‘Çocuklarımızın hayallerini beraber geleceğe taşıyalım’

Son yıllarda gittikçe ihtiyaç duyulan ve geleceğin mesleklerini bünyesinde barındıran havacılık ve bilişim alanları Sakarya’da Nuri Demirağ Havacılık ve teknoloji Lisesi bünyesinde hayat buldu. Türkiye’nin 13 özel havacılık lisesi bulunmakta olup Nuri Demirağ Sakarya’da alanında tek olma özelliği taşımaktadır.  Devletimizin son zamanlardaki ilgi ve desteğini de göz önüne alarak havacılık lisesi ve merak edilenleri okulun kurucu temsilcisi olan Turan Yıldırım’ a sorduk

Yönelttiğimiz sorularla hem siz değerli veli ve öğrencilerin kafalarındaki soruları cevaplamış olduğumuza hem de merak edilenlere ışık tuttuğumuza inanıyorum.

 

Neden bir havacılık ve teknoloji lisesi kurmayı tercih ettiniz?

        Bunu şu şekilde açıklamak daha doğru olacak sanırım. Sizinde bildiğiniz üzere teknoloji her geçen gün hızla gelişmekte ve beraberinde pek çok mesleğinde ortaya çıkmasına sebep oluyor. İşte değişen ve gelişen bu yeni dünyadaki mesleklerin başında da okulumuzun kuruluş amacı olan havacılık ve teknoloji meslekleri yer alıyor.  Bu mesleklerin başında ise havacılığın içinde yer alan Aviyonik mühendisliği, uçak mühendisliği, Mekatronik mühendisliği, Aviyonik teknisyenliği, mekanik mühendisliği, elektrik ve makine mühendislikleri gibi adına yeni yeni aşina olduğumuz meslekler geliyor. Eskiden sadece bir yerden bir yere gitmek için kullandığımız ve lüks olarak kabul edilen havacılık ve teknoloji günümüzde özellikle pandemi döneminde değişen eğitim şekli ve anlayışıyla zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. İşte havacılık ve teknoloji lisesi açma fikrimiz tam da bu doğrultu da ortaya çıktı.  

 

Nuri Demirağ Havacılık Lisesi’nin Öğrencisi Olmak öğrencilerinize ne gibi ayrıcalıklar sağlayacak ?

       Bu soruya sadece burada açıklayacağımız birkaç sözle cevap vermek biraz eksik kalacaktır.  Sorunun cevabı tam olarak ileride yetiştirdiğimiz öğrencilerin alanlarında ülkemizi başarıya taşıdıklarına şahit olduğumuz zaman tam anlamıyla yanıt bulabilecektir. Âmâ her öğrencimiz şunu bilmelidir ki Nuri Demirağ Havacılık Lisesinde öğrenci olmak pek çok standartları ve imkânı da beraberinde getiriyor. Bizim ayrıcalığımız mesleklerimiz, öğrenciye bakışımız ve hedeflerimiz.

      Her bir öğrencimiz ülke standartlarında atölyelerimizde, alanında uzman hocalarımızdan birebir eğitim alma imkânına sahipler. Yaparak, yaşayarak öğreniyor ve aldıkları eğitimlerle gelecekteki mesleklerine emin adımlarla ilerliyorlar. Aslında ne dersek diyelim bu sorunun cevabı biraz eksik olacak çünkü değerli çocuklarını bize emanet eden sevgili velilerimizin söylediklerimizden daha da fazlası olan bir okul olduğumuzu gözleriyle görmesi gerekiyor. Bu yüzden Sakarya’daki tüm değerli velilerimizi gezip kendi gözleriyle görmesi için okulumuza davet ediyoruz.

 

Nuri Demirağ Havacılık ve Teknoloji Lisesindeki alan eğitimlerinden biraz bahseder misiniz?

       Öncelikle şunu belirtmek isterim ki havacılık eğitiminde Sakarya’da tek okul olma mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Nuri Demirağ’daki her bir öğrenci havacılık eğitimini sadece yazılı materyalden öğrenmekle kalmayıp son teknoloji atölyelerimizde yaparak yaşayarak öğrenir. Eğitimini tamamlamasıyla beraberde sektör içerisinde yerli ve yabancı pek çok alanda kendine yer bulabilir. Ayrıca verdiğimiz akademik eğitim ile de isterse bu alanların bulunduğu üniversitelerin çeşitli bölümlerinde eğitimini ilerleterek kendisini daha da ileriye taşıyabilir.

       Bilişim sektörü de son zamanlarda dünyada kendine geniş yer yer bulan, yeni mesleklerin kapısını aralayan, dünya ekonomisinin yüzde yirmisini oluşturan, yüksek standartlara sahip elemanları bünyesinde barındıran geniş bir alanı kapsamakta. Pandemi sürecindeki eğitimin online olması ve mesleklerin online ortama aktarılması bu alanımıza gösterilen ilgiyi ve öğrenci isteğini artırmıştır.

       Bu alanda eğitim görecek her öğrencinin iyi bir bilişim eğitimine ve son teknoloji materyallere ihtiyacı vardır. İşte Nuri Demirağ’da bilişim alanında eğitim gören öğrencilerimizde bu yönden diğer kurumlardan  ayrılıyor. Her öğrencimizi son derece donanımlı olan ve her türlü materyalleri içerisinde barındıran atölyelerimizde geleceğe hazırlıyoruz. Ayrıca okulumuzda aldığı akademik eğitimle de üniversitelerin siber güvenliği, ağ işletmeciliği ve veri tabanı programcılığı gibi pek çok bölümünde eğitimlerine devam ederek daha da gelişebilmelerine imkân sağlıyoruz. Günümüzde teknoloji, özellikle bilişim teknolojileri telefondan bilgisayara kadar pek çok alanda görülmekte ve hayatımızın hem günümüzde hem de gelecekte vazgeçilmez bir parçası haline dönüşmüştür. İşte bilişim meslekleri de bu vazgeçilmez parçalardan biri olmasından dolayı vazgeçilmez günümüz mesleklerinin başında gelmektedir.

 

Nuri Demirağ Havacılık ve Teknoloji Lisesi olarak Öğrencilerin Akademik Kariyerlerine bakışınız ve katkınız sizce nedir?

      Akademik kariyer dediğimiz şey sürekli devam eden bir yenilenme, var olanı öğrenme ve yorumlamadan başka bir şey değildir. Bu yüzden soru hep aynı olsa da verilen cevaplar her geçen gün değişecektir. Bunu şu şekilde açıklamak isterim; şöyle ki pandemi öncesi bilişim ve teknoloji sadece bir eğitim ve meslek ihtiyacını karşılarken şimdilerde pandemiyle beraber 7‘den 70’e herkesin kullanması gereken bir zaruriyet haline gelmiştir. Bu da teknolojiye yönelik tüm akademik anlayışların değişmesine ve güncellenmesine sebep olmuştur. Bundan dolayı bizim öğrencilerim için geleceğe bakışımız ve akademik kariyerlerine desteğimizde her zaman çağdaş ve değişimlere uygun olarak gelişen bir şekilde var olmaya devam edecektir.  Bu yolculukta hem mesleki hem de akademik olarak tüm öğrencilerimizin yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz.

 

Pandeminin ülkemizde pek çok alanda sıkıntılara sebep olduğunu biliyorsunuz, ortaya çıkan bu sorunların başında da ekonomik sıkıntılar geliyor. Bu durum göz önüne alınırsa kayıt yaptıracak olan velilere nasıl bir maddi kolaylık imkânı sağlıyorsunuz?

      Bu zor süreçte yaşanılan gerek maddi gerek se manevi sıkıntıları tüm kurum ve kuruluşlar gibi bizde derinden hissediyoruz. Bundan dolayı en büyük destekçimiz olan velilerimize maddi desteği de bir görev addediyoruz. Bu anlayışla bu sene okulumuzda eğitime başlayacak olan ve halihazırda eğitimlerine de devam eden öğrenci ve velilerimize özel imkanların yer aldığı pandemi destek paketini hazırladık. Her ne kadar kurumların maddi varlıkları devamlılığını sağlasa da her zaman ilk ve öncelikli amacımız öğrencimize desteğimiz olmuştur.  

       Nuri Demirağ Havacılık ve Teknoloji Lisesi Kurucu Temsilcisi Sayın Turan YILDIRIM ile yaptığımız bu eğitici ve hoş sohbetle siz lise öğrencileri ve öğrenci adaylarının sorularını cevaplamaya çalıştım. Sayın hocamın dediği gibi bazı şeyleri kelimelerle anlatmak yeterli değil sizde benim gibi merak ediyorsanız gelip ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Misafirperverliklerine ve eğitim kalitelerine kendi gözlerinizle şahit olun.

        Bu güzel yazıyı Sayın Turan YILDIRIM’ın konuşmamız esnasında söylediği çok hoşuma giden şu sözle sona erdirmek isterim.

‘Çocuklarımızın hayallerini beraber geleceğe taşıyalım’

 

 

 

 

14 Haz 2021 - 15:02 - Eğitim --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.676.363 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı olacak mısınız?