CHP'li Özkoç’tan Süleyman Soylu çıkışı!

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özkoç basın toplantısında İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de yaşanan haksız hukuksuzluklara karşı herkesin sesini çıkarması gerektiğini belirten Özkoç, “Bakın Avrupa'nın en büyük entegre tesisi olan, Türkiye Cumhuriyeti ordusuna ait olan Tank-Palet Fabrikası beş kuruş bedel ödenmeden Ethem Sancak denilen birisine ve kendisine orta kaldığı Katar ordusuna 25 yıllığına peşkeş çekildi. Türkiye'den tek bir ses çıkmadı, tek bir ses. Cumhuriyet Halk Partisi ilk günden beri bunu dile getiriyor. Ethem Sancak, "ben savunma sektörüne girmek istiyorum" dedi. Tayyip Erdoğan'a gittim, benim param yok dedim. Peki dedi. Ne yapabilirim? Katar emirini arayın dedi. Peki aradı Katar emirini. Katar Emiri, Katar ordusunu Ethem Sancak'ın BMC şirketine ortak etti. Daha sonra milli tankımızın prototipini yapan yerli firmanın elinden Altay tankı ihalesi bizzat alındı ve. Cumhurbaşkanı'nın da ifadesiyle ilk tank üretim tarihi 18 ay sonraya verildi. Altay Tankı ihalesinden bugüne kadar çıt yok” dedi.

“Ethem Sancak nerede?” sorusunu soran Özkoç, “Tank yok. Bugüne kadar yapılan bütün o aldığı ihaleler ve yaptığı işler yanına kâr kaldı. Ethem Sancak'ın ortağı, Tayyip Erdoğan'ın köylüsü Talip Öztürk de ortada yok. Devlet kaynaklarından aldıkları milyarlarca lira yanlarında, BMC'nin hisselerini bir firmaya devrettiler. Peki, devletin bu milyarlarca liralık parası, onlar ne olacak? Onlar Ethem Sancak'ın cebine kâr kaldı. Peki bir de BMC'yi, Tank-Palet'i 25 yıllığına aldıktan sonra değer artırımı olarak da belli bir noktaya getirdiği için, onu devrederken aldığı milyarlar? Onlar da Ethem Sancak'ın, Talip Öztürk'ün cebinde. Sadece onun cebinde mi, cebinde olan parayı birileriyle paylaşıyor mu? Onu Allah'a havale ediyorum. Ama hem Sakarya Milletvekili, hem de Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili olarak, benim ülkemin milyarlarca liralık kaynağına neden Ethem Sancak oturdu? Neden Talip Öztürk oturdu? Benim ülkemde açlık varken, yoksulluk varken, pandemi varken, esnaf sürünüyorken, çiftçi kan ağlıyorken, insanlar kendi hayatlarına son veriyorken, milyarlarca dolar Ethem Sancak'ın cebine neden girdi? Bunu soruyorum. Bunun peşini hem bu dünyada, hem öbür dünyada asla bırakmayacağım. Asla bırakmayacağım ama Türk ordusu için doğru olanı da söylüyorum: Eğer Türkiye'de bir tank üretilecekse, bunu yerli sermaye ile yapacaksınız. Yani sermayenin en büyük ortağı Türk ordusu olmalıdır. Bunu yapacak güç, bunu yapacak mühendis, bunu yapacak akıl, bunu yapacak birikim, Türkiye Cumhuriyeti'nde mevcuttur. Yalnızca irade, yalnızca çalmayan, memleketi için, ülkesi için bu işi yaptırtacak bir kişiye ihtiyaç vardır, bir yönetime ihtiyaç vardır. Bu yönetim AKP yönetimi, o yönetim değildir” dedi.

Eski Bakan Ruhsar Pekcan’la ilgili iddiaları dile getiren Özkoç, “Bakanınız, bakan olmadan önce Gümrük Müdürlüğü tarafından, "bu kadına dikkat edin, nüfusu olan kişilerin adlarını kullanarak usulsüzlük ve yolsuzluk yapabilir" diye uyarmış. Tam da Tayyip Erdoğan'ın aradığı bakan. Devlet demiş ki: "İşte böyle bir kadın var burada." Tayyip Erdoğan da almış onu bakan yapmış, Ticaret Bakanı yapmış. Neden? Kadının sicilinde var yolsuzluk, usulsüzlük; tam aradığı adam. Gelmiş oturmuş bakanlığa Ruhsar Pekcan, hemen kocasıyla beraber bir şirket kurmuş. Kurduğu şirket tam da işi götürebilecekleri bir şirket. Bir savaşta, bir de salgında vurgun vururlar bunlar. Şimdi bu salgında de lazım? Dezenfektan lazım. Bir dezenfektan şirketi kurmuşlar. Peki, ellerinde kalır mı mal? Kalmaz, neden? Adamın eşi Ticaret Bakanı, ortağı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan. İhaleye açmışlar, ihaleyi en ucuz verene değil, en pahalı verene, kendi eşine, kendi ortağı olduğu şirkete vermiş; üstelik de diğerlerinden daha pahalı bir şekilde. İş ortaya çıktı. Peki, yahu bakkaldan bir kurşun kalem birisi alsa, hesabını mahkemeler sorar. Ruhsar Pekcan şu anda ne yapıyor? Kendisi ile ilgili açılmış tek bir dava var mı? Yok. Neden? Milletin şu manzara karşısındaki suskunluğu onları rahatlatıyor da onun için. Sivil toplum örgütlerinden hiç ses çıkmadığı için, sendikalardan hiç ses çıkmadığı için, sanatçılardan hiç ses çıkmadığı için... Bas bas bağıran Cumhuriyet Halk Partisi "yargılanması gerekir" diyen Cumhuriyet Halk Partisi ama Türkiye Cumhuriyeti'nin dinamiklerinden tek bir ses yok” dedi.

Süleyman Soylu’nun, “10 bin dolar rüşvet alan bir siyasetçi var" iddialarını dile getiren Özkoç, “Yahu Süleyman Soylu, sen Türkiye Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanısın. Savcıların çağırmasına gerek yok. İçişleri Bakanı olarak emniyete emir vereceksin, mafyanın haraca bağladığı siyasetçinin dosyasını savcının önüne koyacaksın. Koyabildin mi? Koymuyorsun. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı bizim baskılarımızdan sonra "getir o kişinin adını" dedi, 20 günden beri getirip masanın üstüne koydun mu? Yok. Hâlâ o koltukta nasıl oturuyorsun? Türkiye Cumhuriyeti Devleti, seni İçişleri Bakanı olarak hâlâ o koltukta nasıl oturtuyor? Bütün kirli işlerde elin var, bütün kirli işlerde... Mafyayla ilgili elin var, uyuşturucuyla ilgili elin var, cinayetlerle ilgili elin var. Türkiye'de darbe kalkışması yapıp da giden insanlar elini kolunu sallayıp gittiler, hiçbir tanesini yakalayamadın. Türkiye'yi soyanlar elini kolunu sallayıp gitti, hiçbir şey yapmadın. Senin gücün millete yetiyor; soysuza, arsıza, hırsıza, mafyaya değil. Mafya seni rezil ediyor ama sen kendini daha fazla rezil ediyorsun ama Türkiye'ye "yetti artık" demiyor. "Yetti artık" demiyor” dedi.

“128 Milyar Dolar nerede?” sorusunu soran Özkoç, “Normal rutin şu: Merkez Bankası 128 milyar doları eğer döviz-faiz dengesini sağlamak için satıyorsa, bunu duyurur internet sitesinden. Bu para kime gittiği bilinir. Kime ne kadara satıldığı bilinir. Bugüne kadar yapılan bu uygulama yapıldı mı? Hayır. 128 milyar dolar nerede diyoruz, soruya cevap veren var mı? Hayır. Peki 128 kuruşa muhtaç ettiğiniz bu milletin, 128 milyar dolarını kendi yandaşlarınıza verdiniz. Yalan mı? İspat ediyorum; bu pandemi sürecinde Türkiye'de 84 bin kişi milyarder oldu. Çiftçi yoksullaştı, esnaf yoksullaştı, kamyoncu feryat ediyor, ev kadınları isyan ediyor. Bugün onların günü, onlar için de haykıracağız. İnsanlar intihar ediyor, 128 kuruşa muhtaçlar. Ne oldu? O para da uçup gitti? Naci Ağbal'ın göreve getirdin, 4 ay sonra görevden aldın. Görevden almadan bir gün önce Merkez Bankası dün rutin satışı 150 milyon TL'yken, bir günde 450 milyon TL satıldı. O para nereye gitti? İşte sarayın 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl içerisinde zenginleştirdiği o bir avuç insana gitti. Ya Türkiye'de yaşayan insanlarımız? Onlar açlıkla, yoksullukla hâlâ mücadele ediyorlar. 2019 rakamları açıklandı, 700 bin kişi daha yoksulluk saflarına katılmış. Üstelik de pandemi den önceki yıl en zengin ve en yoksul arasındaki makas gittikçe büyümüş. 2020 yılı içeresinde tam 82 bin kişi milyarder olmuş” dedi.

(AKP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu’nun "zirvenin kazananı AKP iktidarıdır, Türkiye'dir” demesinin sorulması üzerine)

Özkoç: “Benden önce AKP Grup Başkanvekili burada NATO Zirvesi ile ilgili, "zirvenin kazananı AKP iktidarıdır, Türkiye'dir" demiş. Arkadaşlar şimdi ben soruyorum, insanların gerçekten yüzünün kızarıyor olması lazım. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı gitmeden önce ne dedi? "Ermeni soykırımı meselesini orada soracağım" dedi. Geldiğinde ne dedi? "Allah'tan açmadı" dedi. "Biden hamdolsun ki açmadı" dedi. Peki, bu başarı mıdır? Bu utanç değil midir? Bu, Türkiye'nin haklı davasının Cumhurbaşkanı tarafından görmezden gelinmesinin açık ve net bir itirafı değil midir? Peki AKP Grup Başkanvekili bundan neden memnuniyet duymaktadır? Bunu bir başarı olarak neden görmektedir? Çünkü onların beklentisi Türkiye Cumhuriyeti'nin çıkarları ile ilgili beklentiler değil. Onların beklentisi şu: Biden'a tam tevekkül eden bir cumhurbaşkanı, onun sözlerine içerde ve dışarda tam tevekkül eden bir cumhurbaşkanı, kendi geleceğiyle ilgili Biden'a hangi güvenceler verdi? Bunu bilen AKP iktidarı olduğu için, söz konusu olan Türkiye'nin çıkarları değil, kendi çıkarları olduğu için böyle bir memnuniyet duymaktadırlar. Ermeni soykırımı onların umurunda değil. S-400'lere verdiği para, Biden'dan bir açıklama duydunuz mu S-400'lerle ilgili ya da ne oldu? F-35 projesine dönecek miyiz? Milyarlarca dolar verdiğimiz uçak projesi orada heba oldu, ona dönebilecek miyiz? Hayır. Bir cevap var mı? Hayır yok. Suriye'deki sıkışmışlığımız ne oldu? Evlatlarımız şehit ediliyordu orada, peki bununla ilgili bir açıklama geldi mi NATO zirvesinden? "Biz orada Türkiye'nin çıkarlarını koruyacağız, terör örgütlerinin değil sizin yanınızdayız" dendi mi? Hayır, böyle bir şey yok. Peki niye memnun oluyorlar? Kazasız, belasız atlattık diye” dedi.

(Oğuzhan Asiltürk’ün tweetleri sorusu)

Özkoç, “Bizim için Oğuzhan Asiltürk'ün ne dediği değil, Temel Karamollaoğlu'nun ne dediği ve duruşu önemlidir. Sarayın suyunu içmiş insanların ne söylediğine biz bakmayız, diktatörlere karşı dimdik duran insanlarla kol kola yürümeye devam ederiz” dedi.

16 Haz 2021 - 16:21 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.676.363 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

15

Ademoğlu - Engin Bey sanki mükemmel işler yapıyormuş gibi konuşur, aynı Keleş Bey gibi. Lakin sadece konuşurlar. Şu tank palet meselesini defalarca açıkladılar, defalarca ya. Bir taşa anlatsan bu kadar anlar, bunların kafasına bir türlü girmiyor. Temel Karamollaoğlu'nu da övmezsin ya. Erbakan'dan nefret eden adamlarsınız siz, onun kurduğu sistemi de sevmezsin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Haziran 08:58
13

Sivridilli - Engin efendi sen önce chp deki tecavüz ve taciz sapıklarının hesabını bi ver öyle gel chp önünden geçerken elini arkasında tutuyor bu millet mazallah kazaya uğramayayım diye dağdaki havellerden ders almış gibisiniz boşuna değil pkk ya sahip çıkmanız ders mi alıyorsunuz o sapıklardan acaba

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 17 Haziran 20:55
11

Ismail - Yerli firma dedeğin gezi olayların başı otel lobilerinde resimleri çıktı kimlerle kör mü bu millet sakaryada sizinle karşılaşıp şu soruyu sormak ve cevabınızı çok merak ediyorum neden kiralık gittiniz neden kabul ettiniz ?

Sakarya millet vekili iseniz sakarya seçmişse sakaryaliya ne cevap vereceksiniz ben 15 temmuzda başbakan olucam yurtta sulh diyen birine ne amacla destek verdiniz 15 temmuzda zorla bildiride okutuldu ve ne tesadüfe yurt sulh diye başlandı sizde bu tesadüflerin içindesiniz vaybe

Şimdi basın açıklaması altında ordumuzun güçlendiğini göre göre boş muhabbet yapiyosunuz herkes herşeyi görüyor sayın vekil

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 17 Haziran 09:50
10

Adamm - Sakaryamızın yetiştirdiği en büyük devlet adamı.yürü be kim tutar seni.adam adam.

Yanıtla . 5Beğen . 7Beğenme 17 Haziran 08:14
12

Kurtlar Sofrasi - @Adamm 10 nolu yoruma cevabı: Ali ihsan yavuzu DELI DIVANE YAPTI BU.

IMAMOGLUDA TÜMÜNÜN ŞAKÜLÜNÜ KAYDIRDI.

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 17 Haziran 10:29
08

[email protected] - Sanki bilmiyorsun gezicilere tam destek vermek suretiyle devlete hançer sağladığını bu firma sahiplerini yüze dost arkadan düşman olduklarını sen bilme zaten biz biliyoruz ve onun için RTE diyoruz

Yanıtla . 11Beğen . 13Beğenme 16 Haziran 22:58
06

Sefer - Unutmuşum teröristlerle kolkola gezeninde onlarla ittifak yapanında, yalancınında . Kiralık yada satılık vekillik yapanında.. yüzünü aynanın görmeye dayanmadığı yüzsüzlerin aöyleyeceğininde…

Yanıtla . 9Beğen . 10Beğenme 16 Haziran 21:45
05

Garip Vatandaş - Hepsine Eyvallah Güzel Eleştirirmissiniz Niye Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün partisini HDPPKK ya peşkeş çekildiğini söylemiyorsunuz. Bazı il başkanlarınizin terör suçundan ceza aldığını ,

Ortağınız HDPPKK lilari seçildiğiniz illerde Belediyeye yerleştirdiğinizii de söyleyin

Tencere Yuvarlanmis Seninki Benden Kara Misali .

Yanıtla . 13Beğen . 15Beğenme 16 Haziran 19:38
14

Murat54 - @Garip Vatandaş 05 nolu yoruma cevabı: Seni şakacı velet seni :)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Haziran 21:17
09

Garip Vatandaş - @Garip Vatandaş 05 nolu yoruma cevabı: Önce yoruma bakarım yorummu diye , sonra yorumu yapana bakarım , yorum yapma kapasitesi sadece bu kadar mı diye ,

Öncelikle yorumu iyi okumanı tavsiye ederim , ilk cümlem güzel elestirer demişim ve kelimelere bakarsan bir tane Akp yi öven bir cümlem yok.

Sn. Bakan Süleyman Soylu insalllah HDPPKK ya DHKPC ye TİKKO. ya DEAŞ a demokrasi adı altında özgürlük adı altında savunanlari ve onlarla birlikte hareket edenlere de kanunlar nezdinde gereğini yapacaktır.

Atatürk u ve Ataturkculugu savunanlarin HDP denen hain savunuculari ile ortak hareket etmesi bir beyin tutulması bir beynin yikanmasidir

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 17 Haziran 00:06
07

Kurtlar Sofrasi - @Garip Vatandaş 05 nolu yoruma cevabı: Garip vatandaş

Hdp+pkk+öcalan kardeşler+TRT=AKP.MHP.PKK.

ISTANBUL SECIMLERDE OY ICIN YALVARMA

SONUÇ KOL SAATI.

Yanıtla . 9Beğen . 10Beğenme 16 Haziran 22:16
03

Ismail Çoban - sakaryanın yalan makinası iş başında...teröristlere yaşadıkları yerleri dar eden Soyluya senin ağzını açmaya hakkın yok..terörislerle mecliste kol kola gezip sonra öle oldu böyle oldu demeye ne yüzün var..ayıp çok ayıp

Yanıtla . 12Beğen . 15Beğenme 16 Haziran 18:11
02

Karaman Beyi - Bu kadar itham var, yaprak kıpırdamıyor.

Başka ülkede olsa fırtınalar kopar.

Her kes kulağının üstüne yatıyor.

Bu kadar duyarsızlık olur mu.

Yanıtla . 17Beğen . 6Beğenme 16 Haziran 17:53
01

Eyt - Bunlarda zamanla unutulur hamdolsun derlerrrrrr...

Yanıtla . 20Beğen . 3Beğenme 16 Haziran 16:41
04

Ekürü - @Eyt 01 nolu yoruma cevabı: YALANSA NE DİYELİM.

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 16 Haziran 18:50Anket Korona aşısı olacak mısınız?