SAÜ’ye Hipokrat Andı uyarısı

Sakarya Üniversitesi’nde tıp fakültesi öğrencilerine Hipokrat Andı’ndan cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı çıkarılacak yemin ettirilmek istenmiş, öğrenciler bunu reddedince rektörlük Hipokrat andı okutmaktan vazgeçmişti. Türk Tabibler Birliği yaptığı açıklamada, Cenevre Bildirgesi'nin tüm hekimler için ortak ve bağlayıcı olduğunu duyurdu.

Sakarya Üniversitesi’nde tıp fakültesi öğrencilerine Hipokrat Andı’ndan cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı çıkarılacak yemin ettirilmek istenmiş, öğrenciler bunu reddedince rektörlük Hipokrat andı okutmaktan vazgeçmişti. Türk Tabibler Birliği yaptığı açıklamada, Cenevre Bildirgesi'nin tüm hekimler için ortak ve bağlayıcı olduğunu duyurdu.

 
Açıklamada, “Cenevre Bildirgesi tüm hekimler için ortak ve bağlayıcıdır. Hekim-hasta ilişkisinde insan olmaktan başka hiçbir tanım, hasta için ayrıcalık ya da ayrımcılık nedeni olamaz. Hiçbir hekim, kurum, erk, kendisini hekimlik etik değerlerinden üstün, ayrıcalıklı ya da azade göremez. Çünkü hekimlik değerleri insanlık değerleridir ve bu değerleri savunmayanların canlı yaşamına verdiği zararlar acı örnekleriyle karşımızdadır. İnsanlığın belleğindeki her türlü acı ve ayrımcılık, hekimlerin de belleğinde olmalıdır. Hekimin hastasına sadece insan olarak yaklaşabileceğini ortaya koyan hekimlik andı üzerinde ayrımcılığa yol açabilecek her eksiltme, ekleme ya da değişiklik etik ihlal ve suçtur; hekimlikle bağdaşmaz. Hekimlere yol gösterecek etik ilkeleri yok saymaya/yok etmeye kalkışacağına inanan erk, kurum ya da kişiyi hekimlik değerlerinin de kaynağı olan insanlık değerleri engelleyecektir.

 
Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde hekimlik andının “ayrım yapmama” kısmının çıkarılıp okutulmaya çalışıldığı; yeni mezun olacak hekim meslektaşlarımızın duruma tepki göstermesi üzerine bu kez de hekimlik andının okutulmadığı bilgisi gerek hekimler gerekse basın tarafından Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) iletilmiştir. Hekimlik andı içeriğinin değiştirilmesi, “ayrım yapmama” ilkesinin okunmaması gibi etik dışı örneklerin görülüyor olması; standart, güncel ve evrensel değerlerimizi içeren bir metnin kullanılmasının ne kadar gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan mezuniyet törenlerinde Hekimlik Andı’nın Cenevre Bildirgesi’ne uygun olarak okunması gerektiğini hatırlatıyor; tüm akademisyen ve üniversitelerimizin hekimlik değerlerimize sahip çıkacağına inanıyoruz” denildi.

25 Haz 2021 - 15:32 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.680.446 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

21

M Kadir - Hekimlik mesleğinin bir üyesi olarak;

Yaşamımı insanlığın hizmetine adayacağıma,

Hastanın sağlığına ve esenliğine her zaman öncelik vereceğime,

Hastamın özerkliğine ve onuruna saygı göstereceğime,

İnsan yaşamına en üst düzeyde saygı göstereceğime,

Görevimle hastam arasına ; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime ,

Hastamın bana açtığı sırları, yaşamını yitirdikten sonra bile gizli tutacağıma,

Mesleğimi vicdanımla, onurumla ve iyi hekimlik ilkelerini gözeterek uygulayacağıma,

Hekimlik mesleğinin onurunu ve saygın geleneklerini bütün gücümle koruyup geliştireceğime,

Mesleğimi bana öğretenlere, meslektaşlarıma ve öğrencilerime hak ettikleri saygıyı ve minnettarlığı göstereceğime,

Tıbbi bilgimi hastaların yararı ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için paylaşacağıma,

Hizmeti en yüksek düzeyde sunabilmek için kendi sağlığımı, esenliğimi ve mesleki yetkinliğimi korumaya dikkat edeceğime,

Tehdit ediliyor olsam bile, tıbbi bilgilerimi, insan haklarını ve bireysel özgürlüklerini çiğnemek için kullanmayacağıma,

Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine,

Ant içerim.

bunların hangisine karşısınız ve bir hekim bunlardan hangisine uymazsa ona muayene olup tedavi olursunuz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 26 Haziran 18:37
22

[email protected] - @M Kadir 21 nolu yoruma cevabı: Hastaları azarlayacağıma hastaları oraya git buraya git şunu getir bunu getir diyeceğime daha sonra İstanbul a sevk edeceğime yemin ederim ?

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 26 Haziran 21:54
19

Halkın Düşüncesi - Sakarya üniversitesinin başında tarikatçilerin elini ayağını yalayan cahil yobaz tepeden inme bir rektör var bunlar memleketin eğitimin düşmanları sakarya halkı uyan artık uyaaaannnn

Yanıtla . 11Beğen . 6Beğenme 26 Haziran 09:52
17

Mustyö[email protected] - Medyabar sen TTB nin ekmeğine yağ çaldın ya !!! desteklediğiniz insanların özelliğini bilin de neyi destekliyorsdunuz bir görün.. Eğer bu insanları bilinçli olarak destekliyorsanız sözümüz yok. Ancak saflığınızdan destkeliyorsanız okuyun ...... https://www.aydinlik.com.tr/haber/doktorlar-tepkili-ttb-yonetimi-hdp-karanliginda-209758

Yanıtla . 2Beğen . 15Beğenme 25 Haziran 22:11
20

M Kadir - @Mustyö[email protected] 17 nolu yoruma cevabı: din dil etnik köken ve mezhep siyasi ve cinsiyet ayrımı yapmadan tüm hastalarıma hizmet edeceğim sözüne niye karşısınız merak ediyorum

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 26 Haziran 18:33
16

[email protected] - Tabip odası da nereden bu cesareti buluyor. Onlar sadece doktorların mesleki uygulamaları hakkında denetleme yapma görevine sahipler. Gitsin doktorları denetlesinler. Henüz Üniversite öğrencisi pozisyonundaki öğrenciler hakkında ahkam kesmek sadece ve sadece YETKİ AŞIMIDIR, suçtur ve bedeli vardır. Adamlar sanki Muz cumhuriyetinde yaşıyorlar ve klavye kabadayılığına soyunumuşlar. Tabip odası bir üniversiteye ahkam kesme hakkını da nereden buluyor.

Yanıtla . 5Beğen . 17Beğenme 25 Haziran 22:05
15

Tuna - Tarikatlarin derhal devletten kovulması gerekli 'de tören ders almadık mi

Yanıtla . 18Beğen . 5Beğenme 25 Haziran 20:48
11

Dt - Hipokrat M.Ö yaşamış tıbbın babasıdır. İbn-i Sina'yı öne sürenler biraz komik duruma düşmüş. Türk birini önerseniz neyse.

Yanıtla . 14Beğen . 3Beğenme 25 Haziran 17:38
05

Vatandaşşş - SAÜ tıpta okuyan bir öğrenci olarak bu duruma önce inanmadım, gerçek olduğunu öğrendikten sonra çok üzüldüm. SAÜ bu ve buna benzer şekilde gündeme gelmemeli. Üniversitede atılan her adım bir skandal.

Rektörün çocuğu yurtdışından SAÜ tıpa geçiş yaptı.

Ebubekir Sofuoğlu SAÜ de

SAÜ ye milyonluk kapı.

Birçok öğretim görevlisi fetöden ihraç

Gibi birçok problem

Yanıtla . 34Beğen . 5Beğenme 25 Haziran 16:45
18

Vatandaşşş - @Vatandaşşş 05 nolu yoruma cevabı: Sakarya'da yaşayan, SAÜ tıpta okuyan bir vatandaş :)

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 25 Haziran 22:21
09

Ayşe - @Vatandaşşş 05 nolu yoruma cevabı: Bence her ikisi. Yani hem saü de öğrenci, Hemi de vatandaş olamaz mı?

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 25 Haziran 17:32
08

Vatandaş - @Vatandaşşş 05 nolu yoruma cevabı: Hayirdır herkes yatay geçis mi yapsın istiyorsun? Adaletiniz batsın.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 25 Haziran 17:32
06

Osman Eşref - @Vatandaşşş 05 nolu yoruma cevabı: Vatandaş mısınız yoksa SAÜ tıpta okuyan bir öğrenci mi!!

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 25 Haziran 17:07
04

Diken - 'Cinsel yönelim ayrımı' ifadesi hipokrat yeminine ne zaman eklenmiş. Bilen varsa yorumlara yazsin. Türk tabipler birliğinden insanlar sırf çarşaf giyiyor diye doktor tarafından muayene edilmediğinde de aynı hassasiyet ile açıklama yapmasını beklerdik.

Yanıtla . 10Beğen . 20Beğenme 25 Haziran 16:42
14

Hlm. - @Diken 04 nolu yoruma cevabı: 2017 de eklendi. İstanbul sözleşmesi sürecinin ürünü...

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 25 Haziran 20:28
03

Sakaryali54 - Yine SAÜ,yine skandal..olmadı,,,olmayacak gibi de görünüyor...

Yanıtla . 17Beğen . 7Beğenme 25 Haziran 16:20
02

Spor Mu Siyaset Mi ? - Hipokrad andı nedir yaa.Başka işiniz mi yok.İnsanlar 6 yıl okumuş doktor olmuş daha ne istiyrosunuz???Hipokrad kim kardeşim kim..Çok yemin etmek istiyorsanız İBNİ SİNA yemini edin.

Yanıtla . 7Beğen . 31Beğenme 25 Haziran 16:09
13

Tabakhaneliyiz - @Spor Mu Siyaset Mi ? 02 nolu yoruma cevabı: Çok mankafa gördüm ama senin gibisi gelmedi be hafiss

Yanıtla . 10Beğen . 3Beğenme 25 Haziran 19:07
12

Ömer - @Spor Mu Siyaset Mi ? 02 nolu yoruma cevabı: Abi bi sen biliyorsun sen de yanlış biliyorsun!!!

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 17:58
10

Oku! - @Spor Mu Siyaset Mi ? 02 nolu yoruma cevabı: Niye Ibn-i sina? Sanki Ibni Sina Türk de gelmiş burda niye Hipokrat diyor. Hatta Türkleri de sevmez bilen bilir.

Ah ah şu ülkede bilgisizler akıl verir oldu ona yanıyorum.

Hipokrak kaç senesi yaşamıs bir bak istersen öncelikle. Bilimlerde ilk kimse o anılır arada tonla yıl var. Oku biraz.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 17:35
07

Typh0n - @Spor Mu Siyaset Mi ? 02 nolu yoruma cevabı: Tam da bunu anlatıyor işte hipokrat yemini. O yüzden olmazsa olmaz

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 17:14
01

Bilimci - Akıl fikir diliyoruz bu okula. Artık bini aştı skandalları.

Yanıtla . 20Beğen . 8Beğenme 25 Haziran 15:50Anket Korona aşısı olacak mısınız?