Kanal İstanbul'la gündeme gelen 5 asırlık proje

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “hayalim” dediği ve 2011'de duyurusunu yaptığı Kanal İstanbul için ilk köprünün temeli dün atıldı. Kanal İstanbul'dan önce Osmanlı'nın da 5 asırlık kanal projesi vardı. O projede Sakarya Nehrinin Sapanca Gölüne buradan da İzmit Körfezine birleştirilmesi vardı. İşte Kanal İstanbul'la yeniden gündeme gelen Osmanlı'nın 5 asırlık kanal projesi

Haber albümü için resme tıklayın

İlk defa Kanuni Sultan Süleyman tarafından ele alınan, yıllar sonra Sakarya Valiliği tarafından 1999 yılında yeniden masaya yatırılan, Marmara ile Karadeniz`in kanal yoluyla birleştirilmesini öngören proje 5 asırdır gündemde.

Yedikıta Dergisinde yer alan inceleme yazısına göre, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ilk olarak Sakarya Nehri, Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi arasını birleştirmeyi hedefleyen bu proje, ticaretin geliştirilmesi ve malların nakliyesinin en ucuz yolla sağlanması amacıyla düşünüldü.

İstanbul`un yakacak ve inşaat için gerekli kereste ve odun ihtiyacının Kocaeli taraflarından temin edilmesinin masraflı ve zahmetli olması nedeniyle ilk defa Kanuni Sultan Süleyman tarafından ele alınan projenin, fizibilite çalışmaları Mimar Sinan tarafından yapıldı.

Mimar Sinan`ın, Sapanca`dan İzmit Körfezi`ne kadar olan bölgenin tüm etüt planlarını çıkardığı projenin çalışmaları daha sonra savaşlar nedeniyle durduruldu.

Sultan III. Murad tarafından 1591 yılında yeniden keşifleri yapılan proje, Sultan IV. Mehmed, Sultan III. Mustafa, Sultan II. Mahmud, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz dönemlerinde de gündeme getirildi ve üzerinde çalışıldı.

-PROJE 1999`DA TEKRAR MASAYA YATIRILDI-

Daha sonraki yıllarda ise geliştirilerek Karadeniz`i Marmara`ya bağlayan proje halini alan çalışma, 1999 yılında yeniden masaya yatırıldı.

Sakarya Valiliği`nin isteği üzerine bir grup bilimadamı fizibilite raporu hazırlandı, ancak konu aynı yıl meydana gelen 17 Ağustos Marmara Depremi nedeniyle gündemden düştü.

Sakarya, Kocaeli, Bilecik, Eskişehir ve Bolu`yu doğrudan etkileyecek olan proje, 2000`li yıllarda çeşitli konferanslarla tekrar tartışıldı ve proje hakkında hazırlanan raporlar Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) gönderildi.

Proje çerçevesinde, 98 kilometrelik kısmı Sakarya Nehri`nden ve yaklaşık 42 kilometrelik kısmı da Sapanca Gölü havzasından geçecek olan yolun güzergahı belirlenerek, suni bir kanal için kollar sıvandı.


-PROJE GERÇEKLEŞİRSE...-

Asırlar önce planlanmış olan ve günümüzde de çalışmaları hala devam eden projenin gerçekleştirilmesi halinde tahmini sonuçları şöyle olacak:


``İstanbul Boğazı`ndan geçen gemi trafiğinin azalmasını sağlayacak.

- Marmara Denizi limanlarındaki sıkışıklığı büyük oranda hafifletecek.

- Bölgedeki karayolu trafiğini azaltabilecek.

- Bölgenin ticaret, sanayi ve turizminin gelişmesine katkıları olacak.

- Askeri açıdan ülke savunmasına olumlu etkileri olacak.

- Sanayi ve ticaret sahalarının İstanbul`un doğusuna kaymasını sağlayarak, merkezdeki yoğunluğu hafifletecek.``

Bu arada projenin, yol güzergahı ve Sapanca Gölü`nde olumsuz ekolojik değişikliklere yol açacağı şeklinde bazı tahminlerde bulunulsa da, faydalarının zararından çak daha fazla olacağı düşünülüyor.


-OSMANLI DEVRİNDE KANAL TEŞEBBÜSLERİ-


Kanuni Sultan Süleyman: Marmara ve Karadeniz`in birleştirilme projesi ilk defa Kanuni Sultan Süleyman devrinde ele alınmış ve hatta bunun için Mimar Sinan görevlendirilmiş.

Sultan III. Murad: İkinci olarak Sultan III. Murad Han zamanında, 1591`de yeniden keşifler yapılmış, çalışmalarda bulunulmuş, fakat Sultanın gayretlerine rağmen netice alınamamış.

Sultan IV. Mehmed: Bu dönemde 1654 senesinde İstanbul`dan Hindioğlu isimli bir mühendis bölgeye gönderilerek keşif yaptırılmış.

Sultan III. Mustafa: Bu devirde iki ayrı teşebbüste bulunulmuştu. Mali sıkıntılar yüzünden sadece Sapanca ile İzmit Körfezi`nin birleştirilmesi düşünülmüş.

Sultan II. Mahmud: Sultan II. Mahmud, 1813`te kendisine takdim edilen rapor neticesinde projeyi tekrar gündeme getirmiş ve bir heyet görevlendirmiş.

Sultan Abdülmecid: Bu devirde 1845 ve 1857`de proje yeniden ele alınmış. Sapanca Gölü`nün İzmit Körfezi`ne ve Sakarya Nehri`nin de göle bağlanması için irade dahi çıkmış.

Sultan Abdülaziz: 1863`te Abdülaziz devrinde de Sapanca Gölü`nün İzmit Körfezi`ne bağlanması hakkında mühendis Riter ve Hayri Bey tarafından çalışmalar yapılmış.

Kaynak: Ulastırmahaber

27 Haz 2021 - 00:06 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.617.458 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

21

Pupni - Hiç kimsenin beynî çalışmıyor u ki içme suyu Sapanca. Bu projeyle nereden su içmeyi düşünüyorlar acaba. Zaten kuruttunuz su firmalarıyla Sapancayı besleyen akarsuları. Kanal İstanbulu da görcez. Rusya ve Ukrayna İn sanayi atıklarını marmarada temizlersiniz artık

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Haziran 21:27
20

Konkordato Osman - SAPANCA GÖLÜDE MEFTA OLACAK BU PROJEYİ YAPANIN KUŞ KADAR BEYNİ YOK BELLİ

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 28 Haziran 13:12
19

Ekba - Sapanca gölü içme suyudur. yok olması kabul edilemez. hele hele bu kuraklık su sorunları yaşadığımız ülkemizde bahsi bile olamaz. sakarya kanalı göle zarar vermeden başka bir güzergahtan olabilir daha iyisimi Deniz bir kanalla körfez şeklinde OSB ya kadar gelebilir. izmite bağlanması gerekmezki böylece adapazarıda deniz kenarında olmuş olur.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 28 Haziran 12:58
18

Alp Aslan - Arkadaşlar böyle bir proje gündemde yok. Zamanında yöneticiler düşünmüşler. Bu da gösteriyor ki Kanal İstanbul gibi bir kanalın ihtiyacı yıllar önce de hissedilmiş. Alternatif olarak burası gösterilmiş. Hatta ilk kazma bile vurulmuş. Ama rafa kalkmış. Yaygara koparmaya gerek yok yani.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 28 Haziran 12:23
17

Bay C - İçme suyunu da artık Marmara'dan karşılarsınız:) iyi tarafından bakın en azından tuza para vermeyiz :)

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 28 Haziran 10:43
16

Vatandaş - Vatandaşın refah seviyesini nasil arttirip daha iyi şartlarda yaşatiriz diye bi çalişma yok, hep oyacaklar kazacaklar satacaklar savacaklar biktik yeterrrr!!

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 28 Haziran 03:56
14

Ad Yok - Şu haritaya bakan gerizekalı biri bile anlar Sapanca Gölü'nün sonu olacağını...

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 27 Haziran 17:52
12

Eleştirir Acimaz - Yani bu haberi yaparken birazcık kafanız çalışsın... bölgenin tek içme suyu sapancayi denize bağlamak... kafayimi yediniz siz...

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 14:11
11

Kural - Hele şu kanal İstanbul işi hallolsun. Sıra ona da gelir. Durmak yok oy vermeye devam.

Yanıtla . 8Beğen . 10Beğenme 27 Haziran 13:58
10

Vatandaş - sapancayı herhangi bir akarsu veya denizle birleştirmek akıl karı değildir. Sonra denizi arıtıp mı içeceksin? araplarmı böyle istiyor?

Yanıtla . 14Beğen . 6Beğenme 27 Haziran 13:47
13

Hafız - @Vatandaş 10 nolu yoruma cevabı: Böyle bir proje yok zaten. Arap'ın parası züğürtün ağzını yorar

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 27 Haziran 14:12
09

Adem Civelek - Anlaşılan içtiğin suyu iyice kirletmeyi, yok etmeyikafaya koymuşsun.

Yanıtla . 16Beğen . 6Beğenme 27 Haziran 10:35
08

Ad Veya Rumuz - M.s 92 yılında Romalılar düşündü bu projeyi. Lütfen gerisini araştırın ve bu haberi düzeltin.

Yanlış bilgi bilgi değildir.

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 27 Haziran 10:12
06

Emekli - Katarlılarında hayali Katar istanbul bu Katar bu ülkeye ne Katar hediye edilen bir uçaklamı başladı bu sevda yoksa daha neler var

Yanıtla . 9Beğen . 5Beğenme 27 Haziran 09:31
05

Ismail Balikli - Sapanca gölü tatlı içme suyu kaynağımızdır,marmara ve karadeniz 'in suyu tuzludur içilmez, ayrıca tomruk ve nakli diye birseymi kaldı 21.yüzyılda,boyle çevre ve doğa katliamı proje ve gündem istemiyoruz,sonuna kadar karşıyız iktidara oylarımız ile gelen yöneticilere sızı oraya bu millet getirir ve bu MILLET SIZI ORADAN İNDIRMESINIDE BİLİR BU MİLLET.

Yanıtla . 12Beğen . 5Beğenme 27 Haziran 09:28
04

Serdivan’lı - Sapanca gölü tehtid altına girer, susuzluktan ölürüz. Sakarya nehrini izmit körfezine bağlamak deprem zamanı kolay olabilirdi artık çok zor, araziler çok pahalı bir de şöyle bir durum var bağlantı noktasından sonraki tarım arazileri biter sanayi ve yerleşim alanı olur

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 08:57
03

Müsilaj54 - Abi gözünü seveyim Bi şu Sakarya şehir içi yolları yapın. Sonra her yere bir kanal yapın.

Yanıtla . 16Beğen . 2Beğenme 27 Haziran 08:47
02

Tarihi Okuyun - Bu plan +- 2000 yıl önce, Roman emperatorluğun zamanında düşünüldü, araştırıldı ve su seviyeleri çok farklı olduklarından vaz geçildi. Yane fizibilitesi yok.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 27 Haziran 02:01
15

Kocaali'li - @Tarihi Okuyun 02 nolu yoruma cevabı: Vazgeçtiğini nasıl anladınız? Beşköprü'yü yaptırmış ya...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Haziran 23:20Anket Korona aşısı olacak mısınız?