CHP'li Çetin "Duyarsızlık iş kazalarını iş cinayetine çeviriyor"

Cumhuriyet Halk Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Fisun Çetin "Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü" olarak ilan edilen 28 Nisan’da, iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle yaralanan ve hayatını kaybedenlere dikkat çekti....

İşte Adapazarı İlçe Başkanı Çetin'in o açıklaması; 


Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından 2001 yılından itibaren " Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü" olarak ilan edilen 28 Nisan’da, iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle yaralanan ve hayatını kaybeden işçileri anıyoruz.
İş sağlığı ve güvenliğindeki temel amaç; çalışanların iş kazası geçirmeden, meslek hastalıklarına yakalanmadan güvenli ortamlarda çalışmalarını ve ruhsal, bedensel sağlıklarını korumaktır. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne göre, çalışma ortamında sağlık ve güvenlik bir insan hakkıdır.
Ülkemizde ise her gün ortalama 4 ile 6 işçi iş kazalarında hayatını kaybetmektedir. İstatistiklere girmeyen iş kazalarıyla, meslek hastalıklarına yakalandığı için hayatını kaybeden çalışanlarla bu sayı daha da yükselmektedir. Bu olumsuz tabloyla; Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır.
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün hazırladığı “Güvenlik Kültürü Raporu”na göre, meslek hastalıklarının tamamını önlemek mümkün, iş kazalarının ise yüzde 98’i önlenebilir kazalardır. ILO’nun araştırması, yeterli önlemler alınabilmesi durumunda, başta Soma’daki iş kazası olmak üzere ülkemizdeki pek çok ölümlü kazayı önlemenin mümkün olabileceğini ortaya koymaktadır. Öngörülebilir, önlenebilir olmasına rağmen önlenmiyorsa, iş kazasının adı veya tanımı “iş cinayeti” olmaktadır.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ olarak, iş kazalarını önlemek mümkünken, evinden ekmeğini kazanmak için işine giden ve bir daha evine dönemeyen emekçilerin ölümlerini kabul edilemez buluyoruz. Bir işçinin bile ölümünü kabul etmiyoruz.
Ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatini işçi ölümlerine çekiyor ve geride kalan, ekmeği için çalışan emekçiler için sağlıklı, güvenli ve insan onuruna yakışır bir iş istiyor aşağıdaki taleplerimizin bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

• ILO Güvenlik Raporu da göstermektedir ki, iş kazaları ve meslek hastalıkları “kader” değildir. Yeni iş cinayetlerine yol açmamak için iş sağlığı ve güvenliğinde zihniyet değişimine gidilmeli, “önce insan ve işçi güvenliği” anlayışı benimsenmelidir.
• İş sağlığı ve güvenliği mevzuatının eksiksiz hayata geçmesi ve hukuki zeminin tam olarak sağlanabilmesi için bu alanla ilgili ILO Sözleşmeleri ruhuna uygun bir şekilde ulusal mevzuata kazandırılmalıdır.
• Sendikal örgütlenmenin ve özgürlüklerin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
• Taşeron işçilik uygulamasına son verilmelidir.
• İşyerlerinde oluşturulan İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları demokratik yapılar olarak düzenlenmeli, kurulların yaptırım gücü olmalıdır.
• İş müfettişi sayısı artırılmalı ve işyeri denetimleri etkin olmalıdır.
• İş güvenliği ve işyeri hekimleri etik ve mesleki bağımsızlık çerçevesinde görevlerini yapmalıdır.
• Toplumun her kesiminde güvenlik bilincinin ve güvenlik kültürünün oluşturulması için çaba gösterilmelidir.
• Meslek Hastalıkları Hastanesi veya kliniklerinin sayısı artırılmalı, meslek hastalıklarının tespitine yönelik çalışmalar yapılmalıdır.
• Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi’nde kabul edilen, Politika Belgesi’ndeki hedeflere ulaşılmalıdır.
• İş güvencesi ile iş sağlığı ve iş güvenliğinin birbirini tamamladığı gerçeğinden hareketle, tüm çalışanlar sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmalıdır. Sigortasız ve sendikasız çalıştırma önlenmeli, kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmalıdır.
• İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili alınması gereken tedbirler ek bir maliyet değil, tersine kazaları azaltan, ölümleri önleyen, verimliliği artıran, ürünlerin rekabet şansını artıran uygulamalar olarak kabul edilmelidir.

Evet TAM KAPANMA Çok geç bir karar. 60 binleri gördük resmi rakamlarda. Bunun çok daha üzerinde olduğunu tahmin edebiliyoruz. Temaslılar bildirilmiyor. Filyasyon ekipleri temaslıları sorduğunda insanlar işini kaybetme ve açıkta kalma kaygısıyla söylemek istemiyor.360’lara ulaşan ölüm sayılarından söz ediliyor. Günlerdir her 5 dakikada bir yurttaşımız hayatını kaybediyor.
Bir destek paketi yok ortada. Hiçbir sosyal destek yok. Elektrik, su gibi giderleri nasıl karşılanacak bu insanların? Hadi hiç fatura almamak kararını geçtim, bir erteleme ya da yapılandırma açıklanabilirdi en azından. Güvenlik temelli bir sokağa çıkma kısıtlaması
esnafa kira desteği var mı ? yok , işsize herhangi bir destek var mı ? yok , müzisyeni , ev hanımı, boşanmışı , hastası, temizlikçisi, yaşlısı, öğrencisi, engellisi memlekette yüzbinlerce insan cebindeki günlük parayla geçimini sağlarken 21 günlük kapanma sürecinde bu insanların hayatını nasıl sürdüreceğinin planlaması da yapılmalıydı.
İktidar bu kapanma sürecinde aşı stoğunu oluşturmalı aşılama sürecini hızlandırmalıdır.

CHP ADAPAZARI İLÇE BAŞKANLIĞI olarak 29 nisan da başlayacak tam kapanma sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderebilmek adına bugün ve yarın İlçe Başkanlığımıza başvurmaları halinde yoğun bir şekilde gıda yardımlarımız olacak. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızı partimize bekliyor bu zorlu sürecin üstesinden hep birlikte dayanışmayla geleceğimize inanıyoruz.
 

27 Nis 2021 - 11:55 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.814.089 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

03

Yakup Altıntaş - Başkana teşekkür ediyoruz. Yorumcu arkadaşlar sadece " Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü" niçin ilan edilmiş düşünebilselerdi aleyhte yorum yapmazlardı.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 27 Nisan 17:25
02

Ben Bradlee - "Laf olsun, ben de buradayım, beni de görün, biz de bir şeyler biliyoruz" tarzı konuşmalar ve hareketler bunlar. AK Parti gıda dağıtınca "makarnacı", kendileri dağıtınca çağdaş sosyal yardım falan filan... İktidardan destek yokmuş. Dünyadan haberiniz yok. Halâ 1950-60'ların kafası.

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 27 Nisan 16:40
01

Ömür - ne kadar boş işlerle uğraşan biri bu bayan. sorsan başkan ama başkan olduğu ilçe için tek lafı yok. ya erdoğana laf yetiştirir ya kermes yapar ya da önemli gün ve haftaları takip edip açıklama yapar siyasete zaman bulamıyor bunlardan.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 27 Nisan 16:31
05

I. - @Ömür 01 nolu yoruma cevabı: Ne kadar tanıyarak ya da takip ederek bu yorumu yapıyosun? Bu haberin neresinde bi saçmalık gördün biraz akıllıca yorum yap bence. Laf atmak için yorum atmışsın belliki. Her yönüyle örnek alınacak bi insan kendisi. Yaptığı her işte başarılıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 28 Nisan 01:35Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!