Ayrıntılar belli oldu; İşte yeni kısıtlama genelgesi !

İçişleri Bakanlığı’ndan “kademeli normalleşme” genelgesi: Hafta içi 21.00'de ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

İçişleri Bakanlığı, valiliklere "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'ten 1 Haziran Salı günü saat 05.00'e kadar kademeli normalleşme dönemi tedbirleri uygulanacak.

Kademeli normalleşme döneminde hafta içi 21.00-05.00, hafta sonları ise cuma 21.00'den pazartesi 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

65 yaş üstünde aşı kriteri

Kademeli normalleşme döneminde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan iki doz Covid-19 aşısını yaptırmış olanlar ile 18 yaş altındakiler için sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak.Kademeli normalleşme döneminde, hakkı olmasına rağmen Covid-19 aşısı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, hafta içi sadece 10.00-14.00 arasında sokağa çıkabilecek.

Kademeli normalleşme döneminde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat serbest olacak.

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi şöyle:

"Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler yapılan denetimlerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı yazımız çerçevesinde e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgesini ibraz etmek zorundadırlar. Ancak Nace kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde görev yapmasına rağmen alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle görev belgesi alınamaması veya erişim hatası gibi durumlarda örneği bahse konu yazı ekinde yer alan ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan çalışma izni görev belgesi formu da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak cumartesi-pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır. Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

Aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız için herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altı şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.

Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacaktır.

Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları;

- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

- Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesini ibraz etmek kaydıyla izin verilecektir.

- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

2.2- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır. Ancak aşağıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar;

▪ Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

▪ Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),

▪ Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

▪ ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan,

▪ Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

▪ Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

▪ Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir.

Yemek içme yerleri gel -al ya da paket servis

Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi); Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

3.2-.17 Mayıs-1 Haziran arası uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecektir.

- Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,

- Sinema salonları,

- Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,

- İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,

- Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları,

- Hamam, sauna ve masaj salonları,

- Lunaparklar ve tematik parklar.

Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

Yukarıda sayılan işyerleri dışında kalan ve tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri;

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

AVM'ler hafta sonu kapalı

Alışveriş merkezlerinin (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.

Zincir marketler başta olmak üzere çeşitli işyerleri tarafından açılış veya belirli gün ya da saatlere özgü genel indirim uygulamalarının oluşturduğu yoğunluğun önüne geçilebilmesi için indirim uygulamalarının en az bir hafta sürecek şekilde uzun periyodlarla yapılması gerekmektedir.

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında izin verilmeyecektir.

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerlerinin kurulmasına izin verilmeyecektir.

Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabileceklerdir.

Eğitim-Öğretim Faaliyetleri

Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kreşlerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirmeler çerçevesinde kademeli normalleşme döneminde anaokulları da faaliyetlerine devam edecek olup diğer tüm okul ve sınıf seviyeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu şekilde uygulama sürdürülecektir.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Mesai

Cumhurbaşkanlığının 14.04.2021 tarih ve 2021/8 sayılı Genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 27.04.2021 tarih ve 17665 sayılı yazısı doğrultusunda, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmakta olan 10.00-16.00 saatleri arası mesai sistemi ile uzaktan/dönüşümlü gibi esnek çalışma usulünün uygulanmasına kademeli normalleşme döneminde de devam edilecektir.

Ertelenen Faaliyet Etkinlik ve Törenler

Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 1 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecektir.

Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte halen uygulanmakta olan nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinliklerin yapılmaması uygulaması, 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecektir.

6.3- Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde halihazırda uygulanmakta olan ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacaktır.

Toplu Ulaşım Tedbirleri

Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecekler ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu 1 boş) şekilde olacaktır.

Şehir içi toplu ulaşım araçları (minibüs, midibüs vb.) ise 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle getirilen esaslar çerçevesinde % 50 kapasite sınırlamasına ile ayakta yolcu kabul edilmemesi kuralına tabi olarak faaliyet sunabileceklerdir.

Konaklama Tesislerine Dair Tedbirler

Şehirlerarası karayolları üzerinde bulunan dinlenme tesisleri (yerleşim sahası içerisinde bulunanlar hariç) ile konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, pansiyon vb.) içerisinde bulunan yeme-içme yerleri (sadece konaklamalı müşterilerle sınırlı olacak şekilde) aynı masada aynı anda en fazla 2 kişiye servis açılması kaydıyla hizmet verebileceklerdir.

Konaklama tesislerinin kapalı alanlarında bulunan eğlence merkezleri kapalı tutulacak ve bu alanlarda müşteri kabul edilmeyecektir.

Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eğlence şeklinde etkinliklere kesinlikle izin verilmeyecek, bu yerlerde yoğunlaşmanın önüne geçilebilmek adına fiziksel mesafe kurallarına azami özen gösterilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan süre ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması (bedelinin tamamı ödenmiş olmak kaydıyla) vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlayacak olup bu amaçla seyahat edecek vatandaşlarımızın denetimlerde rezervasyon ve ödeme belgelerini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

8.5- 30.09.2020 tarih ve 16007 sayılı ile 28.11.2020 tarih ve 19986 sayılı Genelgelerimiz doğrultusunda konaklama tesislerinin denetimleri etkin şekilde sürdürülecek, sahte rezervasyon başta olmak üzere her türlü kötüye kullanımın önüne geçilecektir."

16 May 2021 - 10:27 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.746.921 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

28

Misafir - Bilim Kurulu lafta var!.. yapılan hiç bir uygulama bilime uymuyor!.. Akıl , mantık ve bilim dışı her türlü keyfi uygulama var!... Gel, 2023 Gel!.... Vatandaş, hesabını sandıkta kesecek!..

Vatandaş çöpten yiyecek toplar hale geldi!... Hakkımız haram olsun!..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 13:53
25

Laz Ziya - Simdi bu "tam kapanma"olayinda ne değişti...herkez ayni geziyordu...nasil sayilar düstü?60000 lerden...o zaman bi 15 gün daha kapat sifirlansin...hepsi numara...avrupa tam kapan ve sayilar düsmese sana turist yok dedi...bunlarda numardan kapanip sayilar düsürdü...zaten sayilarda güzel oynarlar...enflasyon gibi vs ama bu millet sizi bir oynatacak akliniz kacacak...

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 04:58
24

Bıktım Artık - asla helal değil haram zıkkım olsun kedi gibi kuyruğunu kovalayoruz milleti boşuna 17 gün kapattiniz yazıklar olsun allah bunları soracak ama önce millet soracak

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 17 Mayıs 02:29
23

Yok Yok - Şuan kuzu bu millet az kaldı koyun olacağız hepimiz güdüleceğiz tamamen bu iyi geldi Avrupa'da bu böyle değil dünya da biz tek kaldık. İçeri dışarı komut ile davranmaya alıştık istedikleri de buydu bundan 10 sene sonra yanılmışız Allah affet etsin dşyecekler olan olduktan sonra

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 16 Mayıs 19:20
20

Sasa - Benım hakkım helal olsun batıcaz hepbirlıkte olsun ama devlet büyük verir krediyi aç kalmayız

Yanıtla . 2Beğen . 17Beğenme 16 Mayıs 15:24
19

Hendekli 2 - sayın başkan yarın akşamki yükünü indirdi ,peki sıra bize ne zaman gelecek?aylardır çalışmıyoruz .bu harika bir bayram hediyesi oldu .mücadeleye devam

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 15:23
18

Manav - Sokağa çıkmayı serbest bırakacam dese HDP ye oy Verecek Milliyetçi insanlar tanıyorum :) demek mi neymiş din iman yalanmış

Yanıtla . 5Beğen . 9Beğenme 16 Mayıs 15:20
14

Rcs - TURİSTEDE YASAK KOYACAKSIN.. VATAN BİZİM HAPİS OLAN DA BİZİZ.. HARAM ZIKKIM OLSUN HAKKIMIZ.. SİZİN YANLIŞ YÖNETİMİNİZDEN BU HALDEYİZ.. SALGININ EN YOGUN ZAMANINDA KONGRE YAPTINIZ NE UGRUNA BİR OY İNSAN SAĞLIGINDAN ÖNEMLİYSE O OYLA GİDECEKSENİZ AZ KALDI.. TÜM DÜNYA KAPANMADA AŞI YAPTI BUNLAR AŞI YAPMADI.. ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ DAHA FAZLA KISITLAYAMASSINIZ.BEN 5 GÜN ENAYİ GİBİ ÇALISACAM HAFTA SONU BENİ EVE HAPSEDEMESSİNİZ.İNSANDA PİSKOLOJİ BIRAKMADINIZ. AYRIMCILIKTA USTUNUZE YOK.. YAZIK..

Yanıtla . 28Beğen . 3Beğenme 16 Mayıs 14:16
13

Yazık - Ne diye kapattınız milleti eve?Birşey değişmemiş eski tas eski hamam...Siz milletle dalga mı geçiyorsunuz?Helallik alsanız bile Allah adaletsizliğinizden hesabını soracak bilesiniz...Yazıklar olsun,daha size inancım kalmadı.Senelerce boşuna kanmışız...

Yanıtla . 37Beğen . 3Beğenme 16 Mayıs 13:19
12

Adapazarlı - ÖZET: Kapalı mekan AVM’ye girebilirsiniz, toplu taşıma ile işe gidip, kapalı mekanda çalışıp, yemekhanesinde yemek yiyebilirsiniz. Ama açık havada yemek yiyemez, hafta sonu parkta dolaşamazsınız.

Yanıtla . 34Beğen . 2Beğenme 16 Mayıs 13:18
11

Helalleşecez - heryer labalep dolu ama hastalık sadece kahvehaneler lokantalar ve benzeri yerlerden bulaşıyo valla helal olsun bunlara ömür yeterse sandıkta helalleşecez

Yanıtla . 34Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 13:17
10

Sesiniz Çıksın - üyeleri kapalı olan oda başkanları size sesleniyorum bugün susacaksanız sizin orada oturmanıza gerek yok istifa edin zaten varlıgınızı bu esnaflar hissetmiyo

Yanıtla . 28Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 13:09
09

Zat - Sizi ve büyüklerinizi düşünen bir hükümete hakkınızı helal etmiyorsanız oyunuzu Millet ittifakına vererek tepkinizi koyun lütfen. Ne de olsa HDP ye bir bakan vereceklerini söyleyecek kadar cesurlar, onlar sizi sokağa salar onlar mutlu siz mutlu olursunuz.

Yanıtla . 7Beğen . 24Beğenme 16 Mayıs 13:09
22

Zat - @Zat 09 nolu yoruma cevabı: Rabbim ne kadar nefes verdiyse o kadar yaşayacağım, ne bir nefes fazla ne bir nefes eksik. 3 kuruş para kaybettim diye kimsenin değirmenine su olmadım olmayacağım.

Yanıtla . 2Beğen . 6Beğenme 16 Mayıs 17:13
16

Emre Doğru - @Zat 09 nolu yoruma cevabı: Sen çok değerli bir abimizsin belli.Allah tez zamanda yanına alsın seni inşallah.Sen buraya bu Dünya'ya fazlasın.

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 16 Mayıs 14:51
05

Oy Moy Yok - Not: AK gençliğe sokaga cıkmak herzaman ki serbest

Yanıtla . 26Beğen . 2Beğenme 16 Mayıs 12:53
04

Esnaf Öldü - Korona olup ölenler kurtuldu ölmedik sürünüyoruz 19 gün neden kapadın milleti ne değişti hakkımız helal değildir bu dünyada değilse öbür dünyada elimiz yakanızda sultan Süleyman’a kalmadı sizede kalmaz ????

Yanıtla . 34Beğen . 4Beğenme 16 Mayıs 12:10
21

Sakaryali - @Esnaf Öldü 04 nolu yoruma cevabı: Bir yanlışlık olmuş yaptığım ''İnsanların dışındaki varlıklarında yorum yapabildiğini görmek hayret verici.Onurlu bir insan evladı olarak şaşkınlık içerisindeyim'' yorum Ali Asker isimli canlıya cevabendi.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 16 Mayıs 15:37
17

Sakaryali - @Esnaf Öldü 04 nolu yoruma cevabı: İnsanların dışındaki varlıklarında yorum yapabildiğini görmek hayret verici.Onurlu bir insan evladı olarak şaşkınlık içerisindeyim.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 16 Mayıs 14:52
07

Ali Asker - @Esnaf Öldü 04 nolu yoruma cevabı: Esnaflık yapma sen

Yanıtla . 2Beğen . 15Beğenme 16 Mayıs 12:55
03

Sakaryalı:)) - Hakkımı helal etmiyorum yeter artık millet bunaldı intiharlar çoğalmaya başladı

Yanıtla . 29Beğen . 6Beğenme 16 Mayıs 12:05
08

Zat - @Sakaryalı:)) 03 nolu yoruma cevabı: Senin de elinden tutan yok!

Yanıtla . 2Beğen . 19Beğenme 16 Mayıs 13:05
02

Ömer - Genç yaşımızda hapis olduk iyimi gece 9 da eve koşuyoruz ortaokul cocugu gibi

Yanıtla . 18Beğen . 3Beğenme 16 Mayıs 12:05
01

Esnaf - bilim kurulu kararına ne gerek var zaten karar verilmiş

Hakkımız Helal Değillllll

Yanıtla . 50Beğen . 6Beğenme 16 Mayıs 10:48Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!