Sedat Peker'in iddialarına Mehmet Ağar'dan cevap geldi

Adı sık sık organize suç örgütü lideriyle anılan eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Hakkında "organize suç örgütü yöneticisi ve üyesi olmak" suçlamasıyla soruşturma yürütülen Sedat Peker'in "İş insanı Mübariz Mansimov'u tehdit ederek Yalıkavak Marina'yı aldığı" iddiasına yanıt verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kendisi ve AK Parti Milletvekili olan oğlu Tolga Ağar hakkındaki iddialarina ilişkin olarak Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'e konuştu.

İş insanı Mübariz Mansimov'u tehdit ederek Yalıkavak Marina'yı aldığı iddiasıyla ilgili konuşan Ağar, oranın sahibi değil yöneticisi olduğunu söyledi.

Ağar, " Devlet hizmetinden ayrılalı 25 yıl, siyaseti bırakalı da 15 yıl oldu. Dokunulmazlığım yok. Devlet benimle ilgili istediği araştırmayı istediği zaman yapar. Bunun için herhangi bir engel yok. İnsan yaptığından korkar, yapmadığından değil. Benim çok şükür korkacak hiçbir şeyim yok" ifadelerini kullandı.

Saygı Öztürk'ün, "Dokunulmazlığım yok, devlet beni istediği zaman araştırır" başlıklı yazısından ilgili kısımlar şöyle:

"Mehmet Ağar, SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı: “Devlet hizmetinden ayrılalı 25 yıl, siyaseti bırakalı da 15 yıl oldu. Dokunulmazlığım yok. Devlet benimle ilgili istediği araştırmayı istediği zaman yapar. Bunun için herhangi bir engel yok. İnsan yaptığından korkar, yapmadığından değil. Benim çok şükür korkacak hiçbir şeyim yok.

Ben alnı açık gezerim. Böyle olduğumu devlet de, millet de bilir. Benden, ehli namus olan, ehli vatan olan kimse şikayetçi olmaz. Ama son dönemlerde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve PKK siteleri marina ve benimle ilgili yalan haberler üretiyor. Bunlar karşılık bulmuyordu. Şimdi farklı taktikler uygulanıyor. Beni gündeme getirmelerinin asıl nedeni de bizi buradan uzaklaştırmak.

Bizi buradan uzaklaştırınca yapılacak olan da belli, buraya mafya çökecek. Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır.

Burası, dünyanın, Akdeniz'in en önemli marinasıdır. Bu marina döviz makinesidir. Buraya gelen yatlarda prensler, devlet başkanları, dünyanın bilinen iş insanları var. Dünyanın sayılı milyarderleri gelip Türkiye'de bir ay kalıyorlar. İngiltere'nin ünlü yat dergisi, en iyi mega yat marinası olarak burayı seçti.

Buraya gemi değil, yatlar geliyor. Prensler, dünyanın sayılı zenginleri mi uyuşturucu taşıyor? Roman Abramoviç mi, Katar prensi mi, Suudi yetkililer mi kaçakçılık yapacak, uyuşturucu sokacak. Kimin geldiği belli. Devletin polisi, sahil güvenliği var.

Bunları yayanlar da FETÖ ve PKK siteleridir. Bunu görmeyecek kadar gözleri körleşmiş kişiler var. Bu söylentilerin üzerine atlayan siyasetçiler, gazetecilerin yaptığı Türkiye'nin aleyhine düşmanlık yapmaktan başka nedir? Bu düşmanlığı yapan, dedikodunun üzerine atlayanlara yazıklar olsun. Beni tanıyan bazı gazeteci ve siyasetçilerin tutumuna üzüldüm. Yazıklar olsun onlara.”

"BURADA YÖNETİCİYİM"

Mehmet Ağar'a, Azerbaycan kökenli Türk vatandaşı Mübariz Gurbanoğlu'na ait Bodrum Yalıkavak Turizm ve Yat Limanı'na tehditle el koyduğu iddiasını soruyorum. Şunları söylüyor:

“Madem tehditle el koydumsa, bu kişinin tehdit davası açması gerekirdi. Madem tehdit, zorlama varmış niye dava açılmamış. Bu marinanın biz bir tarafında yokuz. Rica üzerine profesyonel yönetici olarak buradayım. Devletin bütün kayıtlarında buradaki konumum bellidir.

Utanç verici, saçma sapan iddia ve isnatlarla suçlama konusu yapmak utanç vericidir. Yıllarca terörle mücadele etmiş, bütün terör örgütlerinin hedefinde olan, her adımı devlet tarafından bilinen, 24 saat korunan kişiyim. Bu kadar kör gözle bakan insanlarda mantık diye de bir şey yok.”

Gurbanoğlu, kendisini Fethullah Gülen'e Mehmet Ağar'ın götürdüğünü öne sürdü. Arkadaşımız İsmail Saymaz da bu iddiayı gündeme getirdi. Mehmet Ağar'a, Gurbanoğlu'nun bu iddiasını sordum. Şunları söyledi:

“Mübariz Gurbanoğlu, Fethullah Gülen'e bir kez değil, devamlı gidiyordu. En az 10 sefer gittiğini ben biliyorum. Benim uçağım yok. Fethullah Gülen'le bağlantım yok. Onun Fethullah Gülen'e yakınlığı biliniyordu.”

Kuşkusuz başka sorularım da oldu. Ancak, şu aşamada önemsediği konu marina olduğu için diğer sorulara cevap vermedi.

HİSSE DEVİR SÖZLEŞMESİ

Mehmet Ağar, marina ile ilgili hisse devir sözleşmesi ve diğer ayrıntılarının özetini şöyle aktardı:

– Hisse devir sözleşmesi 03.02.2016 tarihlidir.

-Sözleşmenin tarafları Palmali Otelcilik Turizm ve Acentelik Ltd. Şti. (POT) ve Palmarina Holding'tir.

-POT'un ortakları %50'şer hisse ile RSR Holding ve Mubariz Gurbanoğlu'dur. Palmarina Holding'in tek ortağı ise RSR Holding'tir.

-Hissesi devredilen şirket; Palmali Otel İşletmeleri Yat. Ve Tur. Ltd. Şti. (POİ)'nin şimdiki unvanı BYK Otel İşletmeleri Yatırım ve Turizm Ltd. şirketidir.

-Sözleşme tarihinde POİ'nin %90 hissesi POT'a ; %10 hissesi ise Mehmet Mustafa Ergen aittir. Diğer deyişle, hisse devir sözleşmesindeki bedel POİ'nin %90 hissesi içindir.

– POİ hisselerinin brüt değeri (borçlar ve diğer yükümlülükler düşülmeden) 220 milyon dolar olarak tespit edildi. SETUR ise 07.10.2015 tarihinde brüt (borçlar ve diğer yükümlülükler düşülmeden) 195 Milyon dolar teklif etti.

-POİ'nin %100 hissesi için belirlenen brüt 220 milyon dolardan, şirketin borçları düşüldü. Şirketin o tarihteki kredi borçları toplamı yaklaşık 82 Milyon dolardı. 220 milyon dolar- 82 milyon dolar = 138 Milyon dolar.

Bu şirketin %100'ü için olup; oysa hisse devir sözleşmesi sadece %90 için olduğundan, bu değerin %90'ı, yani 124 milyon dolar esas alındı.

-Her ne kadar POİ'nin tamamı POT'a aitse, yukarıda bahsettiğimiz diğer ortaklık yapısı nedeniyle dolaylı da olsa POİ'deki %90 hisse, yarı yarıya RSR Holding ve Mubariz Gurbanoğlu'na aitti. Mübariz Gurbanoğlu bu sözleşme ile POİ'deki %45 hissesini devretti. 124 Milyon dolar / 2 (%50) = 62 Milyon dolar.

– Şirketin kendi borçları bu şekilde düşülüp Mubariz Gurbanoğlu'nun %45 hissesinin değeri belirlendikten sonra bu defa ortaklar arasındaki cari hesaptan doğan borçlar bu rakamdan düşüldü.

-Tarafların üzerinde mutabık kaldığı üzere Mubariz Gurbanoğlu'nun toplam borcu yaklaşık 29 Milyon dolardı. Bu borç hisse değerinden düşüldü: 62 milyon dolar- 29 milyon dolar= 33 milyon dolar.

-Bu rakam, hisse devir sözleşmesine konu Mubariz Gurbanoğlu'nun POİ'deki %45 hissesinden, şirketin kredi borçları ile Mübariz Gurgbanoğlu'nın ortağına olan borçları düşüldükten sonra elde edilen değerdi. Yukarıda kabaca aktarılan hesaplamadan sonra taraflar hisse devir bedeli olarak yaklaşık 32 milyon dolar ödenmesi konusunda mutabık kaldılar ve bu bedel ödendi.

Mubariz Gurbanoğlu, 2017 yılı Ekim ayında, yani sözleşmeden neredeyse iki yıl sonra, sözleşmenin iptali ve hisselerini geri almak için Bodrum Asliye Ticaret Mahkemesi'nde dava açtı, ancak davası reddedildi

Haksız dava ve tedbir kararı için Mubariz Gurbanoğlu'na açtığımız tazminat davası ise devam etmektedir.”

12 May 2021 - 09:45 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.843.678 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

24

Hasan Tahsin - "Benden, ehli namus olan, ehli vatan olan kimse şikayetçi olmaz" demişsiniz

Mehmet bey size inanmayan herkes namussuz, vatan haini, fetöcü ve pkklı mı? Bunu mu demek istiyorsunuz?

"Bizi buradan uzaklaştırınca yapılacak olan da belli, buraya mafya çökecek. Bugün eğer mafya buraya giremiyorsa bizim burada olmamızdandır." diyor.

Koskaca Türkiye Cumhuriyeti'nin marinası, siz olmazsanız mafyaya teslim mi olacak yani. Bu açıklamayı okuyan savcılarımız, hakimlerimiz, Emniyet Teşkilatımız, Muğla Valiliği, İç İşleri Bakanlığı umarım gereğini yapar.

"Utanç verici, saçma sapan iddia ve isnatlarla suçlama konusu yapmak utanç vericidir."

Yaptığınız onca güzel hizmetten sonra bu iddialarla muhatap olmanız üzücü olabilir ama bana öyle geliyor ki siz de sütten çıkmış ak kaşık değilsiniz. Yalnızca bir tanesi bile doğruysa biz size inanmayanlar namussuz, vatan haini, pkklı ve fetöcü mü oluyoruz yine.

Ben bu açıklamayı, iddiaları çürüten bir açıklama olarak göremedim.

Cevaplanmamış onlarca soru var.

1 telefon ve 1 tripot sizi neden telaşlandırmış olabilir ki.

Bildiğim ve emin olduğum tek bir şey var;

ateş olmayan yerden duman çıkmaz

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 04:27
23

Adalet - Amman şimdi araştırmasınlar 2023 ten SONRA ARAŞTIRSINLAR, Ameleee ALİŞ AN LAR

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 02:22
22

Adalet - Amman şimdi araştırmasınlar 2023 ten SONRA ARAŞTIRSILAR

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 02:16
21

Attackssss - Açıklamaya bak ; trajikomik:) bu adam devlet içerisinde uzun yıllar birim görevlerinde bulunmuş ic isleri bakanligi, emniyet genel.md. vs bir çok görev üstlenmiş:) biz olmasak.mafya buraya çöker diyor anlaşılan o ki derinnnn derinnn devlet gerçekten bizim devlet olarak gördüğümüz devletten Cook daha büyük şunu bilesiniz ki s.p savunmuyor 2 ucu boklu değnek ama ülkede ne.filmler var garibana sadece sallamak geliyor s.p ye gelince madem bunca şey biliyordun reis Peker neden bunlar yaşandığı tarihte çıkıpta o.kizcagizi savunmadin bu kizcagizi öldürdldngnu belirtmeden şimdi mi yani ;) gerçekten inş en yakın zamanda Güzel Ülkemiz Refaha kavuşur inş.. mertlik ile dürüstlük ile iyilerin yaşadığı kötülerin son bulduğu herkesin helalini hakkı ile kazandığı bir ortam oluşur.. Hakkımızda hayırlısını nasip eyle yarabbi .. hayırlı bayramlar ..

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 01:39
18

Yuh Yuh Çalanlara - 4,5 Ton kokain heeyy 4,5 ton kokain Tr ye gelmeden Kolombiya polisi orda gümrükte yakalıyor. Pudra şekerci akp liler çok üzülmüşlerdir bu işe. Bu sevkiyatın arkasında kimler vardı kim bilir.

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 12 Mayıs 22:52
20

Rgfdgdfgdf - @Yuh Yuh Çalanlara 18 nolu yoruma cevabı: NE HIZLI ADQAMSIN KİME AİT OLDUGUNU HEMEN BULDUN HELAL SANA BURNUN İYİ KOKU ALIYOR

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 12 Mayıs 23:19
17

Suskun - Adım Adım 24 İzleniyorum Diye Belirtmiş Koruma Polisleri Felan Ona Bakıcak olursak Sedat Pekerinde Koruma Polisleri Vardı..

Suç Örgütünü bu Polislerin Yanındamı Kurdu

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 20:44
15

Ey Cehape - HER ZAMAN pesinvanya fetö,fetö diyen

Ali Al.

Sebahattin Koç.

Sesiniz cikmiyor.

Ağar efendi gitmiş gelmiş .

17 TEMMUZDA TANKLARIN ARASINDAN

MUSTAFA SARIGÜLLE ŞİŞLİ BELEDIYESINEMI GITTI

AĞAR,OĞLU,MUSTAFA,EMİR SARIGÜL.

HADI ALI

HADI SEBO

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Mayıs 17:18
13

Harun - Ne arıyorsanız Sarayı Saray'lıyı . Arayın Hepsi Orda , bunlar çeşit çeşit Tek Kullanımlık. Çift kullanımlık ...

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 12 Mayıs 16:59
11

Ey Cehape - 2023 TAM KAPANMA VAR...

KILICTAROĞLU LINÇ EDILIR.

KILIÇTAROĞLU çakici TEHDIT EDER.

İYİ PARTILI VEKILLER DARP EDILIR.

ESKI MHP LILER DARP EDILIR.

MERAL AKŞENERIN EVI BASILIR TEHDIT EDILIR.

SIZDEN OLMAYANLARA HAKARET EDILIR....

......SORUŞTURMA YOK.........

KOKOINCI,PUDRA SEKER AKPLI KÜRŞATA

MHPLI SAFFETIN OGLU ILE ORTAK YEGENIN

ILE ILIŞKILI MAKAMINIZDA SIZINLE RESIM

ÇEKTIREN KRIPTO HIRSIZ FATIH FARUK .

..SORUŞTURMA YOK...resim çektirirken GBT .

bakacağiz diyen siz.ACABA MAKAMINAZA

HERKES ILE RESIM CEKTIRIRMISINIZ.

.....SEDAT PEKER OLAYI BIRAZ TUZLU.

AZ YÜREK ISTIYOR.

..DEMİSSINIZKI KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN

ORGANIZE SUÇ LIDERI SEDAT PEKER SUCLU...

YA KIZMIZI BULTENLE ARANAN PKK

ÖCALAN KARDESLERI DEVLETIN TRT CIKARTIRKEN NERDEYDINIZ.

ELINI ARKAYA BAĞLAYAN ADAMLARIN ADAMI

IMAMOĞLU SUÇLU..

EYYYYY ISTANBULLULAR yerel secimlerde

SISİ IMAMOGLUNA OY VERMEYIN

DIYENLER SİSİNIN AYAĞINA GİDIYOR.

.........2023.........UYKULARINIZ KAÇACAK.

IMAMOGLU ŞAKULUNUZÜ KAYDIRDI.

Yanıtla . 14Beğen . 6Beğenme 12 Mayıs 16:25
10

Adalet - Herkes tv ye çıkmış açıklama yapıyor.

Sayın cumhuriyet savcılarının araştırması gerekmezmi bu konuları...

Bi araştırsınlarda doğrumu, yalanmı sonra bakarız...

ARAŞTIRIN SAYIN CUMHURİYET SAVCILARI.

Bu devlet pkk nın bile tanıklığını kabul etti ergenekonda.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 14:54
09

Murat Çiçek - Sevgili reisim.bu açıklamalar üzerine bir araştırma yaptım.mehmet ağar ın söylediklerinin geçerliliği yok.gene sen haklı çıktın.ama kafama takılan bazı şeyler var onlarıda araştırıp burdan açıklayacağım

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 12 Mayıs 14:04
25

Murat Çiçek - @Murat Çiçek 09 nolu yoruma cevabı: Amele sen cahil olduğun için bu konuları bilmezsin.ben seni aydınlatayım.saygıdeğer reis islamın dünyadaki tek koruyucusudur.o Türkiye’den gitti diye Amerika soykırımı tanıdı.israil Kudüs’e saldırdı.reis acil dön ülkeye.inan rahat uyuyamıyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 18:35
14

Ameleeeee - @Murat Çiçek 09 nolu yoruma cevabı: Ne reisi taka reisi botoxs erkeğe yakışmaz delikanlı adam sade takılır Mehmet Ağar ı nerenden okudun o ufak minik beynin almadı varsa yüreği botoxsu Peker in ülkesine ihanet etmez delikanlı adam kaçmaz

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 12 Mayıs 17:07
08

Gurbet - İkiside kirli işlerin adamı, bu ülkede hukuk ve adalet fakire işliyor, bunlar paraya para katıyor, anlaşılacağı üzere ortada büyük bir rant var PKK ve feto ne alakaysa rantı götürmenin mazereti olarak sunulmuş, yakın zamanda devlet Bahçeli de ulkudasim dediği mafyayi cezaevinden çıkardı, bu ülkede tuhaf şeyler oluyor ve artık midem bulanıyor. Seçimde görürüz. Halk sandıkta hepinize gereken cevabı verecek.

Yanıtla . 21Beğen . 3Beğenme 12 Mayıs 12:47
07

Susurluk - Şu derin devlet ne kadar derinmişki bir türlü gün yüzüne çıkmadı.hiç sevmediğim mafya lideri sedat Pekerin bütün iddialarına inanasım var.Bir sürü acı imtihanlardan geçmesine rağmen ders almayan mehmet Ağar ve oğlu hakkındaki iddialar doğrudur.biraz daha eşelense kimbilir altından daha kimler çıkacak.ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ.mehmet Ağar çık artık hayatımızdan.

Yanıtla . 18Beğen . 2Beğenme 12 Mayıs 12:45
06

Emekli - Bu ülkede gerçekten birşeyler oluyor nerede hukuk nerede adalet adalet ve hukuk sokakta maske takmayana yazılan cezalar veya belirli kesimlerin sokağa çıkma özgürlüğümü sayın eski İçişleri bakanının söylediğine bak bizi buradan uzaklaştıracaklar buraya mafya çökecekti diyor sayın ağar bu devletten güçlümü ki ben burdaysam mafya giremiyor diyor.

Yanıtla . 22Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 12:22
05

Korkut - Sayın Mehmet Ağar siz bu ülkeye Azarbaycan ın en büyük holdingi olan socar gurubu kişisel ilişkilerinizle yatırımcı olarak getirdiniz ve ülkemize milyarlarca dolar yatırım yaptılar rafineri , doğalgaz dönüşüm , otel , marina ilk aklıma gelenler. Yel kayadan toz alır Sizden toz dahi alamaz sizi bilen bilir bilmeyen ; kendi bilir .

Yanıtla . 7Beğen . 17Beğenme 12 Mayıs 11:45
19

Korkut - @Korkut 05 nolu yoruma cevabı: Çok iyi tanırım enişte meselesi sana lazımmı

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 12 Mayıs 23:08
12

Susurluk - @Korkut 05 nolu yoruma cevabı: Ne kadar tanıyon biliyon şu mehmet Ağarıda kendine enişte yapacak kadar övmüşsün.

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 12 Mayıs 16:40
03

Kamil - kısacasaı başkası koruyacağına biz koruyoruz demiş Müdürüm demiş ben burda

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 11:01
02

Ali Al - 850 yat bağlama kapasiteli bu

Marinaya bir yat (yıllık) 120 bin lira ödüyor.

850×120= eh.. idare eder ?

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 10:55
16

Ey Cehape - @Ali Al 02 nolu yoruma cevabı: Aaaa Ali Al.

Fetö,pensilvanya der durursun.

Ne oldi gikin cikmiyor.

AĞARA GIT..İŞE ALSIN SENI .

YAT DIREĞI BOYARSIN

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 18:56
01

Ali Al - Hıımm..

Konu marina

Yer: bodrum

Olay bize yabancı.

Bayram'da iptal

Fener'de yenildi.

Yakınlarda bi köprü varmi ?

Yanıtla . 20Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 10:47Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!