Suriyelilerin yüzde 65’i ülkesine dönmek istiyor, Sakarya'da 20 binin üzerindeler!

Gaziantep Üniversitesi'nde görevli akademisyenlerin hazırladığı araştırmada, Gaziantep'te yaşayan Suriyelilerin yüzde 65'i ülkesine dönmek istediği ortaya çıktı. Sakarya'da yaşayan Suriyeli sayısı 15 binin üzerinde...

Gaziantep Üniversitesi’nde görevli akademisyenler Suriye’de başlayan iç savaştan dolayı Gaziantep’e göç etmek zorunda kalan Suriyelilerle ilgili geniş çaplı bir araştırmaya imza attı.

Akademisyenlerin 2018 ve 2020 yıllarında gerçekleştirdiği 2 aşamalı “Gaziantep’teki Suriyeliler” adlı araştırmada çarpıcı sonuçlara rastlanıldı.

Araştırmada 2018’de ülkesine dönmek isteyen Suriyelileri oranı yüzde 56 çıkarken bu oranın 2020 yılında yüzde 65’e yükselmesi dikkat çekti. Araştırma sonucunda Suriyelilerin en büyük probleminin gündelik hayat faturaları olduğu ortaya çıkarken Suriyelilerin Gazianteplilere oranla entegrasyona daha yakın oldukları sonuçlara yansıdı.

SAKARYA'DA KAÇ SURİYELİ VAR?

Göç İdaresinin 26 Mayıs   2021 tarihli verilerine göre Sakarya Suriyelinin en çok yaşadığı 30 şehir arasında yer aldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Sakarya'da 15 bin 569 Suriyeli barınıyor. Geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin ilin toplam nüfusuna göre oranı yüzde 1,53 olarak gerçekleşti. Ayrıca Sakarya Suriyelinin yaşadığı 30 il arasında kendini 21'nci sırada buldu. 23 Aralık 2020 tarihindeki verilere göre sayı Sakarya'da 15 bin 420 Suriyeli yaşıyordu. Geçen 4 ayda 59 Suriyelinin Sakarya'ya geldiği anlaşılıyor.

20 BİN KİŞİYLE BİRE BİR GÖRÜŞME YAPILDI

Gaziantep'in Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerine bağlı 174 mahallede yapılan araştırmada yarısı Suriyeli diğer yarısı Gaziantepli olan 4 bin 500’den fazla haneye gidilirken yaklaşık 20 bin kişiyle görüşüldü. Care International’in Turkey ve IOM’in katkılarıyla yapılan araştırma “Gaziantep Monitörü 2020” ismiyle kitaplaştırılırken araştırmada Gaziantepliler ve Suriyeliler arasındaki benzerlikler, farklılar, Suriyelilerin uyumu ve daha birçok konu ele alındı.

“SURİYELİLERİN YÜZDE 65’İ ÜLKESİNE DÖNMEK İSTİYOR”

2020 yılı araştırmalarının sonuçlarını 2018 yılında yayınladıkları “Gaziantep’teki Suriyeliler” araştırmasının devamı niteliğinde olduğunu aktaran Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Gültekin, araştırmayı Suriyeliler adına uyumun ne aşamada olduğunu öğrenme amacıyla yaptıklarını söyledi.

Görüştükleri hanelerin yarısının Gaziantepli diğer yarısının Suriyeli olduğunu aktaran Gültekin, “Bizim için en ilginç sonuçlardan bir tanesi belli bir mesafeye rağmen hala uyumla ilgili umudun olmasıydı. Ancak o kadar da iyimser olmayı gerektirmeyen işaretler var. Politika oluşturucuların göçe, uyuma, mültecilere dair çok dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu keşfettik. Mesela bulduğumuz en ilginç sonuçlardan bir tanesi 2018’de Suriyelilerin yüzde 56’sı ülkelerine dönmek istiyordu. Ancak 2020 yılındaki araştırmada geri dönmeyi düşünenlerin oranı yüzde 65’e çıktı. Bu üzerinde durulması gereken bir husustur” ifadelerini kullandı.

“KİRA ARTIŞININ SURİYELİLERDEN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORLAR”

Aradan geçen bu süre içerisinde Suriyelilere dair entegrasyon, eğitim, sağlık ve istihdam alanlarında problem oluştuğunu paylaşan Gültekin, çok sayıda Suriyelinin batı ülkelerine göç etmesinin de Suriyelileri çıkmak istemelerinde etkili olduğunu dile getirdi. Gazianteplilerin büyük çoğunluğunun Suriyelileri ‘savaştan kaçan insanlar’ olduğunu anlatan Gülketin, “Çok olumsuz yaklaşanlar yok ama çok ciddi anlamda olumlu yaklaşanlarda yok. Gazianteplilerin büyük bir kısmı kendilerinin Suriyelilere hiç benzemediklerini söylüyorlar. Açıkçası bu Suriyeliler ve Gazianteplilerle ilgili önemli bir parametredir. Bir diğer ilginç nokta ‘kardeşlik’söyleminin sahada pek bir karşılığı olmadığını görüyoruz. İnsanlar bu konuda çok daha gerçekçi bakıyorlar. Gaziantepliler şehirdeki kira artışının en büyük nedeni olarak Suriyelileri görüyor” dedi.

 

“SURİYELİLERİN YÜZDE 40’I BAŞKA BİR ÜLKEYE GİTMEK İSTİYOR”

Yaptıkları araştırmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu sözlerine ekleyen Gültekin, “Özellikle Gaziantep’teki Suriyeliler meselesi aslında bir yoksulların karşılaşması meselesidir. Türkiye’de Suriyelilere dair yapılan birçok araştırma var fakat sınıf içi etkileşimler bakımından ilk defa böyle bir araştırma yapıldı. Biz daha çok yoksul, alt ve orta sınıflar arasındaki etkileşime baktık. Türkiye’de Suriyelilere dair yapılan en detaylı araştırma bizim araştırmadır diyebiliriz. 2018 ile 2020 yıllarında yapılan araştırmalar arasındaki en çarpıcı sonuç gitmek isteyenlerin oranının artmasıdır. Bunda pek çok sebep var. 2018 yılında Suriyeliler için en büyük problem şehirdeki kiralardı. Fakat 2020 araştırmasında en büyük problem olarak gündelik hayat faturaları çıktı. Kararsızların oranı dağıtıldığında Suriyelilerin yüzde 40’ı uygun koşullar oluştuğunda başka bir ülkeye gitmek istiyor” şeklinde konuştu.

“SURİYELİ KADINLAR İŞ HAYATINA GİRMEYE BAŞLADI”

Araştırma ekibinin içerisinde yer alan Dr. Şenay Leyla Kuzu ise araştırma sonucunda hem Suriyeli hem de Gaziantepli kadınların çalışma hayatının dışında olduklarını gördüklerini söyledi. Kadınların daha çok hane işleriyle uğraştıklarını paylaşan Kuzu, “Göç ve mültecilik kadınlar açısında çok stresli bir süreç ve zaman geçtikçe hane gelirinin düşmesiyle ekonomik hayata katılmaları bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Eğitimleri ve beceriyle doğru orantılı olarak Suriyeli kadınlar iş hayatına da girmeye başladıklarını söyleyebiliriz. Kadınların çocukların eğitimiyle ilgili çok ciddi alakadar olduklarını gördük. Suriyeli kadınlar okullarda çok rahat olduklarını ve mahallelerinde kendilerini güvende hissettiklerini görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“SURİYELİLER MEDYAYI SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİYOR”

Kültürel benzerlikler konusunda Suriyelilerin kendilerini Gazianteplilerle benzer gördüklerine dikkat çeken Dr. Mesut Yücebaş’ta, Gazianteplilerin Suriye lokantalarına hiç gitmediklerini, Suriyelilerin ise Gaziantep lokantalarına gittiklerini söyledi. Komşuluk ilişkileri bakımından Suriyelilerin Gazianteplilerle ilişki yürütebildiklerini ifade eden Yücebaş, “Suriyeliler ve Gaziantepliler en önemli iletişim aracı olarak televizyonu görüyor. Yazılı basın oldukça düşük seviyede takip ediliyor. Suriyeliler sosyal medyayı çok yoğun bir şekilde kullanıyor. Suriyeliler kendi sorunları konusunda bilgi almak isterken daha çok sosyal medyaya yöneliyorlar. Kendi coğrafyalarındaki iktidar ilişkilerinden bağımsız haber alma ağlarına ulaşma kolaylığından dolayı sosyal medyayı kullanıyorlar. En çok da nefret söylemine sosyal medyadan karşılaştıklarını ifade ediyorlar. Suriyeliler yerel ve ana akım medyanın kendilerine dönük karşıt dil kullanmasından da yakınıyorlar” diye konuştu.

20 Haz 2021 - 16:32 - Türkiye --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.643.602 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

26

Emre Emre - Ülkenin içine ettiler ortadoğudan farkımız kalmadı açık ve net gerisi hikaye.Kim nerden geldiyse biranönce geri gönderilmeli.Madem afrinde,elbabda bizim askerimiz savaştı şehit düştü bunlar rahat etsin diye,hala neden geri gönderilmiyorlar.Geri gönderilmiceksede bizim askerimiz neden orda savaştı?????

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Haziran 23:46
27

Ademoğlu - @Emre Emre 26 nolu yoruma cevabı: Ne kadar sığ ve basit bir yorum. Bizim askerimiz onlar rahat etsin diye değil, sınırımızdaki terör bize daha fazla zarar vermesin diye savaşıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Haziran 10:26
25

Sakarya Güzel Sehir - Suriyelileri seviyoruz...bırakmayız.... onlar bizim ülkemizin bereketi....

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 21:42
23

Müslümanlar Kardş Olun - Allah bize emanet etti onları darda kalmayan vatansızlık ne demek ne bilir... lütfen kalplerinizi yumuşatın. bakın kalp krizinden bir günde dağ gibi insanlar vefat ediyor. hepimizin çoluğu cocuğu birbirimize emanet.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 21 Haziran 13:49
21

Ahmet Paşa - Aaaa ben de sevinmiştim ama bunlar Antepli Suriyelilermiş. Tüh hevesimiz kursağımızda kaldı.

Devletten kira yardımı alırlar. Yetmez kelle başı yardım alırlar. Elektrik su doğalgaz bedava. Sağlık bedava. Hastaneye gittiğinde Suriyeliler senden önce muayene oluyor. Sırada öncelikleri var.. Araba alırlar MA plaka. Vergisi yok. Muayenesi 0 TL. Parası yetmeyen gidip dükkan falan açarsa vergi yok hiç bir şey yok. Adam niye gitsin ki. Hatta biz Suriye ye gidip vatandaşlık alıp geri mi dönsek....

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 21 Haziran 10:35
20

Sakaryalı5454 - Cumartesi günü çarşıdaydım hiç de dönmek ister gibi görünmüyorlardı

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 10:34
18

Ademoğlu - Evet, büyük bir kısmı dönmek istiyor. Küçük bir kısımda kalmak ya da Avrupa'ya gitmek istiyor. Kimse vatanından, toprağından uzakta yaşam sürmek istemez.

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 21 Haziran 09:50
17

Ameleeeee - İnşallah hemen giderler insanlar rahatlar nefes alırız

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 09:42
16

Send Işçi - suriyelilerin amacı ülkelerine geri dönmek değil avrupaya geçebilmek. adamların seyahat haklarını engelliyoruz resmen .d gidin kardeşim tutan mı var ? evet var malesef .d sınırlar kapalı. yani fakirlere kapalı. zaten bizde de fakir çok olduğu için kaynaşsınlar .d .d .d hem ucuz işçilik de var .d evi kiralarken x2 koyarlar bide oooh .d dükkanın mı var ? suriyeli kiralıcak mı ? yapıştır x5 .d çalışsın dursun işi ne dimi ?

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 04:33
15

Nadirbaki - Bu yorumları yazanlar bu kadınların kucaklarındaki çocuklarıdamı hiç görmüyor sunuz. Bukadar gaddar olmayın bence.

Yanıtla . 1Beğen . 13Beğenme 21 Haziran 01:38
24

Ülkücü - @Nadirbaki 15 nolu yoruma cevabı: Nene Hatunu, Kara Fatma yı, Asker Tayyibe yi bilir misin sen? Nereden bileceksin arap sevdalısı bu ninelerimiz kurtuluş savaşında çocuk yapmadılar ülkeleri için savaştılar bunlarda savaşsaydı çocuk yapmak yerine

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Haziran 13:54
19

İnsan - @Nadirbaki 15 nolu yoruma cevabı: Üremesinler.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 21 Haziran 10:08
14

Kenan - İnşallah hayırlısı ile en kısa zamanda Suriyeye dönerler. Bu kadar misafirlik yeter.

Yanıtla . 23Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 22:56
13

Emekli - Bunların en kısa süre içerisinde ülkelerine geri dönmeleri için çareler üretmemiz lazım bunların bu ülkeye bir faydaları olmayacağı gibi ilerde bu ülkeye zarar verecekler

Yanıtla . 29Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 21:24
12

Doruk Türkoğlu - boş ve gereksiz bir çalışma olmuş konuştuğum suriyeli ıraklı afganistanlı ve iranlıların hemen hemen hepsi geri dönmek istemiyor.gidileceksede batı ülkelerine gitmek istiyorlar yakın tanıdığım bir ıraklı danimarkaya ailece kabul edildiği halde gittiler ve geri döndüler ve lavaş pide ekmek fırını açarak iş hayatına atıldılar.,

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 20:44
11

Sakarya 54 - Ulan ülkenin başına bela oldular bu araplar suriyeli iraklisi ciğeri 5 para etmez turkiyede savaş ciksa ilk bunlar satar adam ve dusmanin yanında olur kendi ülkesinde savaşmaktan kaçan korkak insana vatan haini denir bu ineklerde bir bok olmaz hepsi aynı bok araplarin tarihlerde gecmislerde yaziyor

Yanıtla . 25Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 20:35
10

Yüzde 30 - Adamlara sokağa çıkma yasağı yok bize var. Neden gitsinler ki

Yanıtla . 22Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 20:32
09

Keskin - Başlığı okuyunca haberin geri kalanını okumaya gerek kalmadı...

Kerizmi bunlar niye gitsinler. Biz iki çocuğa nasıl bakıcaz derken bunlar tavşan gibi üreyip duruyorlar, demek ki güveniyorlar babalarına.

Yanıtla . 27Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 20:26
08

Senbeno - tutanmi var dönsünler ama yalan haber adamlar 9 ay sektirmeden ürüyorlar keyifleri yerinde olmasa urerlermi...

Yanıtla . 29Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 20:05
06

Haciyatmaz - 10.kişinin geri gelmemek kaydı ile bilet.parasi benden hemide uçak bileti tamam desinler hemen valiliğe gidip.yatiricam.parayi 10.kişi fazla değil

Yanıtla . 23Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 19:50
05

Pear 116 - Gitmek isteyene 500 TL veririm geri gelmemek kaydiyla

Yanıtla . 22Beğen . 1Beğenme 20 Haziran 19:34
04

Murat Erdoğan - Külliyen yalannnnnn.Adamlar burda bizden kral yaşıyor.Devlet parasını, yardımını, her türlü sosyal hakkını veriyor.Kerizmi adam bunları bırakıp savaşın,yıkık kentin içine geri gitsin.Tamamen algı çalışması bu.

Yanıtla . 27Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 18:37
03

Vakkas - İyi Suriyeli evine dönen suriyelidir..En iyi Suriyeli bu ülkeye hiç gelmemiş suriyelidir.

Yanıtla . 35Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 18:15
02

Suna - Yalan yapmayın. Çoğalmak için kıtlıktan çıkıp mümbit topraklara gelmişler, Niye tekrar kıtlığa dönsünler ki.

Yanıtla . 33Beğen . 0Beğenme 20 Haziran 17:37Anket Korona aşısı olacak mısınız?