:31
10

Kamil - Ilk olarak bu adam ruzgar nereden eserse o tarafa giden adam cok gormeyin bu hareketleri. Ikincisi ise sosyal medyada maskesiz ya da toplu dugun vb resim paylasanlari tespit edip cezayi basan sayin yetkililer bu adama da yazsaniza cezayi. Millet yasak diye anasiyla babasiyla evlatlariyla iftar yapamiyor.

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 20 Nisan 19:56
09

Adalım54 - Reklam peşinde. Allah rızası için gittiysen birde neden fotoğraf çektirip sağda solda paylaşıyorsun. Kendini hayırsever olarak mı göstermek peşindesin. Allah'ın bileceği şeylerin reklamı olmaz.

Yanıtla . 22Beğen . 2Beğenme 20 Nisan 18:20
08

Virüs Yalan Yeğenim - Sıkıntı yok en iyisi bu virüs felan ekonomiye büyük darbedir.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 20 Nisan 17:26
07

ufuk yakan - reis'i örnek alıyor başkan. Bir şey diyemeyiz

Yanıtla . 16Beğen . 3Beğenme 20 Nisan 16:45
11

Hasan - @545454 06 nolu yoruma cevabı: Baskan diye diye simarttiniz su adami. Daha dune kadar mumessillere mf var mi mf diyen adamdi.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 19:58
05

Sıhhiye - Ayıptır ya ne istiyorsunuz bu adamdan haber mi bu şimdi adam okadar iş yaptı bir gün haber yapmadınız personele yemek verdi haber şimdide bunu haber yaptınız derdiniz ne eskiden medyabar kaliteli ilkeli ve dürüst haber yapardı şimdi ise işin suyunu çıkardınız siz böyle yaptıkça insanlar gerçekleri görüyor ve başkanı takdir ediyor

Devam Başkan sonuna kadar arkandayız

Yanıtla . 7Beğen . 20Beğenme 20 Nisan 16:24
02

hendekli32 - ABİ SİZ BU ADAMA KARŞI BİLENMİŞİNİZ... ADİL OLUN AZ, GEÇEN DE VATANDAŞI DİNLEMİYOR DİYE HABER YAPTINIZ... DEVLET BÜYÜKLERİMİZDE İFTAR AÇMAYA GİDİYOR DEĞİL Mİ VATANDAŞA.. YAZIK GÜNAH RAMAZAN AYINDA BARİ ALGI YAPMAYIN

Yanıtla . 14Beğen . 27Beğenme 20 Nisan 14:03
03

Gerçek - @hendekli32 02 nolu yoruma cevabı: ev sahibinin ve başkan bey fotoğraflarına dikkatle bakarmısınız

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 14:50Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!